
Når de fossile brændstoffer skal væk fra landets fjernvarmeanlæg, er det i stigende grad diverse former for elektrificering, der kommer i stedet. Typisk i form af elkedler og varmepumper.
Med den stigende mængde strøm i det danske fjernvarmeproduktion, glæder det brancheorganisationen Dansk Fjernvarme, at Energinet både vil nedsætte deres tariffer med rundt regnet 10 procent fra 2026, og samtidig sikre, at de ikke stiger de næstkommende fire år, altså frem til 2030.
– Det er en rigtig godt nyhed for varmesektoren, at Energinet udmelder, at man ønsker at sænke eltarifferne for deres forbrugere. Det kommer på en baggrund, hvor tarifferne er steget de seneste år, så det er positivt, at der nu bliver lagt låg den udvikling. Det giver varmeværkerne en sikkerhed for deres investeringer i elektrificering og kan bidrage til, at elektrificeringen i varmeforsyningen fortsætter, siger Michael Søgaard Schrøder, chefkonsulent i Dansk Fjernvarme.
Siden 2019 er der for alvor kommet fart over elektrificeringen af varmeproduktionen i de danske fjernvarmeselskaber, hvor der er sket en tredobling af varmekapacitet baseret på varmepumper og elkedler i fjernvarmen.
Ligeledes viser en opgørelse fra Energistyrelsen, at 97% af nyinstallerede varmeproduktionsanlæg i fjernvarmesektoren er elbaserede løsninger. Den øgede elektrificering vil dermed gøre fjernvarmesektoren til en af Danmarks største elforbrugere, hvor stabile tariffer vil få en stor betydning for varmeværkerne.
– Det seneste år har fjernvarmeselskaberne haft et elforbrug på 2 TWh. Med det forbrug og en tarifnedsættelse på 10 procent vil det svare til en samlet rabat på 27 millioner kroner for varmeværkerne. Men elforbruget står til at stige væsentligt de kommende år, så den årlige besparelse kan reelt være meget højere, siger Michael Søgaard Schrøder.
Og der er mere at glæde sig over for varmeværkerne. Energinet forventer at, elproducenter, som for eksempel regulerbare kraftvarmeværker, også vil opleve et fald i betaling fra næste år.
Energinet forventer i 2026 et mindre fald i både tilslutningsbidragene for nye elproducenter og i balancetariffen for produktion.
Kilde: Dansk Fjernvarme