• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet
  • DANVAK

BrancheNyt14. 11. 2025 | Allan Malmberg

Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

BrancheNyt14. 11. 2025 | Allan Malmberg

Foto: Teknologisk Institut

Strammere PFAS-regulering stiller nye krav til danske virksomheder. En national vidensplatform, målrettet støtte til SMV’er og øget gennemsigtighed i værdikæderne kan hjælpe industrien med at udfase evighedskemikalierne.

PFAS har i årtier været industriens mirakelmiddel. Kemikalierne gør materialer resistente over for vand, fedt og smuds, og de indgår i alt fra elektronik til tekstiler. Men netop deres styrke er også problemet: PFAS er evighedskemikalier, der ikke nedbrydes, men i stedet hober sig op i miljø og mennesker.

EU bevæger sig mod et bredt PFAS-forbud med få undtagelser. Samtidig er PFAS-markedet i krydspres mellem fortsat industriel efterspørgsel og voksende regulatoriske og forsikringsmæssige krav. Tilsammen kræver det, at danske virksomheder hurtigt får overblik, finder alternativer og kan dokumentere, at de virker i praksis.

Det er konklusionen i Teknologisk Instituts rapport “Vejen mod en PFAS-fri fremtid for danske virksomheder”, som er en del af serien Teknologisk Udsyn.

Tre strategier til mindre kemi

Rapporten bygger på en survey blandt 198 industrivirksomheder kombineret med kortlægninger og anbefalinger. Teknologisk Institut er ikke overrasket over konklusionerne.

– Vi kan se, at PFAS ofte kommer ind ad bagdøren via leverandører. Mere end hver fjerde virksomhed ved ikke, om de anvender PFAS. Derfor er løsningen ikke flere advarsler, men konkrete værktøjer. Med en national vidensplatform, målrettet støtte til SMV’er og bedre gennemsigtighed i værdikæderne kan vi accelerere udfasningen, uden at virksomhederne går på kompromis med kvalitet og drift, siger Sune Dowler Nygaard, direktør på Teknologisk Institut.

Viden, støtte og samarbejde

Teknologisk Institut foreslår altså tre konkrete greb, der kan omsætte ambition til handling. Første anbefaling er en national vidensplatform, der samler det, virksomhederne efterspørger her og nu: Hvor PFAS typisk gemmer sig i materialer og processer, hvilke PFAS-frie løsninger der allerede virker, og hvordan de testes og dokumenteres – suppleret af cases, standarder og branchespecifik rådgivning.

Anden anbefaling er et målrettet program, der skal give især SMV’er adgang til finansiering, uvildig rådgivning, test- og certificeringsfaciliteter. På den måde får virksomhederne bedre mulighed for at gennemføre skiftet. Støtten reducerer også risikoen ved at udvikle, afprøve og implementere alternativer og øger tempoet uden at gå på kompromis med kvaliteten.

Endelig: Øg gennemsigtigheden i værdikæderne. Fælles standarder for leverandørdialog, tværindustrielle partnerskaber og brug af data og AI kan kortlægge PFAS på tværs af komplekse forsyningskæder. Det klæder virksomheder og kunder på til at træffe dokumenterede valg.

PFAS-substitution giver konkurrencefordele

Udfasning af PFAS åbner også for nye forretningsmuligheder for virksomhederne. Det er tydeligt i rapportens tre danske cases, som har fundet alternativer til PFAS. Casevirksomhederne melder blandt andet om bedre performance, adgang til nye markeder, stærkere positionering og kommercielle fordele.

– Industrien kan udnytte de ændrede markedsvilkår til innovation. Virksomheder med grønne profiler, der aktivt finder og dokumenterer alternativer, kan differentiere sig positivt fra konkurrenterne. Her ligger potentialet for at skabe ny vækst, især hvis virksomheden bliver kendt som frontløber inden for mindre miljøbelastende materialer og produkter, siger Sune Dowler Nygaard.

Mere information her

Kilde: Teknologisk Institut

Skrevet i: BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Mistænkelige AI-henvendelser rammer fjernvarmeselskaber

EnergiSeneste06. 11. 2026

Flere danske fjernvarmeselskaber har modtaget omfattende og mistænkelige anmodninger om aktindsigt, som ifølge Dansk Fjernvarme formodes at være sendt af en AI-agent. Henvendelserne omfatter blandt andet anmodninger om domme, kendelser og aktlister samt spørgsmål om selskabernes interne systemer. [...]

Rekordlavt vandforbrug – men vandregningen stiger fortsat

AktueltVand05. 11. 2026

Danskerne bruger mindre vand end nogensinde, og vandtabet i forsyningsnettet er rekordlavt. Alligevel stiger vandregningen. En dansker bruger nu i gennemsnit blot 97 liter vand i husholdningen om dagen. Samtidig er vandtabet i forsyningsnettet faldet til rekordlave 6,85 procent. Det viser DANVAs [...]

Cirkulære byggematerialer skal ud af nichemarkedet

AktueltBæredygtigt byggeri05. 11. 2026

Skal genbrug og genanvendelse blive en integreret del af byggeriet, skal løsningerne være tilgængelige og økonomisk realistiske for hele markedet, lyder det fra STARK.   Interessen for genbrugte og genanvendte byggematerialer er stigende. Særligt offentlige bygherrer, større [...]

Ahlsell har udfaset diesel i den interne transport

BrancheNytSeneste04. 11. 2026

Alle trucks og terminaltrækkere på Ahlsells 55.000 kvadratmeter store logistikcenter i Billund kører nu på el.    Det sidste dieseldrevne køretøj er nu taget ud af drift på Ahlsell Danmarks logistikcenter i Billund. Dermed er hele den interne transport på centret elektrificeret. I [...]

Ajour: Historisk energiprojekt ruller videre

Ikke kategoriseret04. 11. 2026

Udviklingen fortsætter for Energiø Bornholm, der bevæger sig mod fuld drift i 2036. Alle trin i det massive projekt rummer læring for andre aktører med lignende drømme.  Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 11, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs [...]

Manglende viden om moderne varmegivere udfordrer indregulering og drift

Ikke kategoriseret04. 11. 2026

Moderne varmegivere udfordrer projektering og drift. Lavenergibyggeri skærper kravene til indregulering.   Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 11, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her) Af Kristian Kærsgaard Hansen, [...]

Københavnermessen 2026 var en stor succes

Artikler fra HVAC Magasinet04. 11. 2026

Københavnermessen i Brøndby Hallen kan se tilbage på en fin og produktiv dag med mange besøgende.  Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 11, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her) Tekst: Jesper Holm, Københavns Blikkenslager- [...]

Ti år med fingrene i teknikken

Artikler fra HVAC Magasinet04. 11. 2026

Da Henrik Slott kom til Cx & tekniq i 2016, var de fire medarbejdere omkring et lille bord i en garage. I dag tæller specialistvirksomheden 16 medarbejdere og er blevet en del af XPartners.   Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 11, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer [...]

Strid om nye millioner til fjernvarmen

Artikler fra HVAC Magasinet04. 11. 2026

Regeringen vil tilføre yderligere 200 millioner kroner til Fjernvarmepuljen i 2027 for at sætte mere fart på udfasningen af gasfyr. Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 11, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her)  Af Torben [...]

Fremtidens fjernvarme skal flytte forbruget, når energien er billig

Varme & køling04. 11. 2026

Med realtidsdata, digitale tvillinger og kunstig intelligens skal det nye innovationsprojekt RACE 2.0 optimere fjernvarmesystemet. Med realtidsdata, digitale tvillinger og kunstig intelligens skal det nye innovationsprojekt RACE 2.0 optimere fjernvarmesystemet fra produktion og ledningsnet og [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Danvak

    Deltag i temamøde om brugsvand – få pladser tilbage

  • METRO THERM A/S

    Få sparring om METRO THERMs produktløsninger

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric lancerer nyt præfabrikeret referencedesign til modulære AI-fabrikker

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Vis, hvem du er

  • Well Air A/S

    SmartThings og intelligent styring – hvordan får kunden mere ud af varmepumpen?

  • Danvak

    Temamøde om brandsikring af ventilationsanlæg – Når DS 428 møder virkeligheden

  • Genvex

    Rotorveksler kan bidrage til bedre fugtstyring i boligen

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Mød VØLUND på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

  • Well Air A/S

    R290 i eksisterende boliger – hvornår kan radiatorerne bevares?

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    HVAD VISER VI PÅ FOODTECH 2026 i næste uge

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Mistænkelige AI-henvendelser rammer fjernvarmeselskaber

    06.11.2026

  • Rekordlavt vandforbrug – men vandregningen stiger fortsat

    05.11.2026

  • Cirkulære byggematerialer skal ud af nichemarkedet

    05.11.2026

  • Ahlsell har udfaset diesel i den interne transport

    04.11.2026

  • Ajour: Historisk energiprojekt ruller videre

    04.11.2026

  • Manglende viden om moderne varmegivere udfordrer indregulering og drift

    04.11.2026

  • Københavnermessen 2026 var en stor succes

    04.11.2026

  • Ti år med fingrene i teknikken

    04.11.2026

  • Strid om nye millioner til fjernvarmen

    04.11.2026

  • Fremtidens fjernvarme skal flytte forbruget, når energien er billig

    04.11.2026

  • Varmepumpesalget stiger, men mørke skyer truer

    03.11.2026

  • Farligt byggestøv kan koste liv – 3F kræver skrappere grænseværdier

    02.11.2026

  • Brødrene Dahl får ny ejer i milliardhandel

    02.11.2026

  • Danske butikker bør sikre køleanlæg med det samme

    02.11.2026

  • Geotermi i stor skala er blevet virkelighed i Aarhus

    02.11.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}