• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltVarme & køling20. 05. 2026 | Allan Malmberg

Nu er det sikkert: Verdo er klar til at sende fjernvarmen til Spentrup

AktueltVarme & køling20. 05. 2026 By Allan Malmberg

Jesper Møller Larsen, Direktør og COO, Verdo. Foto: Verdo

Verdo er klar med et nyt stort fjernvarmeprojekt i bestræbelserne på at gøre Randers uafhængig af den dyre fossile gas. Denne gang er det Spentrup, der bliver koblet på fjernvarmen, og det er et vigtigt skridt, siger Jesper Møller Larsen, direktør og COO hos Verdo, – ikke mindst i lyset af det stigende behov for at øge forsyningssikkerheden:

– Vi har igennem en længere periode set et stadig større behov for at øge forsyningssikkerheden – ikke mindst i lyset af de verserende konflikter i både Ukraine og Mellemøsten. Derfor er det vigtigt, at vi lykkes med de her projekter, så vi kan mindske energiafhængigheden af de fossile energikilder, siger Jesper Møller Larsen, der glæder sig over den store opbakning fra borgerne i Spentrup.

Mere end 580 ejendomme i Spentrup har allerede skrevet sig op til fjernvarme, og forventningen er, at der frem mod 2029 vil være tilsluttet mere end 750 ejendomme i området. Det kommer i forlængelse af fjernvarmeprojekter i Over Hornbæk, Neder Hornbæk, Romalt, Stevnstrup, Harridslev, og senest Assentoft, hvor Verdo i de seneste år har tilsluttet mere end 1.700 ejendomme. Et tal, der stiger løbende.

Flere års kamp erstattet af lettelse

Det var lokale kræfter i Spentrup, der for 2 år siden bad Verdo om at tage over, da de efter flere års forgæves indsats måtte opgive det oprindelige projekt.

I dag glæder de sig over, at det er lykkes Verdo at hjælpe projektet i mål, fortæller Søren R. Juncher, der har været med hele vejen og også var medlem af den daværende bestyrelse for Spentrup Varmeværk:

– Det er en kæmpe lettelse. Vi har lagt rigtig mange timer i det, så det er dejligt, at det nu er nået i mål, så vi kan få grøn varme her i Spentrup, siger Søren R. Juncher.

Fjernvarmeprojektet er den største investering nogensinde i Spentrup, og Søren er da heller ikke i tvivl om, at det vil få betydning for udviklingen af hele området:

– Der er ingen tvivl om, at det er med til at udvikle området. Det vil være med til at sikre vækst og salg af huse, og Spentrup bliver i endnu højere grad et område, man vælger til. Så det har stor betydning for os.

Fundamentet på plads til fremtidens energi

Etableringen af fjernvarme i Spentrup markerer også en milepæl i udviklingen af energiforsyningen i Randers. Spentrup er nemlig den sidste by, som Verdo i samarbejde med Randers Kommune har vurderet egnet til at konvertere til fjernvarme.

Med Spentrup har Verdo således sikret det optimale forsyningsgrundlag, som ikke alene hjælper flest mulige kronjyder væk fra de fossile brændsler, men også sikrer det bedst tænkelige fundament for de økonomiske investeringer, der skal foretages, når kraftvarmeværket på havnen i Randers skal erstattes med nye energianlæg og en langt højere grad af elektrificering.

– Det passer perfekt ind i vores arbejde med fremtidens energi, hvor step 1 har været at konsolidere forsyningsområdet, og hvor vi nu er i gang med step 2, som handler om at planlægge og udforme fremtidens energisystem. Det giver et godt afsæt, så det er på mange måder glædeligt, at vi nu kan komme i gang i Spentrup, siger Jesper Møller Larsen.

Der varer ikke længe før Verdo sætter spaden i jorden. Der skal nemlig opføres nye boliger ved Jennumvej, og udrulningen af fjernvarme vil derfor blive sat i gang i forbindelse med det. De første tilslutninger vil i en overgangsperiode blive forsynet af en midlertidig varmecentral. På sigt skal der etableres en 5,5 kilometer lang transmissionsledning, som kobler Spentrup på hovednettet og den egentlige fjernvarmeforsyning.

Kilde: Verdo

Skrevet i: Aktuelt, Varme & køling

Seneste nyt fra redaktionen

NK-forsyning i Næstved forlader Envafors

Vand05. 06. 2026

NK-forsyning skal udtræde af samarbejdet med Slagelse og Sorø Kommuner i forsyningsselskabet Envafors. Det har Byrådet i Næstved besluttet. - I oktober 2025 solgte vi NKE-Elnet A/S og det betyder, at NK-forsyning udelukkende er et selskab inden for vandområdet. Det er en markant mere simpel [...]

Kemp & Lauritzen løb med priser i hele seks kategorier ved Danish Digital Awards

AktueltBrancheNyt04. 06. 2026

Kemp & Lauritzen blev hædret ved Danish Digital Awards i København med priser i hele seks kategorier og styrker dermed sin position som Danmarks førende digitale teknikpartner. Priserne er tildelt på baggrund af virksomhedens digitale platform KL360°, som hjælper kunderne med at drive deres [...]

TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

SenesteVand03. 06. 2026

Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning, DTVK, tager nu fagligheden bag TV-inspektioner af kloakledninger efter den danske standard med ud i landet på en række temadage i juni. Formålet er at styrke forståelsen blandt kunder, rådgivere, leverandører og andre relevante brancher af en [...]

Trådløs industriel labeludskrivning

ProduktNyt03. 06. 2026

Brady Corporation, der er specialist i automatiseret opmærkning og dataregistrering, lancerer en ny type hybridlabelprinter, der tilbyder industriel labeludskrivning i et trådløst, transportabelt design. Bradys nye BradyPrinter i4311 er designet til at bygge bro mellem stationære bordprinteres [...]

TechDay sætter fokus på industriens næste store udfordringer

AktueltBrancheNyt03. 06. 2026

Danske industrivirksomheder står midt i et teknologisk og regulatorisk gearskifte, hvor nye specifikationer og muligheder rammer driften fra flere sider. NIS2 og kommende Cyber Resilience Act øger behovet for overblik, dokumentation og modstandsdygtighed. Samtidig får automationsbranchen med [...]

Ny undersøgelse slår fast: Manglen på arbejdskraft er størst i landdistrikterne

BrancheNyt03. 06. 2026

Virksomheder i land- og yderområder bliver hårdere ramt af manglen på kvalificeret arbejdskraft end virksomheder i de største byer. Konsekvensen kan blive færre arbejdspladser, mindre vækst og yderligere affolkning, vurderer Landdistrikternes Fællesråd. Ny undersøgelse fra Epinion viser, at 44 [...]

Her er de seks meget forskellige nominerede projekter til Renoverprisen 2026

Bæredygtigt byggeriSeneste02. 06. 2026

Et mikrobryggeri i Haderslev, et innovationshus i tidligere trælagerhaller og en gennemgribende transformation af en ribbefabrik i Valby er blandt de seks projekter, der er nomineret til Renoverprisen 2026. Eksemplerne viser, hvordan eksisterende bygninger kan få nyt liv – og nye funktioner – [...]

I morgen sætter METRO THERM fokus på AI og digitalisering ved Inspirationsdag 2026

AktueltEnergiVarme & køling02. 06. 2026

I morgen onsdag den 3. juni er det tid for METRO THERMs Inspirationsdag 2026, hvor virksomheden inviterer både HVAC- og energibranchen til Nyborg Strand. Her kan man høre toneangivende stemmer inden for klima-, energi- og forsyningsbranchen. I år er det overordnede tema digitalisering, AI og nye [...]

Følg vandstanden i vandløb i realtid

Vand01. 06. 2026

På dmi.dk kan alle nu følge vandstanden i vandløb i realtid som et nyt skridt i en bredere formidling af DMI’s viden om vand. Danmark gennemskæres af cirka 64.000 kilometer vandløb. De fleste er små og under 2,5 meter brede. Nogle betegnes som bække, andre som åer. Fælles for mange af dem er, [...]

Kraftvarmeværk bliver omdrejningspunkt for ny Tech-linje på Randers Statsskole

Varme & køling29. 05. 2026

Et nyt samarbejde mellem Verdo og Randers Statsskole giver fremover gymnasieelever mulighed for at blive undervist i emner med udgangspunkt i kraftvarmeværket på Randers Havn. Den nye Tech-linje er målrettet elever med en naturvidenskabelig studieretning. Samarbejdet giver eleverne mulighed for [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Danvak

    Deltag i Danvaks Årsdag 2026 den 26. august

  • ebmpapst

    Humle, Historie og Retrofit

  • Building Green

    Martin Rauch, Ken De Cooman og Luca Compri og andre eksperter på scenen

  • METRO THERM A/S

    10 råd til en god beholderinstallation

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    💧 Har du vand på dine rør eller opstår der kondens i din bygning ?

  • Brødrene Dahl

    Når kvaliteten i kuglehanen gør forskellen!

  • Schneider Electric Danmark

    Software overtager rollen i industriel automation

  • Genvex

    Sådan fremstilles et ventilationsanlæg

  • Lindab A/S

    Lindab Danmark fylder 50 år: Fra lille maskinværksted til 450 medarbejdere og europæisk førerposition

  • Well Air A/S

    PAC-løsninger – det hurtige og fleksible alternativ til køling i erhverv

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NK-forsyning i Næstved forlader Envafors

    05.06.2026

  • Kemp & Lauritzen løb med priser i hele seks kategorier ved Danish Digital Awards

    04.06.2026

  • TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

    03.06.2026

  • Trådløs industriel labeludskrivning

    03.06.2026

  • TechDay sætter fokus på industriens næste store udfordringer

    03.06.2026

  • Ny undersøgelse slår fast: Manglen på arbejdskraft er størst i landdistrikterne

    03.06.2026

  • Her er de seks meget forskellige nominerede projekter til Renoverprisen 2026

    02.06.2026

  • I morgen sætter METRO THERM fokus på AI og digitalisering ved Inspirationsdag 2026

    02.06.2026

  • Følg vandstanden i vandløb i realtid

    01.06.2026

  • Kraftvarmeværk bliver omdrejningspunkt for ny Tech-linje på Randers Statsskole

    29.05.2026

  • Ny analyse: SMV’er vil gerne ansætte unge i fritidsjob, men regler og usikkerhed spænder ben

    29.05.2026

  • Organisation: Energi er blevet en økonomisk joker – kan hæmme væksten

    27.05.2026

  • Erhvervstilliden deler sig: SMV’er går frem, mens de store virksomheder mister modet

    27.05.2026

  • Assens Kommune klar med sin 3 Døgns Beredskabsplan

    27.05.2026

  • Antallet af whistleblowerindberetninger i C25-virksomheder er fordoblet på fem år

    27.05.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik