• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytSeneste29. 05. 2026 | Allan Malmberg

Ny analyse: SMV’er vil gerne ansætte unge i fritidsjob, men regler og usikkerhed spænder ben

BrancheNytSeneste29. 05. 2026 By Allan Malmberg

Foto: SMVdanmark

Mange små og mellemstore virksomheder er klar til at give unge deres første erfaring med arbejdsmarkedet. Men arbejdsmiljøregler, usikkerhed og manglende vejledning betyder, at et stort potentiale for flere fritidsjob i dag ikke bliver indfriet.

Det viser en ny analyse fra SMVdanmark blandt 1.108 virksomheder. Analysen viser, at 34 pct. af virksomhederne har arbejdsopgaver, der egner sig til unge under 18 år i fritidsjob. Blandt virksomheder med relevante opgaver har 70 pct. haft unge ansat inden for de seneste fem år, men næsten hver tredje har ikke, selvom opgaverne er der.

– Fritidsjob er en af de bedste måder for unge at få en god start på arbejdslivet. Men vi kan se, at alt for mange virksomheder bliver holdt tilbage af regler og usikkerhed. Det betyder, at der er et stort uudnyttet potentiale for både virksomheder og unge, siger Kasper Munk Rasmussen, uddannelseschef i SMVdanmark.

Regler og usikkerhed er den største barriere

Blandt virksomhederne med relevante opgaver peger hver fjerde på arbejdsmiljøregler og kontrol som den største barriere for at tage unge ind i fritidsjob. Samtidig efterlyser mange virksomheder mere viden om reglerne og om, hvilke opgaver unge må udføre.

Ifølge analysen er det samlet mere end hver tredje virksomhed med relevante opgaver, der på forskellig vis peger på manglende viden eller usikkerhed som en væsentlig udfordring.

– Reglerne skal selvfølgelig sikre, at unge arbejder under ordentlige forhold. Men i dag er reglerne så komplekse, at mange virksomheder helt opgiver. Der er heldigvis sket forbedringer de senere år, men tallene viser tydeligt, at vi stadig ikke er i mål, siger Kasper Munk Rasmussen og uddyber:

– Alt for mange virksomheder bruger i dag tid og energi på at afkode reglerne i stedet for at fokusere på at give unge en god start på arbejdslivet. Når reglerne bliver oplevet som uklare og unødigt komplicerede, risikerer vi, at virksomhederne helt opgiver at oprette fritidsjob. Det er et tab både for de unge og for virksomhederne.

Stort potentiale blandt de mindste virksomheder

Analysen viser også, jo større virksomheden er, desto oftere har de haft unge ansat i fritidsjob. Det indikerer et stort potentiale hos de små SMV’er, der gerne vil ansætte de unge, men i højere grad holder sig tilbage.

På brancheniveau er kultur og fritid samt service og oplevelser blandt de områder, hvor flest virksomheder allerede har haft unge ansat. Omvendt er der brancher med et stort uudnyttet potentiale. Det gælder blandt andet vidensservice og undervisning samt transport og godshåndtering, hvor mange virksomheder gerne vil ansætte unge, men endnu ikke gør det.

– Undersøgelser viser, at unge med fritidsjob i højere grad starter på en ungdomsuddannelse og får stærkere tilknytning til arbejdsmarkedet senere i livet. Derfor burde vi alle have en interesse i, at flere unge får et fritidsjob. Det gælder både myndigheder, politikere, virksomheder, os som forældre og de unge selv, siger Kasper Munk Rasmussen.

SMVdanmark efterlyser enklere regler og bedre vejledning

SMVdanmark opfordrer til, at myndighederne styrker vejledningen til virksomhederne og gør reglerne lettere at forstå og anvende i praksis.

Erhvervsorganisationen peger samtidig på behovet for at ændre den nuværende EU-regel, som betyder, at 13 til 17-årige, der går i folkeskolen, kun må arbejde to timer på hverdage.

– Den nuværende 2-timersregel gør det svært at samle arbejdstiden på eksempelvis én ugentlig dag. Det rammer især unge i landdistrikterne, hvor transporttiden til og fra fritidsjobbet ofte er lang, siger Kasper Munk Rasmussen.

SMVdanmark efterlyser desuden en løbende informationsindsats fra Arbejdstilsynet med fokus på alt det, unge i fritidsjob godt må, frem for kun det, de ikke må.

Kilde: SMVdanmark

Skrevet i: BrancheNyt, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Kraftvarmeværk bliver omdrejningspunkt for ny Tech-linje på Randers Statsskole

Varme & køling29. 05. 2026

Et nyt samarbejde mellem Verdo og Randers Statsskole giver fremover gymnasieelever mulighed for at blive undervist i emner med udgangspunkt i kraftvarmeværket på Randers Havn. Den nye Tech-linje er målrettet elever med en naturvidenskabelig studieretning. Samarbejdet giver eleverne mulighed for [...]

Beskyttelse af grundvand er billigere end rensning af drikkevand

AktueltVand29. 05. 2026

Danmark står over for et grundlæggende økonomisk valg: Enten handler vi nu og indfører et nationalt sprøjteforbud mod forurening af vores grundvand – eller også accepterer vi en milliardregning for en fremtid, hvor drikkevand skal renses. I Det Økonomiske Råds afrapportering vurderer [...]

Ny analyse: SMV’er vil gerne ansætte unge i fritidsjob, men regler og usikkerhed spænder ben

BrancheNytSeneste29. 05. 2026

Mange små og mellemstore virksomheder er klar til at give unge deres første erfaring med arbejdsmarkedet. Men arbejdsmiljøregler, usikkerhed og manglende vejledning betyder, at et stort potentiale for flere fritidsjob i dag ikke bliver indfriet. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark blandt 1.108 [...]

Organisation: Energi er blevet en økonomisk joker – kan hæmme væksten

Energi27. 05. 2026

Krigen i Mellemøsten har sat lup på nødvendigheden af at fremtidssikre vores energiforsyning. Samtidig er der brug for sikre adgang til fremtidens medarbejdere for at undgå tab af vækst, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ i kølvandet på Vismandsrapporten. – Den økonomiske usikkerhed fra [...]

Erhvervstilliden deler sig: SMV’er går frem, mens de store virksomheder mister modet

AktueltBrancheNyt27. 05. 2026

Mens små og mellemstore virksomheder ser en smule lysere på fremtiden, går udviklingen den modsatte vej hos de store virksomheder. Erhvervstilliden blandt SMV’er stiger til 98,9 i maj fra 96,9 måneden før. Blandt de store virksomheder falder erhvervstilliden derimod til 98,6 fra 100,3. Det viser [...]

Assens Kommune klar med sin 3 Døgns Beredskabsplan

AktueltEnergiVandVarme & køling27. 05. 2026

Hvordan tager kommunen hånd om beboerne på plejehjemmene, hvis strømmen forsvinder i flere døgn? Kan man som forælder i Assens Kommune regne med at få passet sine børn? Og hvordan bliver borgerne informeret om situationen, hvis internettet og mobilnettet er nede? Det er nogle af de spørgsmål, der [...]

Antallet af whistleblowerindberetninger i C25-virksomheder er fordoblet på fem år

BrancheNyt27. 05. 2026

Antallet af indberetninger i danske C25-virksomheders whistleblowerordninger stiger fortsat. De seneste fem år er antallet af indberetninger steget fra 2.316 i 2021 til 4.863 i 2025, hvilket er mere end en fordobling. Det seneste år er tallet steget fra 3.767 i 2024 til 4.863 i 2025, svarende [...]

Ny DTU-beregninger: Oversvømmelser kan koste erhvervslivet 50 milliarder

SenesteVand27. 05. 2026

Oversvømmelser fra stormflod rammer erhvervslivet med store økonomiske omkostninger. Nye beregninger fra DTU viser, at de økonomiske konsekvenser af oversvømmelser er langt større end hidtil dokumenteret. For første gang er produktionstab i det private erhvervsliv, tab af landbrugsafgrøder og [...]

Juniormesterlæreelever er blevet taget godt imod – 8 ud af ti er i virksomhedspraktik

AktueltBrancheNyt25. 05. 2026

En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 86 procent af juniormesterlæreeleverne er i virksomhedspraktik. Dermed har virksomhederne allerede i ordningens første år åbnet dørene for mere end 2.100 unge. Juniormesterlære blev indført fra skoleåret 2025/2026. Ordningen giver elever i folkeskolens [...]

Danvas generalforsamling valgte en ny bestyrelse – og genvalgte Ellen Trane Nørby som formand

BrancheNytVand22. 05. 2026

Det er en blanding af nye og gamle navne, der de næste fire år skal sætte kursen for vandet i Danmark. DANVAs medlemmer - vandselskaberne - har valgt 15 navne til bestyrelsen i forbindelse med foreningens generalforsamling. Medlemmerne genvalgte på DANVAs generalforsamling tidligere minister, [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Brødrene Dahl

    Når kvaliteten i kuglehanen gør forskellen!

  • Schneider Electric Danmark

    Software overtager rollen i industriel automation

  • Genvex

    Sådan fremstilles et ventilationsanlæg

  • Lindab A/S

    Lindab Danmark fylder 50 år: Fra lille maskinværksted til 450 medarbejdere og europæisk førerposition

  • Well Air A/S

    PAC-løsninger – det hurtige og fleksible alternativ til køling i erhverv

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Taknemmelig for den store opbakning fra kunder, kolleger og samarbejdspartnere 💧🤝

  • Danvak

    Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

  • METRO THERM A/S

    Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

  • Building Green

    Har du set programmet for BIM World Copenhagen 2026?

  • Well Air A/S

    Luft-til-luft eller luft-til-vand varmepumpe – hvornår vælger man hvad?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Kraftvarmeværk bliver omdrejningspunkt for ny Tech-linje på Randers Statsskole

    29.05.2026

  • Beskyttelse af grundvand er billigere end rensning af drikkevand

    29.05.2026

  • Ny analyse: SMV’er vil gerne ansætte unge i fritidsjob, men regler og usikkerhed spænder ben

    29.05.2026

  • Organisation: Energi er blevet en økonomisk joker – kan hæmme væksten

    27.05.2026

  • Erhvervstilliden deler sig: SMV’er går frem, mens de store virksomheder mister modet

    27.05.2026

  • Assens Kommune klar med sin 3 Døgns Beredskabsplan

    27.05.2026

  • Antallet af whistleblowerindberetninger i C25-virksomheder er fordoblet på fem år

    27.05.2026

  • Ny DTU-beregninger: Oversvømmelser kan koste erhvervslivet 50 milliarder

    27.05.2026

  • Juniormesterlæreelever er blevet taget godt imod – 8 ud af ti er i virksomhedspraktik

    25.05.2026

  • Danvas generalforsamling valgte en ny bestyrelse – og genvalgte Ellen Trane Nørby som formand

    22.05.2026

  • DANVA hylder Danmarks mest betydningsfulde vandløsninger ved 100-års jubilæum

    22.05.2026

  • Stigende materialeomkostninger og brug af force majeure – Dansk Håndværk bliver kimet ned

    22.05.2026

  • Her er det danske Skills-hold – skal til september deltage i WorldSkills Shanghai 2026

    22.05.2026

  • Nu er det sikkert: Verdo er klar til at sende fjernvarmen til Spentrup

    20.05.2026

  • Hverdagsstrøm bør komme fra solceller på tage og facader

    20.05.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik