• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltVVS25. 03. 2026 | Allan Malmberg

Unidrain øger indtjeningen efter disciplineret år i usikkert marked

AktueltVVS25. 03. 2026 By Allan Malmberg

Unidrain, der er beliggende i Glostrup vest for København, er en del af Vitas Group sammen med virksomheder som Purus, JAFO og Trio Perfekta. Foto: Undrain

På trods af en fortsat udfordret byggebranche leverer den danske producent af det ikoniske linjeafløb, Unidrain, fremgang i årets regnskab.

På baggrund af blandt andet en vækst i byggeriet af enfamilieshuse og lejligheder stiger bruttofortjenesten med omkring 5 procent, mens årets resultat vokser med mere end 6 procent sammenlignet med året før.

En positiv udvikling på B2C-markedet, blandt andet gennem en vækst i byggeriet af enfamilieshuse og lejligheder, er sammenholdt med en strategi om at tilpasse aktivitetsniveauet til et mere usikkert marked blandt årsagerne til et positivt årsresultat 2025 for den danske virksomhed Unidrain.

Det viser virksomhedens seneste årsregnskab, hvor bruttofortjenesten er steget med 5,1 procent, mens årsresultatet vokser med 6,4 procent sammenlignet med 2024.

Administrerende direktør Martin Damtoft peger på, at byggebranchen fortsat har været præget af tilbageholdenhed, hvilket har krævet en disciplineret tilgang til driften.

– Markedet har været præget af usikkerhed, og derfor valgte vi i første halvår at holde et lidt lavere aktivitetsniveau. Det var et spørgsmål om rettidig omhu, hvor vi tilpassede tempoet efter markedet og samtidig fastholdt fokus på de områder, hvor vi står stærkest, udtaler direktøren i forbindelse med offentliggørelsen af årsregnskabet.

Positiv udvikling på B2C-markedet

En væsentlig del af udviklingen skyldes ifølge virksomheden en stigende interesse fra private boligejere, der i højere grad efterspørger designorienterede løsninger til badeværelset.

– Vi oplever en god udvikling på B2C-markedet. Flere boligejere er blevet opmærksomme på vores løsninger og efterspørger dem aktivt, når de renoverer badeværelse. Det skaber en god dynamik i samarbejdet med både VVS’ere og grossister, forklarer Martin Damtoft.

Samtidig tilføjer han, at der fra grossisterne og de professionelle kunders side er blevet taget godt imod Unidrains nye tiltag vedrørende bæredygtighed, eksempelvis nye EPD’er og ny emballage lavet af FSC-certificeret genbrugspap.

Velovervejede eksportambitioner

Unidrain har gennem hele 2025 haft et målrettet fokus på samarbejdet med netop installatører og grossister, hvor tæt dialog og høj service er blevet endnu vigtigere i et marked med lavere aktivitet. Virksomheden arbejder også på at udbygge sin position internationalt, men gør det gradvist og med fokus på de markeder, hvor potentialet er størst.

– Vi har klare ambitioner på eksport, men vi går struktureret til værks. Det handler om at opbygge de rigtige samarbejder og få en stærk forståelse af markedet, før vi skalerer op. Vi har et mål om at vækste på prioriterede markeder på en velovervejet og sund måde, siger Martin Damtoft.

Selvom byggebranchen fortsat er præget af usikkerhed flere steder, forventer Unidrain også fremover at udvikle forretningen med fokus på stabile relationer i værdikæden og en gradvis udbygning af eksportaktiviteterne.

Kilde: Unidrain

Skrevet i: Aktuelt, VVS

Seneste nyt fra redaktionen

Model med tidlig borgerinddragelse sikrer Thisted Kommune årets Klimapris

Energi20. 04. 2026

Thisted Kommune vinder årets Klimapris med Thy-modellen. Med tidlig borgerinddragelse og lokal opbakning har de gjort flere vedvarende energiprojekter til virkelighed. Thy-modellen er en metode til at udvikle og realisere VE-projekter med stærk lokal forankring. Modellen sikrer, at borgere bliver [...]

InstallatørGruppen leverer stærk vækst og etablerer sig i Schweiz

BrancheNyt20. 04. 2026

I løbet af de seneste tre år har InstallatørGruppen etableret sig som en af de største aktører i Danmark på et stærkt fragmenteret installationsmarked med et betydeligt konsolideringspotentiale. For andet år i træk leverede Gruppen vækst over markedsniveau understøttet af krydssalg på tværs af [...]

Direktørskifte i Geberit Danmark: Klaus Thomsen overtager ledelsen

AktueltNavne17. 04. 2026

Den 16. marts 2026 er Klaus Thomsen tiltrådt som ny direktør for Geberit Danmark. Han har dermed ansvaret for den danske organisation og skal føre virksomheden videre ind i næste fase af virksomhedens udvikling på det danske marked Virksomheden står stærkt i det danske VVS-marked og er kendt for [...]

Nybyggeri lever op til kravene – men indeklimaet tørrer ud

IndeklimaSenesteVentilation17. 04. 2026

Moderne nybyggeri kan i dag leve fuldt op til bygningsreglementets krav – og samtidig udvikle et dokumenterbart for tørt indeklima i vinterperioden. Målinger fra driften viser, at luftfugtigheden i tætte bygninger kan falde til niveauer, der giver både bygningsmæssige udfordringer og gener hos [...]

Færre konkurser i i det tekniske erhvervsliv – start på 2026 er det stærkeste i fem år

AktueltBrancheNyt17. 04. 2026

Virksomheder indenfor det tekniske erhvervsliv har det godt. Og trods energikrise, dyrere materialer og usikre markeder, er der færre konkurser end længe. Det viser tal fra Danmarks Statistik. De første tre måneder af i år ligger antallet af konkurser lavere end gennemsnittet for samme periode [...]

Danske virksomheder intensiverer arbejdet med CO2-data trods lempede EU-krav

EnergiSeneste15. 04. 2026

Selvom EU har lempet kravene til bæredygtighedsrapportering gennem de seneste justeringer af CSRD-reglerne, fortsætter danske virksomheder i stigende grad arbejdet med at dokumentere deres klimaaftryk. Det viser nye tal fra Verarca, der hjælper små og mellemstore virksomheder med at beregne deres [...]

Vandeksperter går sammen for at finde løsninger på af afværge drikkevandskrisen på Sjælland

AktueltVand15. 04. 2026

En række af Danmarks førende vandeksperter skal nu skabe et overblik over fordelingen og behovet for drikkevand på Sjælland. De vil give konkrete forslag til, hvordan forsyningsselskaber og kommuner kan gentænke måden, vi producerer og distribuerer drikkevand på i dag for at imødegå den truende [...]

LG styrker sin tilstedeværelse i Danmark med partnerskaber og tilpassede varmepumper

Navne15. 04. 2026

LG Electronics vil fortsætte med at styrke sin position i Danmark. Det skal ske gennem etablerede samarbejder med partnere og et voksende sortiment af varmepumper tilpasset nordiske forhold. I Danmark samarbejder man med aktører som Christof Fischer og Nordic Refrigeration [...]

Konkurrencemyndighederne har nikket til Ahlsells opkøb af SJEB A/S

AktueltNavne15. 04. 2026

Ahlsell har fået grønt lys af konkurrencemyndighederne til opkøbet af SJEB A/S og går endnu en størrelse op på markedet for arbejdstøj og sikkerhedsudstyr.​ Hvor Ahlsell er en del af Nordens førende tekniske distributør med et sortiment på mere end en halv million varenumre, har SJEB siden 2008 [...]

Ni københavnske skoler får et løft på en lang række forskellige områder

BrancheNyt15. 04. 2026

Et bredt flertal i Borgerrepræsentationen har indgået en politisk aftale, som giver ni af byens skoler et løft. Med aftalen – som også kaldes Overførselssagen – bliver der blandt andet sat penge af til at opgradere skolerne på en lang række forskellige områder - lige fra ventilation over nye lege- [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Ses vi i Aarhus Congress Center i morgen?

  • Well Air A/S

    Sort eller hvid? Designvalg i moderne klimaanlæg er ikke længere ligegyldigt

  • Building Green

    5 gode grunde til du skal med til Building Greens GRATIS event i Jylland

  • Building Green

    Oplev 2 dage med bæredygtighed i byggeriet i fokus

  • Building Green

    Gå på opdagelse i årets udstilling på BG:VEST i næste uge

  • Schneider Electric Danmark

    EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

  • Vølund Varmeteknik A/S

    SØGES: Servicekoordinator til service-afdeling

  • Gemina Termix

    Optimér din arbejdstid med TermixCalc

  • Building Green

    Sidste chance for Early Bird-prisen på Build in Wood

  • Schneider Electric Danmark

    TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Model med tidlig borgerinddragelse sikrer Thisted Kommune årets Klimapris

    20.04.2026

  • InstallatørGruppen leverer stærk vækst og etablerer sig i Schweiz

    20.04.2026

  • Direktørskifte i Geberit Danmark: Klaus Thomsen overtager ledelsen

    17.04.2026

  • Nybyggeri lever op til kravene – men indeklimaet tørrer ud

    17.04.2026

  • Færre konkurser i i det tekniske erhvervsliv – start på 2026 er det stærkeste i fem år

    17.04.2026

  • Danske virksomheder intensiverer arbejdet med CO2-data trods lempede EU-krav

    15.04.2026

  • Vandeksperter går sammen for at finde løsninger på af afværge drikkevandskrisen på Sjælland

    15.04.2026

  • LG styrker sin tilstedeværelse i Danmark med partnerskaber og tilpassede varmepumper

    15.04.2026

  • Konkurrencemyndighederne har nikket til Ahlsells opkøb af SJEB A/S

    15.04.2026

  • Ni københavnske skoler får et løft på en lang række forskellige områder

    15.04.2026

  • Overtager Brdr. Kier: Mere værdi for kunderne og en tryg overgang for medarbejderne

    13.04.2026

  • De bedste virksomheder henter markant mere omsætning pr. medarbejder – uden mere stress

    13.04.2026

  • Kunstig intelligens skal styrke rensning af miljøfremmede stoffer i spildevand

    13.04.2026

  • Stormen Dave gjorde stor skade på Skills-teltene – nu er alt reetableret og klar til kamp

    10.04.2026

  • Forsinkelser på elnet er stopklods for fjernvarmens elektrificering

    10.04.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik