• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltBrancheNyt05. 03. 2026 | Allan Malmberg

VVS-landsholdet tre medlemmer er samlet op til det kommende DM i Skills

AktueltBrancheNyt05. 03. 2026 By Allan Malmberg

Fra venstre ses Jesper Clausen (Hanning VVS ApS), Patrick Skou Jensen (Helmuth Nielsen & Søn ApS) og Benjamin Brygger Caravella (OSBÆCK ApS) Foto: TEKNIQ og Blik- og Rørarbejderforbundet

Tre af landets mest ambitiøse VVS-energilærlinge er samlet på et nyt VVS-landshold, hvor de træner frem mod Danmarksmesterskabet for unge faglærte, DM i Skills 2026.

TEKNIQ og Blik- og Rørarbejderforbundet står bag initiativet.

– Jeg ser det som en unik mulighed for både at udvikle mig fagligt og personligt. Samtidig håber jeg, at min deltagelse til DM i Skills kan vise fagets mange muligheder frem og inspirere flere unge til at vælge VVS-energiuddannelsen, siger Patrick Skou Jensen, VVS-energilærling hos Helmuth Nielsen & Søn ApS, der repræsenterer Region Sjælland og Øerne til DM i Skills 2026.

VVS-branchen spiller en nøglerolle i den grønne omstilling – fra installation af varmepumper og fjernvarme til energieffektive løsninger i boliger og erhverv. Behovet for højt kvalificerede faglærte er derfor også stigende, men det kræver, at flere unge vælger VVS-energiuddannelsen i fremtiden og en karrierevej inden for VVS-energifaget.

Med etableringen af VVS-landsholdet sætter branchen fokus på at udvikle dygtige talenter og sætte lys på fagets mange muligheder. De tre udtagne fagtalenter skal blandt andet gennem et struktureret træningsforløb i samarbejde med deres erhvervsskoler, virksomheder og sponsorer, hvor de finpudser deres tekniske færdigheder og forbereder sig på at konkurrere den 22.-25. april til DM i Skills 2026 i Hjørring.

Talentudvikling af fremtidens grønne faglærte

Til en netop afholdt landsholdssamling frem mod DM i Skills 2026, har de unge fagtalenter arbejdet intensivt med præcision, kvalitet og effektivitet inden for varmepumpeteknologi, vandinstallationer og rørbuk – kompetencer, der er afgørende både i konkurrencen og i det daglige arbejde som faglært i VVS-branchen.

Træningen har bestået af praktisk arbejde med de nyeste tekniske løsninger og sparring med erfarne fagfolk.

Samarbejdspartnerne i forberedelserne til DM i Skills består af en række engagerede leverandører til VVS-branchen – herunder Grohe, Daikin, REMS Scandinavia, Brødrene A. & O. Johansen, Milwaukee og MASCOT WORKWEAR.

De bidrager med materialer, teknisk ekspertise og indsigt i de nyeste løsninger inden for energi, varme og installation af fremtidens grønne energieffektive løsninger.

DM i Skills bliver det foreløbige højdepunkt, men ambitionen rækker ud over selve konkurrencen i april. Landsholdet skal både levere stærke præstationer og bidrage til en langsigtet styrkelse af talentudviklingen på erhvervsskolerne samt inspirere flere unge til at vælge en karriere i VVS-branchen.

Jesper Clausen, VVS-energilærling hos Hanning VVS ApS, der repræsenterer Region Midt- og Nordjylland til DM i Skills 2026, siger:

– Det bliver en virkelig stor oplevelse til DM i Skills. Jeg glæder mig til at træne målrettet frem mod konkurrencen og ikke mindst til at vise faget frem for flere unge. Vi arbejder til hverdag med alt fra fx ventilation, varmepumper, fjernvarme og meget mere. VVS-energifaget har så mange muligheder, som de fleste ikke tænker over.”

Benjamin Brygger Caravella, VVS-energilærling hos OSBÆCK ApS, der repræsenterer Region Hovedstaden til DM i Skills 2026, ser frem mod konkurrencen.

– Jeg håber, at jeg kan være med til at vise VVS-energifaget frem til DM i Skills. Det kan forhåbentlig også være med til at bryde med fordomme om faget og inspirere flere unge til at vælge VVS-energiuddannelsen.

Kilde: TEKNIQ og Blik- og Rørarbejderforbundet

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Batteridrevet innovation med Milwaukee MX Fuel elektrosvejse-maskine

ProduktNyt20. 05. 2026

Milwaukee introducerer den nye MX FUEL elektrosvejsemaskine – en batteridrevet løsning, der er særligt udviklet til gas- og vandinstallationer. Ved at udnytte den avancerede teknologi eliminerer den behovet for generatorer og forlængerledninger, hvilket løser flere af de typiske udfordringer ved [...]

Skuffet over resultatet af CCS-puljen – kun en aktør modtager tilskud

AktueltVarme & køling20. 05. 2026

Energistyrelsen har offentliggjort resultatet af CCS-puljen, hvor der kun er indgået kontrakt med en enkelt byder på årlig fangst og lagring af 1,25 mio. ton CO2. Et skuffende resultat, som bør evalueres grundigt, mener Dansk Fjernvarme, hvor ønske og ambitioner for CCS i branchen er langt [...]

Ny undersøgelse slår fast: Energikrise får danskerne til at drømme grønt

Energi20. 05. 2026

Krig, uro i verden og svingende priser har gjort det tydeligt for mange danske familier, hvor sårbare vi er, når energien kommer langvejsfra. En rundspørge blandt TEKNIQs medlemsvirksomheder viser nu, at fire ud af 10 mærker en tydelig stigning i antallet af boligejere, der efterspørger grønne [...]

I krydsfeltet mellem energi, teknologi og sikkerhed – Inspirationsdag med fokus på AI

SenesteVarme & køling20. 05. 2026

Onsdag den 3. juni er det tid for METRO THERMs Inspirationsdag 2026, hvor virksomheden inviterer både HVAC- og energibranchen til Nyborg Strand. Her kan man høre toneangivende stemmer inden for klima-, energi- og forsyningsbranchen. I år er det overordnede tema digitalisering, AI og nye trusler [...]

Varmepumpepuljen er løbet tør – nu vil branchen have politisk handling

AktueltVarme & køling18. 05. 2026

Varmepumpepuljen er nu tømt efter en massiv ansøgningsbølge, hvor 8.500 boligejere har fået tilsagn. Den enorme interesse er en gylden anledning til at gentænke den politiske opbakning til den grønne omstilling, lyder det fra Varmepumpeindustrien (VPI). Den hurtige tømning af puljen bekræfter, at [...]

Stigende energipriser og højere tilskud øger efterspørgslen på varmepumper markant

SenesteVarme & køling18. 05. 2026

Efterspørgslen på varmepumper er steget markant i starten af 2026. Nye tal fra 3byggetilbud.dk viser, at interessen for luft-vand varmepumper er steget med 80 procent, mens luft-luft varmepumper er steget med 64 procent sammenlignet med samme periode sidste år. Udviklingen sker i en periode med [...]

Bygma ansætter ny indkøbsdirektør med stærk brancheerfaring

Navne18. 05. 2026

Bygma har ansat Casper Fabricius som ny indkøbsdirektør, han og får ansvaret for den danske indkøbsfunktion. Casper Fabricius kommer fra en stilling som CPO i NCC Building Nordics og har siden 2014 haft en række centrale roller i virksomheden – herunder som indkøbschef og områdechef. Han har [...]

Hofor flytter stor varmepumpe ind i energicentral i Nordhavn

AktueltEnergi18. 05. 2026

Hofor har begyndt arbejdet med at bygge en stor varmepumpe i Nordhavn, hvor flere forsyninger bliver samlet under samme tag. Den nye varmepumpe vil blive hovedstadens næststørste, og den er en vigtig brik i ambitioner om mere elbaseret fjernvarme i hovedstaden. I Sundkrogsgade i Københavns [...]

Nyt ledelsesteam hos Door System

Navne18. 05. 2026

Den østjyske dørproducent Door System blev i november sidste år en del af ASSA ABLOY gruppen, og det nye ledelsesteam, der skal videreføre den meget positive udvikling i virksomheden, er nu på plads. Ny direktør er Nille Klæbel, og der er også ny økonomichef Jonathan Rabek Thomsen. Den resterende [...]

Caverion og Danfoss styrker partnerskabet med performanceorienteret facility management-aftale

AktueltNavne11. 05. 2026

Caverion har indgået en femårig performanceorienteret teknisk facility management-aftale med Danfoss, som omfatter Campus Nordborg og Campus Gråsten, herunder Rødekro. Aftalen markerer en yderligere udvidelse af et mangeårigt samarbejde mellem de to virksomheder. Aftalen omfatter teknisk [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Taknemmelig for den store opbakning fra kunder, kolleger og samarbejdspartnere 💧🤝

  • Danvak

    Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

  • METRO THERM A/S

    Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

  • Building Green

    Har du set programmet for BIM World Copenhagen 2026?

  • Well Air A/S

    Luft-til-luft eller luft-til-vand varmepumpe – hvornår vælger man hvad?

  • Schneider Electric Danmark

    Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Bliv ekspert i installation af Vølund varmepumper – helt gratis

  • Genvex

    Radon i huset? Peter fandt en lettere løsning

  • Building Green

    Når der ikke er mere plads til biodiversitet – hvad gør du så?

  • Building Green

    Træbyggeri: Her mødes branchen i næste uge

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Batteridrevet innovation med Milwaukee MX Fuel elektrosvejse-maskine

    20.05.2026

  • Skuffet over resultatet af CCS-puljen – kun en aktør modtager tilskud

    20.05.2026

  • Ny undersøgelse slår fast: Energikrise får danskerne til at drømme grønt

    20.05.2026

  • I krydsfeltet mellem energi, teknologi og sikkerhed – Inspirationsdag med fokus på AI

    20.05.2026

  • Varmepumpepuljen er løbet tør – nu vil branchen have politisk handling

    18.05.2026

  • Stigende energipriser og højere tilskud øger efterspørgslen på varmepumper markant

    18.05.2026

  • Bygma ansætter ny indkøbsdirektør med stærk brancheerfaring

    18.05.2026

  • Hofor flytter stor varmepumpe ind i energicentral i Nordhavn

    18.05.2026

  • Nyt ledelsesteam hos Door System

    18.05.2026

  • Caverion og Danfoss styrker partnerskabet med performanceorienteret facility management-aftale

    11.05.2026

  • Aabenraa Kommune vedtager strategi for Power-to-X; Aabenraa Circular

    11.05.2026

  • Formandskab valgt til forsyningsselskaberne i Næstved, Slagelse og Sorø

    11.05.2026

  • Tunneleringen af Svanemøllen Skybrudstunnel sendt i EU-udbud

    11.05.2026

  • Godkendt metode giver klarhed om EU-taksonomikrav for bygningsejere og finanssektoren

    11.05.2026

  • Store drømme bag en ny powerchip udviklet af forskere fra Aalborg Universitet

    06.05.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik