• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

SenesteVand03. 06. 2026 | Allan Malmberg

TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

SenesteVand03. 06. 2026 By Allan Malmberg

Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning inviterer til temadage om kvalitet og data. Målet er at skabe en større forståelse af, hvordan TV-inspektion af kloakledninger gennemføres, og hvordan data fra inspektionerne kan bruges i praksis. Foto: Dansk TV-inspektion.

Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning, DTVK, tager nu fagligheden bag TV-inspektioner af kloakledninger efter den danske standard med ud i landet på en række temadage i juni.

Formålet er at styrke forståelsen blandt kunder, rådgivere, leverandører og andre relevante brancher af en specialiseret disciplin, som spiller en central rolle i arbejdet på alle niveauer med kloaksystemer.

Ifølge DTVK er der store værdier i spil, når kloaksystemet i Danmark skal moderniseres, og her er en standardiseret TV-inspektion et afgørende værktøj i arbejdet med at skabe optimale løsninger. Det gælder både for miljøet, klimatilpasningen og den danske velfærd.

– TV-inspektion under DTVK er en niche med stor kompleksitet, som har afgørende betydning for de økonomiske beslutninger, der træffes af ledningsejere. Vi oplever, at manglende faglig forståelse kan føre til, at data bliver anvendt forkert – ofte fordi dialogen på tværs af branchen ikke er tilstrækkelig. Med temadagene ønsker vi at styrke den dialog og vise, hvordan kompetente TV-operatører kan skabe et solidt datagrundlag for bedre beslutninger, siger Jonas Skov Frænde, der er formand i TV-inspektionsgruppen i Danmark, der er ejer af DTVK. Han uddyber:

– Resultatet af en TV-inspektion under DTVK efter DANVAs manualer, herunder Fotomanualen, er en beskrivelse af en kloaklednings tilstand, der danner ledningsejerens beslutningsgrundlag. En sådan TV-inspektion er således et beskrivelsesværktøj. Bedømmelsen af inspektionen, og dermed de handlinger der udløses via TV-data, er ledningsejerens ansvar. DTVK-systemet dokumenterer det, der kan ses gennem kameraet, og omsætter det til data, som ledningsejeren kan handle på. Men selve vurderingen ligger altid hos ledningsejeren.

Ifølge DTVK er der store værdier i spil, når kloaksystemet i Danmark skal moderniseres, og her er en standardiseret TV-inspektion et afgørende værktøj i arbejdet med at skabe optimale løsninger. Det gælder både for miljøet, klimatilpasningen og den danske velfærd. Foto: Dansk TV-inspektion.

Ifølge Jonas Skov Frænde er temadagene samtidig en mulighed for at styrke deltagernes kompetencer i at anvende data korrekt.

– Deltagerne får mulighed for at stille spørgsmål og få opdateret deres viden om både praksis og de regler og processer, der ligger bag arbejdet med TV-inspektion, siger han.

DTVK afholder temadage følgende steder:

  1. juni – Brønderslev Forsyning, Øster Kærvej 48, 9700 Brønderslev
  2. juni – Vandmiljø Randers, Ny Havnevej 20, 8960 Randers SØ
  3. juni – The Platform, Jernbanegade 57, 5500 Middelfart
  4. juni – Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Tidspunkt: Alle dage kl. 08.00–15.00.

Temadagene skal samtidig styrke samarbejdet på tværs af fagligheder i branchen.

– En succesrig håndtering af data afhænger af, hvor dygtige vi er til at binde faglighederne sammen på tværs hos ledningsejere, leverandører og øvrige faggrupper. En fælles forståelse af data kan føre til stærkere og mere hensigtsmæssige prioriteringer. Derfor opfordrer vi til bred deltagelse i temadagen, så alle får en bedre forståelse af, hvordan standarden i Danmark skal anvendes i praksis, siger Morten Aaby Nielsen, formand for Kontroludvalget i DTVK og fortsætter:

– Med temadagene ønsker vi samtidig at teste, om der er behov for at udvikle en mere målrettet uddannelse til medarbejdere i afløbsbranchen, der arbejder med undersøgelser af kloaksystemer, herunder TV-inspektioner under DTVK.

TV-inspektionsgruppen oprettede i 1986 DTVK som en uvildig kvalitetskontrol på TV-inspektionsområdet. I dag er ordningen landsdækkende, upolitisk og frivillig og omfatter 45 medlemsfirmaer.

Kilde: DTVK

Skrevet i: Seneste, Vand

Seneste nyt fra redaktionen

Grønne generatorer baseret på brændselscelleteknologi er ved at være klar til landets byggepladser

AktueltEnergi24. 08. 2026

En ny type generator baseret på brændselscelleteknologi er på vej til markedet og kan blive et grønt alternativ til dieselgeneratorer. Med høj fleksibilitet, markant lavere CO₂‑udledning og drift på grøn metanol, peger løsningen mod en mere bæredygtig måde at levere midlertidig strøm, både til [...]

Byggekæde holder fast i de fysiske butikker – håndværkere vil i stigende grad bare handle ét sted

AktueltBrancheNyt24. 08. 2026

Professionelle håndværkere forventer i stigende grad at kunne samle materialer, arbejdstøj, værktøj og vejledning ét sted. Den udvikling får Bygma til fortsat at investere i sine fysiske butikker – senest med en omfattende modernisering af afdelingen i Køge. Tre måneder efter moderniseringen af [...]

Bravida bliver teknisk partner på nyt datacenter i Esbjerg

NavneSeneste24. 08. 2026

Bravida er valgt som teknisk partner på opførelsen af Dansk Data Center 1 (DDC1) på Esbjerg Havn. Med en samlet teknikentreprise inden for el, VVS, ventilation, køling, Brand & Sikring samt bygningsautomatik (CTS) skal Bravida levere størstedelen af de tekniske installationer til det nye [...]

Arla reducerer gasforbrug med markant investering i Videbæk

Varme & køling24. 08. 2026

Arla Foods Ingredients tager et markant skridt mod at reducere sin CO2-udledning fra mejerierne. En netop færdigimplementeret investering i et nyt varmesystem til produktionstårn 4 på Danmark Protein-fabrikken i Videbæk giver en årlig besparelse på 2.500 ton CO2, hvilket svarer til det årlige [...]

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet efter at have fordøjet 77 eksterne høringssvar

Energi21. 08. 2026

Efter en omfattende høring med 77 eksterne høringssvar er lovforslaget om akutplanen for elnettet justeret og klar til at blive fremsat. Høringen har blandt andet givet anledning til at præcisere forhold omkring netvenlighed og samfundskritiske funktioner. Lovforslaget følger op på den brede [...]

Erfaren HVAC-specialist skal styrke Cx & tekniqs jyske afdeling

Navne19. 08. 2026

Cx & tekniq har ansat René Hansen som fagspecialist i virksomhedens jyske afdeling. Ansættelsen er en del af virksomhedens fortsatte satsning i Jylland og på Fyn, hvor efterspørgslen efter specialiseret rådgivning inden for commissioning, funktionsafprøvning, indregulering og driftsoptimering er [...]

Spildevandsselskaber politianmeldt for at mangle tilladelser, de har søgt om

AktueltVand19. 08. 2026

Spildevandsselskaber i hele landet har store udfordringer med at få nødvendige udledningstilladelser. Det viser en undersøgelse, vandselskabernes brancheforening, DANVA, har gennemført blandt sine medlemmer, og som er omtalt i augustnummeret af branchemagasinet DANSKVAND. Undersøgelsen viser, at [...]

Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser

BrancheNyt19. 08. 2026

Når Danmark investerer milliarder i et stærkere forsvar, skal pengene også være med til at skabe danske arbejdspladser og styrke danske leverandører. Det mener et flertal af danskerne ifølge en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for erhvervsorganisationen TEKNIQ. To ud af tre danskere mener, [...]

DTU må afvise unge talenter grundet aftaler om udflytning af uddannelsespladser og sektordimensionering

AktueltBrancheNyt19. 08. 2026

DTU kan tilbyde studieplads til 2.202 nye studerende, hvilket er 4 pct. flere end sidste år. Samtidig havde mere end 3.300 ansøgere DTU som førstevalg, hvilket er det højeste antal nogensinde. - Det er meget glædeligt, at så mange unge ønsker at uddanne sig til ingeniør. Ingeniører spiller en [...]

SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

EnergiSeneste19. 08. 2026

I næsten 100 år har ingeniører udviklet den såkaldte ejector ud fra de samme grundprincipper. Nu har forskere ved Syddansk Universitet taget et skridt, som kan ændre den måde, teknologien udvikles på. Ved at kombinere den klassiske ejector med en specialdesignet enhed, der afbøjer væske- eller [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Well Air A/S

    Hvordan vælger du den rigtige udedel? Installatørens guide til udedele

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    ⚡ Kontrolleret luftfugtighed kan reducere statisk elektricitet i Forsvarets tekniske miljøer.

  • ebmpapst

    Digital Retrofit sparer energi og omkostninger

  • Schneider Electric Danmark

    Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering​

  • Genvex

    Sådan rådgiver du dine kunder i allergi og ventilation

  • Well Air A/S

    Hvornår er en kanalfordamper den rigtige løsning? Installatørens guide til skjulte klimaanlæg

  • Belimo A/S

    Du kan ikke styre det, du ikke måler – hvorfor sensorer er afgørende for moderne bygningsautomatik

  • ebmpapst

    Fuelerhof RadiFit

  • METRO THERM A/S

    Er dine kunder klar til koldere fjernvarme?

  • Schneider Electric Danmark

    Hvilken robot skal du vælge?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Grønne generatorer baseret på brændselscelleteknologi er ved at være klar til landets byggepladser

    24.08.2026

  • Byggekæde holder fast i de fysiske butikker – håndværkere vil i stigende grad bare handle ét sted

    24.08.2026

  • Bravida bliver teknisk partner på nyt datacenter i Esbjerg

    24.08.2026

  • Arla reducerer gasforbrug med markant investering i Videbæk

    24.08.2026

  • Regeringen fremsætter akutplan for elnettet efter at have fordøjet 77 eksterne høringssvar

    21.08.2026

  • Erfaren HVAC-specialist skal styrke Cx & tekniqs jyske afdeling

    19.08.2026

  • Spildevandsselskaber politianmeldt for at mangle tilladelser, de har søgt om

    19.08.2026

  • Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser

    19.08.2026

  • DTU må afvise unge talenter grundet aftaler om udflytning af uddannelsespladser og sektordimensionering

    19.08.2026

  • SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    19.08.2026

  • Derfor skal bygningsautomatik være klar til AI-optimering

    17.08.2026

  • Bravida skal bidrage til sikkerheden i Salling Groups butikker med ny landsdækkende aftale

    17.08.2026

  • KE Fibertec AS solgt til amerikanske RITE-HITE

    14.08.2026

  • Danmarks Miljøportal vil styrke AI i miljøgodkendelser

    14.08.2026

  • Udlandstur markerer afslutningen på Brødrene Dahls elevuddannelse

    12.08.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}