• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

VandVVS20. 03. 2024 | Allan Malmberg

Dansk badeværelsesdesign finder vej til tysk slot

VandVVS20. 03. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Unidrain

Historiske detaljer og moderne minimalisme mødes på Rumpenheim Slot i Tyskland, hvor indretningsarkitekt Nicole Franken og hendes mand, arkitekten professor Bernhard Franken, har købt en lejlighed og indrettet deres private hjem.

Danske Unidrain har bidraget til det unikke projekt, hvor deres moderne og elegante løsninger er med til at skabe et badeværelsesmiljø, der understreger slottets mange historiske tidslag.

Det nuværende slot blev opført i det 18. århundrede, men har rødder helt tilbage til det 17. århundrede. Det er bygget i barokstil som sommerresidens for prinsen af Hessen-Homburg.

Gennem årene har slottet tjent flere forskellige funktioner, herunder som bolig for medlemmer af den adelige Hessen-Homburg-familie. I dag rummer slottet 26 lejligheder og bruges derudover til forskellige kulturelle arrangementer – og så har ægteparret Nicole og Bernhard Franken netop afsluttet totalrenoveringen af en lejlighed på slottet, der nu danner rammerne om deres private hjem.

Sammen driver Nicole og Bernhard det anerkendte arkitekturbureau FRANKEN Generalplaner fra Frankfurt i Tyskland.

Under den fire måneder lange renoveringsproces har ægteparret slået to badeværelser sammen til ét, i et såkaldt mirrored space. Hertil har de valgt Unidrains ikoniske linjeafløb til to brusenicher samt produkter fra deres eksklusive Reframe-kollektion til at fuldende visionen for deres nye, historiske hjem.

Rumpenheim Slot blev delvist ødelagt under Anden Verdenskrigs hærgen, men genopbygget i 2002. Slottet rummer altså mange historiske og arkitektoniske tidslag, som ægteparret har ladet sig inspirere af i renoveringen af deres nye hjem. Nicole Franken fortæller om visionen bag og integreringen af Unidrain-løsningerne:

– Vi har været meget inspirerede af at kombinere historiens mange stilarter, mens vi samtidig har fokuseret på at respektere slottets historie. På badeværelset har vi en dyb, grøn 70’er-inspireret marmor på væggene, der klæder slottets oprindelige barokstil. Hertil har vi valgt Unidrains usynligt elegante linjeafløb og Reframe-tilbehør som iøjnefaldende minimalistisk kontrast.

Nye og gamle elementer er nøje udvalgt og skaber tilsammen den helt rette arkitektoniske harmoni. Det er med helhedsbilledet for øje, at ægteparret udvalgte Unidrain til badeværelset:

– Vi er vilde med Unidrains løsninger, for både linjeafløbet og Reframe-kollektionen har et tidløst, stramt og underspillet design. Det er netop det, der gør det så sofistikeret. Særligt afløbet er elegant med sin usynlige tekniske løsning. Den anonyme stilfuldhed er less is more, når det er allermest vellykket! fortæller Nicole Franken og runder af:

– De minimalistiske elementer trækker en rød tråd igennem hele lejligheden og er med til at skabe den helt rigtige synergi mellem det klassiske og moderne. Vi er meget tilfredse med Unidrain-løsningerne, der er det perfekte match til at understrege vores arkitektoniske vision.

Kilde: Unidrain

Skrevet i: Vand, VVS

Seneste nyt fra redaktionen

Daikin er main skill sponsor ved dette års udgave af Euroskills 2025 i Herning

BrancheNytEnergi01. 09. 2025

Daikin er i år main skill sponsor af Euroskills 2025, når Europas største konkurrence for erhvervsuddannelser løber af stablen i MCH Messecenter i Herning 9.-13. september. Med partnerskabet ønsker Daikin at sætte fokus på vvs- og køleteknikfagene og styrke næste generation af vvs- og [...]

Danva: Positivt med penge til klimasikring

Vand01. 09. 2025

Vandsektorens brancheorganisation DANVA glæder sig over, at regeringen i finanslovsforslaget afsætter midler til at ruste Danmark bedre mod klimaforandringer. Men pengene virker først med en Klimatilpasningsplan II, der lader vente på sig. Desuden mangler der i finansloven penge til at beskytte [...]

Bil-udlejningsfirma lancerer nyt tilbud til håndværkerne – lej en el-ladcykel

AktueltEnergi29. 08. 2025

I mange storbyer verden over kan man leje biler hos Sixt. Det kan man også i København, men fra filialen ved Vesterport, har de også et andet tilbud. En elektrisk ladcykel. Naturligvis kan turister prøve kræfter med sådan en fætter, men virksomheder har med specielle lukkede modeller også sit [...]

Elselskab opjusterer forventningerne til salget af varmepumper efter lavere elafgift

EnergiSenesteVarme & køling29. 08. 2025

Elselskabet Modstrøm har opjusteret sine forventninger til salget af varmepumper. Det sker i direkte forlængelse af, at regeringen har varslet, at elafgiften i både 2026 og ´27 bliver sat ned til EU´s minimumssats på blot 0,8 øre pr. kWh. - Når strøm bliver billigere, bliver varmepumper et oplagt [...]

Varmepumpebranchen fik ønsket opfyldt om flere penge – men eventuelt fradrag må vente til 2027

AktueltEnergi29. 08. 2025

Ønsket om flere varmepumper er kommet på finansloven Over en halv milliard kr. fra 2027-2029 skal sende flere varmepumper ud til de danske hjem, der i dag har olie- og gasfyr, og hvor fjernvarmen ikke er en mulighed. Det er som sagt først fra 2027, at de mange penge kommer, og det er fortsat [...]

Alfa Laval og AquaGreen indgår strategisk partnerskab for at fremme vand- og affaldsløsninger

AktueltVand27. 08. 2025

Alfa Laval i Søborg og den danske cleantechvirksomhed AquaGreen har underskrevet et forståelsespapir for at styrke samarbejdet om omdannelse af biomasse og affald til vedvarende termisk energi og biokul. Det strategiske partnerskab markerer et vigtigt skridt fremad i udviklingen af bæredygtige [...]

Få SBi-anvisninger i fysisk form

BrancheNyt27. 08. 2025

Byggeriet bliver tit beskyld for ikke at være digitaliseret nok, men nogen gange er det bare også rart at have tingene i fysisk form. Som nu fx SBi-anvinsningerne. Hos Akademisk Forlag kan man købe SBi-anvisninger fra BUILD i fysik udgave. Anvisningerne giver al den nødvendige information til [...]

Fortidens erfaringer med bæredygtigt byggeri er en nøgle til fremtidens løsninger

Bæredygtigt byggeriSeneste27. 08. 2025

Fremtidens byggeri skal være bæredygtigt, samarbejdsdrevet og langtidsholdbart. Et afgørende skridt er at bygge på fortidens erfaringer. Bogen "Vejen til fornyelse" viser, hvordan tidligere samarbejdsformer og frirum til innovation kan bruges til bæredygtige og samarbejdsdrevne løsninger. Bogen [...]

Unic Air præsenterer første ventilationsaggregat med integreret CO₂-varmepumpe

AktueltEnergiVarme & køling27. 08. 2025

Med lanceringen af COOLHEAT tager Unic Air endnu et teknologisk kvantespring. Den nye produktserie kombinerer ventilation, opvarmning og køling i ét samlet aggregat – og som de første i verden er Unic Air nået i mål med at udvikle en løsning med en integreret reversibel varmepumpe, der udelukkende [...]

Firmaer overser mulighed for at få flere faglærte – opkvalificering af ufaglærte medarbejdere

AktueltBrancheNyt25. 08. 2025

Mange virksomheder klager over, at de mangler faglærte. Imidlertid har flere af dem en gylden mulighed, som de ikke anvender i tilstrækkelig grad, mener Peter Faber, forbundssekretær i Dansk Metals Uddannelsessekretariat. Det handler om at opkvalificerer deres ufaglærte medarbejdere. - Det er [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Kom og vær med på DK’s vigtigste digitaliseringsevent!

  • Schneider Electric Danmark

    Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC’er og softwaren bag

  • Building Green

    Er du klar til årets vigtigste event om digitalisering af byggebranchen om 3 uger?

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric lancerer fremtidens I/O-system

  • Building Green

    Hele byggebranchen samles i København – skal du med?

  • Building Green

    Er du druknet i sommerregnen?

  • Schneider Electric Danmark

    Højtydende kontaktor giver nye fordele

  • Building Green

    BIM World Copenhagen er også for dig

  • Building Green

    Få din værktøjskasse fyldt op på konferencen Bæredygtig Transformation

  • Building Green

    Sådan kan data og digitalisering accelerere omstillingen i byggeriet

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Daikin er main skill sponsor ved dette års udgave af Euroskills 2025 i Herning

    01.09.2025

  • Danva: Positivt med penge til klimasikring

    01.09.2025

  • Bil-udlejningsfirma lancerer nyt tilbud til håndværkerne – lej en el-ladcykel

    29.08.2025

  • Elselskab opjusterer forventningerne til salget af varmepumper efter lavere elafgift

    29.08.2025

  • Varmepumpebranchen fik ønsket opfyldt om flere penge – men eventuelt fradrag må vente til 2027

    29.08.2025

  • Alfa Laval og AquaGreen indgår strategisk partnerskab for at fremme vand- og affaldsløsninger

    27.08.2025

  • Få SBi-anvisninger i fysisk form

    27.08.2025

  • Fortidens erfaringer med bæredygtigt byggeri er en nøgle til fremtidens løsninger

    27.08.2025

  • Unic Air præsenterer første ventilationsaggregat med integreret CO₂-varmepumpe

    27.08.2025

  • Firmaer overser mulighed for at få flere faglærte – opkvalificering af ufaglærte medarbejdere

    25.08.2025

  • Stigende krav om ESG-rapportering presser de små kloakmestre – nyt værktøj skal hjælpe

    25.08.2025

  • Erhvervslivets tro på fremtiden er skiftet – de store er mere pessimistiske mens SMV´erne holder niveauet

    25.08.2025

  • HusCompagniet fastholdt momentum i 1. halvår 2025 og indsnævrer forventningerne til helåret

    25.08.2025

  • Underskud og voksende gæld betyder fyringer hos Verdo – 70 medarbejdere er opsagt

    25.08.2025

  • Kendt lastbilsmærke har fået foden godt placeret i markedet for varebiler

    20.08.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik