
Med et salg på mere end 16.000 luft/vand-varmepumper og jordvarmeanlæg, blev 2025 et godt år for Varmepumpeindustrien. Salget i 2025 er således steget med 65 procent i forhold til 2024.
– Det er enormt glædeligt, at salget vokser kvartal for kvartal. Det viser, at de danske familier i stigende omfang tager teknologien til sig – på bekostning af gas- og oliefyr, siger Niels Peter Skov, formand for Varmepumpeindustrien (VPI).
Også de mindre luft/luft-varmepumper, der typisk installeres i sommerhuse eller fungerer som supplement, oplevede en vækst og endte med et salg på mere end 35.000 enheder.
Skiftende meldinger om fjernvarme, gasudfasning og støtteordninger har gjort, at markedet har være præget af stop-and-go, men stigningen i 2025 tyder klart på, at danskerne ønsker grøn opvarmning og vælger varmepumperne til.

Med det udgangspunkt ser brancheforeningen Varmepumpeindustrien (VPI) gode muligheder for at holde kursen ind i 2026.
– Markedet og branchen har selv drevet væksten i 2025. Til foråret åbner Varmepumpepuljen med forhøjet tilskud på 27.000 kroner til hr og fru Danmark. Det vil få flere i en grøn retning når de står over for valg af varmeløsning. Som branche er vores fokus, at kvaliteten af produkter og installationer fortsat er høj, siger Niels Peter Skov.
Kilde: Varmepumpeindustrien i Danmark

