• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

IndeklimaNavneVentilation16. 10. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Fra 0 til 1,1 mia. på 25 år

IndeklimaNavneVentilation16. 10. 2023 By Helle Friemann Nielsen

For 25 år siden blev tre kolleger, Peter Bentzen, Flemming Møller og Poul Pihlmann, enige om at starte egen virksomhed. Trekløveret ville etablere en virksomhed, der leverer godt og energivenligt indeklima – og intet andet. Virksomheden har siden udviklet sig på et fundament af de dygtigste fagspecialister og en tæt relation til kunderne. airteam er i dag Danmarks største ventilationsspecialist med 370 medarbejdere i Danmark og Sverige og omsætter nu årligt for næsten 1,1 mia. kroner.

Adm. direktør Poul Pihlmann på kontoret i Viby. Han var med til at stifte airteam og har ligeledes 25 års jubilæum i år.

-De var ret tunge, men til gengæld billige, siger Poul Pihlmann om de aflagte skriveborde, som de tre iværksættere Peter Bentzen, Flemming Møller og Poul Pihlmann i 1998 købte fra det gamle amtssygehus i Aarhus og derefter slæbte ned til de nye lokaler. Og med de tunge skriveborde var airteam i luften.
Peter, Flemming og Poul drev sammen virksomheden frem til 2016. airteam var på det tidspunkt allerede en af landets største ventilationsvirksomheder med afdelinger i hele landet. Da der var enighed om at ophæve musketér-eden, trådte Peter og Flemming ud af virksomheden, mens Poul Pihlmann fortsatte.
Samtidig kom det svenske firma Ratos ind som ny partner og aktionær. Og med Ratos i airteams ejerkreds blev der plads til ambitioner om ekspansion i Norden, og satsningen i Sverige blev indledt. Det startede med opkøbet af Luftkontroll Energy i 2018, efterfulgt af udvidelse med flere afdelinger i Sverige fra Malmø i syd til Kiruna i nord.

Gode medarbejdere vil arbejde grønt
airteams første opgave i 1998 var at installere et ventilationssystem i Dagli’ Brugsen i Them lidt udenfor Aarhus. I dag, 25 år efter, er airteam landets største specialiserede ventilationsselskab. Mere end 370 fagspecialister med så forskellige baggrunde som ingeniør, maskinmester, bygningskonstruktør, teknisk tegner, administration, service mm., leverer viden, der bidrager til det bedst mulige indeklima i Danmark og Sverige.
Som andre virksomheder kan airteam også mærke, at de som en aktiv del af den grønne omstilling er blevet en mere eftertragtet arbejdsplads for de gode medarbejdere.
Som Poul Pihlmann siger:
-Vi kan godt mærke, at fx nyuddannede ingeniører er lettere at tiltrække, når de finder ud af, at vi er en vigtig spiller i den grønne omstilling. Heldigvis lægger medarbejderne vægt på, at arbejdet skal bidrage til et bedre klima og miljø.

Leverandør af godt og grønt indeklima
airteams medarbejdere har i 25 år leveret godt indeklima til både kontorbygninger, butikscentre, varehuse, fabrikker, P-huse og medicinalfirmaer i Danmark og Sverige.
-Der er mange projekter, man kunne fremhæve, men entreprisen på 23 ventilationsanlæg til Mærsk Tårnets 18 etager, hvoraf de 12 etager er indrettet med laboratorier, er nok noget af det mest komplekse, vi har leveret til dato,” siger Poul Pihlmann og supplerer:
-Det projekt flyttede airteam til et højere niveau. Der er intet, vi ikke kan lave efter det.

Man skal passe godt på sine medarbejdere
Airteam var en stolt virksomhed, da de modtog resultatet af den seneste måling af medarbejdernes trivsel, den såkaldte GAIS-undersøgelse (God Arbejdslyst Indeks Score).
Trivselsmålingen viste nemlig, at medarbejdertilfredsheden hos airteam lå et pænt stykke over landsgennemsnittet. Den slags resultater kommer ikke af sig selv, og hos airteam er det også resultatet af en målrettet indsats.
Airteams medarbejdere har alle en berettiget forventning om en arbejdsdag med frihed under ansvar, korte beslutningsveje, fagligt kompetente kolleger og gode personlige udviklingsmuligheder.
-Vi er fagspecialister, eller om du vil: nørder på den gode måde, forklarer Poul Pihlmann.
-Og samtidig skal vi være i øjenhøjde med kunden og være garanten for den gode løsning, den aftalte løsning. Den løsning som kunden forventer, forklarer han.
At fylde ny viden på i forvejen dygtige medarbejdere er målet med virksomhedens eget ”airteam Academy”. Her er der løbende videreuddannelse af medarbejderne i projektledelse, jura, faglige fag og meget mere. Alt sammen for at dygtiggøre medarbejderne med specialistviden indenfor ventilation og ruste dem til dialogen med kunderne.

Bæredygtig fremtid
Fremtiden ser både lys og grøn ud for airteam.
-Folketingets målsætning om 70 procents nedsættelse af CO2-udledningen kommer til at påvirke byggebranchen langt mere, end vi hidtil har oplevet, fastslår Poul Pihlmann.
-Det er en del af airteams DNA at udvikle produkter, der medvirker til at passe godt på ressourcerne. Vi er en vigtig del af den grønne omstilling, og vi arbejder målrettet efter at drive en grønnere dagsorden, siger Poul Pihlmann og tilføjer:
-Vi glæder os til at bruge de næste mange år på at hjælpe vores kunder med at reducere deres klimaaftryk og CO2-udledning med grønne ventilationsløsninger, som samtidig bidrager til et sundt indeklima for rigtig mange mennesker.

Skrevet i: Indeklima, Navne, Ventilation

Seneste nyt fra redaktionen

Nye målemetoder og digital infrastruktur skal sikre renere byvand i Europa

SenesteVand26. 11. 2025

Hvordan håndterer vi regnvand, overløb og forurening i fremtidens byer? Det er omdrejningspunktet i forskningsprojektet UrbanM2O, hvor Danmark har en central rolle med 44 millioner kroner i støtte fra EU’s Horizon Europe-program. Samarbejdspartnerne i Danmark er DTU, Danmarks Miljøportal, [...]

Polykrisernes tid skal få det politiske lag til at kigge mod Sverige og Finland

BrancheNytEnergi26. 11. 2025

Det er på høje tid, at danske politikere rykker tættere sammen i bussen og trækker i samme retning i forhold til Danmarks teknologiske udvikling og omstilling. Sådan lyder opfordringen fra 26 danske teknologiledere fra erhvervsliv, universiteter, organisationer og fonde efter intensive dialoger [...]

Renoveringspulje lige på nippet til at lukke for i år – sidste frist er i denne uge

AktueltEnergiIndeklimaVentilation26. 11. 2025

Man kan lige nå det, hvis man er hurtig på tasterne og er interesseret i at søge midler fra dette års renoveringspulje - den lukker nemlig med udgangen af denne uge. Energirenoveringspuljen på 38,4 millioner kroner uddeler midler til energiforbedring af boligen - fx et ventilationsanlæg. Også [...]

Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

AktueltBrancheNyt26. 11. 2025

Hvordan bliver en god idé til noget man tjener penge på? For langt de fleste er der to mulige svar på detspørgsmål: ”Start en virksomhed” eller ”Sælg idéen”. Ikke mange ved, at der findes en slags mellemting mellem de to muligheder. Det er jo ikke alle, som ønsker at starte en virksomhed med [...]

Systematic satser stort på national sikkerhed og kritisk infrastruktur med ny forretningsenhed

BrancheNytEnergi26. 11. 2025

Hybridkrig og digitale trusler nedbryder grænsen mellem civil og militær sikkerhed og skaber behov for løsninger, der kan beskytte samfundets kritiske systemer og infrastruktur. Som leverandør af softwaresystemer til Forsvaret, myndigheder og den private sektor har Systematic derfor oprettet en ny [...]

Varmepumpen er populær – men kun cirka hver anden husejer kender tilskudspuljen

EnergiSeneste24. 11. 2025

Næst efter den meget udbredte fjernvarme, er varmepumpen den mest foretrukne opvarmningsform. Og skifter man fra fx gas til til netop varmepumpe, er der økonomisk hjælpe at hente i varmepumpepuljen, der stadig er åben. Trods det, er det langt fra alle, der kender til tilskudspuljen, hvor man kan [...]

Er din rådgivning og teknologivalg klar til fremtidens fjernvarme?

Ikke kategoriseret24. 11. 2025

HOFOR inviterer til gå-hjem-møde rettet mod VVS-branchen d. 26. november kl. 15.00-17:30 i København. Frem mod 2033 sænker HOFOR gradvist temperaturen i fjernvarmenettet for at mindske varmespild og gøre plads til mere vedvarende energi. Det betyder, at nogle kunder får brug for at få justeret, [...]

Natlige flyvetur med droner skal finde huller i københavnernes fjernvarmerør

AktueltEnergi24. 11. 2025

Hvis man ser en drone over København den næste måned, så kan det blot være en drone, der er på himlen for at tjekke, om der er læk i fjernvarmerørene under jorden. Og her er en del rør at tjekke. Lidt under 3.000 kilometer fjernvarmerør sikrer københavnerne varme i radiatoren og varmt vand i [...]

Tilskud på ekstra 10.000 kr. skal få flere til at vælge en varmepumpe

AktueltEnergiVarme & køling24. 11. 2025

Næste år er der ekstra penge at hente i tilskud, hvis man vælger at skifte til en varmepumpe. Ifølge Energistyrelsen stiger tilskuddet 10.000 kr. så man kan få 27.000 kr. i hjælp til køb af en luft-til-vand varmepumpe. En udmelding, man er ganske godt tilfreds med hos brancheorganisationen [...]

Elektrisk varevogn fra Renault giver teknisk knock-out til de fleste personbiler

EnergiProduktNyt21. 11. 2025

En elbil med 800 Volts teknologi, V2L (vehicle-to-load) og V2G teknologi (vehicle-to-grid) hører hjemme i den tekniske superliga for elbiler. Ikke et sted, man normalt venter at finde en varevogn. Ikke desto mindre er det tilfældet med den helt nye Renault Trafic E-Tech. Modelles 800V teknologi [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Danfoss Redan A/S

    Redan er rullet ind på AJOUR 2025

  • Erik Larsen & Søn ApS

    5+1 måder du kan nedstroppe dine HVAC-installationer på

  • Guldager A/S

    Guldager A/S og Vision Watercare by Guldager udstiller på DK CAMP Messen

  • Guldager A/S

    Guldager A/S ansætter Lars Jacobsen som ny Customer Operations & Project Management

  • Well Air A/S

    Samsung EHS Hydro-enhed: Fleksibilitet og hurtig installation for den professionelle varmepumpetekniker

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    📍 Mød os på Ajour 2025 i Odense – stand 4732!

  • Condair A/S

    Condair er klar til Ajour-messen 2025

  • Resideo

    RESIDEO ER KLAR TIL EN BLYFRI FREMTID – OG LANCERER NY GENERATION AF DRIKKEVANDSFILTRE – TILPASSET FREMTIDENS KRAV

  • Genvex

    Hold dit indeklima i topform – få en serviceaftale!

  • METRO THERM A/S

    Kenny fra Fjerritslev Fjernvarme skruer op for den grønne omstilling med nye units

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nye målemetoder og digital infrastruktur skal sikre renere byvand i Europa

    26.11.2025

  • Polykrisernes tid skal få det politiske lag til at kigge mod Sverige og Finland

    26.11.2025

  • Renoveringspulje lige på nippet til at lukke for i år – sidste frist er i denne uge

    26.11.2025

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    26.11.2025

  • Systematic satser stort på national sikkerhed og kritisk infrastruktur med ny forretningsenhed

    26.11.2025

  • Varmepumpen er populær – men kun cirka hver anden husejer kender tilskudspuljen

    24.11.2025

  • Er din rådgivning og teknologivalg klar til fremtidens fjernvarme?

    24.11.2025

  • Natlige flyvetur med droner skal finde huller i københavnernes fjernvarmerør

    24.11.2025

  • Tilskud på ekstra 10.000 kr. skal få flere til at vælge en varmepumpe

    24.11.2025

  • Elektrisk varevogn fra Renault giver teknisk knock-out til de fleste personbiler

    21.11.2025

  • Ny Krone er hjertet hos fjernvarmen til borgerne i Esbjerg og Varde

    19.11.2025

  • Europæisk standard skal gøre cirkulært produktdesign til en konkurrencefordel

    19.11.2025

  • Vedvarende energi skal blive en bedre forretning – kommunerne skal have flere skattekroner

    19.11.2025

  • Hvem skal beskytte dit drikkevand de næste fire år? Fors Kundevalg er i gang

    19.11.2025

  • Fjernvarmen er den største trækhest til at få det danske samfund elektrificeret

    19.11.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik