
Så er det slut med ventetiden. Efter at have været aflyst på grund af corona er det i år omsider tid til en ny omgang DM i Skills. Næsten 300 unge fordelt på 49 fag skal kæmpe om at blive den bedste indenfor lige præcis deres fagområde.
Konkurrence finder sted i den nordvestsjællandske by Høng, hvor det er byens sportshal, der rummer både de unge konkurrenter og de tusindvis af tilskuere, der vanen tro dukker op til Skills-arrangementerne.
Umiddelbart er det en konkurrence blandt faguddannede unge, men det er faktisk mere end det, mener man hos Dansk Industri, der påpeger, at dette års Skills måske er vigtigere end nogensinde.
Det er virkelig glædeligt, at DM i Skills kan afholdes igen efter aflysningen sidste år. Danmark behøver flere faglærte. Det er en af betingelserne for, at virksomhederne kan sikre arbejdspladser og gribe den grønne dagsorden. Derfor er det vigtigt for DI at vise de besøgende, at erhvervsuddannelser kan føre til et væld af spændende job i den anden ende. I øvrigt med mange muligheder for at videreuddanne sig, siger Kim Graugaard, viceadm. direktør i DI.
I DI håber man, at rigtig mange unge dukker op i Høng i de næste dage. Ikke blot for at følge den spændende konkurrence, hvor 286 erhvervsuddannelseselever dyster i de mange erhvervsuddannelsesfag, men også for at opleve det spændende håndværk, som virksomhederne fremviser. Forældre er også meget velkomne.
Kilde: DI

