• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNyt18. 03. 2026 | Allan Malmberg

650 mio. kr. til filantropi i jubilæumsår: Realdania støttede 280 projekter i 2025

BrancheNyt18. 03. 2026 By Allan Malmberg

Polymeren i Årslev var et af 25 kultursteder, der i september 2025 lagde hus til Festival for Fællesskab med talks, fællesspisning, koncerter og workshops. Foto: Steffen Stamp

Fællesskaber, mødesteder og de fysiske rammer om hverdagslivet: I sit 25-års jubilæumsår satte Realdania ekstra fokus på det, der har mest betydning for vores livskvalitet.

I 2025 støttede Realdania 280 nye projekter i hele landet og bevilgede i alt 650 mio. kr. til filantropiske uddelinger og ejendomsinvesteringer.

Et funktionstømt pakhus på havnen i Nykøbing Mors er på vej til at blive et levende kultur- og oplevelseshus. 17 projekter skal gøre os klogere på, hvordan boliger i højere grad kan opstå i de bygninger rundt om i landet, der allerede eksisterer. Og en landsdækkende indsats skal styrke kulturhusene som inkluderende mødesteder.

Det er blot et udsnit af de 280 projekter og indsatser, som Realdania støttede i sit jubilæumsår i 2025. Samlet bevilgede Realdania 650 mio. kr. til filantropiske uddelinger og filantropiske ejendomsinvesteringer sidste år. Det fremgår af Realdanias årsrapport for 2025, som nu er offentliggjort.

Nye mødesteder til fællesskaber over hele Danmark

Realdanias 25-års jubilæum blev samtidig markeret med et særligt fokus på fællesskab, livskvalitet og gode mødesteder. Med indsatsen Vores Sted giver Realdania 150 mødesteder til fællesskaber over hele Danmark. Interessen har været stor: Omkring 1.600 fællesskaber søgte om at få et mødested, og ved udgangen af 2025 stod de første 23 klar – mange flere er på vej.

Og i september samlede Festival for Fællesskab desuden tusindvis af mennesker til musik, debatter, fællessang og langborde på 25 steder rundt om i landet.

– Det har været utroligt opløftende at opleve det engagement, vi møder i hele landet. Der er et stærkt ønske om at have et sted, hvor man kan mødes, dele hverdagen og skabe noget sammen. At så mange både vil fællesskabet og er klar til at tage ansvar for at få det til at leve og invitere andre indenfor, er meget bekræftende. Det siger noget vigtigt om styrken i de lokale fællesskaber. Derfor er det en vigtig opgave for Realdania at bidrage til de fysiske rammer, der giver fællesskaberne plads til at leve og udvikle sig, siger Nina Kovsted Helk, adm. direktør i Realdania.

Investeringsafkast på 1,1 mia. kr.

Afkastet af Realdanias kommercielle investeringer er grundlaget for foreningens filantropiske uddelinger til projekter over hele landet.

I 2025 gav investeringerne et positivt afkast på 1,1 mia. kr., svarende til 4,1 pct. – et afkast, som landede lidt lavere end det forventede investeringsafkast for året. Afkastet blev primært drevet af kursstigninger inden for børsnoterede aktier, som stod for mere end halvdelen af det samlede afkast.

Set over en femårig periode har foreningens gennemsnitlige afkast ligget på 7,6 pct.

Indfrier strategimål

I 2025 indfriede Realdania sit strategiske mål om, at fem procent af den samlede kommercielle investeringsformue er placeret i missionsrettede investeringer. Siden 2020 har foreningen opbygget porteføljen med en klar ambition om både at levere et konkurrencedygtigt afkast og samtidig understøtte det filantropiske arbejde.

Ved udgangen af 2025 udgjorde markedsværdien 1.452 mio. kr., og dertil kommer ikke-kaldte investeringstilsagn på 872 mio. kr.

– Det er en vigtig milepæl for os. På få år har vi opbygget en portefølje, som bidrager aktivt til vores filantropiske arbejde. Det viser, at vi kan bringe vores kapital mere målrettet i spil gennem investeringer i virksomheder, der arbejder med cirkulær økonomi, CO₂-reduktion, energirenovering og grøn omstilling af ejendomssektoren. Det styrker sammenhængen mellem vores investeringer og vores mission, og giver os et solidt afsæt for det videre arbejde i de kommende år, siger Nina Kovsted Helk.

Forventninger til 2026

I 2026 forventer Realdania nye filantropiske bevilliger i størrelsesordenen 650 mio. kr. – på niveau med de senere år. Foreningen forventer et overskud efter skat og uddelinger i niveauet 500 mio. kr.

Siden år 2000 har Realdania bidraget til 5.516 projekter i hele Danmark med i alt 24,6 mia. kr.

Kilde: Realdania

Skrevet i: BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

GK opruster salgsorganisationen og styrker serviceforretningen

AktueltNavne08. 04. 2026

Som led i integrationen mellem GK Danmark og Caverion, hvis handel netop er godkendt af Konkurrencemyndighederne, styrker GK nu salgsindsatsen på serviceområdet. Derfor tiltræder Dennis Axel Rossing som ny senior salgschef med ansvar for at udvikle salgsorganisationen og samle de tekniske fag i [...]

Madsen & Kastberg opretter stilling til tidligere direktør fra GK – skal være driftsdirektør

AktueltNavne08. 04. 2026

Madsen & Kastberg styrker direktionen med en markant profil fra øverste hylde, når Jørgen Christensen tiltræder i en nyoprettet stilling som driftsdirektør. Med ansættelsen tager virksomheden det, man internt kalder ”next level” – et bevidst skridt for at understøtte fortsat udvikling og [...]

FilterNew får luft under vingerne med ny Løvens Hule-investor

SenesteVentilation08. 04. 2026

Den danske filtervirksomhed FilterNew fik i DR’s iværksætterprogram Løvens Hule en investering på 500.000 kroner fra Morten Larsen, der sikrede sig 17,5 procent af virksomheden. Investeringen skal bl.a. bruges til at styrke FilterNews onlineforretning og introducere nye produkter til privat, [...]

Ny generation af Gold-aggregatet med genanvendte materialer

IndeklimaProduktNyt08. 04. 2026

Bygge- og ejendomssektoren står for en betydelig del af samfundets klimaaftryk, og materialevalg bliver stadig vigtigere. På den baggrund tager Swegon nu et tydeligt skridt i retning af mere ressourceeffektivt byggeri. Med lanceringen af næste generation Gold introducerer virksomheden et [...]

Stormen har sat spor på DM i Skills – skaderne gøres op

BrancheNyt08. 04. 2026

Stormen Dave har forårsaget skader på udstillingsområdet for DM i Skills i Hjørring. Det er ærgerligt, men arbejdet er i fuld gang, så man fortsat kan afholde DM i Skills den 22. til 25. april. Hjørring Kommune arbejder sammen med teltleverandør, Skills Denmark og øvrige involverede parter på at [...]

Over 6.200 byggerier er i dag Svanemærket – og flere kommer hele tiden til

AktueltBæredygtigt byggeri07. 04. 2026

Der er fortsat stigning i antallet af svanemærkede byggerier i Danmark. Pr. 1. januar 2026 var der således 6.226 opførte lejligheder, huse, daginstitutioner og andre typer af byggerier certificeret med Svanemærket samt 2.052 under opførelse. - Væksten i svanemærket byggeri vidner om, at en bred [...]

Trox styrker serviceindsatsen med Nordelektro som servicepartner

AktueltNavne07. 04. 2026

Trox opruster nu på servicefronten i Danmark. Den tyske virksomhed har indgået en samarbejdsaftale med Nordelektro, der tilknyttes som certificeret teknisk specialist på TROX-anlæg. Man har været på det danske marked siden 1981 og oplever i disse år en stigende efterspørgsel på de såkaldte [...]

KKN VVS tager fronten på passiv brandsikring – er en integreret del af virksomheden

Ventilation06. 04. 2026

Hos VVS-installatøren KKN VVS er passiv brandsikring ikke længere en nicheydelse eller et tillæg, der kun tages med, hvis kunden spørger. I dag er det en integreret del af måden, virksomheden går til både renoveringsopgaver og nye installationer i eksisterende byggeri. Den familieejede [...]

Relativ få SMV´ere har taget kunstig intelligens til sig til brug i hverdagen

BrancheNyt06. 04. 2026

Selvom mange taler om kunstig intelligens, viser en ny undersøgelse fra SMVdanmark, at netop denne teknologik langt fra er særlig udbredt blandt landets mange små- og mellemstore virksomheder. Kun cirka 25 procent har taget den til sig – hvilket vil sige, at cirka 75 procent stadig ikke har [...]

Ny konjunkturanalyse: Foråret spirer i byggeriet, men mørke skyer truer i horisonten

BrancheNytSeneste06. 04. 2026

Efter en februar præget af dårligt vejr og lav aktivitet er optimismen vendt tilbage i byggeriet i marts. Det viser nye tal fra SMVdanmarks faste, månedlige konjunkturbarometer, som måler humøret hos danske virksomheder på tværs af brancher. I februar angav mere end hver tredje SMV i byggeriet, [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Datacenter Designdag 2026

  • Well Air A/S

    Well Air er dansk distributør af AUX klimaanlæg

  • Well Air A/S

    Hvilken løsning skal du vælge? Guide til varmepumper og klimaanlæg i bolig og erhverv

  • Building Green

    3 uger til det går løs på Building Greens største event i Jylland

  • Gemina Termix

    Head of Production søges

  • Schneider Electric Danmark

    SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

  • Schneider Electric Danmark

    WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

  • Schneider Electric Danmark

    Næstved Fjernvarme har taget et stort spring mod både højere driftssikkerhed og grønnere varmeproduktion.

  • Building Green

    Vestdanmarks største mødested for byggeriets omstilling

  • Genvex

    Vidste du, at Genvex er et brand?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • GK opruster salgsorganisationen og styrker serviceforretningen

    08.04.2026

  • Madsen & Kastberg opretter stilling til tidligere direktør fra GK – skal være driftsdirektør

    08.04.2026

  • FilterNew får luft under vingerne med ny Løvens Hule-investor

    08.04.2026

  • Ny generation af Gold-aggregatet med genanvendte materialer

    08.04.2026

  • Stormen har sat spor på DM i Skills – skaderne gøres op

    08.04.2026

  • Over 6.200 byggerier er i dag Svanemærket – og flere kommer hele tiden til

    07.04.2026

  • Trox styrker serviceindsatsen med Nordelektro som servicepartner

    07.04.2026

  • KKN VVS tager fronten på passiv brandsikring – er en integreret del af virksomheden

    06.04.2026

  • Relativ få SMV´ere har taget kunstig intelligens til sig til brug i hverdagen

    06.04.2026

  • Ny konjunkturanalyse: Foråret spirer i byggeriet, men mørke skyer truer i horisonten

    06.04.2026

  • Stor succes for de nye varmepumpepuljer – nu efterspørger branchen flere midler

    25.03.2026

  • Unidrain øger indtjeningen efter disciplineret år i usikkert marked

    25.03.2026

  • Condair modtager BIM Leadership Award for digitalt arbejde med produktdata

    25.03.2026

  • Søgningen til erhvervsuddannelserne går den forkerte vej – det laveste antal i ni år

    25.03.2026

  • ATV og Forskningsalliancen har otte anbefalinger til en ny regering

    25.03.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik