• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytSeneste16. 06. 2025 | Allan Malmberg

Om bare et par uger vil nye regler ændre spillet om emballage for altid

BrancheNytSeneste16. 06. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

Fra 1. juni 2025 træder en vigtig milepæl i kraft for danske virksomheder, der anvender emballage. Med de nye regler om udvidet producentansvar bliver det obligatorisk at indberette de faktiske mængder emballage, som virksomhederne satte i omløb på det danske marked i 2024.

Formålet med ordningen er at sikre, at producenter og importører tager et større ansvar for hele emballagens livscyklus – fra produktion til affaldshåndtering. Men mange virksomheder ved ikke, at de er omfattet af ordningen.

Reglerne hedder officielt ’Regler om producentansvar for emballage’. De betyder, at alle virksomheder, der sender emballage eller indpakkede produkter på det danske marked, fremover har ansvaret for, at emballagen bliver håndteret, når den engang bliver til affald. Tidligere har dette ansvar ligget hos kommunerne.

Reglerne gælder både producenter, importører og distributører, og dermed også mange mindre virksomheder.

– Vi oplever, at det er kommet bag på flere små og mellemstore virksomheder, at de er omfattet af reglerne. De nye regler kan virke komplekse, og for mange virksomheder medfølger det betydeligt forøgede omkostninger. Det er faktisk netop ideen bag reglerne: at der skabes et økonomisk incitament til at reducere mængden af emballage, samt sikre at den emballage man stiller på markedet, er så miljøvenlig som mulig. Dermed bliver det grønne valg også sund fornuft og god forretning, fortæller Morten Bandholm Vinde, der forretningsudvikler i bæredygtighed hos Erhvervshus Nordjylland.

Indberetningen skal ske hvert år senest 1. juni, og skulle altså allerede have været på plads, idet det gjaldt data fra 2024. Manglende registrering eller indberetning kan blandt andet føre til bøde og udelukkelse fra det danske marked.

Foto: Freepik

Reglerne gælder al emballage – både engangs- og genbrugsemballage, og uanset typen af materiale. Derfor er både plast, pap, papir, glas, metal, træ, tekstil, karton mv. omfattet.

Alle virksomheder, der er omfattet af producentansvar for emballage, skal også være medlem af en eller flere kollektive ordninger. De kollektive ordninger fungerer som praktiske samarbejdspartnere og aflaster virksomhederne for dele af den administrative og tekniske opgave. Det sker f.eks. ved at sikre indsamling, sortering og genanvendelse af emballageaffald.

Den enkelte virksomhed er selv ansvarlig for at anmode om optagelse i en kollektiv ordning.

Hvad skal virksomhederne gøre?

Med det nye producentansvar bliver virksomheder blandt andet forpligtet til at:

Registrere sig i Dansk Producentansvarsregister (DPA)
Indberette mængden og typen af emballage, de har sat på markedet
Betale for indsamling og behandling af emballageaffaldet
Være medlem af en eller flere kollektive ordninger

Selvom det juridiske ansvar kan virke som en byrde, rummer det også muligheder. Formålet med producentansvaret er netop at det giver incitament og anledning til at reducere emballagespild og tænke i bæredygtige løsninger.

– Der er selvfølgelig nogle lovmæssige krav, som virksomhederne skal forholde sig til. Men det handler ikke kun om at overholde loven. Reglerne er også en kærkommen anledning til at se på, hvor virksomhederne kan optimere. Det kan være ved at vælge et lettere materiale til at emballere, ved at undgå overemballering – altså unødvendig luft om produktet, eller virksomheder kan overveje genbrugsemballage og flerbrugsløsninger. Der kan også blive behov for øget dialog med leverandører, hvis det er dem, der har valgt emballagen, foreslår Morten Bandholm Vinde.

Med et anderledes emballagedesign og bevidste valg kan virksomheder se ind i både at spare penge og reducere deres klimaaftryk.

Kilde: Erhvervshus Nordjylland

Skrevet i: BrancheNyt, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Cybertruslen kan mærkes hos dansk cybermærke – virksomhederne strømmer til

BrancheNyt18. 08. 2025

It-sikkerhed vedrører i dag virksomheder af alle størrelser og brancher. Det mærker man hos D-mærket, Danmarks mærkningsordning for it-sikkerhed og ansvarlig dataanvendelse, som Industriens Fond står bag sammen med Dansk Erhverv, Dansk Industri, Forbrugerrådet Tænk og SMVdanmark. Nu kunne tro, at [...]

Sommeren har budt på mere end tre måneder uden at fyre med kul til el og varme

AktueltEnergi18. 08. 2025

Fra starten af maj og mere end tre måneder frem satte den danske el- og varmeproduktion en slags ny rekord. I den periode blev der overhovedet ikke fyret med kul. Det er første gang siden kul kom ind i energimikset, at der ikke er anvendt kul i mere end en måned. Rekorden skyldes i store træk, at [...]

Grønne og blå områder i byerne kan være med til at redde os fra hedebølgerne

AktueltEnergi15. 08. 2025

Flere gange i løbet af denne sommer har der været hedebølger. Men der en mulighed for at sænke temperaturen i byerne ved at kombinere de såkaldte grønne og blå områder. I et studie lavet af Aalborg Universitet, viser det sig, at hvis man placerer grønne områder tæt på vand, så køler de op til en [...]

Salget af varmepumper er igen kommet op i gear – sket en fordobling i forhold til 2024

EnergiSeneste15. 08. 2025

Tilsyneladende er det lykkedes at få hul på bylden. Salget af varmepumper er stigende. Faktisk gælder det både luft-til-vand-varmepumper og jordvarmeanlæg, som har set en fordobling i salget i 2. kvartal 2025 i forhold til samme periode sidste år. - Det er en god nyhed for danske arbejdspladser, [...]

Samarbejdet er blevet officielt – Johannes Fog A/S er blevet en del af XL-BYG

Navne15. 08. 2025

Johannes Fog A/S er blevet en del af danskejet XL-BYG og vil fremover operere under navnet XL-BYG Fog i sine ni forretninger. Det nye samarbejde skal styrke konkurrenceevnen i den traditionsrige virksomhed, uden at gå på kompromis med Fogs lokale forankring, værdier samt ejerskabet gennem [...]

Danvak og Veltek indgår aftale – skal sikre lave kursuspriser og udvikle nye kursustyper

BrancheNytSeneste13. 08. 2025

Medlemmer af Danmarks største tekniske brancheorganisation, Veltek, kan se frem til at få rabat, når de skal på kursus hos fagnetværket Danvak her i 2025 Det er en realitet, efter de to har indgået samarbejdsaftale Aftalen indebærer, at Veltek og Danvak i fællesskab vil arbejde for at [...]

Bravida henter ny regionsdirektør ind til deres Entreprise Øst

Navne13. 08. 2025

Bravida har hentet Kim Christiansen ind som direktør for entrepriseforretningen i Østdanmark. Kim Christiansen har mere end 10 års brancheerfaring og har tidligere bestridt forskellige lederstillinger i forskellige virksomheder. Han kommer fra en stilling som regionschef for tekniske entrepriser i [...]

Kortlægningen af undergrunden under Kalundborg er afsluttet – 3D kort på vej

AktueltEnergi13. 08. 2025

CO2 Storage Kalundborg kan nu sætte flueben ud for en vigtig milepæl. Det grundige arbejde med at kortlægge undergrunden på land er nu gennemført. Dermed har projektet indsamlet en stor mængde data, der skal give et indgående kendskab til undergrunden i området. - Vi har nu gennemført den første [...]

Boligejere er beskyttet bedre mod vandet – men mangler en plan hvis vandet kommer ind

AktueltVand13. 08. 2025

Regnen har væltet ned, og selvom juli efterhånden er blevet garant for skybrud og meget nedbør, har det i år været en tand værre end normalt. Den megen opmærksomhed om vand og nedbør har gjort, at flere er blevet opmærksom på, hvordan man kan forhindre at vandet kommer ind i boligen. Til [...]

Carrier indtager Danmark: Nye muligheder for varme og køl

Varme & køling13. 08. 2025

Efter at Viessmann Climate Solutions i januar 2024 blev en del af Carrier Global Corporation, er scenen sat for en ny æra inden for varme- og køleprodukter i Danmark. Carrier bygger videre på en arv af innovation og præsenterer et produktsortiment, der adresserer både private boligejere og [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Tilmeld dig senest fredag og få den laveste pris på Bæredygtig Transformation

  • Building Green

    Kvinder skal løfte digitaliseringen af bygge- og anlægssektoren

  • Building Green

    Hvem fortjener at vinde Det Bæredygtige Element i 2025?

  • Building Green

    Hackathon på BIM World Copenhagen

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Gratis webinar om fremtidens boligventilation – Vølund S735

  • Gemina Termix

    Energieffektiv fjernvarmeløsning til renoveringsprojekt i Herning

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric lancerer EcoCare – én samlet service til energieffektiv bygningsdrift

  • Building Green

    Dyk ned i spændende viden på Workshop-scenen på BIM World Copenhagen

  • Schneider Electric Danmark

    Guide til opsætning af sikkerhedscontroller (SLC) på SERCOS-netværk

  • Belimo A/S

    Styr alle ’radiatorventiler’ med Belimos nye motor

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Cybertruslen kan mærkes hos dansk cybermærke – virksomhederne strømmer til

    18.08.2025

  • Sommeren har budt på mere end tre måneder uden at fyre med kul til el og varme

    18.08.2025

  • Grønne og blå områder i byerne kan være med til at redde os fra hedebølgerne

    15.08.2025

  • Salget af varmepumper er igen kommet op i gear – sket en fordobling i forhold til 2024

    15.08.2025

  • Samarbejdet er blevet officielt – Johannes Fog A/S er blevet en del af XL-BYG

    15.08.2025

  • Danvak og Veltek indgår aftale – skal sikre lave kursuspriser og udvikle nye kursustyper

    13.08.2025

  • Bravida henter ny regionsdirektør ind til deres Entreprise Øst

    13.08.2025

  • Kortlægningen af undergrunden under Kalundborg er afsluttet – 3D kort på vej

    13.08.2025

  • Boligejere er beskyttet bedre mod vandet – men mangler en plan hvis vandet kommer ind

    13.08.2025

  • Carrier indtager Danmark: Nye muligheder for varme og køl

    13.08.2025

  • Videncentret Bolius lagt sammen med Realdania

    11.08.2025

  • Store muligheder for lokale håndværkere i de kommende renoveringer af Forsvarets bygninger

    11.08.2025

  • Færre konkurser indenfor bygge- og anlæg

    11.08.2025

  • Finlands første miljøkonsekvensvurdering af en lille modulær reaktor til fjernvarme

    11.08.2025

  • Ny regionsdirektør skal videreføre stærkt fundament hos GK Danmark

    06.08.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik