
GK koncernen har valgt at trække sig helt fra det danske marked. Det gælder både entreprise- og serviceafdelingen.
Konkurrencen på det danske entreprisemarkedet er blevet så hård, at den har trukket tæppet væk under entreprise-virksomheden. Den bliver lukket helt ned.
Anderledes går det med virksomhedens andet ben, service-afdelingen. Den er lønsom, og er solgt til Caverion pr. den 30. april.
Entreprisevirksomhedens igangværende projekter færdiggøres i tæt samarbejde med GK’s kontraktpartnere. Administrerende direktør i GK Danmark, Jørgen Christensen, vil bistå med nedlukningen.
– Vi har, i lighed med mange af vores konkurrenter, ikke haft held med at skabe stabil og forudsigelig lønsomhed i vores projektvirksomhed, og de seneste to år har været udfordret af større nedskrivninger i entrepriseporteføljen. Samtidig har vi fortsat udviklingen af vores særdeles succesfulde og lønsomme servicevirksomhed i Danmark, siger koncernchef i GK, Kim Robert Lisø.
Hos Caverion ser man frem til at overtage den ganske succesfulde service-virksomhed.
– Den virksomhed, vi nu overtager, tilfører os værdifuld ekspertise, som styrker vores organisation både geografisk og fagligt. Vi har et godt kulturelt match, og ledelsen arbejder godt sammen, hvilket er afgørende for den fortsatte succes. Vi glæder os til at byde nye kolleger og kunder velkommen til Caverion. Sammen kan vi påtage os flere og mere krævende opgaver og blive en endnu bedre samarbejdspartner for vores kunder, siger Carsten Sørensen, administrerende direktør i Caverion Danmark.
Leder af GK’s danske servicevirksomhed, Lars Sjørring, fortsætter sit virke i Caverion Danmark hvor han bliver en del af ledelsen.
– Efter to årtier i GK-familien er det naturligt at føle vemod, når vi tager hul på et nyt kapitel. Men forandring er også en mulighed – en chance for at vokse, lære og skabe noget endnu stærkere. De første møder med Caverion har vist mig, at vi deler de samme værdier, og jeg ser frem til at videreudvikle et stærkt fagligt miljø for drift og vedligeholdelse af tekniske installationer i eksisterende bygninger sammen med vores dygtige serviceteknikere, siger Sjørring.
Med afviklingen af den danske del af koncernen, vil GK samle kræfterne i Norge og Sverige
– Fremover vil vi bruge vores samlede kapacitet og kompetence til at bygge en endnu stærkere position i Norge og Sverige, hvor vi har et solidt aftryk i alle fag inden for forretningsområderne service og entreprise. GK skal nu fokusere på virksomheden i de to lande, realisere storskala fordele og skabe et robust og fremtids fokuseret selskab med varig og øget lønsomhed, lyder det fra Lisø.
Kilde: GK

