• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Artikler fra HVAC Magasinet28. 10. 2025 | Heidi Thode

Ventilation i svømmehaller – en balance mellem sundhed, energi og arkitektur

Artikler fra HVAC Magasinet28. 10. 2025 By Heidi Thode

Ventilation i svømmehaller er mere end et teknisk anlæg – det er en afgørende faktor for sundhed, komfort og bygningens levetid. I en svømmehal mødes høje temperaturer, fugtighed og kemiske processer, der stiller særlige krav til håndteringen af luften. At finde den rette balance mellem energiforbrug, indeklima og holdbarhed er en udfordring, der kræver både teknisk ekspertise og forståelse for de unikke betingelser, der gør sig gældende i en svømmehal

Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 11, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her)

Af Allan Malmberg

Svømmehaller er blandt de mest krævende bygninger, når det kommer til ventilation. Her skal tekniske løsninger ikke blot sikre et behageligt indeklima, men også beskytte bygningen mod fugt, korrosion og sundhedsskadelige gasser. Ikke mindst forskellige varianter af trihalomethaner, især trikloraminerne (NCl3), som er en de mest sundhedskritiske trihalomethaner. Samtidig står branchen over for et stigende pres for at reducere energiforbruget og integrere bæredygtige løsninger.
– Det er ikke bare et spørgsmål om at udskifte luften. Det er et spørgsmål om at skabe et sundt miljø, beskytte bygningen og gøre det så energirigtigt som muligt, påpeger Tobias Jønsson, produktchef hos Lindab, med lang erfaring inden for ventilationsområdet.
Svømmehaller er unikke miljøer, hvor høje temperaturer, fugtighed og kemiske processer skaber en cocktail af udfordringer for både bygning, teknik og brugerne.
– Vi har to hovedformål med ventilationen, forklarer han.
– For det første skal vi affugte luften for at beskytte bygningen mod skader. For det andet skal vi fjerne trihalomethaner – de sundhedsfarlige gasser, der dannes, når klor reagerer med organisk materiale. Disse gasser er tungere end luft og lægger sig på vandoverfladen, hvilket gør dem svære at fjerne.

Fra traditionel til moderne ventilation: En revolution i luftstrømme
Traditionelt har man i svømmehaller blæst ind ved gulvet langs vinduer og suget ud højt oppe – ofte helt oppe i loftet. Denne metode var designet til at beskytte kolde overflader som vinduer mod kondens, men den var langt fra optimal, når det kom til at fjerne de tungere, sundhedsskadelige gasser.
– Det er ikke nok bare at opblande luften, som man gør i et kontorbyggeri. I en svømmehal skal der skabes en kontrolleret luftstrøm, der effektivt fjerner de farlige stoffer, uden at øge energiforbruget og affugtningen unødvendigt.
I dag har branchen vendt op og ned på de traditionelle metoder.
– Der indblæses nu luft ved loftet og suges ud ved gulvhøjde i vægriste, forklarer Tobias Jønsson.
– Med de rigtige produkter skaber dette en langsom, kontrolleret luftbevægelse over vandoverfladen, der effektivt fjerner trikloraminer. Samtidig reducerer vi energiforbruget med 10-20 procent (Kilde 1: ”Sweco renovering af svømmehalsventilation”), fordi naturlovene udnyttes bedre.

Nøglen til energibesparelser
En af de mest effektive måder at spare energi på er at integrere varmepumper i ventilationsanlægget.
– Varmepumper gør det muligt at affugte luften mere effektivt, hvilket resulterer i en mindre nødvendig luftmængde for at affugte svømmehallen, siger Tobias Jønsson.
Varmepumper er den enkelkomponent, der kan reducere energiforbruget mest – helt op til 30-40 procent (Kilde 1), men de er ofte fravalgt på grund af anlægsbudgetter.
– Det er ærgerligt, for en varmepumpe har en tilbagebetalingstid på kun 5-7 år, pointerer han.
– Når man tænker på, at en svømmehal typisk har en levetid på flere årtier, er det en investering, der betaler sig.

T- og TB-værdier
Når man designer ventilationsanlæg til svømmehaller, er T- og TB-værdier afgørende for at sikre både anlæggets holdbarhed og brugerkomforten.
T-værdien angiver, hvor godt ventilationsanlægget er termisk isoleret.
En lav T-værdi som T1 eller T2 betyder, at anlægget har en god isoleringsværdi, som mindsker kondensdannelse. Det er afgørende for at undgå korrosion og skader på bygningen.
– Hvis anlægget har en høj T-værdi, for eksempel T3 eller T4, betyder det, at anlægget er dårligt isoleret, hvilket medfører kondens, som derved kan medføre korrosion, påpeger han.
TB-værdien angiver kuldebroer i ventilationsanlægget. En lav TB-værdi som TB1 eller TB2, betyder, at kuldebroer i anlægget er reduceret til et fornuftigt niveau. Høje TB-værdier som TB3 eller TB4 medfører kondens og energitab i anlægget.
T1/TB1 er det helt optimale, men praktisk vil svømmehalsanlæg ofte opnå T2/TB2, hvilket også fint sikrer mod kondensproblematikkerne i ventilationsanlægget.
I praksis betyder lave T- og TB-værdier, at anlægget er bedre i stand til at håndtere de udfordringer, der opstår i et fugtigt og varmt miljø som en svømmehal, og samtidig sikrer det, at energien fra udsuget luft forbliver i anlægget og derved bedre kan overføres til indblæsningsluften, forklarer Tobias Jønsson.

En afbalanceret tilgang til komfort og energi
Fugtighed og temperatur er to af de mest kritiske faktorer i en svømmehal med hensyn til energiforbruget.
– For at opnå et behageligt indeklima anbefales en relativ fugtighed på 54-60 procent ved 30 grader, forklarer han.
54 procent ved 30 grader svarer til en absolut fugtighed på 14,3 g/kg, hvilket er standardernes anbefaling. Dog kan fugtigheden hæves til 60 procent, hvilket resulterer i en besparelse på 5-10 procent energi, fordi den nødvendige luftmængde reduceres ved en højere tilladelig relativ fugtighed.
– Men det er vigtigt at finde den rette balance. Hvis fugtigheden bliver for høj, risikeres kondens på kolde overflader, hvilket kan føre til skimmel og korrosion. Det er derfor vigtigt, at der udføres en udførlig dugpunktsanalyse af svømmehallens overflader, understreger han.
Temperaturen i svømmehallen bør holdes 1-2 grader over vandtemperaturen for at minimere fordampning og sikre et behageligt miljø. Hvis luften er for varm, bliver det ubehageligt at opholde sig i lokalet. Hvis den er koldere end bassintemperaturen, øges affugtningen fra bassinerne og derved den nødvendige luftmængde.
Derfor er det vigtigt at finde den rette balance mellem temperatur og fugtighed.
Det er også vigtigt, at luftmængderne til svømmehallen beregnes korrekt, og især her skal det nøje granskes, hvilke typer af bassiner, temperaturer og aktiviteter der er, da de alle påvirker den affugtning, der sker af bassinvandet.

Kobber vs. alternativer – holdbarhed og sikkerhed
Valget af materiale i ventilationsanlæg er afgørende for både holdbarhed og driftssikkerhed.
– Kobber er det bedste valg til varmeflader og varmepumpedele, fordi det ikke korroderer. Selvom det er dyrere end alternativer som aluminium med epoxycoating, sikrer det en længere levetid og mindre risici, understreger Tobias Jønsson.
Kobber er ikke kun holdbart, men også sikkert. Hvis der opstår en beskadigelse i et anlæg, hvor der anvendes aluminium med epoxy, kan korrosion sprede sig hurtigt. Det sker ikke med kobber.
Nogle gange kan man høre udtrykket kobber, kobber, kobber, og det dækker ganske enkelt over, at man har anvendt kobber alle steder på for eksempel varmeflader, hvor ramme, lameller og coils er udført i kobber.

Måling af farlige gasser: En udfordring med lys i tunnelen
En af de store tekniske udfordringer med trikloraminer er, at man ikke kan måle niveauet direkte i ventilationen. Der er ikke sensorer i anlæggene, som kan måle niveauet. I dag styrer man primært på baggrund af fugtighed.
Men der er lys forude.
– Der er nye måleapparater under udvikling, der kan placeres i ventilationsanlæggene, og som derved gør det muligt at detektere gasarten og styre efter niveauet, forklarer han.
– Disse sensorer vil gøre det muligt at styre ventilationen mere præcist, så vi kan reducere energiforbruget og samtidig sikre et sundt indeklima.

Store vinduer og fritlagte stålbjælker
Moderne arkitektur agerer nogle gange modspiller til ventilationsanlæggene. Store vinduer og fritlagte stålbjælker ser smukke ud, men de kan skabe store udfordringer for ventilationen. Det samme gør de steder, hvor man har bassiner med forskellige vandtemperaturer i samme svømmehal, da der bør tilpasses det enkelte bassins temperatur.
Gælder det vinduer, er det vigtigt, at de er monteret korrekt, og at dampspærre er udført omhyggeligt. Det dæmper risikoen for kondensudtræk i konstruktionen. Vinduer er et smukt valg, men bidrager til potentielle kondensproblemer, så vælg og placer dem med omhu.
Det samme gælder fritlagte stålbjælker, som også kan skabe udfordringer med koldere overflader.
Disse udfordringer kræver en nøje planlægning af ventilationssystemet.
Det er optimalt, hvis arkitekten og ingeniøren kunne arbejde tæt sammen fra starten. Hvis ventilationen først tænkes ind, når bygningen er færdigdesignet, kan det være svært – og dyrt – at finde en god løsning.

Tyske normer som inspiration til ventilationsanlægget
Tyske normer, såsom VDI 6022, stiller strenge krav til sikkerhed i ventilationsanlæg.
– Disse normer kræver blandt andet, at man kan slukke for ventilatoren enkeltvist under vedligeholdelse, og at der er inspektionsglas og belysning i anlægget. Normen lægger også vægt på hygiejne og overflader i ventilationsanlæggene, forklarer Tobias Jønsson.
Det er ikke kun et spørgsmål om sikkerhed, men også om at gøre vedligeholdelsen lettere og mere effektiv.
Selvom disse krav ikke er lovpligtige i Danmark, er de en god inspiration for, hvordan man kan forbedre sikkerheden og funktionaliteten i ventilationsanlæg.
Normen behandler mange områder, og det kan fordyre ventilationsanlægget med elementer, der som sagt ikke er lovpligtige her i landet. Omvendt er den bredt anerkendt og anvendes ganske ofte ved byggerier, hvor der ønskes ekstra kvalitet, hygiejne og sikkerhed.
– Der kan også fokuseres på enkeltelementer fra normen – for eksempel med inspektionsglas og lys, at tilse standen på anlægget uden at åbne/afbryde ventilationsanlægget.
Med udviklingen af nye måleapparater og teknologier står branchen over for store muligheder for at forbedre ventilationen i svømmehaller.
Vi er således på vej mod en fremtid, hvor virksomhederne kan styre ventilationen i svømmehaller endnu mere præcist og energirigtigt, og samtidig sikre, at de er behagelige og fri for sundhedsskadelige gasser.

BOKS:
De farlige gasarter
I svømmehaller opstår der en ophobning af klorholdige gasser over vandoverfladen, især når vandet er varmt og der er meget aktivitet. Det drejer sig dog ikke om klorgas (Cl₂), som man også finder i moderne svømmehaller, men derimod forskellige kloraminer der skal håndteres.
Når frit klor (tilsat som desinfektion) reagerer med sved, urin og andre organiske stoffer fra badegæster, dannes der tre varianter:
• Monokloramin (NH₂Cl)
• Dikloramin (NHCl₂)
• Trikloramin (NCl₃) – også kaldet nitrogentriklorid.
Det er især trikloramin (NCl₃), som giver den karakteristiske “svømmehalslugt” i svømmehaller og som kan irritere øjne og luftveje.
Trikloramin er tungere end luft og samler sig derfor i et “lag” umiddelbart over vandfladen, hvor svømmere indånder det. Derfor oplever mange irritation netop dér.

BOKS:
VDI 6022
VDI 6022 er en tysk standard udgivet af Verein Deutscher Ingenieure (VDI), der omhandler hygiejne i ventilations- og klimatekniske anlæg. Standarden er vigtig for at sikre sundhedsmæssige og hygiejniske forhold i bygninger, herunder svømmehaller.

Hovedområder i VDI 6022
Hygiejnekrav til ventilationsanlæg:
Retningslinjer for design, installation, drift og vedligeholdelse af ventilationssystemer for at forhindre sundhedsskadelig forurening (for eksempel bakterier, svampe, kloraminer eller partikler).
Luftkvalitet:
Krav til filtrering, luftskifte og kontrol af luftfugtighed for at minimere risikoen for irritation, infektioner eller allergiske reaktioner.
Rengøring og vedligeholdelse:
Procedurer for regelmæssig inspektion, rengøring og desinfektion af kanaler, filtre og andre komponenter i ventilationsanlæg.
Mikrobiologisk kontrol:
Forebyggelse af vækst af mikroorganismer (for eksempel legionella og skimmel) i ventilationssystemer.
Dokumentation og kvalitetssikring:
Krav til dokumentation af anlæggets tilstand, vedligeholdelsesplaner og hygiejnemæssig overvågning.
Særlige krav til følsomme områder:
Ekstra strenge krav til områder med høj luftfugtighed eller risiko for forurening, såsom svømmehaller, hospitaler eller laboratorier.
I svømmehaller er VDI 6022 særlig relevant for:
Kontrol af kloraminer og fugt: For at undgå korrosion, dårlig lugt og sundhedsproblemer.
Ventilationseffektivitet: Sikring af tilstrækkeligt luftskifte for at fjerne farlige gasser og opretholde komfort.
Forebyggelse af skimmel: På grund af den høje luftfugtighed.
Standarden er bredt anerkendt i Europa og fungerer ofte som reference i dansk byggeri og drift af ventilationsanlæg, selvom den ikke er lovpligtig her.

Skrevet i: Artikler fra HVAC Magasinet

Seneste nyt fra redaktionen

Varmepumpen er populær – men kun cirka hver anden husejer kender tilskudspuljen

EnergiSeneste24. 11. 2025

Næst efter den meget udbredte fjernvarme, er varmepumpen den mest foretrukne opvarmningsform. Og skifter man fra fx gas til til netop varmepumpe, er der økonomisk hjælpe at hente i varmepumpepuljen, der stadig er åben. Trods det, er det langt fra alle, der kender til tilskudspuljen, hvor man kan [...]

Er din rådgivning og teknologivalg klar til fremtidens fjernvarme?

Ikke kategoriseret24. 11. 2025

HOFOR inviterer til gå-hjem-møde rettet mod VVS-branchen d. 26. november kl. 15.00-17:30 i København. Frem mod 2033 sænker HOFOR gradvist temperaturen i fjernvarmenettet for at mindske varmespild og gøre plads til mere vedvarende energi. Det betyder, at nogle kunder får brug for at få justeret, [...]

Natlige flyvetur med droner skal finde huller i københavnernes fjernvarmerør

AktueltEnergi24. 11. 2025

Hvis man ser en drone over København den næste måned, så kan det blot være en drone, der er på himlen for at tjekke, om der er læk i fjernvarmerørene under jorden. Og her er en del rør at tjekke. Lidt under 3.000 kilometer fjernvarmerør sikrer københavnerne varme i radiatoren og varmt vand i [...]

Tilskud på ekstra 10.000 kr. skal få flere til at vælge en varmepumpe

AktueltEnergiVarme & køling24. 11. 2025

Næste år er der ekstra penge at hente i tilskud, hvis man vælger at skifte til en varmepumpe. Ifølge Energistyrelsen stiger tilskuddet 10.000 kr. så man kan få 27.000 kr. i hjælp til køb af en luft-til-vand varmepumpe. En udmelding, man er ganske godt tilfreds med hos brancheorganisationen [...]

Elektrisk varevogn fra Renault giver teknisk knock-out til de fleste personbiler

EnergiProduktNyt21. 11. 2025

En elbil med 800 Volts teknologi, V2L (vehicle-to-load) og V2G teknologi (vehicle-to-grid) hører hjemme i den tekniske superliga for elbiler. Ikke et sted, man normalt venter at finde en varevogn. Ikke desto mindre er det tilfældet med den helt nye Renault Trafic E-Tech. Modelles 800V teknologi [...]

Ny Krone er hjertet hos fjernvarmen til borgerne i Esbjerg og Varde

AktueltVarme & køling19. 11. 2025

DIN Forsynings produktionsanlæg til fjernvarme på Esbjerg Havn består af en række produktionsenheder, der supplerer hinanden. Det hele kobles sammen af fordelercentralen, Ny Krone, der sender fjernvarmevand i forskellige temperaturer og med forskelligt tryk ud til fjernvarmekunderne i Esbjerg og [...]

Europæisk standard skal gøre cirkulært produktdesign til en konkurrencefordel

AktueltBrancheNyt19. 11. 2025

Den europæiske standard ’Metode til at opnå cirkulært produktdesign’ er nu tilgængelig på dansk. Standarden hjælper virksomheder med at tænke cirkularitet ind allerede i designfasen – og dermed gøre op med brug-og-smid-væk-kulturen. Vi kender det alle sammen: En lille del af et produkt går i [...]

Vedvarende energi skal blive en bedre forretning – kommunerne skal have flere skattekroner

Energi19. 11. 2025

Når en kornmark bliver omdannet til en mark med grøn energiproduktion, stiger de samlede skattebetalinger og lokale bidrag voldsomt. Men kommunernes andel af selskabsskatteindtægterne havner langt fra altid i den kommune, som lægger jord til grøn energiproduktion. Det skal laves om, mener Green [...]

Hvem skal beskytte dit drikkevand de næste fire år? Fors Kundevalg er i gang

Vand19. 11. 2025

Nu er kommunalvalget overstået, men der er ét kryds mere at tage stilling til. Fra den 19. november kunne man nemlig stemme til Fors Kundevalg 2025. Valget er digitalt og kan klares fra sofaen. Som øvrige kommunalt ejede vand- og spildevandsselskaber skal Fors have ny bestyrelse. I den [...]

Fjernvarmen er den største trækhest til at få det danske samfund elektrificeret

EnergiSeneste19. 11. 2025

Hvad driver elektrificeringen i Danmark? Det gør faktisk fjernvarmen. Elektrificeringen er gået så stærkt, at fjernvarmesektoren i årene 2019-2024 har stået for 61 procent af den stigende elektrificering i Danmark. - Det er en øjenåbner, at fjernvarmen lige nu driver elektrificeringen i Danmark [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Varmepumpen er populær – men kun cirka hver anden husejer kender tilskudspuljen

    24.11.2025

  • Er din rådgivning og teknologivalg klar til fremtidens fjernvarme?

    24.11.2025

  • Natlige flyvetur med droner skal finde huller i københavnernes fjernvarmerør

    24.11.2025

  • Tilskud på ekstra 10.000 kr. skal få flere til at vælge en varmepumpe

    24.11.2025

  • Elektrisk varevogn fra Renault giver teknisk knock-out til de fleste personbiler

    21.11.2025

  • Ny Krone er hjertet hos fjernvarmen til borgerne i Esbjerg og Varde

    19.11.2025

  • Europæisk standard skal gøre cirkulært produktdesign til en konkurrencefordel

    19.11.2025

  • Vedvarende energi skal blive en bedre forretning – kommunerne skal have flere skattekroner

    19.11.2025

  • Hvem skal beskytte dit drikkevand de næste fire år? Fors Kundevalg er i gang

    19.11.2025

  • Fjernvarmen er den største trækhest til at få det danske samfund elektrificeret

    19.11.2025

  • GK Danmark oplever markant vækst i serviceforretningen

    18.11.2025

  • Luft i varme- og køleanlæg – overvej en vakuumaflufter

    18.11.2025

  • Teknisk isolering tager nye skridt mod selvstændig entreprise

    18.11.2025

  • Nøglen til effektive og energibesparende varmeanlæg

    18.11.2025

  • Sol og vind slår kul

    18.11.2025

Alle nyheder ›

/Brochurer
/White papers

  • Samsung WindFree™ katalog
  • Samsung luft til vand katalog
  • Samsung katalog Erhverv 2025
  • 💧 DriSteem – kvalitet i hver dråbe 🌿 SA Klima og Fugtteknik ApS – din klimapartner i fugtstyring
  • 🍏🥛 Servicepartner til kritisk fødevareproduktion
  • Dynasty – Pettinaroli dynamiske reguleringsventiler
  • Pettinaroli HVAC katalog
  • DynaFlow – gulvvarmeshunt med dynamisk reguleringsventil
  • Varme og Køling
  • Københavnermessen 2024
Se alle ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik