• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Artikler fra HVAC Magasinet10. 06. 2025 | Heidi Thode

Cirkulært, prisvindende – og naturligt ventileret

Artikler fra HVAC Magasinet10. 06. 2025 By Heidi Thode

Tscherninghuset er resultatet af en ambitiøs, cirkulær transformation af entreprenørvirksomheden Tschernings hovedsæde i Hedehusene – et projekt, der blev afsluttet i 2024. Projektet fokuserede på at genbruge og upcycle materialer, hvilket resulterede i, at 89 procent af de anvendte materialer enten er genbrugte, genanvendte eller biobaserede

Artiklen er den fjerde artikel i serien “Bæredygtig ventilation”, og har været bragt i HVAC Magasinet nr. 7, 2025. Den kan læses uden illustrationer herunder (læs originalartiklen her)

Tekst: WindowMaster A/S
Fotos: Claus Peuckert, Tscherning

Valget af naturlig ventilation understregede ønsket om at minimere brugen af nye materialer samt reducere CO2-udledningen. Løsningen er leveret af WindowMaster, der udvikler og producerer facadeautomatisering til naturlig ventilation og termisk brandventilation.
Løsningen er integreret i både eksisterende og nye vinduer og styres intelligent året rundt, så bygningen konstant ventileres på en energi- og omkostningseffektiv måde.
Projektet blev gennemført i tæt samarbejde mellem bygherre Søren Tscherning og arkitektfirmaet 3XN GXN. I september 2024 blev indsatsen hædret med Renoverprisen – en anerkendelse af Tscherninghusets innovative og bæredygtige tilgang til moderne byggeri.

Markante CO₂-besparelser
Før renoveringen bestod bygningen af 673 kvadratmeter kontorfaciliteter og en 442 kvadratmeter uopvarmet lagerhal. Efter den omfattende transformation råder Tscherninghuset nu over cirka 1700 kvadratmeter moderne, naturligt ventilerede kontorarealer.
Naturlig ventilation viste sig ikke kun at udgøre en driftsmæssig fordel. For en tilsvarende bygning er materialernes klimapåvirkning ved et naturligt ventilationssystem beregnet til blot 0,04 kilo CO2e/m2/år – sammenlignet med 0,71 kilo CO2e/m2/år for et traditionelt mekanisk ventilationsanlæg1. Det svarer til en reduktion på hele 94 procent. Den cirkulære tilgang til byggeriet bidrog desuden til en samlet CO2-besparelse på 58 procent sammenlignet med opførelsen af en ny bygning. Det svarer til en reduktion på hele 318,6 tons CO2e2.

Mere luft, mindre teknik
Ifølge Gitte Thorup Tranholm, der er building performance engineer hos WindowMaster, har valget af naturlig ventilation ikke bare haft driftsmæssige fordele – det har også resulteret i pladsbesparelser. Udnyttelsen af naturens drivkræfter i kombination med intelligent behovsstyring har således skabt et sundt og energieffektivt indeklima – helt uden store tekniske installationer, der optager værdifuld plads. Faktisk er bygningens oprindelige rumvolumen stort set bevaret, netop fordi den naturlige ventilation fylder minimalt. Hun fortæller:
– Brugerne kendte i forvejen til naturlig ventilation fra den oprindelige bygning, som også var udstyret med denne type løsning. Det eksisterende system viste sig dog at være underdimensioneret i forhold til bygningens nuværende anvendelse, og derfor blev det opgraderet markant. Andelen af automatisk regulerede vinduer blev øget og nye vinduesåbnere blev monteret. Kombineret med ny intelligent styring giver det nu en mere præcis og fleksibel kontrol af indeklimaet, hvor brugsmønstre og vejrforhold benyttes aktivt i reguleringen.

Ét system – to funktioner
Også i den tidligere lagerhal blev der installeret naturlig ventilation – med samme intelligente styring som i kontorafsnittet. Systemet udnytter både facade- og tagvinduer til at sikre en effektiv luftudskiftning, og en særlig fordel er, at de samme åbninger både bruges til komfortventilation og som termisk brandventilation. På den måde udfører ét system to væsentlige funktioner: Det skaber et sundt og behageligt indeklima i dagligdagen – og fremmer sikkerheden for bygningen og dens brugere i forbindelse med brand.
Systemet er primært baseret på opdriftsventilation, hvor luftstrømmen skabes af temperaturforskelle og vindens påvirkning af bygningens klimaskærm. Facadevinduerne fører frisk luft ind i bygningen, mens tagvinduerne effektivt leder den brugte luft ud igen. Projektets bygherre, administrerende direktør hos Tscherning, Søren Tscherning, forklarer:
– Vi valgte en naturlig ventilationsløsning, da den opfyldte vores ønsker i forhold til at gøre brug af naturens kræfter, leve op til brandkrav og være energibesparende.

Frisk luft, der skaber trivsel
Med den naturlige ventilationsløsning har Tscherninghuset opnået markante fordele på både klima-, drifts- og komfortsiden. Løsningen reducerer klimapåvirkningen fra materialer, bevarer bygningens fulde rumvolumen og kombinerer komfort- og brandventilation i én økonomisk attraktiv løsning.
Efter over et års drift melder brugerne om stor tilfredshed med det naturlige ventilationssystem. Det sikrer en konstant tilførsel af frisk luft året rundt og bidrager effektivt til at køle bygningen i sommerperioden – til stor gavn for medarbejdernes komfort. Systemet er ikke blot en komfortløsning, men også et ressourceoptimerende valg, der rummer et lavt indhold af indlejret CO2 og efterlever kravene til et sundt indeklima såvel som til brandsikkerhed. Resultatet er et sundt, behageligt og sikkert indeklima året rundt – med et minimalt energiforbrug.

BOKS:
I den fjerde artikel i serien Bæredygtig ventilation er vi kommet til naturlig ventilation. Det har entreprenørvirksomheden Tscherning valgt at benytte sig af, da de fik renoveret deres hovedsæde i Hedehusene.
En renovering, der var så vellykket, at huset vandt Renoverprisen 2024. Det er WindowMaster, der har leveret til Tscherning og står bag artiklen.

1 Case, hvor Rambøll har udført miljøberegninger i henhold til EN15978 med fokus på GWP – WindowMaster.com, Life cycle assessment – A design element for ventilation system selection
2 Livscyklusanalyse udarbejdet af Sweco i forbindelse med projektet

Skrevet i: Artikler fra HVAC Magasinet

Seneste nyt fra redaktionen

Store drømme bag en ny powerchip udviklet af forskere fra Aalborg Universitet

EnergiSeneste06. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være [...]

Spaden i jorden til Svanemøllen Skybrudstunnel – den længste af sin slags i landet

AktueltVand06. 05. 2026

Klimaforandringerne stiller nye krav til, hvordan vi beskytter byer og borgere mod oversvømmelser. Mere regn vil falde og flere skybrud vil ramme. Forleden blev første spadestik taget til det, der skal munde ud i at blive Danmarks længste skybrudstunnel – Svanemøllen Skybrudstunnel. Tunnelen [...]

Byg dit eget specialafløb med Unidrains opdaterede modulkonfigurator

ProduktNyt06. 05. 2026

Når modulopbyggede linjeafløb skal tilpasses konkrete rum og mål, stiller det krav til både overblik og nøjagtighed. Med en opdateret Modulkonfigurator samler Unidrain valg, visualisering og dokumentation i ét digitalt værktøj, der understøtter arbejdet fra de første mål til færdig [...]

78 forslag fra SMVdanmark skal sikre en bedre overlevelse for iværksættere

AktueltBrancheNyt06. 05. 2026

Det halter alvorligt med at få nye virksomheder til at overleve i Danmark. En ny analyse fra SMVdanmark viser, at kun omkring 53 procent af nye virksomheder stadig er aktive efter to år. Det er den næstlaveste andel i hele EU. Analysen viser også, at antallet af nyregistrerede virksomheder i dag [...]

Interessen for fjernvarme i Holbæk er stigende – men tilslutningsprocenten er stadig lav

AktueltVarme & køling06. 05. 2026

Holbæk Kommune og Fors gør status på fjernvarmeprojektet i Holbæk by, der lige nu fokuserer på etape 1. Interessen for og nysgerrigheden på fjernvarmen er stigende. Tilslutningsprocenten er lige på under 12 procent, og dermed langt fra den ønskede høje tilslutning. Det er altså endnu ikke [...]

Konkurrenceankenævnet: Høj husleje lemper ikke krav om effektiviseringer til Vejle Spildevand

Vand04. 05. 2026

Vejle Spildevands merudgift til husleje er ikke et ”særligt forhold”, og skal derfor indgå som en omkostning, som Vandsektortilsynet kan stille effektiviseringskrav til. Det står klart, efter at Konkurrenceankenævnet har stadfæstet en afgørelse fra Vandsektortilsynet. I forbindelse med [...]

Overset nøgle til bedre arbejdsmiljø på kontoret: Stabil temperatur giver bedre arbejdsdage

IndeklimaSeneste04. 05. 2026

Ustabile temperaturer og varmesystemer, der ikke følger med bygningens brug, påvirker medarbejderes komfort, koncentration og produktivitet. Med intelligent styring af varmefordelingen kan bygninger skabe mere ensartede temperaturer, højere trivsel og samtidig reducere energiforbruget markant. I [...]

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

AktueltBrancheNytEnergi04. 05. 2026

Grundfos, Danfoss og DSV med flere er gået sammen om at undersøge, hvordan materialer og komponenter fra end-of-use-produkter kan få nyt liv og dermed udnyttes langt bedre end i dag. For eksempel med et fælles takeback-system, der skal sikre mere genbrug og genanvendelse. Når en pumpe eller en [...]

Stigende batterikapacitet i landets elbiler giver grobund for energilagring

Energi04. 05. 2026

I Danmark er elektriske biler dominerende i nyregistreringerne, og der kommer fortsat flere og flere elbiler på vejene. Det betyder, at den samlede batterikapacitet i elbiler vokser stødt. I første kvartal af 2026 nåede batterikapaciteten i Danmark 45,7 gigawatt-timer. Det er en stigning på 56 [...]

VPI: Øget interesse for varmepumper har endnu ikke ramt salgstallene

AktueltEnergiVarme & køling01. 05. 2026

Nye tal for første kvartal viser 3.575 solgte vandbårne varmepumper (luft-vand og væske-vand). Tallene er på niveau med første kvartal i 2025, hvor der blev solgt 3.654 enheder. Selvom tallene foreløbigt er stabile, ulmer en markant vækst lige under overfladen. - Interessen er eksploderet i løbet [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Store drømme bag en ny powerchip udviklet af forskere fra Aalborg Universitet

    06.05.2026

  • Spaden i jorden til Svanemøllen Skybrudstunnel – den længste af sin slags i landet

    06.05.2026

  • Byg dit eget specialafløb med Unidrains opdaterede modulkonfigurator

    06.05.2026

  • 78 forslag fra SMVdanmark skal sikre en bedre overlevelse for iværksættere

    06.05.2026

  • Interessen for fjernvarme i Holbæk er stigende – men tilslutningsprocenten er stadig lav

    06.05.2026

  • Konkurrenceankenævnet: Høj husleje lemper ikke krav om effektiviseringer til Vejle Spildevand

    04.05.2026

  • Overset nøgle til bedre arbejdsmiljø på kontoret: Stabil temperatur giver bedre arbejdsdage

    04.05.2026

  • Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

    04.05.2026

  • Stigende batterikapacitet i landets elbiler giver grobund for energilagring

    04.05.2026

  • VPI: Øget interesse for varmepumper har endnu ikke ramt salgstallene

    01.05.2026

  • Pettinaroli A/S fejrer 50 år i den danske VVS-branche

    29.04.2026

  • Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg hos Condair

    29.04.2026

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Skills-formand ser tilbage på et heftigt Skills – og Patrick kan kalde sig Danmarks bedste vvs-lærling

    27.04.2026

  • InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

    24.04.2026

Alle nyheder ›

/Brochurer
/White papers

  • Coatede dampsprednings produkter- energi effektiv og besparende
  • BluDrive aktuatorer til HVAC installationer
  • Pettinaroli produktkatalog 2026
  • EvoMAGic – snavssamler med filter og magnet
  • TBV ventiler til varmt brugsvandscirkulation
  • LAGUR
  • Samsung WindFree™ katalog
  • Samsung luft til vand katalog
  • Samsung katalog Erhverv 2025
  • 💧 DriSteem – kvalitet i hver dråbe 🌿 SA Klima og Fugtteknik ApS – din klimapartner i fugtstyring
Se alle ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik