
Danmarks Eksport- og Investeringsfond, en sammenlægning af de tre statsluge fonde; EKF Danmarks Eksportkredit, Vækstfonden og Danmarks Grønne Investeringsfond, har fået sin bestyrelse, der formelt tiltræder i dag.
Ud over de 12 bestyrelsesmedlemmer skal der også vælges 3 medarbejderrepræsentanter til bestyrelsen.
Bestyrelsens 12 medlemmer er:
- Torben Möger Pedersen (formand)
- Bo Foged (næstformand)
- Dorrit Vanglo (næstformand)
- Mia Wagner
- Jørgen Høholt
- Christian Frigast
- Anne Mette Toftegaard
- Jesper Buch
- Camilla Ley Valentin
- Martin Rossen
- Esben Gadsbøll
- Jan Bisgaard Sørensen
Ud af de 12 vil otte af medlemmerne også indgå i bestyrelserne for de to datterselskaber EKF Danmarks Eksportkredit og Vækstfonden.
Christian Frigast bliver formand for bestyrelsen i EKF Danmarks Eksportkredit, mens Dorrit Vanglo bliver næstformand. Jørgen Høholt og Anne Mette Toftegaard bliver en del af bestyrelsen.
Camilla Ley Valentin bliver forperson for bestyrelsen i Vækstfonden, mens Esben Gadsbøll bliver næstformand. Jesper Buch og Jan Bisgaard bliver en del af bestyrelsen.