• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Energi06. 09. 2019 | hvacfokus

Fire energirigtige anbefalinger

Energi06. 09. 2019 By hvacfokus

Der er ifølge brancheorganisationen Tekniq Arbejdsgiverne brug for konkrete initiativer og planer hurtigst muligt, hvis vi skal nå den ønskede CO2-reduktion på 70 procent.

Regeringen har opstillet et ambitiøst mål om, at CO2-udledningen skal reduceres med 70 procent frem mod 2030. Men en reduktion af denne størrelse kommer ifølge brancheorganisationen Tekniq Arbejdsgiverne ikke af sig, og der er brug for, at især de tre helt store CO2-syndere – transport, bygninger og landbrug – bidrager.

– Der er behov for konkrete initiativer, som for alvor får danskerne til at deltage aktivt i den grønne omstilling. Det kan for eksempel være installation af en varmepumpe fremfor et oliefyr eller at udskifte dieselbilen med en elbil, siger Simon O. Rasmussen, underdirektør i Tekniq Arbejdsgiverne, der repræsenterer 4.300 virksomheder inden for el, VVS og metal.

Tekniq Arbejdsgiverne præsenterer derfor fire konkrete anbefalinger til, hvor regeringen først bør tage fat på den grønne omstilling:

1. Fart på elbilerne. Elbilerne er en central del af den grønne omstilling, men de vil blive bremset, hvis ikke de nødvendige ladestandere er på plads. Derfor skal kommunerne lave lokale planer for etablering af ladestandere.

2. Gentænk boligjobordningen. Boligjobordningen sigter for bredt, og mange af de opgaver, som er omfattet af ordningen, bidrager ikke til den grønne omstilling. Ordningen bør fokuseres på energi og klima og bør også kunne anvendes til omkostningstunge investeringer som for eksempel ladestandere og varmepumper, hvor arbejdslønnen udgør en relativt begrænset andel. Endelig bør det være muligt at spare ubrugte fradrag op fra år til år.

3. Styrk fleksibiliteten i energiforbruget. Fleksibiliteten i energiforbruget bliver vigtig for at kunne udnytte de store mængder sol- og vindmøllestrøm i fremtidens energinet. Den almindelige forbruger skal gives incitament til at gøre en del af sit energiforbrug fleksibelt ved blandt andet at tilpasse tariffer og afgifter. Samtidig bør det sikres, at eksempelvis varmepumper og ladestandere til elbiler, der er velegnede til at levere fleksibilitet, som standard udstyres med den nødvendige styring.

4. Lad det offentlige og offentligt støttet byggeri gå forrest. Den offentlige sektor og den almene boligsektor er de største ejendomsejere i Danmark. I kraft af deres størrelse kan de derfor fungere som en driver på området for resten af samfundet. Der er et stort potentiale for at gennemføre rentable energibesparelser, og derfor bør der være krav om, at de energirenoverer tre procent af bygningsmassen årligt, så deres bygninger er energimæssigt tidssvarende.

– Vi håber, regeringen vil lytte til vores anbefalinger i forbindelse med en kommende klimaplan. Det er vigtigt, at energieffektiviseringsindsatsen prioriteres til de områder, som kan bidrage med de største CO2-reduktioner i fremtidens energisystem. Det er godt, ikke bare for klimaet, men også for de danske eksportmarkeder, som vil kunne få gavn af danske spidskompetencer inden for opsætning og eksport af energiudstyr, siger Simon O. Rasmussen.

Regeringen har for nylig nedsat et udvalg for grøn omstilling. Med det vil der komme en mere koordineret og samtænkt klima- og energipolitik, hvor erhvervsministeren og skatteministeren mere kontinuerligt skal forholde sig til området. Hos Tekniq Arbejdsgiverne hilser man da også udvalget velkommen:

– Det er nødvendigt, at energipolitikken både bygger på CO2-reduktioner og på fornuftig økonomi. Her vil energieffektiviseringer spille en stadig større rolle. Den billigste energi er immervæk den, vi ikke bruger, siger Simon O. Rasmussen.

Skrevet i: Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Skatterådet har klargjort en række sager i tvist om reglerne for håndværker- og servicefradraget

AktueltBrancheNyt15. 09. 2025

I år blev håndværkerfradraget blev genindført i 2025 i en mere ”grøn” udgave med mulighed for at få fradrag for energibesparende foranstaltninger. Men det kan faktisk være lidt svært at få klarlagt, hvilke områder, der er omfattet af de to typer fradrag. ”I praksis kan det være svært at finde [...]

Skal de unge vælge byggefagene gælder det om at tænke kreativt

BrancheNytSeneste12. 09. 2025

I disse dage går det løs i Herning. 600 unge er i gang med EuroSkills, men skal byggefagene også i fremtiden have nogle unge, dygtige lærlinge, gælder det om at tænke kreativt. Det mener Emilie Juel-Helwig, direktør for bæredygtighed i Sund & Bælt, der står bag byggeriet af Femern [...]

Huskøberne er ikke i tvivl – de går meget bevidst efter huse med fjernvarme eller varmepumpe

EnergiVarme & køling12. 09. 2025

Varmepumper sælger stadig ikke som i de gode gamle dage, og fjernvarme er heller ikke altid velkommen alle steder – men mindre man er huskøber. Hos huskøberne er det nemlig en helt anden sag. Her hitter varmekilden – hvis det vel og mærke er den rigtige af slagsen, der kan sende energimærket på [...]

Den fysiske sikkerhed skal øges for 1,6 mia. kr. på en lang række el- og gasanlæg

Energi12. 09. 2025

Energinet kaster nu 1,6 mia. kr. i at øge den fysiske sikkerhed på cirka 350 el- og gasanlæg over hele landet. Det sker blandt andet for at sikre, at nye skærpede krav i Folketingets ”Lov om styrket beredskab i energisektoren” bliver overholdt. Men det er også en anden grund til, at man retter [...]

Samarbejdet i installatørbranchen skal styrkes – midlet er en ny digital platform

AktueltBrancheNyt12. 09. 2025

En ny digital platform giver danske installationsvirksomheder mulighed for at styrke samarbejdet med leverandører og grossister gennem øget indsigt i prisstrukturer og automatiserede processer indenfor indkøb og ESG. De første 40 installatører er allerede på vej til at blive onboardet på [...]

Kommunal erhvervsvenlighed er en jysk paradedisciplin – men København går mest frem

BrancheNytSeneste10. 09. 2025

Gennem de seneste 16 år har DI lavet Lokal Erhvervsvenlighed-ranglisten, og som det plejer at være var det også i år en jysk paradedisciplin. De ti øverste pladser på lisen blev snuppet af vest-, syd- og østjyske kommuner. Helt i top var der kamp til stregen mellem tre kommuner - og man måtte [...]

Hofor kommer med opfordring til de lokale, grønne treparter – tænkt drikkevandet med

AktueltVand10. 09. 2025

Hovedstaden mangler drikkevand – i 2040 lige så meget som Odenses årlige forbrug. Det er vurderingen fra Hofor, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab. Men før man giver sig i kast med at hive hvilket som helst vand op fra jorden gemmer, er det værd at kaste et blik på en ny Epinion-undersøgelse, [...]

Afskedsforelæsning og reception for professor Geo Clausen

AktueltNavne10. 09. 2025

Fredag d. 31. oktober, kl.15-17 afholder DTU Sustain afskedsreception for professor Geo Clausen, der efter 42 år på DTU har valgt at gå på pension. Arrangementet starter med en kort forelæsning (på engelsk), hvor Geo, med et glimt i øjet, vil reflektere over et langt arbejdsliv i [...]

Tyveri er snart hverdagskost – 37 % af Tekniqs medlemmer har oplevet tyveri det seneste år

BrancheNyt10. 09. 2025

Tyveri af værktøj, materialer eller udstyr er desværre ved at blive mere og mere udbredt, viser en undersøgelse, som brancheorganisationen Tekniq har foretaget blandt sine medlemmer. I løbet af det seneste år har 37 procent af medlemsvirksomhederne været udsat for tyveri af værktøj, materialer [...]

Grundfos hædrer Phoenix Contact med Sustainability Direct Award

Navne10. 09. 2025

Phoenix Contact har modtaget prisen Sustainability Direct Award fra Grundfos. Prisen anerkender Phoenix Contacts engagement i bæredygtighed som en integreret del af virksomhedens forretningsmodel og innovationsaktiviteter. Med denne årlige pris hædrer Grundfos, en global leder inden for [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Ses vi i K.B. Hallen på onsdag til BIM World Copenhagen?

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    🍂 Efterår = tørt indeklima 🌬️

  • Building Green

    I næste uge går det løs på BIM World Copenhagen

  • Elma Instruments A/S

    Fremtidssikret netværkstest til op til 10 Gigabit – Kom og se den på HI-Messen 2025 stand G5730

  • Building Green

    5 gode grunde til at deltage i BIM World Copenhagen i næste uge

  • Building Green

    BIM World Copenhagen samler kræfterne om byggeriets digitale og grønne omstilling

  • Erik Larsen & Søn ApS

    Nye ansigter – samme gode service

  • Building Green

    Vi mangler bare dig på konferencen Bæredygtig Transformation

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Oplev forskellen med ultralydsbefugtning

  • Building Green

    Se programmet til The Workshop-scenen på BIM World Copenhagen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Skatterådet har klargjort en række sager i tvist om reglerne for håndværker- og servicefradraget

    15.09.2025

  • Skal de unge vælge byggefagene gælder det om at tænke kreativt

    12.09.2025

  • Huskøberne er ikke i tvivl – de går meget bevidst efter huse med fjernvarme eller varmepumpe

    12.09.2025

  • Den fysiske sikkerhed skal øges for 1,6 mia. kr. på en lang række el- og gasanlæg

    12.09.2025

  • Samarbejdet i installatørbranchen skal styrkes – midlet er en ny digital platform

    12.09.2025

  • Kommunal erhvervsvenlighed er en jysk paradedisciplin – men København går mest frem

    10.09.2025

  • Hofor kommer med opfordring til de lokale, grønne treparter – tænkt drikkevandet med

    10.09.2025

  • Afskedsforelæsning og reception for professor Geo Clausen

    10.09.2025

  • Tyveri er snart hverdagskost – 37 % af Tekniqs medlemmer har oplevet tyveri det seneste år

    10.09.2025

  • Grundfos hædrer Phoenix Contact med Sustainability Direct Award

    10.09.2025

  • Nu står de klar – cirka 600 unge håndværkere skal dyste om hæderen i EuroSkills i Herning

    09.09.2025

  • E.ON åbner op for mulige nye investorer til at udvikle sin biogas- og fjernvarmeforretning

    08.09.2025

  • XL-Byg åbner i 2026 ny butik i Korsør – nummer 33 på Sjælland

    08.09.2025

  • Konference sætter fokus på direkte genbrug af bærende elementer i byggeriet

    08.09.2025

  • Forvandlingen fra tidligere kontorhus til et kreativt kraftcenter fik Renoverprisen

    05.09.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik