
Grue & Hornstrup Rådgivende Ingeniører A/S med hovedsæde i Holstebro er købt af den landsdækkende Nordomatic-koncern. Som en del af Nordomatic får Grue & Hornstrup tilført flere løsninger og muskler i det voksende marked for Smart Buildings og intelligent bygningsautomatik. Nordomatic får til gengæld tilført stærke kompetencer i hospitalssektoren og pharmaindustrien.
Konsolideringen blandt aktørerne inden for intelligent bygningsautomatik fortsætter. Nordomatic, der er en af Nordens førende aktører inden for smart buildings, har gennem de seneste to år købt flere end seks danske virksomheder ind i den danske del af koncernen. Og nu følger det syvende opkøb på godt to år.
Køber tung systemintegrator
Det sker med købet af den rådgivende ingeniørvirksomhed Grue & Hornstrup A/S i Holstebro, der styrker Nordomatics kompetencer særligt inden for PLC-verdenen i hospitalssektoren og pharmaindustrien.
– Vi har rigtig mange stærke kompetencer og referencer inden for smart buildings-løsninger. Men det er ingen hemmelighed, at vi gennem de seneste år har haft lidt udfordringer i at løse et par komplicerede PLC-projekter i København, siger administrerende direktør Toke Juul fra Nordomatic Danmark A/S og uddyber:
– Her har Grue & Hornstrup været en god samarbejdspartner for at komme i mål, og gennem disse projekter fandt vi ud af, at de værdier, vi hver især har bygget vores virksomheder på, var ret ens. Det var derfor oplagt at se på, hvordan dette samarbejde kunne videreudvikles, fortæller Toke Juul.
Resultatet af samarbejdet og sonderingerne førte henover 2019 til, at Grue & Hornstrup nu bliver en del af Nordomatic. Udover PLC har Grue & Hornstrup stor erfaring med udvikling og design af systemer til smart buildings, herunder dataopsamling, energiregistrering og analyse. Og det passer godt ind i Nordomatics koncepter og løsninger, der i stigende omfang er digitale.
Vækstpotentiale i nordisk koncern
Hos Grue & Hornstrup, der gennem de seneste to årtier er vokset fra et lille rådgivende ingeniørfirma til en rolle som toneangivende systemintegrator inden for sine kernesegmenter, er der ligeledes store forventninger til det nye familietilhørsforhold, som har både landsdækkende og nordiske perspektiver.
Grue & Hornstrup har leveret systemer til blandt andet nogle af de markante aktører på pharmaområdet i Danmark, som er valideret efter de GMP-forskrifter, der er defineret af FDA (Federal Drug Administration). Blandt kunderne er Rigshospitalet, DTU Risø, Psykiatrisk Hospital i Slagelse samt Statens Serum Institut (SSI).
Alle medarbejdere følger med til Nordomatic, som herefter beskæftiger godt 160 medarbejdere i Danmark. Grue & Hornstrups nuværende ledergruppe fortsætter i Nordomatic, hvor virksomheden fremover vil udgøre en selvstændig enhed og med fortsat domicil i Nupark i Holstebro.
– Ejerkredsen i Grue & Hornstrup har samtidig med salget til Nordomatic købt sig ind i den nye koncern som medejere, hvilket viser god gensidig tillid til, at det nye partnerskab er en langsigtet investering i hinanden til glæde for kunder og medarbejdere, lyder det samstemmende fra parterne.