• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltVVS20. 08. 2025 | Allan Malmberg

Højdejusterbart toilet kan hæves med 3 cm – og kan ændres uden at åbne installationsvæggen

AktueltVVS20. 08. 2025 By Allan Malmberg

Af og til kan der opstå et behov for at hæve et toilet, og det har Geberit gjort muligt for deres Geberit ONE toilet. Mange huse i 90’erne har en standardhøjden på toiletter på 40-41 cm. Det kan man ændre med ONE toilettet.

Den særlige integrerede højdejusterbarhed gør, at toilettet kan hæves 3 cm og sænkes 1 cm. Dette gælder også flere år efter installationen, hvis det skulle blive nødvendig på et senere tidspunkt – og det er helt uden at åbne installationsvæggen.

Højden kan også være en udfordring på mange arbejdspladser, hvor man generelt har sko på. Her kan en øget højde også være rart for de fleste.

Easy Fast Fix-beslag (EFF3) gør det muligt at montere toilettet oppefra, da det blot skubbes på cisternens gevindstænger og derefter spændes fast. Det sparer både tid og kræfter:

– Det er smart, at man monterer oppefra sammenlignet med f.eks. en monteringsskinne. Toiletskåle er generelt tungere i dag, så det er dejligt, at man ikke skal ligge med armene under skålen. Det fungerer bare, siger Lasse Lasse Ilsø fra Quist & Bülow VVS, der har fin erfaring med det justerbare toilet.

Begejstringen over toilettets funktioner gælder også QuickRelease funktionen på toiletsædet, som gør det muligt at tage sædet af i en håndevending. Skal toilettet bruges på et offentligt sted, er det muligt at låse beslagene, så toiletsædet ikke kan tages af.

Skålen har TurboFlush toiletskyl, som er effektivt og mere hygiejnisk. Derudover er det ganske støjsvagt. Et punkt, som er vigtigt for mange.

– Man hører slet ikke skyllet, siger installatøren og tilføjer:

– Mange er flove over at gå på toilet, selvom vi alle gør det. Så det er en klar fordel, at det er så lydsvagt.

Kilde: Geberit


Nemmere montage med højdejusterbart toilet

Gamle standardhøjder på toiletter og belægning med fliser ovenpå eksisterende gulv kan give udfordringer med den optimale højde på toilettet. Denne udfordring løser Geberit ONE toilettet ved at give mulighed for at hæve toilettet – og samtidig være utrolig let at installere.

Lasse Ilsø fra Quist & Bülow VVS har for nyligt installeret et Geberit ONE toilet hos et ældre ægtepar, der havde brug for en løsning, der kunne hjælpe med deres daglige udfordringer. Manden er dårligt gående og døjer desuden med balancen og havde derfor brug for et toilet, der var højere. Her viste Geberit ONE toilettet sig at være en ideel løsning:
”Det eksisterende toilet var monteret et stykke under standardhøjden på 42 cm, som er lavt, hvis man ikke er så mobil”, forklarer Lasse, der står bag udskiftningen af toilettet. ”Men med sin justerbare højde gjorde Geberit ONE det muligt at hæve siddehøjden til 43,7 cm. Og de knuselsker det”.
Man behøver dog ikke være ældre for at kunne bruge de højdejusterbare fordele ved Geberit ONE.
”Hvis der lægges fliser eller andet ovenpå det eksisterende gulv på badeværelset, kan man hurtigt miste 1-2 cm i højden. Det kan ONE hjælpe på, da man let kan justere højden”, fortæller Lasse og fortsætter: ”Det kan også være relevant i ældre huse, hvor gulvhøjden kan variere.

Hæv toilettet 3 cm – uden at åbne installationsvæggen

Toilettet hos det ældre ægtepar er blot et blandt mange Geberit ONE toiletter, Lasse har monteret, siden det blev lanceret i 2019, og det er ikke uden grund, at han har monteret så mange.
”Der blev lavet mange huse i 90’erne, hvor standardhøjden på toiletter var 40-41 cm. Det kan man ændre med ONE toilettet. Når jeg fortæller mine kunder, at de kan få deres toilet op i den nuværende standardhøjde, er det tydeligvis ikke noget, de har tænkt over. Men når man vender tilbage efter montering, så kan de godt se, at det er en rigtig god løsning – særligt de lidt ældre kunder”.
Den særlige integrerede højdejusterbarhed på Geberit ONE toilettet gør, at toilettet kan hæves 3 cm og sænkes 1 cm. Dette gælder også flere år efter installationen, hvis det skulle blive nødvendig på et senere tidspunkt – og det er helt uden at åbne installationsvæggen.

Støjsvagt toiletskyl og vandalsikring

Muligheden for at justere højden er dog ikke den eneste fordel ved toilettet. Skålen har TurboFlush toiletskyl, som er effektivt og støjsvagt og ganske enkelt mere hygiejnisk. ”Man hører slet ikke skyllet”, siger installatøren og tilføjer ”Mange er flove over at gå på toilet, selvom vi alle gør det. Så det er en klar fordel, at det er så lydsvagt”. Begejstringen over toilettets funktioner gælder også QuickRelease funktionen på toiletsædet, som gør det muligt at tage sædet af i en håndevending. ”Jeg sælger det ved at vise en film af, hvor let det er at tage af og på. Og der bruger jeg altså den ene hånd til at filme med”. Skal toilettet bruges på et offentligt sted, er det muligt at låse beslagene, så toiletsædet ikke kan tages af.
Og netop offentlige steder og arbejdspladser er oplagte steder at bruge ONE toilettet ifølge VVS’eren: ”Standardhøjden på 42 cm er beregnet uden sko. Men de fleste bærer sko, når de er på arbejdspladsen, så toiletter burde faktisk være et par cm højere der,” konstaterer Lasse og henviser igen til fordelene ved ONE toiletter, der kan hæves.

Installationsfordele for VVS’eren

Det er dog ikke kun for kunderne, der er fordele. Alle kundefordelene gør det selvfølgelig let for VVS-installatøren at sælge produktet ind, men monteringen af Geberit ONE var også en positiv oplevelse for installatøren. Easy Fast Fix-beslag (EFF3) gør det muligt at montere toilettet oppefra, da det blot skubbes på cisternens gevindstænger og derefter spændes fast. Det sparer både tid og kræfter:
”Det er smart, at man monterer oppefra sammenlignet med f.eks. en monteringsskinne. Toiletskåle er generelt tungere i dag, så det er dejligt, at man ikke skal ligge med armene under skålen. Det fungerer bare”, siger Lasse om Geberit ONE toilettet.

Lasse Ilsø fra Quist & Bülow VVS

Geberit ONE toilettet kan hæves 3 cm og sænkes 1 cm
uden af åbne installationsvæggen

Skrevet i: Aktuelt, VVS

Seneste nyt fra redaktionen

Anbefaling om nitrat i drikkevand kræver hurtig beskyttelse af grundvandet

AktueltVand05. 01. 2026

Drikkevandets brancheorganisationer – DANVA og Danske Vandværker – er glade for, at der endelig er landet en anbefaling fra den ekspertgruppe, der har sat den nyeste viden om nitrat i drikkevandet under lup. Ekspertgruppen anbefaler, at det tilladte indhold af nitrat i drikkevandet bliver sænket [...]

Verdane køber Mittanbud Marketplaces – og dermed også 3byggetilbud.dk

AktueltNavne05. 01. 2026

3byggetilbud.dk får ny ejer, efter at Vend Marketplaces ASA har indgået aftale om at sælge hele Mittanbud Marketplaces-porteføljen til den nordiske vækstinvestor Verdane. Porteføljen består af fire førende markedspladser for bygge- og håndværkerservices i Norden: Mittanbud i Norge, Servicefinder [...]

Pengeregn over nordjyske projekter til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

EnergiSeneste05. 01. 2026

Fem nordjyske projekter kan se frem til millionstøtte via det nordjyske erhvervsfyrtårn, CO2Vision. Projekterne spænder fra produktion af teknisk vand til PtX, elektrisk drevet kalkovn, konvertering af plastaffald til syngas, testplatform til udvikling og implementering af CCUS teknologier til [...]

Verdo ansætter ny CFO med international erfaring fra Vestas

Navne05. 01. 2026

Verdo har ansat Julie Møgelvang Bjørnsholm som ny CFO. Hun tiltræder stillingen den 1. februar 2026 og vil sammen med CEO Jesper Vinter Barslund udgøre direktionen for Verdo-koncernen. Hun kommer med en stærk finansiel baggrund, hvor hun gennem knap 10 år har haft ledende roller inden for global [...]

Danvak søger undervisere – kunne det være noget for dig?

BrancheNyt05. 01. 2026

Har du lyst, mod og formidlingsevner til at klæde ingeniører, maskinmestre og installatører på inden for specifikke tekniske områder, fx vand, varme, køl, ventilation, brandsikkerhed eller teknisk isolering, hører Danvak meget gerne fra dig. Hvis det er noget, skal du kontakte Vagn Holk Lauridsen [...]

Verdens første fuldskala mikrobølge-pyrolyseanlæg tager form i Skive

AktueltEnergiVand17. 12. 2025

I GreenLabs industripark ved Skive er gravemaskinerne i fuld gang. Her opfører Organic Fuel Technology (OFT) og WaveFuels-konsortiet verdens første fuldskala-anlæg, der med mikrobølgeteknologi omdanner affaldsstrømme som spildevandsslam til grønt brændstof og klimavenligt biokul. Inde i den nye [...]

Trods høje klimaambitioner afholder Argo sig fra at søge puljemidler til CO2-fangst

EnergiVarme & køling17. 12. 2025

Affalds- og energiselskabet ARGO indsendte i august 2025 et indikativt, ikke bindende, tilbud til statens CO2-fangstpulje. På den baggrund blev ARGO inviteret til at forhandle videre med staten. Efter en samlet vurdering af vilkårene i det endelige udbudsmateriale, offentliggjort den 14. november [...]

Nye tal: Ejere af gamle gasfyr kan få en massiv besparelse ved at skifte til varmepumpe

AktueltEnergiVarme & køling17. 12. 2025

En varmepumpe er en halvdyr sag at investere i. Til gengæld giver den også en massiv besparelse over tid, viser nye tal ifølge Varmepumpeindustrien i Danmark (VPI) En konvertering fra gas til varmepumpe giver kunderne en samlet besparelse på omkring 150.000 kroner, viser nye beregninger på [...]

Stor forskel på placeringen af oliefyr – nogle kommuner er nær nul, andre langt fra

EnergiSeneste17. 12. 2025

Bare 0,53 procent af parcelhuse/stuehuse i Københavns Kommune er opvarmet med oliebaseret centralvarme. Det placerer kommunen helt i top på listen over, hvor der procentmæssigt er færrest oliefyrede boliger tilbage. Så godt står det dog langt fra til i hele landet, viser tal fra Danmarks [...]

Kunder til fjernvarme i Herning må hive lidt mere op ad lommerne

Varme & køling17. 12. 2025

Kunderne til Verdo Varme Herning må lidt mere til lommerne i 2026. I Herning stiger prisen helt præcist fra 42,50 øre til 46,25 øre inkl. moms for en kWh. Det betyder, at den rene kWh-pris, inklusiv moms, stiger cirka 500 kr., hvis man tager udgangspunkt i et såkaldt standardhus på 125 [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Gemina Termix

    Vores velkendte bestseller er blevet endnu bedre: Mød den opgraderede Termix VVX

  • H. Jessen Jürgensen A/S

    Vi gør det igen! Kom og få de nyeste indsigter i intelligente CO2-varmepumper – og hør mere om de nyudviklede SMART heat pumps

  • Schneider Electric Danmark

    Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

  • Danfoss Redan A/S

    Glædelig Jul og Godt Nytår

  • Schneider Electric Danmark

    Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

  • Vølund Varmeteknik A/S

    VØLUND VARMETEKNIK søger servicetekniker på Sjælland

  • Guldager A/S

    Legionella: En usynlig risiko, der kræver synlig handling

  • Building Green

    Pas på kroppen. Pas på hinanden. Pas på forretningen!

  • Schneider Electric Danmark

    Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

  • Building Green

    Mød håndværkerbranchen og vis dine produkter frem

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Anbefaling om nitrat i drikkevand kræver hurtig beskyttelse af grundvandet

    05.01.2026

  • Verdane køber Mittanbud Marketplaces – og dermed også 3byggetilbud.dk

    05.01.2026

  • Pengeregn over nordjyske projekter til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

    05.01.2026

  • Verdo ansætter ny CFO med international erfaring fra Vestas

    05.01.2026

  • Danvak søger undervisere – kunne det være noget for dig?

    05.01.2026

  • Verdens første fuldskala mikrobølge-pyrolyseanlæg tager form i Skive

    17.12.2025

  • Trods høje klimaambitioner afholder Argo sig fra at søge puljemidler til CO2-fangst

    17.12.2025

  • Nye tal: Ejere af gamle gasfyr kan få en massiv besparelse ved at skifte til varmepumpe

    17.12.2025

  • Stor forskel på placeringen af oliefyr – nogle kommuner er nær nul, andre langt fra

    17.12.2025

  • Kunder til fjernvarme i Herning må hive lidt mere op ad lommerne

    17.12.2025

  • Julegave fra Svendborg Fjernvarme rækker ind i 2026 – vil holde priserne i ro

    15.12.2025

  • En trist november bød på flere konkurser – især byggeriet og Sjælland stod bag stigningen

    15.12.2025

  • Ny direktør hos Bygma Roskilde kommer med et stort lokal-kendskab

    15.12.2025

  • Tilsyn klar med bødeblokken til syv kommuner – mangler at indsende revisor-erklæringer

    15.12.2025

  • NRGi Puljen uddeler små 3 mio. kr. i støtte til i alt 29 projekter på Djursland

    15.12.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik