
Bravida Danmark har netop underskrevet en entreprisekontrakt med Nationalbanken, som skal sikre, at bygningens VVS- og ventilationssystemer bliver frakoblet korrekt, inden bygningen skal gennemgå en omfattende renovering de næste fem år.
Udover den åbenlyse nostalgiske historie, der summer på alle gangene, hvor der engang stod guldbarrer, pengetrykkerier og sedler i stakkevis, er der også noget helt særligt over bygningen og dens konstruktion.
Netop derfor er Nationalbanken også glade for, det ikke er hvem som helst, der skal pille ved bygningens inderste installationer.
– Det er virkelig rart for os at vide, at Bravida kender husets små kringelkroge og sjove detaljer, som de kun kender, fordi de har haft deres gang her i en længere periode, siger Louise Elling Hansen, der er projektchef hos Nationalbanken.
Bravida Danmark, der er Nordens førende teknikentreprenører, har stået for VVS-service og drift af Nationalbanken ad flere omgange siden 2015, og derfor kender Bravidas teknikere bygningen fra inderst til yderst.
Helt konkret skal Bravida frem til september stå for at frakoble henholdsvis de vandbårne anlæg, trykluftsanlæg, ventilationsanlæg og afløbsinstallationer, så resten af nedrivningen kan foregå uden risiko for ulykker med installationerne.
Renoveringen af bygningen, der i øvrigt er tegnet af Arne Jacobsen og stod færdig i 1978, forventes afsluttet i 2030 og er af omfattende karakter, da bygningen har været fredet siden 2009.
Alt skal derfor ske med nænsomhed, teknisk viden og respekt for bygningen.
– Det er noget helt særligt at arbejde med de her bygninger – man fornemmer virkelig noget Danmarkshistorie, når man træder ind ad døren. Derfor er jeg også enormt stolt over, at vi er udvalgt som samarbejdspartner i en del af denne her nedrivningsproces, siger Jan Borre, der er afdelingschef i Bravida.
Kilde: Bravida