• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Artikler fra HVAC Magasinet22. 04. 2026 | Heidi Thode

Skal din virksomhed have en varmepumpe i 2026?

Artikler fra HVAC Magasinet22. 04. 2026 By Heidi Thode

Jeg er typen, der sætter pris på et godt tilbud. Ikke den slags, man finder i en tilbudsavis ved siden af billig kaffe, men et tilbud som kan mærkes på pengepungen

Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 5, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her)

Tekst og fotos: Esben Okkels Larsen, Okkels Energi

Det var netop den følelse, der ramte mig, da jeg læste den nye bekendtgørelse om Erhvervspuljen [1]. Lad mig gøre det ganske kort: Hvis du har overvejet at skifte fra naturgas eller olie til varmepumpe, er 2026 økonomisk set det mest gunstige år til dato.
Jeg lader mig sjældent rive med af overskrifter, men tallene i den nye bekendtgørelse taler deres tydelige sprog. Erhvervspuljen åbnede den 2. marts klokken 10.00 [2] og vilkårene har aldrig været bedre. Tilskudssatserne er fordoblet og dertil en prioriteringsfaktor på 125 procent, hvis man konverterer fra et fossilt brændstof. Vi ser nu 20 øre per sparet kWh mod 10 øre sidste år og 1000 kroner per reduceret ton CO2 mod de tidligere 500 kroner [2].
For mindre virksomheder betyder det, at støtten kan dække helt op til 60 procent af den samlede investering [2]. Det er fundamentet for en business case, der kan flytte selv de tungeste industrivirksomheder ind i en grønnere fremtid.
Nu er spørgsmålet bare: Har du en plan og din ansøgning klar?

Puljen er blevet mindre – behovet er vokset
Der er dog en sten i skoen, som gnaver en smule. Mens støtten per projekt er fordoblet, er den samlede pulje skrumpet fra 305 millioner til cirka 218 millioner kroner [3]. Det er næsten 88 millioner kroner færre end sidste år. Det betyder, at pengene bliver brugt meget hurtigere, fordi hver ansøger får en større bid af kagen.
Først-til-mølle-princippet bliver branchens svar på en 100-meter-sprint [1]. Det kræver, at tingene går stærkt, men hastværk er som bekendt lastværk, når vi taler om tekniske installationer i millionklassen. En varmepumpe er ikke en metervare, man hiver ned fra hylden i et byggemarked.
Brancheorganisationen Tekniq har tidligere påvist, at hver tiende varmepumpe installeres med fejl [4]. Forkert dimensionering af hovedrør, mangelfuld beregning af varmetab eller installatører uden den rette certificering. Listen er desværre lidt for lang.
Løsningen ser typisk korrekt ud på papiret, men i virkeligheden er det noget helt andet. Det kalder på uvildig rådgivning, så kunderne træffer den gode beslutning på det rigtige grundlag.

Vejen til den rigtige beslutning
Når presset for at vælge den rigtige løsning stiger, bliver uvildig rådgivning afgørende. En rådgiver, der ikke lever af at sælge udstyr, har ingen interesse i at anbefale et bestemt mærke. Fokus er udelukkende på at sikre, at beslutningen bygger på et solidt og gennemsigtigt datagrundlag.
Det betyder, at en uvildig rådgiver hjælper med at oversætte al den svære tekniske snak, også kaldet “varmepumpeswahili”. Jovist, begreber som COP og SCOP er hverdag for mig, men ikke for alle. Uvildig rådgivning handler om at finde den løsning, som passer til netop din bygning og din drift, før leverandøren overhovedet kommer med et tilbud.
Der har aldrig været bedre vilkår for danske virksomheder. Men uret tikker … Hvor længe tør du vente?

Kilder
1. BEK nr. 213 af 23/01/2026, Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet. https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2026/213.
2. Energistyrelsen/SparEnergi.dk, tilskudssatser og ansøgningsvilkår for Erhvervspuljen 2026. https://sparenergi.dk/erhvervspuljen.
3. Energistyrelsen/SparEnergi.dk, bevillingsramme for Erhvervspuljen 2025 og 2026. https://sparenergi.dk/erhvervspuljen.
4. Tekniq Installatørernes Organisation, ”Hver tiende varmepumpe installeres med fejl”. https://www.tekniq.dk/nyheder/hver-tiende-varmepumpe-installeres-med-fejl/.

Skrevet i: Artikler fra HVAC Magasinet

Seneste nyt fra redaktionen

Nu er det sikkert: Verdo er klar til at sende fjernvarmen til Spentrup

AktueltVarme & køling20. 05. 2026

Verdo er klar med et nyt stort fjernvarmeprojekt i bestræbelserne på at gøre Randers uafhængig af den dyre fossile gas. Denne gang er det Spentrup, der bliver koblet på fjernvarmen, og det er et vigtigt skridt, siger Jesper Møller Larsen, direktør og COO hos Verdo, - ikke mindst i lyset af det [...]

Batteridrevet innovation med Milwaukee MX Fuel elektrosvejse-maskine

ProduktNyt20. 05. 2026

Milwaukee introducerer den nye MX FUEL elektrosvejsemaskine – en batteridrevet løsning, der er særligt udviklet til gas- og vandinstallationer. Ved at udnytte den avancerede teknologi eliminerer den behovet for generatorer og forlængerledninger, hvilket løser flere af de typiske udfordringer ved [...]

Skuffet over resultatet af CCS-puljen – kun en aktør modtager tilskud

AktueltVarme & køling20. 05. 2026

Energistyrelsen har offentliggjort resultatet af CCS-puljen, hvor der kun er indgået kontrakt med en enkelt byder på årlig fangst og lagring af 1,25 mio. ton CO2. Et skuffende resultat, som bør evalueres grundigt, mener Dansk Fjernvarme, hvor ønske og ambitioner for CCS i branchen er langt [...]

Ny undersøgelse slår fast: Energikrise får danskerne til at drømme grønt

Energi20. 05. 2026

Krig, uro i verden og svingende priser har gjort det tydeligt for mange danske familier, hvor sårbare vi er, når energien kommer langvejsfra. En rundspørge blandt TEKNIQs medlemsvirksomheder viser nu, at fire ud af 10 mærker en tydelig stigning i antallet af boligejere, der efterspørger grønne [...]

I krydsfeltet mellem energi, teknologi og sikkerhed – Inspirationsdag med fokus på AI

SenesteVarme & køling20. 05. 2026

Onsdag den 3. juni er det tid for METRO THERMs Inspirationsdag 2026, hvor virksomheden inviterer både HVAC- og energibranchen til Nyborg Strand. Her kan man høre toneangivende stemmer inden for klima-, energi- og forsyningsbranchen. I år er det overordnede tema digitalisering, AI og nye trusler [...]

Varmepumpepuljen er løbet tør – nu vil branchen have politisk handling

AktueltVarme & køling18. 05. 2026

Varmepumpepuljen er nu tømt efter en massiv ansøgningsbølge, hvor 8.500 boligejere har fået tilsagn. Den enorme interesse er en gylden anledning til at gentænke den politiske opbakning til den grønne omstilling, lyder det fra Varmepumpeindustrien (VPI). Den hurtige tømning af puljen bekræfter, at [...]

Stigende energipriser og højere tilskud øger efterspørgslen på varmepumper markant

SenesteVarme & køling18. 05. 2026

Efterspørgslen på varmepumper er steget markant i starten af 2026. Nye tal fra 3byggetilbud.dk viser, at interessen for luft-vand varmepumper er steget med 80 procent, mens luft-luft varmepumper er steget med 64 procent sammenlignet med samme periode sidste år. Udviklingen sker i en periode med [...]

Bygma ansætter ny indkøbsdirektør med stærk brancheerfaring

Navne18. 05. 2026

Bygma har ansat Casper Fabricius som ny indkøbsdirektør, han og får ansvaret for den danske indkøbsfunktion. Casper Fabricius kommer fra en stilling som CPO i NCC Building Nordics og har siden 2014 haft en række centrale roller i virksomheden – herunder som indkøbschef og områdechef. Han har [...]

Hofor flytter stor varmepumpe ind i energicentral i Nordhavn

AktueltEnergi18. 05. 2026

Hofor har begyndt arbejdet med at bygge en stor varmepumpe i Nordhavn, hvor flere forsyninger bliver samlet under samme tag. Den nye varmepumpe vil blive hovedstadens næststørste, og den er en vigtig brik i ambitioner om mere elbaseret fjernvarme i hovedstaden. I Sundkrogsgade i Københavns [...]

Nyt ledelsesteam hos Door System

Navne18. 05. 2026

Den østjyske dørproducent Door System blev i november sidste år en del af ASSA ABLOY gruppen, og det nye ledelsesteam, der skal videreføre den meget positive udvikling i virksomheden, er nu på plads. Ny direktør er Nille Klæbel, og der er også ny økonomichef Jonathan Rabek Thomsen. Den resterende [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nu er det sikkert: Verdo er klar til at sende fjernvarmen til Spentrup

    20.05.2026

  • Batteridrevet innovation med Milwaukee MX Fuel elektrosvejse-maskine

    20.05.2026

  • Skuffet over resultatet af CCS-puljen – kun en aktør modtager tilskud

    20.05.2026

  • Ny undersøgelse slår fast: Energikrise får danskerne til at drømme grønt

    20.05.2026

  • I krydsfeltet mellem energi, teknologi og sikkerhed – Inspirationsdag med fokus på AI

    20.05.2026

  • Varmepumpepuljen er løbet tør – nu vil branchen have politisk handling

    18.05.2026

  • Stigende energipriser og højere tilskud øger efterspørgslen på varmepumper markant

    18.05.2026

  • Bygma ansætter ny indkøbsdirektør med stærk brancheerfaring

    18.05.2026

  • Hofor flytter stor varmepumpe ind i energicentral i Nordhavn

    18.05.2026

  • Nyt ledelsesteam hos Door System

    18.05.2026

  • Caverion og Danfoss styrker partnerskabet med performanceorienteret facility management-aftale

    11.05.2026

  • Aabenraa Kommune vedtager strategi for Power-to-X; Aabenraa Circular

    11.05.2026

  • Formandskab valgt til forsyningsselskaberne i Næstved, Slagelse og Sorø

    11.05.2026

  • Tunneleringen af Svanemøllen Skybrudstunnel sendt i EU-udbud

    11.05.2026

  • Godkendt metode giver klarhed om EU-taksonomikrav for bygningsejere og finanssektoren

    11.05.2026

Alle nyheder ›

/Brochurer
/White papers

  • Coatede dampsprednings produkter- energi effektiv og besparende
  • BluDrive aktuatorer til HVAC installationer
  • Pettinaroli produktkatalog 2026
  • EvoMAGic – snavssamler med filter og magnet
  • TBV ventiler til varmt brugsvandscirkulation
  • LAGUR
  • Samsung WindFree™ katalog
  • Samsung luft til vand katalog
  • Samsung katalog Erhverv 2025
  • 💧 DriSteem – kvalitet i hver dråbe 🌿 SA Klima og Fugtteknik ApS – din klimapartner i fugtstyring
Se alle ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik