
De allerfleste støder på begrebet CE-mærkning gennem arbejdslivet eller privat. Emnet er alligevel en sort boks for mange, blandt andet fordi man sjældent bliver undervist i det på ingeniøruddannelserne. Ikke desto mindre er CE-mærkningen og relateret produktlovgivning grundlaget for om et produkt – eller en installation – må sælges, installeres og bruges i EU.
En korrekt CE-mærkning er således grundlæggende både for at sikre at et produkt er sikkerheds- og miljømæssigt forsvarligt og at det lever op til lovgivningen.
Tre foredragsholdere, med hver deres ekspertise inden for henholdsvis produktsikkerhed (Torben Rahbek, Torben Rahbek Produktsikkerhedsrådgivning), proces og bygningsinstallationer (Peter Misander, Safe 2 Work ApS) og energi og miljø (Bjarke Spliid Hansen, Tek-info) har sat sig for at udbrede kendskabet til europæisk produktlovgivning, derunder for HVAC-produkter.
Derfor afholder de et gå-hjem-møde i regi af Ingeniørforeningen i Danmark (IDA)’s fraktion for selvstændig torsdag den 10. september 2026 kl. 17.00-19.00
Her vil de fortælle om, hvordan du som leverandør og kunde sikrer at et produkt er lovligt, og om til samspillet med tekniske installationer i bygninger og industri. Selv om mødet er i regi af IDA, er det åbent for alle inkl. HVAC-Magasinets læsere.
På mødet giver de tre en blandt andet en introduktion til:
CE-mærkning med gennemgang af reguleringer.
Grænseflader til anden produktrelateret regulering (Maskindirektivet/forordningen, Byggevareforordningen, ATEX-produktlovgivning/-arbejdsplads mv.).
Installationer vs. Produkter. Hvornår er en maskine eller et stykke udstyr et produkt som skal CE-mærkes og hvornår er det en installation? Det har betydning for krav.
Teststandarder og lovgivning. Hvad er forskellen på en produktstandard og en produktregulering, og hvilken status har de?
Roller og ansvar; Importør/eksportør/producent, maskinbygger, installatør, bruger, rådgiver derunder også hvilken indflydelse og hvad de forskellige typer af regulering
National implementering og direkte EU-implementering. Det første kræver supplerende lovgivning på nationalt niveau; fx tekniske forskrifter.
Kontrol. Myndighederne kontrollerer produkter løbende og i forbindelse med uheld. Hvordan foregår det, og hvordan viser man at et produkt er i orden. Hvad hvis der er sket et uheld?
Mødet er relevant og vigtigt, hvis du arbejder med import eller og/eller fremstilling af produkter til EU-markedet, hvis du er ansvarlig for indkøb og specificering af produkter, og hvis du benytter og installerer produkter i EU eller er ansvarlig for at dine medarbejdere gør det.
IDA selvstændig og IDA Conference, København har arrangeret mødet, der finder sted torsdag den 10. september 2026 kl. 17.00-19.00. Tilmeldingsfrist: 8. september 2026 kl. 12.00
Kilde: IDA

