
Teknikentreprenøren Bravida har landet en landsdækkende aftale med Salling Group, hvor Bravida skal servicere brand- og sprinkleranlæggene i alle Salling Groups danske butikker, der dækker Bilka, Netto, Føtex og BR. Med aftalen får Salling Group en ensartet oplevelse på tværs af hele landet.
Aftalen indebærer årlig service på brand- og sprinkleranlæg på tværs af 65 lokationer, hvor der på visse lokationer vil være en ugentlig afprøvning af sprinkleranlæggene. Det betyder, at Bravida er betroet opgaven at sikre, at Salling Groups brandanlæg fungerer, som de skal. Dermed bidrager Bravida til at sikre sikkerheden for både medarbejdere og kunder i Salling Groups butikker.
– Vi ønskede en aftale, som gør det nemt for os at indberette opgaver og komme i kontakt med vores leverandør uanset hvor i landet, vi befinder os. Det har Bravida imødekommet, og det er vi glade for. Vi glæder os til at fortsætte det gode samarbejde, siger Bjarne Dahl, Driftsansvarlig i Salling Group.
– Vi glæder os over den nye landsdækkende og omfattende aftale med Salling Group. Vi har haft et tæt samarbejde imange år, og derfor kender vi lokationerne godt. Vi ser frem til fortsat at sikre en stærk brandsikkerhed på tværs af Salling Groups lokationer gennem høj kvalitet og tæt dialog, siger Martin Andersen, Salg- & Udviklingschef for Fire & Security i Bravida.
Kilde: Bravida

