• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltBrancheNyt03. 11. 2025 | Allan Malmberg

Bravida vinder stor landsdækkende 2-årige aftale med Bygningsstyrelsen

AktueltBrancheNyt03. 11. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Bavida

Bravida har landet en ny, stor aftale med Bygningsstyrelsen, som træder i kraft den 1. juni næste år. Aftalen består af fire delleverancer på tværs af fagområder inden for brand og sikring, ventilations- og køleanlæg samt tekniske installationer der både dækker over el- og VVS-arbejde, der geografisk dækker hele Danmark.

Bygningsstyrelsen er en central aktør, der leverer de bygningsmæssige rammer omkring de statslige arbejdspladser i Danmark. Det betyder, at arbejdet kommer til at foregå på offentlige institutioner i både Øst- og Vestdanmark. Bravida har derfor en betroet opgave i at sikre, at rammerne omkring de mange tusinde statslige arbejdspladser lever op til de lovpligtige krav – og at de samtidig optimeres løbende.

I uddrag fra evalueringsrapporten formulerer Bygningsstyrelsen, at virksomheden gav det mest fordelagtige tilbud, og samtidig blev der i høj grad vægt på muligheden for at tilbyde høj forsyningssikkerhed med en fleksibel organisation, lokal tilstedeværelse og landsdækkende kapacitet.

– Vi er stolte over at lande denne aftale, som både er et tydeligt bevis på og understreger bredden i vores faglighed og de mange ekspertiseområder, vi kan tilbyde. Vi har samarbejdet med Bygningsstyrelsen gennem de seneste fem år inden for forskellige fagområder, og at de vælger os igen, er bevis på det stærke og værdifulde samarbejde, vi allerede har etableret, siger Henrik Hougaard, direktør og ansvarlig for Teknisk Facility Management hos Bravida Danmark.

Med aftalen aktiverer man omkring 140 medarbejdere fordelt på både Øst- og Vestdanmark, der er specialister inden for de tre fagområder.

I første omgang er aftalen 2-årig med mulighed for forlængelse på yderligere 2 år. Aftalen varer derfor potentielt frem til 31. maj 2030.

Om den nye aftale

Helt konkret dækker aftalen over følgende tre områder med fire delaftaler:

Brand og sikring i Østdanmark, hvor der skal sikres drift, løbende vedligehold og udskiftning på alle Bygningsstyrelsens brandsikringsanlæg, på tværs af 541 brandtekniske anlæg og 17 sprinkleranlæg fordelt på 80 bygninger.

Ventilations- og køleanlæg i Østdanmark. Skal stå for daglig drift, service, vedligehold og udskiftning på tværs af 1039 tekniske anlæg fordelt på 67 bygninger.

Ventilations- og køleanlæg i Vestdanmark. Skal stå for daglig drift, service, vedligehold og udskiftning på tværs af 778 tekniske anlæg fordelt på 62 bygninger.

Tekniske installationer i Vestdanmark, der både dækker over el- og VVS-arbejde samt murer-, tømrer-, og malerarbejde på alle tværs af 3932 tekniske anlæg fordelt på 70 bygninger.

Kilde: Bravida

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Varmepumpen er populær – men kun cirka hver anden husejer kender tilskudspuljen

EnergiSeneste24. 11. 2025

Næst efter den meget udbredte fjernvarme, er varmepumpen den mest foretrukne opvarmningsform. Og skifter man fra fx gas til til netop varmepumpe, er der økonomisk hjælpe at hente i varmepumpepuljen, der stadig er åben. Trods det, er det langt fra alle, der kender til tilskudspuljen, hvor man kan [...]

Er din rådgivning og teknologivalg klar til fremtidens fjernvarme?

Ikke kategoriseret24. 11. 2025

HOFOR inviterer til gå-hjem-møde rettet mod VVS-branchen d. 26. november kl. 15.00-17:30 i København. Frem mod 2033 sænker HOFOR gradvist temperaturen i fjernvarmenettet for at mindske varmespild og gøre plads til mere vedvarende energi. Det betyder, at nogle kunder får brug for at få justeret, [...]

Natlige flyvetur med droner skal finde huller i københavnernes fjernvarmerør

AktueltEnergi24. 11. 2025

Hvis man ser en drone over København den næste måned, så kan det blot være en drone, der er på himlen for at tjekke, om der er læk i fjernvarmerørene under jorden. Og her er en del rør at tjekke. Lidt under 3.000 kilometer fjernvarmerør sikrer københavnerne varme i radiatoren og varmt vand i [...]

Tilskud på ekstra 10.000 kr. skal få flere til at vælge en varmepumpe

AktueltEnergiVarme & køling24. 11. 2025

Næste år er der ekstra penge at hente i tilskud, hvis man vælger at skifte til en varmepumpe. Ifølge Energistyrelsen stiger tilskuddet 10.000 kr. så man kan få 27.000 kr. i hjælp til køb af en luft-til-vand varmepumpe. En udmelding, man er ganske godt tilfreds med hos brancheorganisationen [...]

Elektrisk varevogn fra Renault giver teknisk knock-out til de fleste personbiler

EnergiProduktNyt21. 11. 2025

En elbil med 800 Volts teknologi, V2L (vehicle-to-load) og V2G teknologi (vehicle-to-grid) hører hjemme i den tekniske superliga for elbiler. Ikke et sted, man normalt venter at finde en varevogn. Ikke desto mindre er det tilfældet med den helt nye Renault Trafic E-Tech. Modelles 800V teknologi [...]

Ny Krone er hjertet hos fjernvarmen til borgerne i Esbjerg og Varde

AktueltVarme & køling19. 11. 2025

DIN Forsynings produktionsanlæg til fjernvarme på Esbjerg Havn består af en række produktionsenheder, der supplerer hinanden. Det hele kobles sammen af fordelercentralen, Ny Krone, der sender fjernvarmevand i forskellige temperaturer og med forskelligt tryk ud til fjernvarmekunderne i Esbjerg og [...]

Europæisk standard skal gøre cirkulært produktdesign til en konkurrencefordel

AktueltBrancheNyt19. 11. 2025

Den europæiske standard ’Metode til at opnå cirkulært produktdesign’ er nu tilgængelig på dansk. Standarden hjælper virksomheder med at tænke cirkularitet ind allerede i designfasen – og dermed gøre op med brug-og-smid-væk-kulturen. Vi kender det alle sammen: En lille del af et produkt går i [...]

Vedvarende energi skal blive en bedre forretning – kommunerne skal have flere skattekroner

Energi19. 11. 2025

Når en kornmark bliver omdannet til en mark med grøn energiproduktion, stiger de samlede skattebetalinger og lokale bidrag voldsomt. Men kommunernes andel af selskabsskatteindtægterne havner langt fra altid i den kommune, som lægger jord til grøn energiproduktion. Det skal laves om, mener Green [...]

Hvem skal beskytte dit drikkevand de næste fire år? Fors Kundevalg er i gang

Vand19. 11. 2025

Nu er kommunalvalget overstået, men der er ét kryds mere at tage stilling til. Fra den 19. november kunne man nemlig stemme til Fors Kundevalg 2025. Valget er digitalt og kan klares fra sofaen. Som øvrige kommunalt ejede vand- og spildevandsselskaber skal Fors have ny bestyrelse. I den [...]

Fjernvarmen er den største trækhest til at få det danske samfund elektrificeret

EnergiSeneste19. 11. 2025

Hvad driver elektrificeringen i Danmark? Det gør faktisk fjernvarmen. Elektrificeringen er gået så stærkt, at fjernvarmesektoren i årene 2019-2024 har stået for 61 procent af den stigende elektrificering i Danmark. - Det er en øjenåbner, at fjernvarmen lige nu driver elektrificeringen i Danmark [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Guldager A/S

    Guldager A/S og Vision Watercare by Guldager udstiller på DK CAMP Messen

  • Guldager A/S

    Guldager A/S ansætter Lars Jacobsen som ny Customer Operations & Project Management

  • Well Air A/S

    Samsung EHS Hydro-enhed: Fleksibilitet og hurtig installation for den professionelle varmepumpetekniker

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    📍 Mød os på Ajour 2025 i Odense – stand 4732!

  • Condair A/S

    Condair er klar til Ajour-messen 2025

  • Resideo

    RESIDEO ER KLAR TIL EN BLYFRI FREMTID – OG LANCERER NY GENERATION AF DRIKKEVANDSFILTRE – TILPASSET FREMTIDENS KRAV

  • Genvex

    Hold dit indeklima i topform – få en serviceaftale!

  • METRO THERM A/S

    Kenny fra Fjerritslev Fjernvarme skruer op for den grønne omstilling med nye units

  • Schneider Electric Danmark

    Velkommen til podcasten The Great Switch

  • Well Air A/S

    Samsung ClimateHub – Alt i en hydrotank til varmepumper

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Varmepumpen er populær – men kun cirka hver anden husejer kender tilskudspuljen

    24.11.2025

  • Er din rådgivning og teknologivalg klar til fremtidens fjernvarme?

    24.11.2025

  • Natlige flyvetur med droner skal finde huller i københavnernes fjernvarmerør

    24.11.2025

  • Tilskud på ekstra 10.000 kr. skal få flere til at vælge en varmepumpe

    24.11.2025

  • Elektrisk varevogn fra Renault giver teknisk knock-out til de fleste personbiler

    21.11.2025

  • Ny Krone er hjertet hos fjernvarmen til borgerne i Esbjerg og Varde

    19.11.2025

  • Europæisk standard skal gøre cirkulært produktdesign til en konkurrencefordel

    19.11.2025

  • Vedvarende energi skal blive en bedre forretning – kommunerne skal have flere skattekroner

    19.11.2025

  • Hvem skal beskytte dit drikkevand de næste fire år? Fors Kundevalg er i gang

    19.11.2025

  • Fjernvarmen er den største trækhest til at få det danske samfund elektrificeret

    19.11.2025

  • GK Danmark oplever markant vækst i serviceforretningen

    18.11.2025

  • Luft i varme- og køleanlæg – overvej en vakuumaflufter

    18.11.2025

  • Teknisk isolering tager nye skridt mod selvstændig entreprise

    18.11.2025

  • Nøglen til effektive og energibesparende varmeanlæg

    18.11.2025

  • Sol og vind slår kul

    18.11.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik