• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Vand11. 12. 2024 | Allan Malmberg

Del af stort klimaprojekt skal være med til at sikre Ribe mod oversvømmelse

Vand11. 12. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

I Ribe er Danmarks hidtil største klima-lavbundsprojekt ved at blive sat på skinner. Det kommer til at omfatte 2.700 hektar landbrugsjord, der skal omdannes til våd natur.

Naturstyrelsen er gået sammen med Esbjerg Kommune, DIN Forsyning og Jysk Landboforening, der står bag projektet, men en del af det vil også have en sideeffekt.

Som led i at beskytte Ribe mod fremtidens voldsommere vejr skal det undersøges, om der kan etableres store områder øst for byen, hvor vandet fra åerne kan parkeres – i tilfælde af ekstrem nedbør.

Vandparkeringen vil i givet fald være på 500-1.000 hektar inden for undersøgelsesområdet. Den udvidelse af projektet skal finansieres af Esbjerg Kommune:

– Det her projekt er med til at løse flere af vores tids største udfordringer. Her får vi beskyttet Ribe mod oversvømmelser, mens vi samtidig får bremset vores CO2-udledning. Det er fantastisk, at sådan et stort klima- og naturprojekt kan ske ved Ribe, siger borgmester i Esbjerg Kommune, Jesper Frost Rasmussen.

Det er en forudsætning for projektet, at de lokale lodsejere har lyst til at medvirke. I dag ejes jorden inden for undersøgelsesområdet nemlig af ca. 150 forskellige lodsejere. Det er helt frivilligt, om man vil afgive jord til projektet.

Lodsejerne blev præsenteret for planen ved et indledende møde i juni, og når processen med jordfordelingen går i gang, skal mulighederne drøftes med lodsejerne.

Her har lodsejerne mulighed for at købe andre jorder for den pris de har modtaget for deres arealer eller at få udbetalt kompensation. De kan også sælge deres jord til projektet:

– Lodsejerne skal være med på ideen – ellers bliver projektet ikke til noget. Men mange vil gerne bidrage til den grønne omstilling – og de virker også positive over for ideen her. Jeg ser frem til samarbejdet, og til at vi i fællesskab finder gode løsninger for området, siger formand for Jysk Landboforening, Niels Laursen.

Kilde: Naturstyrelsen

Danmarks største klima-lavbundsprojekt på vej i Ribe: 2.700 hektar landbrugsjord kan blive våd natur
9.12.2024 09:42:02 CET | Naturstyrelsen | Pressemeddelelse

Del

I fremtiden skal området øst for Ribe danne rammen om et storstilet projekt, der har enorme miljø-, natur- og klimagevinster. I dag besøger minister for grøn trepart området.

Hvis man kigger mod øst fra toppen af Ribe Domkirkes tårn, ser man i dag marker, så langt øjet rækker. Men i fremtiden kan det syn blive anderledes.

Et enormt klima- og naturprojekt vil nemlig omdanne landbrugsjorden til ny natur med våde enge. Naturstyrelsen er gået sammen med Esbjerg Kommune, DIN Forsyning og Jysk Landboforening om opgaven, der kan resultere i Danmarks største klima-lavbundsprojekt.

Her skal op til 2.700 hektar landbrugsjord tages ud af drift og omdannes til moser og enge. Det vil få en enorm betydning for klimaet, da det reducerer udledningen af CO2 markant. Hvis alle 2.700 hektar udtages, forventes det, at der kan undgås en udledning på omkring 37.000 tons kulstof om året.

  • Vi har sat gang i en historisk omstilling af Danmarkskortet, og vi er allerede i fuld gang. I Ribe forener vi nu kræfterne om dét, der kan blive Danmarks største klima-lavbundsprojekt til gavn for vores klima, natur og vandmiljø. Det er netop den type samarbejde, vi får brug for, hvis vi skal lykkedes med den enorme opgave, vi sammen har sat os for, fortæller minister for grøn trepart, Jeppe Bruus.

Projektet sikrer samtidig, at der udledes langt mindre kvælstof til Vadehavet. Det forventes, at der kan undgås en udledning på optil 108 tons – hvert år. Tilbageholdelsen af kulstof og kvælstof bliver fastlagt nærmere i forundersøgelsen. Ligesom projektet kan give nye levesteder for især mange fuglearter, og flere kan få glæde af at høre rørdrummens karakteristiske lyd eller se den store rørhøg, når de færdes i området.

Fokus på klimasikring
Andre store sidegevinster ved projektet er, at det bidrager til naturbaserede løsninger indenfor klimatilpasning. Som led i at beskytte Ribe mod fremtidens voldsommere vejr skal det undersøges, om der kan etableres store områder øst for byen, hvor vandet fra åerne kan parkeres – i tilfælde af ekstrem nedbør.

Vandparkeringen vil i givet fald være på 500-1.000 hektar inden for undersøgelsesområdet. Den udvidelse af projektet skal finansieres af Esbjerg Kommune:

  • Det her projekt er med til at løse flere af vores tids største udfordringer. Her får vi beskyttet Ribe mod oversvømmelser, mens vi samtidig får bremset vores CO2-udledning. Det er fantastisk, at sådan et stort klima- og naturprojekt kan ske ved Ribe, siger borgmester i Esbjerg Kommune, Jesper Frost Rasmussen.

Det bliver desuden undersøgt, om projektet kan udvides med 200-300 hektar skovrejsning, som kan bidrage til yderligere CO2-binding, beskyttelse af drikkevandet og give nye muligheder for friluftsliv. Et statsligt skovrejsningsprojekt sker typisk ved et partnerskab mellem stat, kommune og evt. forsyningsselskabet.

Lodsejere skal være med på ideen
Det er en forudsætning for projektet, at de lokale lodsejere har lyst til at medvirke. I dag ejes jorden inden for undersøgelsesområdet nemlig af ca. 150 forskellige lodsejere. Det er helt frivilligt, om man vil afgive jord til projektet.

Lodsejerne blev præsenteret for planen ved et indledende møde i juni, og når processen med jordfordelingen går i gang, skal mulighederne drøftes med lodsejerne.

Her har lodsejerne mulighed for at købe andre jorder for den pris de har modtaget for deres arealer eller at få udbetalt kompensation. De kan også sælge deres jord til projektet:

  • Lodsejerne skal være med på ideen – ellers bliver projektet ikke til noget. Men mange vil gerne bidrage til den grønne omstilling – og de virker også positive over for ideen her. Jeg ser frem til samarbejdet, og til at vi i fællesskab finder gode løsninger for området, siger formand for Jysk Landboforening, Niels Laursen.

Skrevet i: Vand

Seneste nyt fra redaktionen

Så er det tid til ferie

BrancheNyt26. 06. 2025

HVACFokus er taget på sommerferie. Vi er tilbage med flere nyheder fra tirsdag den 5. august [...]

Sjællandske virksomheder nyder godt af byggeriet af Femern Bælt

AktueltBrancheNyt25. 06. 2025

Byggeriet af Femern Bælt til Tyskland har indtil nu omfattet mere end 1.100 underleverandører - og langt hovedparten - 2 ud af 3, eller 710, har været danske virksomheder - primært hørende under SMV-segmentet. De mange virksomheder dækker alle områder fra maskinhandel og bygge- og anlægsbranchen [...]

Vestforbrænding på vej mod CO2-neutral affaldsenergi, øget genbrug og mere fjernvarme

Varme & køling25. 06. 2025

2024 blev året, hvor Vestforbrænding tog afgørende skridt videre inden for genbrug og genanvendelse, fjernvarme og CO2-fangst. Og hvor et nyt partnerskab og en styrket organisering gjorde Vestforbrænding godt rustet til fremtidens krav til konkurrenceudsættelse, affaldshåndtering og [...]

Eksporten af energiteknologi nåede ny milepæl i 2024 – kom op over 123 mia. kr.

AktueltVarme & køling25. 06. 2025

Eksporten af termostater, vindmøller og andre energiteknologier og servicering af disse sætter rekord og lander på 123,4 mia. kr. i 2024. Vindmølleteknologi står for størstedelen af eksporten, mens USA og markeder uden for EU trækker væksten. Det er første gang, at eksporten af energiteknologi når [...]

Nyt bygningsreglement står for døren – og Stark er klar med 800 specialuddannede medarbejdere

Bæredygtigt byggeriSeneste25. 06. 2025

Der er snart kun en håndfuld dage til det nye bygningsreglement træder i kraft. Det indeholder så mange ændringer, at Stark har taget den store skolebog i brug og uddannet 800 medarbejdere i de nye regler. Medarbejderne har gennemført et målrettet digitalt uddannelsesforløb, som er udviklet i [...]

Bravida skal frakoble Nationalbanken inden gennemgribende renovering

AktueltBrancheNyt23. 06. 2025

Bravida Danmark har netop underskrevet en entreprisekontrakt med Nationalbanken, som skal sikre, at bygningens VVS- og ventilationssystemer bliver frakoblet korrekt, inden bygningen skal gennemgå en omfattende renovering de næste fem år. Udover den åbenlyse nostalgiske historie, der summer på [...]

Innovative borgere bliver overset – kun 15 procent af dem ser sig som ”Løvens Hule”-typen

BrancheNytSeneste20. 06. 2025

Det er kun knap 15 procent af iværksættere i Danmark, som ser sig selv i ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3 at de slet ikke identificerer sig som iværksætter. Spørger man Mads Vacszy Kragh, direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber [...]

Ny distriktschef hos Gemina Termix A/S

Navne20. 06. 2025

Mathias Toft Jensen er ansat hos Gemina Termix A/S i Sunds som distriktschef i Nord- og Midtjylland. Han afløser distriktschef Steen Larsen, der går på pension. Mathias bor i Aalborg, er uddannet VVS-installatør og har flere års solid erfaring fra VVS-branchen, senest fra et job som teknisk [...]

Skills-arrangementerne er fordelt – Vejle og Næstved får det i 2027 og 2028

AktueltBrancheNyt20. 06. 2025

DM i Skills er efterhånden vokset til at blive et ganske omfattende arrangement, og derfor er det godt for de kommuner, som skal stå bag arrangementet, at vide det i god tid. SkillsDenmarks bestyrelse har lagt Værtsbyerne for 2027 og 2028 fast - Vejle i 2027 og Næstved i 2028. - Jeg er glad og [...]

Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

ProduktNyt20. 06. 2025

Milwaukee har lanceret et Packout-sæt, der betyder, at man kan sige farve til den klassiske rodet værktøjskasse. Packout kommer både som færdigpakkede og tomme bokse med indlæg, der giver mulighed for at tilpasse sit system helt efter behov. Ved udviklingen af disse produkter har man benyttet [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Ny Wiser Home med brugervenlighed i højsædet

  • Schneider Electric Danmark

    Fra niche til nødvendighed: Redundant forsyning med automatisk omkobling i tilfælde af fejl vinder frem i dansk erhvervsliv

  • Beck A/S

    Vi har været hos Sikla – sammen med DTEK

  • Schneider Electric Danmark

    Løsningen klar til kablede IHC-installationer

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Kondens og skimmelsvamp i sportshaller?

  • Schneider Electric Danmark

    Nøglen til fremtidens energisystem ligger i effektiv skalering

  • Building Green

    Hvor skal planeterne komme fra? Building Green København sætter fokus på, hvornår ”nok” er nok

  • Building Green

    Er du klar til at se med nye øjne på det, vi allerede har?

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Driftschef søges til serviceteam

  • METRO THERM A/S

    Se eller gense vores projekt fra sidste års Roskilde Festival med DTU-studerende

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Så er det tid til ferie

    26.06.2025

  • Sjællandske virksomheder nyder godt af byggeriet af Femern Bælt

    25.06.2025

  • Vestforbrænding på vej mod CO2-neutral affaldsenergi, øget genbrug og mere fjernvarme

    25.06.2025

  • Eksporten af energiteknologi nåede ny milepæl i 2024 – kom op over 123 mia. kr.

    25.06.2025

  • Nyt bygningsreglement står for døren – og Stark er klar med 800 specialuddannede medarbejdere

    25.06.2025

  • Bravida skal frakoble Nationalbanken inden gennemgribende renovering

    23.06.2025

  • Innovative borgere bliver overset – kun 15 procent af dem ser sig som ”Løvens Hule”-typen

    20.06.2025

  • Ny distriktschef hos Gemina Termix A/S

    20.06.2025

  • Skills-arrangementerne er fordelt – Vejle og Næstved får det i 2027 og 2028

    20.06.2025

  • Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

    20.06.2025

  • På Folkemødet blev det bedst smagende drikkevand kåret – og vinderen blev…..

    18.06.2025

  • Kompakt M12 afløbsrenser fra til rørdimensioner mellem 32-50 mm

    18.06.2025

  • Arbejdsrelaterede ulykker og sygdomme giver en samfundsregning på 50 mia. kr. om året

    18.06.2025

  • Nordea-fonden blev bestormet af ansøgere -renoveringspulje øget til 100 mio. kr.

    18.06.2025

  • Projekt Grønne Boliger forvandler usælgelige byggematerialer til små funktionelle hjem

    18.06.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik