• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltVand18. 02. 2026 | Allan Malmberg

Uigennemskuelig lovgivning bremser klimasikring af Danmark

AktueltVand18. 02. 2026 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

Vejret bliver kun voldsommere, nedbøren heftigere og grundvandsspejlet stiger. Derfor er der brug for at sætte tempo under klimasikring og forebyggelse af klimaskader i Danmark.

Alligevel trækkes tempoet ud af klimasikringsbestræbelserne. Ikke på grund af manglende vilje fra kommuner eller staten, men på grund af bøvlet, usammenhængende og, i nogle tilfælde, forældet lovgivning på området.

Klimatilpasning er reguleret af et virvar af regler, der trækker i hver sin retning, og som gør lovgivning på området uigennemskueligt. Resultatet er, at Danmark bliver klimasikret for lidt, for sent og for dyrt, lyder det fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen, der nu foreslår en række forenklinger.

Det mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen, der nu spiller ud med en række helt konkrete forslag til ændringer af- og oprydning i gældende love og regler.

– Klimatilpasning er reguleret af en jungle af love og bekendtgørelser, og ingen har det det samlede ansvar. Ofte er reguleringen opgjort i forskellige love og bekendtgørelser, der er direkte modsatrettede, og det skaber usikkerhed og forsinkelse, eller, i værste fald, at projekter aldrig realiseres. Klimaskaderne rammer både borgere og virksomheder, og dem skylder vi klarhed og tempo på området, så det er helt nødvendigt, der bliver strammet op, siger Pia Holm Steffensen, underdirektør, F&P.

F&P peger i sit brancheudspil på seks områder, hvor det ifølge organisationen vil være helt oplagt at forenkle reglerne eller gøre dem mere tidssvarende.

Ét eksempel er anlægsloftet, der skal sikre, at kommunerne ikke bygger over evne. Anlægsloftet er, ifølge F&P, udmøntet helt skævt, når det gælder klimasikring. For eksempel i de tilfælde, hvor flere kommuner går sammen om at klimasikre, så belastes alle de deltagende kommuner af den samlede bruttoanlægsudgift og ikke kun af sin egen andel.

F&P foreslår derfor, at klimasikringsprojekter helt undtages fra anlægsloftet, da klimasikring ikke samlet set øger byggeaktiviteten men flytter fra udbedring af skader til forebyggelse af skader.

– Alle undersøgelser og fremskrivninger viser, at risikoen for klimaskader vokser – og imens står klimasikringen næsten stille. Reguleringen i dag er lavet for at begrænse udgifterne her og nu, men i virkeligheden gør den klimasikring dyrere og langsommere, og det er ikke hensigtsmæssigt, siger Pia Holm Steffensen.

Et andet eksempel er reguleringen af de kommunale kloaksystemer, der mange steder i landet er dimensioneret for småt til fremtidens våde klima. Reglerne i dag indebærer, at det billigste for en kommunalbestyrelse er at dimensionere ”som man plejer”, og retspraksis viser, at kommunen ikke holdes ansvarlig, når det viser sig at være for lidt.

Det bør laves om, mener F&P.

– Klimasikring koster – men ikke at klimasikre er langt dyrere. Her og nu er der brug for at forenkle hele det kompleks af love og regler, der regulerer klimasikringsområdet, også så man som borger kan placere et ansvar for politiske undladelses-synder, siger Pia Holm Steffensen og fortsætter:

– Vi giver i vores udspil seks helt konkrete og let implementerbare forslag. Men mere grundlæggende, så bør man politisk overveje en samlet klimatilpasningslov, der både samler ansvar, udvider finansieringsmuligheder og gør det nemmere at handle på tværs af kommunegrænser.

F&P’s seks overordnede forslag til forenkling af regler for klimasikring:

  1. Serviceniveauet skal hæves så langt det er rentabelt
  2. Anlægsloftet må ikke unødigt bremse klimatilpasning
  3. Kystbeskyttelseslovens nytteprincip rammer skævt
  4. Særskilte anlægslove skal muliggøre de store projekter
  5. Skærp ansvaret for fejlagtig dimensionering af kloaksystemer
  6. Bygningsreglementet skal understøtte klimatilpasning

Kilde: F&P

Skrevet i: Aktuelt, Vand

Seneste nyt fra redaktionen

Stor succes for de nye varmepumpepuljer – nu efterspørger branchen flere midler

AktueltEnergi25. 03. 2026

Interessen for at skrotte oliefyret til fordel for en varmepumpe er enorm. Siden åbningen i februar har over 5.800 danskere søgt om tilskud, og Erhvervspuljen er blevet søgt i bund på rekordtid. Det vidner om en stor vilje til at bidrage til den grønne omstilling, når muligheden byder sig. - [...]

Unidrain øger indtjeningen efter disciplineret år i usikkert marked

AktueltVVS25. 03. 2026

På trods af en fortsat udfordret byggebranche leverer den danske producent af det ikoniske linjeafløb, Unidrain, fremgang i årets regnskab. På baggrund af blandt andet en vækst i byggeriet af enfamilieshuse og lejligheder stiger bruttofortjenesten med omkring 5 procent, mens årets resultat [...]

Condair modtager BIM Leadership Award for digitalt arbejde med produktdata

BrancheNyt25. 03. 2026

Digitale produktdata spiller en stadig større rolle i moderne byggeprojekter. Ved BIMobject Awards 2026 er Condair blevet tildelt BIM Leadership Award, som anerkender producenter, der bidrager til digitaliseringen af byggebranchen. Prisen gives til virksomheder, der gør det lettere for [...]

Søgningen til erhvervsuddannelserne går den forkerte vej – det laveste antal i ni år

BrancheNytSeneste25. 03. 2026

Det kniber gevaldigt med at få de unge til søge ind på erhvervsuddannelserne, viser nye tal fra Børne- og Undervisningsministeriet. Kun 19 procent af de unge har søgt ind på disse uddannelser. Det laveste andel siden 2017. Tallet er langt under den politiske målsætning fra 2015 om, at 30 [...]

ATV og Forskningsalliancen har otte anbefalinger til en ny regering

BrancheNyt25. 03. 2026

Danmark risikerer at tabe konkurrenceevne, arbejdspladser og teknologisk handlekraft, hvis ikke den kommende regering styrker dansk forskning og teknologiudvikling. Forskningsalliancen, som ATV er en del af, er klar med otte konkrete anbefalinger til regeringsgrundlaget. Vi bør investere markant [...]

Fra praktikant til direktør: Jesper Christensen stiller sig i spidsen for Forsyning i NIRAS

AktueltNavne23. 03. 2026

Jesper Christensen, 44, har været en del af NIRAS i næsten to årtier og gennemgået en imponerende udviklingsrejse – fra praktikant og junioringeniør til afdelingsleder, videre til forretningsdirektør og derefter regionsdirektør. Nu er han udnævnt til sektordirektør for virksomhedens samlede [...]

Organisationer går sammen for at skabe et mere rummeligt arbejdsmarked til gavn for alle

AktueltBrancheNyt23. 03. 2026

Manglen på kvalificerede medarbejdere er en reel udfordring for mange virksomheder. Samtidig står en stor gruppe mennesker med handicap klar til at tage fat, men har ofte svært ved at få fodfæste på arbejdsmarkedet. Det vil en ny alliance mellem erhvervsorganisationen TEKNIQ og Danske [...]

Første udskillelse er foretaget – 139 er blevet til 18 projekter i kampen om Renoverprisen

Bæredygtigt byggeriSeneste23. 03. 2026

Nu begynder næste fase i kapløbet om at blive årets bedste renoverings- og transformationsprojekt. I år er 139 renoveringsprojekter fra hele landet blevet indstillet til byggebranchens prestigefyldte pris for renovering. Af dem er 18 projekter nu blevet udvalgt til hovedprisen, mens fire er i [...]

5E Byg leverer rekordregnskab og stærkt fundament for fremtiden

BrancheNytBæredygtigt byggeri23. 03. 2026

5E Byg har i regnskabsåret 2025 leveret rekordresultatet på 133 mio. kr. 2025 var kendetegnet ved en fortsættelse af den høje aktivitet fra 2024, og omsætningen blev på 2.106 mio. kr., som er det højeste i selskabets historie. 5E Byg har samtidig med den højeste omsætning forbedret alle [...]

Sårbart gasmarked: Det er blevet 5.000 kroner dyrere at have hus med naturgasfyr

Energi23. 03. 2026

Siden Israel og USA angreb Iran den 28. februar er gasprisen næsten fordoblet. Selvom prisen på gas aldrig har fundet tilbage til niveauet inden energikrisen i 2022, er de nuværende priser alligevel markant over de seneste års priser. Det rammer nu også industrien og de danske boligejere, der har [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Næstved Fjernvarme har taget et stort spring mod både højere driftssikkerhed og grønnere varmeproduktion.

  • Building Green

    Vestdanmarks største mødested for byggeriets omstilling

  • Genvex

    Vidste du, at Genvex er et brand?

  • METRO THERM A/S

    Overvejer du at skifte til fjernvarme? Få det fulde overblik i vores guide!

  • Building Green

    Skal I være med dér, hvor branchen mødes?

  • Well Air A/S

    Samsung EHS luft-til-vand – det komplette overblik for professionelle installatører

  • Vølund Varmeteknik A/S

    NYHED: Vølund UniPACK – ny varmepumpe til erhvervsbyggeri

  • Building Green

    Building Green er tilbage i Aarhus!

  • Building Green

    Vær med til årets bæredygtighedsfest i Aarhus

  • Building Green

    Hvad kan du opleve på dag 2 af BG:VEST?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Stor succes for de nye varmepumpepuljer – nu efterspørger branchen flere midler

    25.03.2026

  • Unidrain øger indtjeningen efter disciplineret år i usikkert marked

    25.03.2026

  • Condair modtager BIM Leadership Award for digitalt arbejde med produktdata

    25.03.2026

  • Søgningen til erhvervsuddannelserne går den forkerte vej – det laveste antal i ni år

    25.03.2026

  • ATV og Forskningsalliancen har otte anbefalinger til en ny regering

    25.03.2026

  • Fra praktikant til direktør: Jesper Christensen stiller sig i spidsen for Forsyning i NIRAS

    23.03.2026

  • Organisationer går sammen for at skabe et mere rummeligt arbejdsmarked til gavn for alle

    23.03.2026

  • Første udskillelse er foretaget – 139 er blevet til 18 projekter i kampen om Renoverprisen

    23.03.2026

  • 5E Byg leverer rekordregnskab og stærkt fundament for fremtiden

    23.03.2026

  • Sårbart gasmarked: Det er blevet 5.000 kroner dyrere at have hus med naturgasfyr

    23.03.2026

  • Grundfos Fonden donerer 40 millioner kroner til Aarhus Universitet

    18.03.2026

  • 650 mio. kr. til filantropi i jubilæumsår: Realdania støttede 280 projekter i 2025

    18.03.2026

  • GROHE vil sætte fokus på uddannelser og indgår nyt partnerskab med SkillsDenmark

    18.03.2026

  • Nye gasfyr finder stadig vej til mange boliger trods et ønske om at udfase dem

    18.03.2026

  • El-varebiler vinder frem: VVS-virksomhed udskifter næsten hele bilflåden

    18.03.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik