• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNyt29. 05. 2023 | Allan Malmberg

Sådan udnytter man virksomhedens matrikel til at blive hjemsted for danske insekter

BrancheNyt29. 05. 2023 By Allan Malmberg

Vild med vilje er et slogan, der så småt er begyndt at brede sig. Men er man nu ikke helt vild med tanken om at lade området omkring sin virksomhed ligne en uslået villahave, er der en anden udvej.

En ny hjemmeside, findplanten.dk. viser vej til, hvilke planter, der er hjemmehørende i Danmark, og som derfor trækker langt flere insekter til end de mere eksotiske planter, som man kunne blive forfalden til.

Det er seniorforsker ved Institut for Ecoscience på Aarhus Universitet Beate Strandberg som står bag hjemmesiden, men som egentligt startede et helt andet sted, som slet ikke var tiltænkt de boligforeninger, haveejere og anlægsgartnere, der løb hende på dørene for at få hendes data.

I stedet skulle de bruges til forskningen i biodiversitet og samspillet mellem hjemmehørende planter og insekter. Men mellem eksperimenterne og møderne på universitetet kunne hun ikke glemme sin ide om en hjemmeside, hvor alle danskere kunne klikke sig ind og få information om at vælge de helt rigtige planter.

– Jeg opdaterer hele tiden mit regneark – og jeg kunne ikke bare dele det med alle. Dataen var jo heller ikke super brugervenligt sat op. Derfor fik jeg ideen til at lave en platform, hvor folk selv kan finde informationer om de planter, der ville være gode i deres have, siger hun.

Derfor søgte hun og fik penge fra 15. Juni Fonden til at bygge hjemmesiden, og nu er hjemmesiden i luften. Og nu kan alle klikke sig frem til, hvilke planter, der ville gøre sig godt i deres have – eller i jorden omkring en virksomhed.

Og der kan være stor forskel på, hvilke planter, man skal gå på jagt efter, alt efter hvor man bor. For trods Danmarks lille størrelse, er der store forskelle på jordbunden og dermed de planter, der vokser naturligt rundt omkring i landet. I de tørre sandjorde i Vestjylland skal man ud og finde nogle helt andre planter, end hvis virksomheden holder til i Aarhus eller København

– Hjemmesiden indeholder overvejende planter, der findes i hele landet, men også arter der kun findes i en del af landet. Midt ned gennem Jylland går israndslinjen. Vest for linjen er jorden sandet og næringsfattig. Øst for linjen er jorden leret og mere næringsrig. Det betyder, at du også finder andre planter i Vestjylland end i resten af landet, siger Beate Strandberg.

Ved hjælp af kortet på findplanten.dk kan man zoome ind på lige netop sin egen matrikel. Fordi hjemmesiden trækker på data over jordbundsforhold og fugtighed, kan den finde egnede planter på de fleste lokaliteter i Danmark og dermed give svar på, hvilke planter der egner sig til den berørte lokalitet.

Og det er vigtigt at vælge de rigtige planter – det hjælper både insekter og andre dyr.

– I dag har vi mange planter i vores haver, som ikke findes naturligt i Danmark. Rhododendron, bambus eller mange af de blomster, vi planter, kommer oprindeligt fra lande langt herfra. Fordi insekterne og dyrene ikke er tilpasset planterne, trives de ikke lige så godt i haver, hvor der overvejende vokser ikke-hjemmehørende planter, siger Beate Strandberg og fortsætter:

– Planter du i stedet oprindelige danske planter i haven, vil du straks se, hvordan insekt- og dyrelivet sprudler.

Man kan dog ikke nødvendigvis nøjes med en tur ned i det lokale planteskole og hente dem, som hjemmesiden anbefaler. I stedet må man tage andre metoder i brug.

– Det er planter, som du selv skal ud i naturen og samle frø fra. Det kræver naturligvis, at du kan genkende planten og ved lidt om den, siger hun.

Heldigvis er flere planteskoler og planteavlere begyndt at sælge oprindelige danske planter.

– De seneste par år er det blevet mere og mere normalt, at planteskolerne begynder at sælge vilde, danske planter. Også på nettet kan du købe frø til flere og flere hjemhørende arter. Så der sker noget, siger hun og slutter:

Find planterne til din egen have her

Kilde: AU

Skrevet i: BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

GK opruster salgsorganisationen og styrker serviceforretningen

AktueltNavne08. 04. 2026

Som led i integrationen mellem GK Danmark og Caverion, hvis handel netop er godkendt af Konkurrencemyndighederne, styrker GK nu salgsindsatsen på serviceområdet. Derfor tiltræder Dennis Axel Rossing som ny senior salgschef med ansvar for at udvikle salgsorganisationen og samle de tekniske fag i [...]

Madsen & Kastberg opretter stilling til tidligere direktør fra GK – skal være driftsdirektør

AktueltNavne08. 04. 2026

Madsen & Kastberg styrker direktionen med en markant profil fra øverste hylde, når Jørgen Christensen tiltræder i en nyoprettet stilling som driftsdirektør. Med ansættelsen tager virksomheden det, man internt kalder ”next level” – et bevidst skridt for at understøtte fortsat udvikling og [...]

FilterNew får luft under vingerne med ny Løvens Hule-investor

SenesteVentilation08. 04. 2026

Den danske filtervirksomhed FilterNew fik i DR’s iværksætterprogram Løvens Hule en investering på 500.000 kroner fra Morten Larsen, der sikrede sig 17,5 procent af virksomheden. Investeringen skal bl.a. bruges til at styrke FilterNews onlineforretning og introducere nye produkter til privat, [...]

Ny generation af Gold-aggregatet med genanvendte materialer

IndeklimaProduktNyt08. 04. 2026

Bygge- og ejendomssektoren står for en betydelig del af samfundets klimaaftryk, og materialevalg bliver stadig vigtigere. På den baggrund tager Swegon nu et tydeligt skridt i retning af mere ressourceeffektivt byggeri. Med lanceringen af næste generation Gold introducerer virksomheden et [...]

Stormen har sat spor på DM i Skills – skaderne gøres op

BrancheNyt08. 04. 2026

Stormen Dave har forårsaget skader på udstillingsområdet for DM i Skills i Hjørring. Det er ærgerligt, men arbejdet er i fuld gang, så man fortsat kan afholde DM i Skills den 22. til 25. april. Hjørring Kommune arbejder sammen med teltleverandør, Skills Denmark og øvrige involverede parter på at [...]

Over 6.200 byggerier er i dag Svanemærket – og flere kommer hele tiden til

AktueltBæredygtigt byggeri07. 04. 2026

Der er fortsat stigning i antallet af svanemærkede byggerier i Danmark. Pr. 1. januar 2026 var der således 6.226 opførte lejligheder, huse, daginstitutioner og andre typer af byggerier certificeret med Svanemærket samt 2.052 under opførelse. - Væksten i svanemærket byggeri vidner om, at en bred [...]

Trox styrker serviceindsatsen med Nordelektro som servicepartner

AktueltNavne07. 04. 2026

Trox opruster nu på servicefronten i Danmark. Den tyske virksomhed har indgået en samarbejdsaftale med Nordelektro, der tilknyttes som certificeret teknisk specialist på TROX-anlæg. Man har været på det danske marked siden 1981 og oplever i disse år en stigende efterspørgsel på de såkaldte [...]

KKN VVS tager fronten på passiv brandsikring – er en integreret del af virksomheden

Ventilation06. 04. 2026

Hos VVS-installatøren KKN VVS er passiv brandsikring ikke længere en nicheydelse eller et tillæg, der kun tages med, hvis kunden spørger. I dag er det en integreret del af måden, virksomheden går til både renoveringsopgaver og nye installationer i eksisterende byggeri. Den familieejede [...]

Relativ få SMV´ere har taget kunstig intelligens til sig til brug i hverdagen

BrancheNyt06. 04. 2026

Selvom mange taler om kunstig intelligens, viser en ny undersøgelse fra SMVdanmark, at netop denne teknologik langt fra er særlig udbredt blandt landets mange små- og mellemstore virksomheder. Kun cirka 25 procent har taget den til sig – hvilket vil sige, at cirka 75 procent stadig ikke har [...]

Ny konjunkturanalyse: Foråret spirer i byggeriet, men mørke skyer truer i horisonten

BrancheNytSeneste06. 04. 2026

Efter en februar præget af dårligt vejr og lav aktivitet er optimismen vendt tilbage i byggeriet i marts. Det viser nye tal fra SMVdanmarks faste, månedlige konjunkturbarometer, som måler humøret hos danske virksomheder på tværs af brancher. I februar angav mere end hver tredje SMV i byggeriet, [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Datacenter Designdag 2026

  • Well Air A/S

    Well Air er dansk distributør af AUX klimaanlæg

  • Well Air A/S

    Hvilken løsning skal du vælge? Guide til varmepumper og klimaanlæg i bolig og erhverv

  • Building Green

    3 uger til det går løs på Building Greens største event i Jylland

  • Gemina Termix

    Head of Production søges

  • Schneider Electric Danmark

    SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

  • Schneider Electric Danmark

    WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

  • Schneider Electric Danmark

    Næstved Fjernvarme har taget et stort spring mod både højere driftssikkerhed og grønnere varmeproduktion.

  • Building Green

    Vestdanmarks største mødested for byggeriets omstilling

  • Genvex

    Vidste du, at Genvex er et brand?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • GK opruster salgsorganisationen og styrker serviceforretningen

    08.04.2026

  • Madsen & Kastberg opretter stilling til tidligere direktør fra GK – skal være driftsdirektør

    08.04.2026

  • FilterNew får luft under vingerne med ny Løvens Hule-investor

    08.04.2026

  • Ny generation af Gold-aggregatet med genanvendte materialer

    08.04.2026

  • Stormen har sat spor på DM i Skills – skaderne gøres op

    08.04.2026

  • Over 6.200 byggerier er i dag Svanemærket – og flere kommer hele tiden til

    07.04.2026

  • Trox styrker serviceindsatsen med Nordelektro som servicepartner

    07.04.2026

  • KKN VVS tager fronten på passiv brandsikring – er en integreret del af virksomheden

    06.04.2026

  • Relativ få SMV´ere har taget kunstig intelligens til sig til brug i hverdagen

    06.04.2026

  • Ny konjunkturanalyse: Foråret spirer i byggeriet, men mørke skyer truer i horisonten

    06.04.2026

  • Stor succes for de nye varmepumpepuljer – nu efterspørger branchen flere midler

    25.03.2026

  • Unidrain øger indtjeningen efter disciplineret år i usikkert marked

    25.03.2026

  • Condair modtager BIM Leadership Award for digitalt arbejde med produktdata

    25.03.2026

  • Søgningen til erhvervsuddannelserne går den forkerte vej – det laveste antal i ni år

    25.03.2026

  • ATV og Forskningsalliancen har otte anbefalinger til en ny regering

    25.03.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik