• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Artikler fra HVAC Magasinet29. 10. 2024 | Heidi Thode

Daikin satser stort på dansk varmepumpemarked

Artikler fra HVAC Magasinet29. 10. 2024 By Heidi Thode

Japanske Daikin har i mange år været kendt i kølebranchen i Danmark. Nu vil den 100 år gamle koncern styrke sin position på det danske marked for stort set alle typer varmepumper. Dette sker med åbningen af et Experience Center for forbrugerne og et uddannelsescenter, Training Academy, for installatørerne. I den forbindelse lanceres også et Brand Ambassador-program målrettet installatørerne. Målet er klart – virksomheden vil være den største inden for varmepumper i Danmark

Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 11, 2024 og kan læses uden illustrationer herunder
(læs originalartiklen her)

Tekst: Allan Malmberg – Fotos: Michael Barrett Boesen

Det er en koncern med en lang historie inden for aircondition, der for alvor vil styrke sin position på det danske varmepumpemarked. Lanceringen af Experience Center og Training Academy, som begge skal øge kendskabet til Daikin, falder næsten sammen med koncernens 100-års jubilæum – selvom den først i 1982 fik navnet Daikin.
Herhjemme har virksomheden været tæt forbundet med kølemarkedet, og da HVAC Magasinet mødte op til åbningen af uddannelsescentret, var det da også en kølemontør, som forklarede, hvorfor han har valgt at blive en del af Brand Ambassador-programmet. Et program, hvor installatører kan blive certificeret af Daikin, og som blandt andet giver dem ret til at tilbyde udvidede garantier til forbrugeren, adgang til webbaserede værktøjer og ekstra support.
– Jeg har kendt og arbejdet med deres produkter i mange år og har altid syntes godt om dem, forklarer Jesper Nørgaard, der har været selvstændig og drevet sit énmandsfirma i cirka 15 år.
Selvom Daikin i dag er markedsledende inden for varmepumper i en række europæiske lande, er de ikke blevet markedsført herhjemme før nu.
Når Jesper Nørgaard har valgt at tilslutte sig Brand Ambassador-programmet og dermed blive certificeret, er det ikke kun på grund af produkterne, men i lige så høj grad på grund af den support, han har oplevet gennem mange år på kølesiden.
– De forstår, at når man står hos en kunde med problemer, er det vigtigt at kunne få support med det samme. Ikke på mandag, ikke om flere timer, men nu. Og hvis det virkelig brænder på, smider de, hvad de har i hænderne. Det er helt afgørende for mig, forklarer han.
Derfor vil han gerne være med på den rejse, han mener, Daikin er ved at tage nu. Selvom proceduren omkring support er opbygget anderledes inden for varmepumpeområdet end på køl, føler han sig i trygge hænder.

Vil have fradrag frem for puljer
Markedet for varmepumper er hårdt ramt i øjeblikket, så der er tid til at lære de nye produkter at kende. Det gælder for ham selv, men også for mange af de andre installatører i branchen, der ikke har køl som baggrund. Og det er godt, at de står klar, for der er ikke nok kølefolk til at løfte opgaven med den grønne omstilling – selvom idéen om at indføre puljer til for eksempel varmepumper var en dødfødt idé, mener han.
– De skaber nogle unaturlige pukler. Vi ser det nu med varmepumper, og vi har tidligere set det med solceller, siger han og forklarer, at det både er skidt for omstillingen, forbrugerne og branchen.
Når puljerne kører, skaber de en voldsom efterspørgsel. Det har gennem tiden fået nogen til at prøve lykken på egen hånd med selvimporterede varmepumper. Men når puljen løber tør, står de med leasede biler, et overskud af varmepumper, der ikke længere er et marked for, og ansatte, der ikke er arbejde til.
– Enden bliver, at de går konkurs. Folk mister deres arbejde, og uden en grossist i baghånden står forbrugerne med en varmepumpe uden garanti. Eller de har måske nok garanti, men ingen at henvende sig til. Det er ganske enkelt skidt for alle, mener han.
I stedet bør tilskuddet tilrettelægges som et fradrag, påpeger han.
– Når folk med et gasfyr eller oliefyr er klar til at skifte det ud, bør de få 15.000 kroner i rabat på skattebilletten, uanset hvornår de gør det. Det vil give en glidende udskiftning. Firmaer går ikke konkurs, forbrugerne mister ikke deres garanti, og varmepumpeleverandører som Daikin får et langt mere stabilt marked at arbejde i, forudser han.

Et udmærket tidspunkt
Om det er puljernes skyld, den lave gaspris eller noget helt tredje, så er salget af varmepumper nede i et hul. Det har dog ikke afholdt Daikin fra at starte sin satsning, og det handler ikke mindst om det danske syn på den grønne omstilling, påpeger Robert Kagabo, administrerende direktør for Daikin Danmark.
– Det danske marked er et nøglemarked i forhold til at komme ind på mange andre markeder, mener han.
Det handler om en kombination af, at vi satser meget på vedvarende energi og har sat nogle stramme klimamål frem mod 2030, som der er stor opmærksomhed på fra politisk hold.
– Vi har tidligere gået ind i et marked, der var i en bølgedal. Vi gjorde det i Frankrig i 2009, hvor jeg også var involveret. Her var markedet heller ikke i top, og her valgte vi at lancere en af de første højtemperaturvarmepumper; en kategori, som i dag er blandt de største i Europa, fortæller han og forklarer, at man i Danmark, ligesom i Frankrig, har mulighed for at forberede sig, så man ikke kommer bagud, når markedet vender.
Hvornår markedet vender, er det ikke muligt at forudsige, men han er ikke i tvivl om, at det vil ske.
Og ved allerede nu at have opbygget et Experience Center, hvor kunderne kan se de muligheder, virksomheden kan tilbyde, og have etableret et uddannelsescenter i samspil med Brand Ambassador-programmet, behøver man ikke først at igangsætte disse tiltag, når markedet begynder at rulle.

Skrevet i: Artikler fra HVAC Magasinet

Seneste nyt fra redaktionen

Stor succes for de nye varmepumpepuljer – nu efterspørger branchen flere midler

AktueltEnergi25. 03. 2026

Interessen for at skrotte oliefyret til fordel for en varmepumpe er enorm. Siden åbningen i februar har over 5.800 danskere søgt om tilskud, og Erhvervspuljen er blevet søgt i bund på rekordtid. Det vidner om en stor vilje til at bidrage til den grønne omstilling, når muligheden byder sig. - [...]

Unidrain øger indtjeningen efter disciplineret år i usikkert marked

AktueltVVS25. 03. 2026

På trods af en fortsat udfordret byggebranche leverer den danske producent af det ikoniske linjeafløb, Unidrain, fremgang i årets regnskab. På baggrund af blandt andet en vækst i byggeriet af enfamilieshuse og lejligheder stiger bruttofortjenesten med omkring 5 procent, mens årets resultat [...]

Condair modtager BIM Leadership Award for digitalt arbejde med produktdata

BrancheNyt25. 03. 2026

Digitale produktdata spiller en stadig større rolle i moderne byggeprojekter. Ved BIMobject Awards 2026 er Condair blevet tildelt BIM Leadership Award, som anerkender producenter, der bidrager til digitaliseringen af byggebranchen. Prisen gives til virksomheder, der gør det lettere for [...]

Søgningen til erhvervsuddannelserne går den forkerte vej – det laveste antal i ni år

BrancheNytSeneste25. 03. 2026

Det kniber gevaldigt med at få de unge til søge ind på erhvervsuddannelserne, viser nye tal fra Børne- og Undervisningsministeriet. Kun 19 procent af de unge har søgt ind på disse uddannelser. Det laveste andel siden 2017. Tallet er langt under den politiske målsætning fra 2015 om, at 30 [...]

ATV og Forskningsalliancen har otte anbefalinger til en ny regering

BrancheNyt25. 03. 2026

Danmark risikerer at tabe konkurrenceevne, arbejdspladser og teknologisk handlekraft, hvis ikke den kommende regering styrker dansk forskning og teknologiudvikling. Forskningsalliancen, som ATV er en del af, er klar med otte konkrete anbefalinger til regeringsgrundlaget. Vi bør investere markant [...]

Fra praktikant til direktør: Jesper Christensen stiller sig i spidsen for Forsyning i NIRAS

AktueltNavne23. 03. 2026

Jesper Christensen, 44, har været en del af NIRAS i næsten to årtier og gennemgået en imponerende udviklingsrejse – fra praktikant og junioringeniør til afdelingsleder, videre til forretningsdirektør og derefter regionsdirektør. Nu er han udnævnt til sektordirektør for virksomhedens samlede [...]

Organisationer går sammen for at skabe et mere rummeligt arbejdsmarked til gavn for alle

AktueltBrancheNyt23. 03. 2026

Manglen på kvalificerede medarbejdere er en reel udfordring for mange virksomheder. Samtidig står en stor gruppe mennesker med handicap klar til at tage fat, men har ofte svært ved at få fodfæste på arbejdsmarkedet. Det vil en ny alliance mellem erhvervsorganisationen TEKNIQ og Danske [...]

Første udskillelse er foretaget – 139 er blevet til 18 projekter i kampen om Renoverprisen

Bæredygtigt byggeriSeneste23. 03. 2026

Nu begynder næste fase i kapløbet om at blive årets bedste renoverings- og transformationsprojekt. I år er 139 renoveringsprojekter fra hele landet blevet indstillet til byggebranchens prestigefyldte pris for renovering. Af dem er 18 projekter nu blevet udvalgt til hovedprisen, mens fire er i [...]

5E Byg leverer rekordregnskab og stærkt fundament for fremtiden

BrancheNytBæredygtigt byggeri23. 03. 2026

5E Byg har i regnskabsåret 2025 leveret rekordresultatet på 133 mio. kr. 2025 var kendetegnet ved en fortsættelse af den høje aktivitet fra 2024, og omsætningen blev på 2.106 mio. kr., som er det højeste i selskabets historie. 5E Byg har samtidig med den højeste omsætning forbedret alle [...]

Sårbart gasmarked: Det er blevet 5.000 kroner dyrere at have hus med naturgasfyr

Energi23. 03. 2026

Siden Israel og USA angreb Iran den 28. februar er gasprisen næsten fordoblet. Selvom prisen på gas aldrig har fundet tilbage til niveauet inden energikrisen i 2022, er de nuværende priser alligevel markant over de seneste års priser. Det rammer nu også industrien og de danske boligejere, der har [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Stor succes for de nye varmepumpepuljer – nu efterspørger branchen flere midler

    25.03.2026

  • Unidrain øger indtjeningen efter disciplineret år i usikkert marked

    25.03.2026

  • Condair modtager BIM Leadership Award for digitalt arbejde med produktdata

    25.03.2026

  • Søgningen til erhvervsuddannelserne går den forkerte vej – det laveste antal i ni år

    25.03.2026

  • ATV og Forskningsalliancen har otte anbefalinger til en ny regering

    25.03.2026

  • Fra praktikant til direktør: Jesper Christensen stiller sig i spidsen for Forsyning i NIRAS

    23.03.2026

  • Organisationer går sammen for at skabe et mere rummeligt arbejdsmarked til gavn for alle

    23.03.2026

  • Første udskillelse er foretaget – 139 er blevet til 18 projekter i kampen om Renoverprisen

    23.03.2026

  • 5E Byg leverer rekordregnskab og stærkt fundament for fremtiden

    23.03.2026

  • Sårbart gasmarked: Det er blevet 5.000 kroner dyrere at have hus med naturgasfyr

    23.03.2026

  • Grundfos Fonden donerer 40 millioner kroner til Aarhus Universitet

    18.03.2026

  • 650 mio. kr. til filantropi i jubilæumsår: Realdania støttede 280 projekter i 2025

    18.03.2026

  • GROHE vil sætte fokus på uddannelser og indgår nyt partnerskab med SkillsDenmark

    18.03.2026

  • Nye gasfyr finder stadig vej til mange boliger trods et ønske om at udfase dem

    18.03.2026

  • El-varebiler vinder frem: VVS-virksomhed udskifter næsten hele bilflåden

    18.03.2026

Alle nyheder ›

/Brochurer
/White papers

  • BluDrive aktuatorer til HVAC installationer
  • Pettinaroli produktkatalog 2026
  • EvoMAGic – snavssamler med filter og magnet
  • TBV ventiler til varmt brugsvandscirkulation
  • LAGUR
  • Samsung WindFree™ katalog
  • Samsung luft til vand katalog
  • Samsung katalog Erhverv 2025
  • 💧 DriSteem – kvalitet i hver dråbe 🌿 SA Klima og Fugtteknik ApS – din klimapartner i fugtstyring
  • 🍏🥛 Servicepartner til kritisk fødevareproduktion
Se alle ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik