
En ganske giftig cocktail kan sætte en stopper for den grønne omstilling, Cocktailen består af tre dele. Mangel på råvarer, stigende lønninger og endelig en mangel på medarbejdere med kompetencer netop i røn teknologi.
Knap halvdelen af de danske virksomheder i industrien og installationsbranchen oplever nu mangel på arbejdskraft. Samtidig er lønningerne i bygge- og anlægsbranchen steget med 4 procent siden sidste år, hvilket er den højeste årsstigning siden 2009. Det viser netop offentliggjorte tal fra Dansk Arbejdsgiverforening, som dog fremhæver, at coronapandemien påvirker tallene.
Stigende priser, mangel på materialer og stigende behov for faglærte kan blive en farlig cocktail, som i sidste ende ikke kun truer det opsving, der skal trække os ud af coronakrisens skygger, men også den grønne omstilling, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ Arbejdsgiverne.
Ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne er der blandt andet brug for at styrke tilgangen til de tekniske erhvervsuddannelser, kvaliteten af uddannelserne skal forbedres, det skal gøres billigere at uddanne faglærte, og der skal være nemmere adgang til kvalificeret arbejdskraft fra udlandet.
I de danske el- og vvs-virksomheder er der ca. 25 lærlinge ansat hver gang, der er 100 faglærte. Så vores medlemsvirksomheder gør alt, hvad de kan, for at leve op til deres ansvar i forhold til at uddanne nye faglærte, men de kan ikke gøre det alene. Der er brug for reformer, siger han.
Kilde: TEKNIQ Arbejdsgiverne

