• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Artikler fra HVAC Magasinet28. 01. 2026 | Heidi Thode

Bevægelsesmåler skal sænke både smerter og fravær

Artikler fra HVAC Magasinet28. 01. 2026 By Heidi Thode

Mange faggrupper, heriblandt håndværkere, kæmper med smerter i kroppen på grund af deres arbejde. Udover det fysiske ubehag giver det også sygedage og måske tidlig nedslidning. Det skal Motus ændre på. En nyudviklet bevægelsesmåler, der på sigt skal mindske både smerter og fravær

Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 1, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her)

Af NFA/Allan Malmberg

Ondt i både muskler og led efter endt arbejdsdag er ikke ukendt for blandt andet håndværkere. Ikke mindst de faggrupper, der arbejder i ubekvemme stillinger som for eksempel hænderne over hovedet i længere tid. Eller stillinger, som gør, at kroppe bliver belastet mere end godt er.
Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø har udviklet en bevægelsesmåler, der skal bidrage til at forebygge smerter og sygefravær på arbejdspladser. Gennem automatiske målinger har den potentiale til at give indsigter, der kan styrke sundheden på tværs af brancher.
Det skal systemet Motus hjælpe arbejdspladser med at blive klogere på. Systemet består af en lille bevægelsesmåler, der sættes fast på medarbejdernes krop, og en app, som hjælper med at måle, hvordan medarbejderne bevæger sig i løbet af en arbejdsdag.
Og dét kan være nyttig viden til at stille skarpt på, hvor der skal skrues i arbejdsmiljøet, når man vil forebygge smerter og sygefravær – både på den enkelte arbejdsplads og på tværs af brancher.

Data skal vise dagligdagen
Motus-systemet gør det usynlige synligt ved for eksempel at give et objektivt datadrevet billede af, hvordan medarbejderne bevæger sig, og hvor længe de befinder sig i udfordrende stillinger.
Forskningschef i ergonomisk arbejdsmiljø på NFA, Andreas Holtermann, fremhæver, at systemet markerer et skridt mod en ny æra i arbejdsmiljøforskningen.
– Med sine objektive målinger kan det bidrage til enighed om arbejdsmiljøudfordringer, hvor der før har været usikkerhed. Det kan være svært for medarbejdere at gengive, hvor lang tid de arbejder i udfordrende stillinger som for eksempel med armene over skulderhøjde, og her kan Motus hjælpe. Bevægelsesmåleren kan bidrage til, at arbejdspladser får en fælles forståelse af medarbejdernes arbejdsstillinger. Og den kan de så bruge til at skabe løsninger, der fremmer et sundt ergonomisk arbejde, siger Andreas Holtermann og fortsætter:
– Målingerne kan sammenlignes på tværs af arbejdspladser og brancher og bidrage til en generel forståelse af, hvad sundt ergonomisk arbejde er, og hvordan man kan lykkes med det.

Nemt at anvende
Forskere fra NFA har nu afprøvet systemet på en række arbejdspladser i et pilotprojekt. Og resultatet var, at det er lovende i forhold til at kunne anvendes af medarbejderne, når de løser deres arbejdsopgaver.
– Vi har fået positiv feedback, blandt andet at det både er nemt at bruge, og at det har været et godt værktøj til både at stille skarpt på udfordringer i arbejdsmiljøet og løsninger til at forbedre det. Nu er næste skridt at invitere endnu flere arbejdspladser til at bruge bevægelsesmåleren, så vi kan understøtte et sundere ergonomisk arbejde på tværs af arbejdspladser, fortæller Nidhi Gupta, der er seniorforsker på NFA og en af forskerne bag Motus.
Næste skridt er at udrulle systemet på arbejdspladser, så arbejdspladserne selv kan indhente data om medarbejdernes bevægelser og arbejdsstillinger – og altså derigennem bidrage til ny viden om forbedringspotentialer i det ergonomiske arbejdsmiljø.
Skal det lykkes, er det ifølge Nidhi Gupta afgørende, at bevægelsesmåleren er let for medarbejderne at tage i brug.
– Bevægelsesmåleren er nem at påføre, og når først den sidder der, skal medarbejderne ikke gøre andet end at indtaste arbejdstid og opgaver – og ellers bare gøre, som de plejer. Når måleperioden er overstået, får både medarbejderne og arbejdspladsen automatisk vigtig og præcis viden om medarbejdernes fysiske arbejdskrav, og hvor fysisk sundt deres arbejde er, siger Nidhi Gupta.
I pilotprojektet fejlede brugervenligheden heller ikke noget, fortæller Rasmus Kildedal, der er akademisk medarbejder på NFA:
– Vi afprøvede Motus på 1370 personer på tværs af jobgrupper, hvor vi målte dem i 24 timer over syv dage for at teste brugervenligheden. Deres respons var meget positiv. Vi ser derfor et stort potentiale i, at Motus kan tages i brug ude på arbejdspladser i forskellige brancher, fortæller han.

Fremtiden
Kigger forskerne ud i fremtiden, kan de automatiske målinger danne grundlag for forbedringer og bidrage til et sundt ergonomisk arbejdsmiljø i Danmark. Forskerne håber på, at målinger af for eksempel murere fra forskellige arbejdspladser kan bidrage til et samlet datasæt om murere i Danmark, der peger på forbedringspotentialer generelt i deres ergonomiske arbejdsmiljø.
Forskernes forhåbning er altså, at Motus kan være en effektiv vej til først og fremmest at styrke sundheden lokalt på arbejdspladser. Men også at den lille bevægelsesmåler på sigt kan bidrage med en meget stor mængde viden, der kan bruges til at forebygge smerter og sygefravær hos en hel jobgruppe.
Jo mere data og viden, man har om et givent område, desto lettere er det nemlig at gå fra usikkerhed til at enes om at sætte ind og komme med løsninger. Motus kan dermed danne grundlag for datadrevet arbejdsmiljøarbejde inden for sundt ergonomisk arbejde på danske arbejdspladser.

BOKS:
Mere om Motus
Studiet er inddelt i to faser, hvor Motus-teknologien er afprøvet: i en arbejdsmiljøsammenhæng og en folkesundhedssammenhæng.
I den første fase rekrutterede forskerne deltagere via data fra databasen National Overvågning af Arbejdsmiljøet blandt Lønmodtagere (NOA-L), som var baseret på spørgeskemaundersøgelser fra 2021. Der var 334 deltagere i pilotprojektet. Deltagerne modtog en sensor og downloadede Motus-appen, som gav instruktioner til placering af sensoren på låret samt til selvrapportering af arbejds- og søvntimer. Efter en syv dage lang måleperiode udfyldte deltagerne et spørgeskema om anvendelighed. Forskerne reviderede Motus på baggrund af feedbacken.
I den anden fase rekrutterede forskerne deltagere via Statens Institut for Folkesundhed (SIF), som var baseret på spørgeskemaundersøgelser fra 2023. Her var 1036 deltagere. I den anden fase evaluerede forskerne både den reviderede Motus og noterede en række faldgruber – som for eksempel at sensoren hos nogle faldt af undervejs.

Skrevet i: Artikler fra HVAC Magasinet

Seneste nyt fra redaktionen

Nye toiletvaner hos stadig flere danskerne betyder et farvel til massevis af toiletpapir

AktueltVVS25. 02. 2026

I Japan, Schweiz og mange sydeuropæiske lande er det meget udbredt, og nu er Geberits douchetoilet også ved at vinde indpas her i landet. Registreringer fra Geberit Danmark viser, at antallet af installerede douchetoiletter er tredoblet siden 2020. – Douchetoilettet er jo egentlig et [...]

Unge stormer mod de tekniske fag – i dag er flere i lære end nogensinde før

BrancheNytSeneste25. 02. 2026

De tekniske fag har stor vækst blandt de unge. Således viser tal fra uddannelsesstatistik.dk, at der er små 10.700 unge i gang med en læreplads. Det er flere end nogensinde. Dermed understreger de nye tal en tendens, der har været i gang de seneste ti år. Her er søgningen på de tekniske fag øget [...]

Ny direktør skal styrke kultur og organisation hos Ahlsell

Navne25. 02. 2026

Lotte Odgaard Jacobsen er ny People & Culture Director hos Ahlsell Danmark. Hun træder samtidig ind som en del af virksomhedens øverste ledelse. I sin nye rolle skal Lotte Odgaard Jacobsen være med til at sætte retning for videreudviklingen af Ahlsell Danmarks organisation, kultur og [...]

Eksport af toldfølsomme varer til USA falder – er under tre procent af den samlede eksport

AktueltBrancheNyt25. 02. 2026

USA er muligvis verdensstørste enkeltmarked, men ikke desto mindre er den danske eksport af fysiske varer til netop USA faldende. En tendens, der har stået på i årevis. I stedet er eksporten til andre dele af verden stigende. Da der kun kan lægges told på fysiske varer, betyder det, at den danske [...]

Flere tusind boligejere går glip af penge til energiforbedringer

Bæredygtigt byggeri25. 02. 2026

Kun få boligejere udnytter muligheden for at søge tilskud til energirenovering. For næsten halvdelen af danskerne ved ikke, hvilket energimærke deres bolig har, og det kan stå i vejen for tilskud fra en millionstor pulje. Energirenoveringspuljen giver tilskud til forbedringer, men uden kendskab [...]

Flot hæder til Carsten Rode – blev udpeget som ”ASHRAE Fellow” ved ASHRAE’s vinterkonference

AktueltNavne23. 02. 2026

I forbindelse med ASHRAE’s vinterkonference, blev Carsten Rode, professor, DTU Sustain, udpeget som ”ASHRAE Fellow”. Det er en grad af medlemskab af ASHRAE, som man kun kan blive indstillet til. Og det er meget få, der opnår den hæder. I år var der således kun 24 ud af i alt 57.000 medlemmer, [...]

Tietgenkollegiet skal gennem en omfattende energirenovering til cirka 100 mio. kr.

Bæredygtigt byggeri23. 02. 2026

I 2006 flyttede de første beboere ind på Tietgenkollegiet. Nordea-fonden, som stod bag byggeriet, formulerede dengang, at den ønskede sig et ’fremtidens kollegium’. En bygning, der i udtryk og funktion ville have høj relevans lang tid fremover. I dag er kollegiet stadig en unik bygning, der [...]

Arbejdstilsynet skruer op for tilsynet med brodne kar i byggebranchen

BrancheNytSeneste23. 02. 2026

Hvis virksomhederne på en byggeplads bliver ved med at ignorere Arbejdstilsynets påbud og udsætter ansatte for stor fare, vil de få et intensiveret tilsyn af Arbejdstilsynet. Tilsynet kan føre til, at Arbejdstilsynet helt stopper arbejdet på byggepladsen. Som Arbejdstilsynets tilsynspraksis er i [...]

Velkomn vælger GK til teknisk drift af over 1.000 DGNB-boliger på sigt

AktueltBæredygtigt byggeri20. 02. 2026

Ejendomsselskabet Velkomn har indgået en landsdækkende serviceaftale med teknikentreprenøren GK Danmark A/S. Aftalen omfatter service og vedligehold af ventilationsanlæg i selskabets portefølje på tværs af Sjælland og Jylland - i første omgang over 700 boliger - og dækker både årlige eftersyn, [...]

Støtte-pulje til elektrificering i det østjyske vil være åben året rundt

Energi20. 02. 2026

Siden 2016 har NRGi Puljen støttet projekter, som styrker fællesskabet og gør en positiv forskel for klima og lokalsamfund. Nu åbner NRGi mulighed for, at man kan søge om tilskud hele året, når ansøgningen vedrører etablering af ladestandere eller varmepumper. Den nye ændring betyder, at [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nye toiletvaner hos stadig flere danskerne betyder et farvel til massevis af toiletpapir

    25.02.2026

  • Unge stormer mod de tekniske fag – i dag er flere i lære end nogensinde før

    25.02.2026

  • Ny direktør skal styrke kultur og organisation hos Ahlsell

    25.02.2026

  • Eksport af toldfølsomme varer til USA falder – er under tre procent af den samlede eksport

    25.02.2026

  • Flere tusind boligejere går glip af penge til energiforbedringer

    25.02.2026

  • Flot hæder til Carsten Rode – blev udpeget som ”ASHRAE Fellow” ved ASHRAE’s vinterkonference

    23.02.2026

  • Tietgenkollegiet skal gennem en omfattende energirenovering til cirka 100 mio. kr.

    23.02.2026

  • Arbejdstilsynet skruer op for tilsynet med brodne kar i byggebranchen

    23.02.2026

  • Velkomn vælger GK til teknisk drift af over 1.000 DGNB-boliger på sigt

    20.02.2026

  • Støtte-pulje til elektrificering i det østjyske vil være åben året rundt

    20.02.2026

  • Brødrene Dahl ansætter ny logistikdirektør

    18.02.2026

  • 285 unge klar til DM i Skills – tre unge vvs´ere er med i det imponerende felt

    18.02.2026

  • Uigennemskuelig lovgivning bremser klimasikring af Danmark

    18.02.2026

  • CO2-fangst

    18.02.2026

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    18.02.2026

Alle nyheder ›

/Brochurer
/White papers

  • LAGUR
  • Samsung WindFree™ katalog
  • Samsung luft til vand katalog
  • Samsung katalog Erhverv 2025
  • 💧 DriSteem – kvalitet i hver dråbe 🌿 SA Klima og Fugtteknik ApS – din klimapartner i fugtstyring
  • 🍏🥛 Servicepartner til kritisk fødevareproduktion
  • Dynasty – Pettinaroli dynamiske reguleringsventiler
  • Pettinaroli HVAC katalog
  • DynaFlow – gulvvarmeshunt med dynamisk reguleringsventil
  • Varme og Køling
Se alle ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik