
Grundfos og Norsk Flygtningehjælp (Norwegian Refugee Council) har indgået et samarbejde for at give mennesker i udfordrede områder adgang til vand, blandt andet i Afrika og Mellemøsten.
Begge parter ønsker at bidrage til at løse udfordringerne i forhold til at skaffe adgang til vand for mennesker, der er tvunget til at flygte. Derfor vil de to organisationer samarbejde under Norsk Flygtningehjælps WASH-program (Water, Sanitation and Hygiene), der sigter mod at redde liv, forebygge sygdomme, fremme værdighed og støtte bedre levevilkår og erhvervsmuligheder.
Samarbejdet, der gælder to år, fokuserer på fire samarbejdsområder: kompetenceudveksling, forskning og udvikling, levering af udstyr og teknisk støtte samt at fremme udviklingen af innovative og bæredygtige projekter.
Grundfos vil støtte NRC’s arbejde med teknisk rådgivning og træning af lokale partnere som regeringer, vandværker og andre vandoperatører i de lande, hvor de opererer. Begge partnere vil også søge muligheder, hvor Grundfos’ innovative teknologi og løsninger kan testes og integreres i NRC-programmer.
– Vi er meget glade for at arbejde sammen med Norsk Flygtningehjælp som en strategisk og betroet partner og støtte deres WASH-program med løsninger, der kan give flere mennesker adgang til rent vand og skabe en varig effekt. Dette er i tråd med Grundfos’ ambition om at give 300 millioner mennesker adgang til drikkevand i 2030, siger Pia Yasuko Rask, Senior Director, Grundfos SafeWater.
De partnere vil desuden undersøge mulighederne for at fremskynde nye og innovative tilgange til at øge omfanget, rækkevidden og bæredygtigheden af adgangen til rent vand for de samfund, som Norsk Flygtningehjælp hjælper.
Kilde: Grundfos/NRC