• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNyt29. 05. 2023 | Allan Malmberg

Sådan udnytter man virksomhedens matrikel til at blive hjemsted for danske insekter

BrancheNyt29. 05. 2023 By Allan Malmberg

Vild med vilje er et slogan, der så småt er begyndt at brede sig. Men er man nu ikke helt vild med tanken om at lade området omkring sin virksomhed ligne en uslået villahave, er der en anden udvej.

En ny hjemmeside, findplanten.dk. viser vej til, hvilke planter, der er hjemmehørende i Danmark, og som derfor trækker langt flere insekter til end de mere eksotiske planter, som man kunne blive forfalden til.

Det er seniorforsker ved Institut for Ecoscience på Aarhus Universitet Beate Strandberg som står bag hjemmesiden, men som egentligt startede et helt andet sted, som slet ikke var tiltænkt de boligforeninger, haveejere og anlægsgartnere, der løb hende på dørene for at få hendes data.

I stedet skulle de bruges til forskningen i biodiversitet og samspillet mellem hjemmehørende planter og insekter. Men mellem eksperimenterne og møderne på universitetet kunne hun ikke glemme sin ide om en hjemmeside, hvor alle danskere kunne klikke sig ind og få information om at vælge de helt rigtige planter.

– Jeg opdaterer hele tiden mit regneark – og jeg kunne ikke bare dele det med alle. Dataen var jo heller ikke super brugervenligt sat op. Derfor fik jeg ideen til at lave en platform, hvor folk selv kan finde informationer om de planter, der ville være gode i deres have, siger hun.

Derfor søgte hun og fik penge fra 15. Juni Fonden til at bygge hjemmesiden, og nu er hjemmesiden i luften. Og nu kan alle klikke sig frem til, hvilke planter, der ville gøre sig godt i deres have – eller i jorden omkring en virksomhed.

Og der kan være stor forskel på, hvilke planter, man skal gå på jagt efter, alt efter hvor man bor. For trods Danmarks lille størrelse, er der store forskelle på jordbunden og dermed de planter, der vokser naturligt rundt omkring i landet. I de tørre sandjorde i Vestjylland skal man ud og finde nogle helt andre planter, end hvis virksomheden holder til i Aarhus eller København

– Hjemmesiden indeholder overvejende planter, der findes i hele landet, men også arter der kun findes i en del af landet. Midt ned gennem Jylland går israndslinjen. Vest for linjen er jorden sandet og næringsfattig. Øst for linjen er jorden leret og mere næringsrig. Det betyder, at du også finder andre planter i Vestjylland end i resten af landet, siger Beate Strandberg.

Ved hjælp af kortet på findplanten.dk kan man zoome ind på lige netop sin egen matrikel. Fordi hjemmesiden trækker på data over jordbundsforhold og fugtighed, kan den finde egnede planter på de fleste lokaliteter i Danmark og dermed give svar på, hvilke planter der egner sig til den berørte lokalitet.

Og det er vigtigt at vælge de rigtige planter – det hjælper både insekter og andre dyr.

– I dag har vi mange planter i vores haver, som ikke findes naturligt i Danmark. Rhododendron, bambus eller mange af de blomster, vi planter, kommer oprindeligt fra lande langt herfra. Fordi insekterne og dyrene ikke er tilpasset planterne, trives de ikke lige så godt i haver, hvor der overvejende vokser ikke-hjemmehørende planter, siger Beate Strandberg og fortsætter:

– Planter du i stedet oprindelige danske planter i haven, vil du straks se, hvordan insekt- og dyrelivet sprudler.

Man kan dog ikke nødvendigvis nøjes med en tur ned i det lokale planteskole og hente dem, som hjemmesiden anbefaler. I stedet må man tage andre metoder i brug.

– Det er planter, som du selv skal ud i naturen og samle frø fra. Det kræver naturligvis, at du kan genkende planten og ved lidt om den, siger hun.

Heldigvis er flere planteskoler og planteavlere begyndt at sælge oprindelige danske planter.

– De seneste par år er det blevet mere og mere normalt, at planteskolerne begynder at sælge vilde, danske planter. Også på nettet kan du købe frø til flere og flere hjemhørende arter. Så der sker noget, siger hun og slutter:

Find planterne til din egen have her

Kilde: AU

Skrevet i: BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Fors skal kloakere tre områder på Tuse Næs over de kommende fire år

Vand08. 12. 2025

De kommende år skal Fors spildevandskloakere tre områder på Tuse Næs. Kloakeringen har til formål at sikre en mere miljøvenlig og driftssikker spildevandsløsning. Det gælder områderne Kastrup Strand, Tobjerg Sommerland og Løserup Strand. Alle tre områder er primært sommerhusområder med enkelte [...]

Demonstrationsanlæg skal vise mulighederne for geotermi i Aalborg

SenesteVarme & køling08. 12. 2025

I samarbejde med Aalborg Forsyning er energivirksomheden Green Therma nu et skridt nærmere at teste sin egenudviklede geotermiske løsning. Ambitionen med det nye demonstrationsanlæg er, at borgerne i Aalborg Forsynings forsyningsområde i 2027 kan få leveret fjernvarme direkte fra det geotermiske [...]

5 millioner kroner til PFAS-forskning: Sikring af rent drikkevand til fremtiden

Vand08. 12. 2025

Region Sjælland investerer 5 millioner kroner i forskning for at beskytte drikkevandet mod PFAS-forurening og sikre en bæredygtig vandforsyning for kommende generationer. Gennem nye forskerboringer ved Roskilde Lufthavn og en opdateret grundvandsmodel for Tune får regionen afgørende viden, der [...]

Lemvig Vand: Vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

AktueltVand05. 12. 2025

Lemvig Vand er i gang med et stort digitaliseringsprojekt. Med udskiftningen af 9.500 målere får forsyningsselskabet adgang til realtidsdata på både forbruger- og netværksniveau. Lemvig Vand ligger på fem procent i vandtab, hvilket er under det nationale gennemsnit på over syv procent. Målet [...]

ISH China 2026: Dansk HVAC-knowhow i stramt kinesisk spotlight

AktueltBrancheNyt05. 12. 2025

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Beijing fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i [...]

Energilederuddannelse gav karrieren et løft for Total Energy Manageren hos Carlsberg

EnergiNavneSeneste03. 12. 2025

Da Jakob Levi Haslund som nyuddannet maskinmester trådte ind som Energy Specialist hos Carlsberg, havde der ikke været nogen i stillingen i 10 måneder. Han havde to måneder til at sikre, at de beholdt deres ISO 50001-certifikat. - Det var noget af en omgang, men jeg kom igennem det, og det gik [...]

EU beslutning om at udfase russisk gas møder opbakning fra Dansk Industri

AktueltEnergi03. 12. 2025

Vi skal væk fra russisk gas fra udgangen af 2027. Det har EU besluttet. En beslutning, der møder fuld opbakning fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). - Det er den helt rigtige vej at gå, og det er godt, at medlemslandene er blevet enige. Vi skal helt væk fra den russiske [...]

CEPOS: Danmark bør afskaffe nationale klimamål – EU’s regler styrer alligevel klimaindsatsen

Energi03. 12. 2025

Danmark er i gang med at forhandle et nyt klimamål for 2035, men ifølge en ny analyse fra CEPOS er nationale klimamål blevet overflødige. EU’s kvotesystem har nemlig overtaget den afgørende rolle for, hvor meget CO₂ Danmark må udlede – ikke danske politikere. Et selvstændigt dansk klimamål for [...]

Veltek styrker sekretariatet med ny chefrådgiver

AktueltNavne03. 12. 2025

Den 1. december 2025 kunne Veltek byde varmt velkommen til Anja Kraag som ny chefrådgiver. Anja bliver en central del af sekretariatet med ansvar for Veltek El og interessevaretagelse inden for energi, klima og teknisk regulering. Anja kommer med bred erfaring fra både stat og kommune inden for [...]

Sweco leder genopbygningen af Ukraines vandinfrastruktur

Vand03. 12. 2025

Sweco Danmark har fået tillid til at stå i spidsen for to ambitiøse projekter i Mykolaiv og Rivne, der skal genoprette og modernisere Ukraines spildevandsinfrastruktur. Projekterne er en del af den internationale indsats for at styrke landets kritiske infrastruktur efter krigens [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Well Air A/S

    Samsung EHS Kaskade Controller: Maksimal driftssikkerhed og intelligent styring af flere varmepumper

  • Sponsoreret indhold

    VENTUS Platinium – nye kompakte ventilationsstyringer (AHU’er) fra VTS Group

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Du kender S2125 – nu er serien vokset

  • Building Green

    Hvad kan du opleve på HÅNDVÆRK? Se det hele her

  • Guldager A/S

    FN’s Internationale Dag for Personer med Handicap – 3. december

  • Well Air A/S

    Samsung EHS Split R32: Høj ydelse og maksimal installationsfrihed for den professionelle installatør

  • Buhl & Bønsøe

    Inspirerende Ajour-messe 2025

  • Genvex

    Hent vores nye ventilationguide!

  • METRO THERM A/S

    Vores nye produktguide gør det lettere at vælge varmeløsning

  • Danfoss Redan A/S

    Redan er rullet ind på AJOUR 2025

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fors skal kloakere tre områder på Tuse Næs over de kommende fire år

    08.12.2025

  • Demonstrationsanlæg skal vise mulighederne for geotermi i Aalborg

    08.12.2025

  • 5 millioner kroner til PFAS-forskning: Sikring af rent drikkevand til fremtiden

    08.12.2025

  • Lemvig Vand: Vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

    05.12.2025

  • ISH China 2026: Dansk HVAC-knowhow i stramt kinesisk spotlight

    05.12.2025

  • Energilederuddannelse gav karrieren et løft for Total Energy Manageren hos Carlsberg

    03.12.2025

  • EU beslutning om at udfase russisk gas møder opbakning fra Dansk Industri

    03.12.2025

  • CEPOS: Danmark bør afskaffe nationale klimamål – EU’s regler styrer alligevel klimaindsatsen

    03.12.2025

  • Veltek styrker sekretariatet med ny chefrådgiver

    03.12.2025

  • Sweco leder genopbygningen af Ukraines vandinfrastruktur

    03.12.2025

  • Prisen på bygas hos Hofor stiger – efter tre år med faldende priser

    01.12.2025

  • Slut med dårlige toiletforhold – på 17 skoler i København skal toiletterne renoveres

    01.12.2025

  • Hold styr på julegavernes beløbsgrænser for at undgå at give skattesmæk i gave op til jul

    01.12.2025

  • Overskudsvarme fra nyt datacenter i Ballerup skal opvarme lokale hjem

    28.11.2025

  • Beskyttelse af drikkevand langt fra i mål – 31 kommuner bliver nu meldt for lovbrud

    28.11.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik