
I valgkampen fyger det rundt med det ene pensionstilbud efter det andet. Men indenfor det tekniske erhvervsliv er det en helt anden kamp, der skal tages. Her mangler man kolleger
Mens resten af arbejdsmarkedet i gennemsnit stempler ud efter 32,8 timer på jobbet, bliver hjelmen på hovedet i gennemsnit 37 timer om ugen for medarbejdere i bygge- og anlæg – og 35,2 timer om ugen for dem, der arbejder i industrien. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.
– Tallene viser tydeligt, at medarbejderne allerede leverer mange timer. Derfor kan vi ikke basere vores fremtid på, at de bare skal arbejde mere. Og vi kan slet ikke basere den på, at erfarne folk forlader arbejdsmarkedet tidligere. Hvis vi skal løse manglen på medarbejdere, handler det om at få flere ind og fastholde dem, der har lyst og kræfter til at blive, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ, der organiserer virksomheder i det tekniske erhvervsliv.
Efterspørgslen på faglærte er høj, ikke mindst fordi virksomhederne skal levere på elektrificering, energieffektivisering og udbygning af infrastrukturen.
TEKNIQ peger på, at løsningen ikke er stive aldersgrænser, men derimod en bred vifte af indgange til arbejdsmarkedet og bedre rammer for at blive.
– Vi skal åbne flere døre ind til det tekniske erhvervsliv. Vi skal have flere unge til at vælge en erhvervsuddannelse og det skal være lettere og hurtigere at rekruttere dygtige internationale medarbejdere. Vi skal tiltrække flere kvinder til fagene, og vi skal gøre det attraktivt for seniorer at blive længere, siger Maria Schougaard Berntsen.
Kilde: TEKNIQ

