• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltBæredygtigt byggeri07. 10. 2019 | hvacfokus

Vesterbro-klassiker får makeover fra inderst til yderst 

AktueltBæredygtigt byggeri07. 10. 2019 By hvacfokus

Det nyrenoverede Enghavecentret på Vesterbro. Foto: EFFEKT Arkitekter.

Enghavecentret på Vesterbro har fået en gedigen modernisering fra inderst til yderst, efter det knap 50 år gamle byggeri har gennemgået en af bydelens største ejendomsrenoveringer inden for de senere år. ”Med den nye facade kan bygningen sammenlignes med nybyggerierne i Københavns Nord- og Sydhavn, fortæller formanden for E/F Enghave Centret.

Det markante Vesterbro-byggeri, Enghavecentret, der oprindeligt blev opført som hotel i 1970’erne, har i de seneste år undergået en større forvandling, energimæssigt såvel som visuelt. Boligerne er blevet efterisoleret, lejlighedernes svalegange er blevet inddraget som supplerede kvadratmeter, og udadtil er der sket et gennemgribende facadeløft med nye vinduer, døre og altaner.

Tegnestuen EFFEKT har ageret totalrådgiver i samarbejde med hovedentreprenøren Skou Gruppen, som lige nu lægger sidste hånd på de to boligtårne, der er placeret på hjørnet af Enghavevej og Matthæusgade.

Renoveringen er blevet udført med respekt for den stil, som præger bygninger fra 1970’erne.

– Vi har fokuseret specifikt på at montere en ny klimaskærm og modernisere facaden. Hertil har vi inddraget forhenværende svalegange og i stedet tilkoblet nye altaner, hvilket har resulteret i, at den enkelte lejlighed har fået et større boligareal på ca. 6-7 kvadratmeter. Og det er en betydelig udvidelse af bygningens étværelses lejligheder, som udgør størstedelen af foreningens i alt 130 lejligheder, forklarer Allan Rudolf Pedersen, byggeleder hos Skou Gruppen.

Respekt

Renoveringen er blevet udført med respekt for den stil, som præger bygninger fra 1970’erne, samtidig med at moderniseringen har tilført et helt nyt udtryk til facaden. Blandt andet har man beklædt facaden med aluminium samt lavenergivinduer og -skydedøre med et matchende design.

– De udadgående løsninger fra Velfac 200 Energy-serien bidrager med deres 3-lagsruder positivt til bygningens energiperformance. Samtidig tilfører vinduespartiernes smalle rammeprofiler og store glasarealer masser af naturligt dagslys til lejlighederne. Skydedørene er konstrueret med lav bund og en grundramme, der kører uden på lægterne, så de ikke skal hæves og sænkes, når de åbnes eller lukkes. Det betyder også, at beboerne har niveaufri adgang til og fra altanerne.

Sådan lyder det fra key account manager Jesper Klitfod fra Velfac, og han suppleres af Katrine Stevelt Lind, der er formand hos E/F Enghave Centret.

Selv om renoveringen har været en udfordring for lejlighedernes ejere, som er blevet boende under hele forløbet, glæder man sig over den omfattende renovering.

– Gulv-til-loft-vinduerne har gjort meget ved lysindfaldet, og med den nye facade kan bygningens karaktertræk sammenlignes med de nybyggerier, som skyder op i Københavns Nord- og Sydhavn, pointerer hun.

Projektet er støttet af Københavns Kommune og lever således op til kommunens krav om at skabe et bedre indeklima og reducere energiforbruget mest muligt i den næsten 50 år gamle bygning – og hos beboerne mærker man allerede en betydelig forskel.

– Ambitionen med renoveringen har været at fremtidssikre bygningen, klimasikre facaden og udvide lejlighedsarealerne. Renoveringen indebærer desuden en væsentlig forbedring af vores indeklima, så vi for eksempel ikke længere behøver at fyre for gråspurvene til vinter, fortæller Katrine Stevelt Lind.

Bedre beboerglæde

Selv om renoveringen har været en udfordring for lejlighedernes ejere, som er blevet boende under hele forløbet, glæder man sig over den omfattende renovering.

– Grundet de få kvadratmeter boligerne byder på, er de nuværende beboere primært studerende og ældre, men efter renoveringen oplever vi, at lejlighederne tiltrækker små familier, hvilket bidrager med mere liv og en større diversitet blandt beboerne, fortæller Katrine Stevelt Lind, formand for E/F Enghave Centret.

– Hvor vi tidligere har oplevet stor udskiftning blandt dem, der bor her, har renoveringen givet de nuværende beboere en større lyst til at blive boende i bygningen. Og vi håber, at de nye grønne oaser og tagterrasser vil styrke sammenholdet i endnu højere grad, lyder det fra Katrine Stevelt Lind.

Beboerne kan desuden se frem til et 900 kvadratmeter grønt tag, som er et klimasikringstiltag, der også vil skabe nye grønne fællesarealer. Den omfattende renovering forventes at stå færdig ved udgangen af november.

Skrevet i: Aktuelt, Bæredygtigt byggeri

Seneste nyt fra redaktionen

Erhvervsleasing kører nu på strøm – elbilerne har fuldstændigt overtaget markedet

BrancheNytEnergi17. 09. 2025

Økonomisk attraktive. Det er den korte forklaring fra kunderne til Leasing Fyn, da virksomheden spurgte ind til, hvorfor de valgte elbil. For elbilerne har sat sig på erhvervsleasing. Dugfriske tal fra Leasing Fyn viser, at 95 procent af de biler, der er blevet leaset til erhverv i første halvdel [...]

Flere vurderer den lavere el-afgift vil sende et stigende antal olie- og gasfyr på pension

AktueltEnergi17. 09. 2025

Når el-afgiften fra nytår sendes ned på EU´s mindstpris på blot 1 øre/kWh, vil det ikke bare betyde lavere el-regninger for landets boligejere. Det vil også skubbe flere olie- og gasfyr på pension og over mod varmepumpen. Det mener flere energiselskaber, også NRGi. Det skyldes bl.a. den måde, [...]

Skatterådet har klargjort en række sager i tvist om reglerne for håndværker- og servicefradraget

AktueltBrancheNyt17. 09. 2025

I år blev håndværkerfradraget blev genindført i 2025 i en mere ”grøn” udgave med mulighed for at få fradrag for energibesparende foranstaltninger. Men det kan faktisk være lidt svært at få klarlagt, hvilke områder, der er omfattet af de to typer fradrag. ”I praksis kan det være svært at finde [...]

Nyt distributionscenter i Storkøbenhavn skal styrke logistikken hos Stark

BrancheNyt17. 09. 2025

Stark Group har nået en vigtig milepæl i byggeriet af sit kommende nationale distributionscenter i Storkøbenhavn. Anlægget er en central del af koncernens strategiske arbejde med at styrke logistikken og sætte nye standarder for distribution af byggematerialer i Danmark. Med sine 24.000 [...]

Folkemødet debatterede energiproblemer 

Artikler fra HVAC Magasinet16. 09. 2025

"Gassen ud af boligerne" blev til, at ”elvarmepumpen erstatter gasfyret” Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 9, 2025 og kan læses uden illustrationer herunder (læs originalartiklen her) Af Jørgen Gullev, civilingeniør Under overskriften "Gassen ud af boligerne" var problemet [...]

Bygningsautomatik efter BR18 – fremtidens bæredygtige bygninger

Artikler fra HVAC Magasinet16. 09. 2025

Vi står i et paradigmeskift, hvor digitalisering og automatisering bliver hjørnestene i fremtidens byggeri. For at komme sikkert i mål, har byggebranchen ikke kun brug for retningslinjer på papir, men også for praktiske værktøjer, klar vejledning og – ikke mindst – en fælles forståelse af, hvad [...]

Ny direktør i Veltek vil styrke samarbejde og tværgående aktiviteter

Artikler fra HVAC Magasinet16. 09. 2025

Veltek har fået ny direktør. Efter ti år i spidsen for Danmarks største tekniske brancheorganisation forlod Per Rømer Kofod posten tilbage i marts måned. Valget af hans efterfølger faldt på en velkendt og erfaren profil i organisationen: Lennart Østergaard, der siden 2018 har været sektionschef for [...]

Rekordstort EuroSkills bød på hele 27 medaljer og et royalt besøg

BrancheNytSeneste16. 09. 2025

EuroSkills i Herning har været en stor succes. Både på det faglige plan og det publikumsmæssige, der også bød på et besøg af H.M. Kongen. På det faglige områder fik 27 af de i alt 43 danske deltagere medaljer. En enkelt var af guld, seks af sølv, seks af bronze, mens 14 fik en Medallion for [...]

Dansk vvs-talent henter flot sølvmedalje ved 2025-udgaven af EuroSkills

AktueltBrancheNyt16. 09. 2025

Som alle fagatleterne ved dette års udgave af EuroSkills, gik Andreas Fredberg Pedersen fra Vittrups Smedie & VVS efter guldet - men da han stod på podiet i Herning med en sølvmedalje om halsen, var han meget stolt og tilfreds. - Jeg er stolt over at ende på podiet blandt Europas bedste. [...]

Huskøberne er ikke i tvivl – de går meget bevidst efter huse med fjernvarme eller varmepumpe

EnergiVarme & køling12. 09. 2025

Varmepumper sælger stadig ikke som i de gode gamle dage, og fjernvarme er heller ikke altid velkommen alle steder – men mindre man er huskøber. Hos huskøberne er det nemlig en helt anden sag. Her hitter varmekilden – hvis det vel og mærke er den rigtige af slagsen, der kan sende energimærket på [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Dørene åbner igen i morgen – skal du med på BIM World Copenhagen?

  • Schneider Electric Danmark

    EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

  • Elma Instruments A/S

    Afstandsmåling op til 150m med digitalt sigte – Kom og se den på HI-Messen 2025 stand G5730

  • Building Green

    Vær med på DK’s vigtigste digitaliseringsevent i morgen!

  • Building Green

    Ses vi i K.B. Hallen på onsdag til BIM World Copenhagen?

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    🍂 Efterår = tørt indeklima 🌬️

  • Building Green

    I næste uge går det løs på BIM World Copenhagen

  • Elma Instruments A/S

    Fremtidssikret netværkstest til op til 10 Gigabit – Kom og se den på HI-Messen 2025 stand G5730

  • Building Green

    5 gode grunde til at deltage i BIM World Copenhagen i næste uge

  • Building Green

    BIM World Copenhagen samler kræfterne om byggeriets digitale og grønne omstilling

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Erhvervsleasing kører nu på strøm – elbilerne har fuldstændigt overtaget markedet

    17.09.2025

  • Flere vurderer den lavere el-afgift vil sende et stigende antal olie- og gasfyr på pension

    17.09.2025

  • Skatterådet har klargjort en række sager i tvist om reglerne for håndværker- og servicefradraget

    17.09.2025

  • Nyt distributionscenter i Storkøbenhavn skal styrke logistikken hos Stark

    17.09.2025

  • Folkemødet debatterede energiproblemer 

    16.09.2025

  • Bygningsautomatik efter BR18 – fremtidens bæredygtige bygninger

    16.09.2025

  • Ny direktør i Veltek vil styrke samarbejde og tværgående aktiviteter

    16.09.2025

  • Rekordstort EuroSkills bød på hele 27 medaljer og et royalt besøg

    16.09.2025

  • Dansk vvs-talent henter flot sølvmedalje ved 2025-udgaven af EuroSkills

    16.09.2025

  • Huskøberne er ikke i tvivl – de går meget bevidst efter huse med fjernvarme eller varmepumpe

    12.09.2025

  • Den fysiske sikkerhed skal øges for 1,6 mia. kr. på en lang række el- og gasanlæg

    12.09.2025

  • Samarbejdet i installatørbranchen skal styrkes – midlet er en ny digital platform

    12.09.2025

  • Kommunal erhvervsvenlighed er en jysk paradedisciplin – men København går mest frem

    10.09.2025

  • Hofor kommer med opfordring til de lokale, grønne treparter – tænkt drikkevandet med

    10.09.2025

  • Afskedsforelæsning og reception for professor Geo Clausen

    10.09.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik