
VVS Experten fra Brædstrup opnåede i starten af året el-autorisation og har siden været i fuld gang med at etablere egen el-afdeling. Med det nye forretningsområde har installatøren taget konsekvensen og hedder nu VVS & EL Experten.
– I starten af 2021 blev vores el-autorisation godkendt af sikkerhedsstyrelsen. Siden har vi haft fokus på at få bygget et solidt fundamentet til vores nye el-afdeling, fortæller Dan Leonhard Pedersen, adm. direktør hos VVS & EL Experten.
Virksomheden har oplevet et højt aktivitetsniveau de seneste år – særligt VVS-opgaver i forbindelse med boligbyggerier og installation af varmepumper boomer.
Det klager vi bestemt ikke over, men vi må samtidig erkende, at VVS-arbejde bliver mere og mere elektrisk, siger Dan Leonhard Pedersen om årsagen til udvidelsen af virksomhedens kompetencevifte.
For cirka halvandet år siden blev virksomheden en del af Henning Mortensen a/s. Det har givet flere kræfter med flere ressourcer og tekniske kompetencer at trække på. Og det har betydet, at virksomheden nu har overskud til at gå helhjertet ind i opbygningen af et helt nyt forretningsområde.
Ifølge Dan Leonhard Pedersen er den nye el-afdeling med Rasmus Hampen Thomsen i spidsen kommet godt fra start. Primært med opgaver inden for typehusbyggeri og installation af varmepumper. Kigger man frem i tiden, er forventningerne positive i forhold til at øge aktiviteterne inden for elinstallations- og serviceopgaver hos både private, virksomheder, industri og landbrug.
Direktøren ser derfor store muligheder i el-afdelingen og regner med, at den skaber fundament for yderligere ekspansion med flere ansatte i de kommende år.