• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

VandVVS20. 03. 2024 | Allan Malmberg

Dansk badeværelsesdesign finder vej til tysk slot

VandVVS20. 03. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Unidrain

Historiske detaljer og moderne minimalisme mødes på Rumpenheim Slot i Tyskland, hvor indretningsarkitekt Nicole Franken og hendes mand, arkitekten professor Bernhard Franken, har købt en lejlighed og indrettet deres private hjem.

Danske Unidrain har bidraget til det unikke projekt, hvor deres moderne og elegante løsninger er med til at skabe et badeværelsesmiljø, der understreger slottets mange historiske tidslag.

Det nuværende slot blev opført i det 18. århundrede, men har rødder helt tilbage til det 17. århundrede. Det er bygget i barokstil som sommerresidens for prinsen af Hessen-Homburg.

Gennem årene har slottet tjent flere forskellige funktioner, herunder som bolig for medlemmer af den adelige Hessen-Homburg-familie. I dag rummer slottet 26 lejligheder og bruges derudover til forskellige kulturelle arrangementer – og så har ægteparret Nicole og Bernhard Franken netop afsluttet totalrenoveringen af en lejlighed på slottet, der nu danner rammerne om deres private hjem.

Sammen driver Nicole og Bernhard det anerkendte arkitekturbureau FRANKEN Generalplaner fra Frankfurt i Tyskland.

Under den fire måneder lange renoveringsproces har ægteparret slået to badeværelser sammen til ét, i et såkaldt mirrored space. Hertil har de valgt Unidrains ikoniske linjeafløb til to brusenicher samt produkter fra deres eksklusive Reframe-kollektion til at fuldende visionen for deres nye, historiske hjem.

Rumpenheim Slot blev delvist ødelagt under Anden Verdenskrigs hærgen, men genopbygget i 2002. Slottet rummer altså mange historiske og arkitektoniske tidslag, som ægteparret har ladet sig inspirere af i renoveringen af deres nye hjem. Nicole Franken fortæller om visionen bag og integreringen af Unidrain-løsningerne:

– Vi har været meget inspirerede af at kombinere historiens mange stilarter, mens vi samtidig har fokuseret på at respektere slottets historie. På badeværelset har vi en dyb, grøn 70’er-inspireret marmor på væggene, der klæder slottets oprindelige barokstil. Hertil har vi valgt Unidrains usynligt elegante linjeafløb og Reframe-tilbehør som iøjnefaldende minimalistisk kontrast.

Nye og gamle elementer er nøje udvalgt og skaber tilsammen den helt rette arkitektoniske harmoni. Det er med helhedsbilledet for øje, at ægteparret udvalgte Unidrain til badeværelset:

– Vi er vilde med Unidrains løsninger, for både linjeafløbet og Reframe-kollektionen har et tidløst, stramt og underspillet design. Det er netop det, der gør det så sofistikeret. Særligt afløbet er elegant med sin usynlige tekniske løsning. Den anonyme stilfuldhed er less is more, når det er allermest vellykket! fortæller Nicole Franken og runder af:

– De minimalistiske elementer trækker en rød tråd igennem hele lejligheden og er med til at skabe den helt rigtige synergi mellem det klassiske og moderne. Vi er meget tilfredse med Unidrain-løsningerne, der er det perfekte match til at understrege vores arkitektoniske vision.

Kilde: Unidrain

Skrevet i: Vand, VVS

Seneste nyt fra redaktionen

Flot hæder til Carsten Rode – blev udpeget som ”ASHRAE Fellow” ved ASHRAE’s vinterkonference

AktueltNavne23. 02. 2026

I forbindelse med ASHRAE’s vinterkonference, blev Carsten Rode, professor, DTU Sustain, udpeget som ”ASHRAE Fellow”. Det er en grad af medlemskab af ASHRAE, som man kun kan blive indstillet til. Og det er meget få, der opnår den hæder. I år var der således kun 24 ud af i alt 57.000 medlemmer, [...]

Tietgenkollegiet skal gennem en omfattende energirenovering til cirka 100 mio. kr.

Bæredygtigt byggeri23. 02. 2026

I 2006 flyttede de første beboere ind på Tietgenkollegiet. Nordea-fonden, som stod bag byggeriet, formulerede dengang, at den ønskede sig et ’fremtidens kollegium’. En bygning, der i udtryk og funktion ville have høj relevans lang tid fremover. I dag er kollegiet stadig en unik bygning, der [...]

Arbejdstilsynet skruer op for tilsynet med brodne kar i byggebranchen

BrancheNytSeneste23. 02. 2026

Hvis virksomhederne på en byggeplads bliver ved med at ignorere Arbejdstilsynets påbud og udsætter ansatte for stor fare, vil de få et intensiveret tilsyn af Arbejdstilsynet. Tilsynet kan føre til, at Arbejdstilsynet helt stopper arbejdet på byggepladsen. Som Arbejdstilsynets tilsynspraksis er i [...]

Velkomn vælger GK til teknisk drift af over 1.000 DGNB-boliger på sigt

AktueltBæredygtigt byggeri20. 02. 2026

Ejendomsselskabet Velkomn har indgået en landsdækkende serviceaftale med teknikentreprenøren GK Danmark A/S. Aftalen omfatter service og vedligehold af ventilationsanlæg i selskabets portefølje på tværs af Sjælland og Jylland - i første omgang over 700 boliger - og dækker både årlige eftersyn, [...]

Støtte-pulje til elektrificering i det østjyske vil være åben året rundt

Energi20. 02. 2026

Siden 2016 har NRGi Puljen støttet projekter, som styrker fællesskabet og gør en positiv forskel for klima og lokalsamfund. Nu åbner NRGi mulighed for, at man kan søge om tilskud hele året, når ansøgningen vedrører etablering af ladestandere eller varmepumper. Den nye ændring betyder, at [...]

Brødrene Dahl ansætter ny logistikdirektør

Navne18. 02. 2026

Det er en direktør med logistik i blodet, der nu overtager styringen af lager- og logistikområdet i VVS-grossisten Brødrene Dahl. Niels Bruse Huynh Studsgaard har mere end 15 års erfaring med logistik og ledelse og indledte sin karriere i Everllence (tidligere MAN Diesel & Turbo), hvor han [...]

285 unge klar til DM i Skills – tre unge vvs´ere er med i det imponerende felt

AktueltBrancheNyt18. 02. 2026

Sommerfuglene er formentligt ved at melde sig hos 285 unge, der skal deltage i det kommende DM i Skills. De mange deltagere er fordelt på 48 fag, når de i dagene fra den 23.-25. april skal dyste om, hvem der er bedst indenfor netop deres område. De dygtige unge har været igennem et langt [...]

Uigennemskuelig lovgivning bremser klimasikring af Danmark

AktueltVand18. 02. 2026

Vejret bliver kun voldsommere, nedbøren heftigere og grundvandsspejlet stiger. Derfor er der brug for at sætte tempo under klimasikring og forebyggelse af klimaskader i Danmark. Alligevel trækkes tempoet ud af klimasikringsbestræbelserne. Ikke på grund af manglende vilje fra kommuner eller [...]

CO2-fangst

Artikler fra HVAC Magasinet18. 02. 2026

CO2-udledning, der hidtil har været gratis, vil fremtidigt blive pålagt en afgift  Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her) Af Jørgen Gullev, civilingeniør Ifølge professor Philip [...]

Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

Artikler fra HVAC Magasinet18. 02. 2026

Hvordan bliver en god idé til noget, man tjener penge på? For langt de fleste er der to mulige svar på det spørgsmål: ”Start en virksomhed” eller ”Sælg idéen” Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Well Air A/S

    Indregulering af luft-til-vand varmepumpe – den oversete nøgle til god drift

  • Building Green

    Ansøg om en stand på BG:VEST

  • Building Green

    Gratis billet – hent den her!

  • Building Green

    Har du lagt din faglige rute for dagene?

  • Genvex

    Sådan forebygger du skimmelsvamp i din bolig – med gode vaner og ventilation

  • METRO THERM A/S

    Besøg Stigs arkitekttegnede nulenergihus

  • METRO THERM A/S

    Vi søger en teknisk rådgiver til varmepumper

  • Building Green

    Byggeriets aktører samles ét sted – kommer du?

  • Belimo A/S

    Køling kræver konstant korrekt temperatur

  • Schneider Electric Danmark

    Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Flot hæder til Carsten Rode – blev udpeget som ”ASHRAE Fellow” ved ASHRAE’s vinterkonference

    23.02.2026

  • Tietgenkollegiet skal gennem en omfattende energirenovering til cirka 100 mio. kr.

    23.02.2026

  • Arbejdstilsynet skruer op for tilsynet med brodne kar i byggebranchen

    23.02.2026

  • Velkomn vælger GK til teknisk drift af over 1.000 DGNB-boliger på sigt

    20.02.2026

  • Støtte-pulje til elektrificering i det østjyske vil være åben året rundt

    20.02.2026

  • Brødrene Dahl ansætter ny logistikdirektør

    18.02.2026

  • 285 unge klar til DM i Skills – tre unge vvs´ere er med i det imponerende felt

    18.02.2026

  • Uigennemskuelig lovgivning bremser klimasikring af Danmark

    18.02.2026

  • CO2-fangst

    18.02.2026

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    18.02.2026

  • Arkitektfirma integrerer LCA-beregninger direkte i designprocessen

    18.02.2026

  • Commissioning:

    18.02.2026

  • Bygningsautomatik efter BR18:

    18.02.2026

  • Seniorer vælger i stigende grad at blive på arbejdet fremfor et liv som pensionist

    18.02.2026

  • 139 projekter skal tage den første kamp om at vinde årets Renoverpris

    18.02.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik