• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

SenesteVarme & køling08. 12. 2025 | Allan Malmberg

Demonstrationsanlæg skal vise mulighederne for geotermi i Aalborg

SenesteVarme & køling08. 12. 2025 By Allan Malmberg

Illustration: Aalborg Forsyning/Green Therma

I samarbejde med Aalborg Forsyning er energivirksomheden Green Therma nu et skridt nærmere at teste sin egenudviklede geotermiske løsning. Ambitionen med det nye demonstrationsanlæg er, at borgerne i Aalborg Forsynings forsyningsområde i 2027 kan få leveret fjernvarme direkte fra det geotermiske anlæg, som udnytter den høje temperatur i jordens indre til at frembringe varme.

– Vi har nu fundet den helt rigtige placering til demonstrationsanlægget på en erhvervsgrund i Storvorde. Placeringen her er optimal blandt andet på grund af gunstige geologiske forhold og på grund af nærheden til det eksisterende fjernvarmenet, siger Mads Sylvest Eegholm, projektleder i Green Therma.

Grunden på Industrivej 12G i Storvorde er det planen, at Aalborg Forsyning lejer ud til Green Therma. Der går nu en proces i gang med ansøgning om byggetilladelse, ligesom der skal foretages VVM-screening (Vurdering af Virkninger på Miljøet). Green Therma og Aalborg Forsyning vil i den forbindelse i dialog med borgerne i nærområdet og inviterer bl.a. til borgermøde.

– Geotermi er en energiform med et kæmpe potentiale, for det er en forsyningssikker og vedvarende energikilde, som kan levere varme 365 dage om året. Men det er også en energikilde, som mange måske ikke kender så meget til. Derfor glæder vi os til at invitere til borgermøde om projektet for de nærmeste beboere, så de kan høre mere om projektet. Her vil Aalborg Forsyning også deltage, fortæller Mads Sylvest Eegholm.

Helt ny løsning

Green Therma og Aalborg Forsyning har indgået en aftale om, at Aalborg Forsyning i en periode på 30 år aftager varmen fra demonstrationsanlægget, som har en estimeret årlig varmeproduktion på 17.520 MWh, hvilket svarer til mere end 900 husstandes varmebehov.

Det er Green Therma, som står for finansieringen af demonstrationsanlægget – primært i form af støtte fra EUDP – og for etablering og drift af det nye anlæg i tæt kontakt med en række samarbejdspartnere, mens Aalborg Forsyning køber varme fra anlægget.

– Aalborg Forsyning deltager i projektet ud fra et ønske om at bidrage aktivt til test, udvikling og modning af fremtidens fjernvarmeteknologier. Anlægget udgør en meget lille del af vores samlede fjernvarmeproduktion, men det primære formål med projektet er at teste løsningen og undersøge, om geotermi kan indgå i fremtidens fjernvarmeproduktion, siger Mathias Tjell Brassøe, forretningsudviklingschef i Aalborg Forsyning, og fortsætter:

– I det her projekt er der tale om en ny løsning til at udnytte geotermisk energi, og hvis projektet lykkes, kan det være med til at bidrage til fjernvarme fra en ny vedvarende energikilde til attraktive priser.

Projektets næste skridt

Planen er at gennemføre seismiske undersøgelser i området i begyndelsen af 2026. Det er GEUS – en af projektpartnerne – som skal foretage undersøgelserne. De seismiske undersøgelser skal kortlægge, hvordan boringen af anlæggets brønd skal placeres, og det foregår ved, at små lastbiler kører på vejene og sender trykbølger ned i jorden. Det vil kunne mærkes kortvarigt, men lastbilerne kører kun det samme sted én gang.
Selve boringen af brønden forventer Green Therma at gå i gang med i efteråret 2026:

– Vi skal bore flere kilometer ned i undergrunden. Boremetoden er velafprøvet og sikker. Som nabo til byggeriet, vil man kunne høre og se byggeriet i de seks måneder, som arbejdet foregår, men vi vil gøre, hvad vi kan for at minimere eventuelle gener. Når anlægget står færdigt, vil det hverken støje eller forurene, og det fylder meget lidt på overfladen. Til gengæld vil det herefter kunne levere vedvarende varme i mere end 50 år, siger Mads Sylvest Eegholm, projektleder i Green Therma.

Kilde: Aalborg Forsyning/Green Therma

Skrevet i: Seneste, Varme & køling

Seneste nyt fra redaktionen

Verdens første fuldskala mikrobølge-pyrolyseanlæg tager form i Skive

AktueltEnergiVand17. 12. 2025

I GreenLabs industripark ved Skive er gravemaskinerne i fuld gang. Her opfører Organic Fuel Technology (OFT) og WaveFuels-konsortiet verdens første fuldskala-anlæg, der med mikrobølgeteknologi omdanner affaldsstrømme som spildevandsslam til grønt brændstof og klimavenligt biokul. Inde i den nye [...]

Trods høje klimaambitioner afholder Argo sig fra at søge puljemidler til CO2-fangst

EnergiVarme & køling17. 12. 2025

Affalds- og energiselskabet ARGO indsendte i august 2025 et indikativt, ikke bindende, tilbud til statens CO2-fangstpulje. På den baggrund blev ARGO inviteret til at forhandle videre med staten. Efter en samlet vurdering af vilkårene i det endelige udbudsmateriale, offentliggjort den 14. november [...]

Nye tal: Ejere af gamle gasfyr kan få en massiv besparelse ved at skifte til varmepumpe

AktueltEnergiVarme & køling17. 12. 2025

En varmepumpe er en halvdyr sag at investere i. Til gengæld giver den også en massiv besparelse over tid, viser nye tal ifølge Varmepumpeindustrien i Danmark (VPI) En konvertering fra gas til varmepumpe giver kunderne en samlet besparelse på omkring 150.000 kroner, viser nye beregninger på [...]

Stor forskel på placeringen af oliefyr – nogle kommuner er nær nul, andre langt fra

EnergiSeneste17. 12. 2025

Bare 0,53 procent af parcelhuse/stuehuse i Københavns Kommune er opvarmet med oliebaseret centralvarme. Det placerer kommunen helt i top på listen over, hvor der procentmæssigt er færrest oliefyrede boliger tilbage. Så godt står det dog langt fra til i hele landet, viser tal fra Danmarks [...]

Kunder til fjernvarme i Herning må hive lidt mere op ad lommerne

Varme & køling17. 12. 2025

Kunderne til Verdo Varme Herning må lidt mere til lommerne i 2026. I Herning stiger prisen helt præcist fra 42,50 øre til 46,25 øre inkl. moms for en kWh. Det betyder, at den rene kWh-pris, inklusiv moms, stiger cirka 500 kr., hvis man tager udgangspunkt i et såkaldt standardhus på 125 [...]

Julegave fra Svendborg Fjernvarme rækker ind i 2026 – vil holde priserne i ro

AktueltVarme & køling15. 12. 2025

Svendborg Fjernvarme har året igennem arbejdet målrettet på at optimere fjernvarmeproduktionen, og det er lykkedes i en sådan grad, at det er muligt at holde fjernvarmeprisen i ro for det kommende år. Dermed kan de godt 5.000 andelshavere i Svendborg Fjernvarmes forsyningsområde se frem til endnu [...]

En trist november bød på flere konkurser – især byggeriet og Sjælland stod bag stigningen

AktueltBrancheNyt15. 12. 2025

Med 820 konkurser mod 761 i november 2024 var det landsdækkende antal konkurser steget med otte procent. Især to ting var med til at trække i den forkerte retning. Byggeriet var, sammen med detailhandlen, med til at få tallet til at stige - og det var især Sjælland, som trak det største læs - [...]

Ny direktør hos Bygma Roskilde kommer med et stort lokal-kendskab

Navne15. 12. 2025

Bygma Roskilde får ny direktør, når Lasse Reimers overtager posten som afløser for Steen Vulpius, der fremover indtager rollen som regionsdirektør for Region NØ i Bygma. 50-årige Lasse Reimers har en lang og stærk tilknytning til Bygma. I 2003 begyndte han sin karriere i Bygma Roskilde som sælger [...]

Tilsyn klar med bødeblokken til syv kommuner – mangler at indsende revisor-erklæringer

BrancheNytSeneste15. 12. 2025

Forsyningstilsynet er ude med den relativ store hammer til syv kommuner. Faktisk truer tilsynet med at udstede tvangsbøder til de syv; Gribskov, Herlev, Hørsholm, Rudersdal, Rødovre, Vallensbæk og Ærø kommuner. Det hele handler om indberetning af de krævede revisorerklæringer vedrørende kommunal [...]

NRGi Puljen uddeler små 3 mio. kr. i støtte til i alt 29 projekter på Djursland

BrancheNyt15. 12. 2025

Der er en tidlig julegave på vej til 29 lokale initiativer på Djursland. NRGi Puljen har nemlig valgt at støtte dem med i alt 2.989.949 kroner, så de kan føre deres planer ud i livet. Støtten går blandt andet til modernisering af faciliteter, energirenovering og etablering af [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

  • Danfoss Redan A/S

    Glædelig Jul og Godt Nytår

  • Schneider Electric Danmark

    Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

  • Vølund Varmeteknik A/S

    VØLUND VARMETEKNIK søger servicetekniker på Sjælland

  • Guldager A/S

    Legionella: En usynlig risiko, der kræver synlig handling

  • Building Green

    Pas på kroppen. Pas på hinanden. Pas på forretningen!

  • Schneider Electric Danmark

    Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

  • Building Green

    Mød håndværkerbranchen og vis dine produkter frem

  • Schneider Electric Danmark

    Ny serie af CDUs for at imødekomme de stigende krav fra HPC- og AI-arbejdsbelastninger

  • Well Air A/S

    Samsung Nordic WindFree™ GEO S2: Trækfri premium luft til luft varmepumpe

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Verdens første fuldskala mikrobølge-pyrolyseanlæg tager form i Skive

    17.12.2025

  • Trods høje klimaambitioner afholder Argo sig fra at søge puljemidler til CO2-fangst

    17.12.2025

  • Nye tal: Ejere af gamle gasfyr kan få en massiv besparelse ved at skifte til varmepumpe

    17.12.2025

  • Stor forskel på placeringen af oliefyr – nogle kommuner er nær nul, andre langt fra

    17.12.2025

  • Kunder til fjernvarme i Herning må hive lidt mere op ad lommerne

    17.12.2025

  • Julegave fra Svendborg Fjernvarme rækker ind i 2026 – vil holde priserne i ro

    15.12.2025

  • En trist november bød på flere konkurser – især byggeriet og Sjælland stod bag stigningen

    15.12.2025

  • Ny direktør hos Bygma Roskilde kommer med et stort lokal-kendskab

    15.12.2025

  • Tilsyn klar med bødeblokken til syv kommuner – mangler at indsende revisor-erklæringer

    15.12.2025

  • NRGi Puljen uddeler små 3 mio. kr. i støtte til i alt 29 projekter på Djursland

    15.12.2025

  • Geotermisk udvinding af litium kan give mere end 560 GWh varme årligt i 30 år

    10.12.2025

  • Tidligere overborgmester sætter sig i chefstolen som ny bestyrelsesleder i ARGO

    10.12.2025

  • Brancheforening kiggede forgæves efter deres pulje i vismændenes nye rapport

    10.12.2025

  • Generel opbakning til vismændenes rapport om den ineffektive tilskudsmodel

    10.12.2025

  • Kritik af varmepumpepuljen fra vismænd – den er til fordel for de forkerte og måske en generel dårlig idé

    10.12.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik