• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytEnergiSeneste16. 12. 2024 | Allan Malmberg

AI-optimerede energisparende ventilatorer løb med AI-pris fra Industriens Fond

BrancheNytEnergiSeneste16. 12. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Industriens Fond

Virksomheden Nordicco kunne løbe med Industriens Fonds AI-pris på 200.000 kr.

Nordicco producerer såkaldt HVLS ventilatorer (High Volume Low Speed) , og de har udvikle kunstig intelligens, der automatisk kan finjustere energibesparende ventilatorer i høje bygningsrum.

Løsningen gør det muligt at udbrede virksomhedens teknologi til langt flere bygninger i Europa, hvor bedre udnyttelse af varmen under loftet kan nedbringe CO2-udledningen og samtidig hjælpe kunderne med at spare på energiregningen.

– Vi er rigtig stolte af prisen. Ved at koble dygtige mennesker ind over noget, som vi ikke har kunnet selv, har vi virkelig kunnet sætte skub i den digitale udvikling. Pengene fra prisen skal bruges på at arbejde videre med vores projekt. Vi vil gerne udvikle en virtuel energirådgiver, så vi kan hjælpe vores kunder med at skabe vedvarende energibesparelser, siger Jakob Jensen Ladingkær, CTO i Nordicco A/S.

Nordicco blev grundlagt i 2018 og beskæftiger 15 fuldtidsansatte i Fredericia. Virksomheden har deltaget i et virksomhedsforløb i det landsdækkende initiativ AI Denmark, som er skabt af Industriens Fond.

Industriens Fonds AI-pris uddeles årligt til en AI-frontløber blandt de virksomheder, der har deltaget i AI Denmark, som har til formål at hjælpe små og mellemstore danske virksomheder med at udforske mulighederne med kunstig intelligens.

– Nordicco er et fremragende eksempel på, hvordan kunstig intelligens kan bidrage direkte til den grønne omstilling. Nordicco sætter nye standarder for, hvordan AI kan drive bæredygtig udvikling i bygningsdriften. Det er særligt imponerende, at en relativt ung virksomhed har formået at skabe så markante resultater på så kort tid, siger Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond.

Gennem AI Denmark har Nordicco fået hjælp til at udvikle et intelligent system, der ved hjælp af kunstig intelligens kan optimere driften af virksomhedens HVLS-ventilatorer.
Systemet er integreret i virksomhedens egne IoT-platform, der allerede er udbredt i flere europæiske lande. Det er særligt betydningsfuldt, da energiforbrug i bygninger udgør omkring 30 pct. af det globale energiforbrug.

Nordiccos AI-løsning skal i sidste ende gøre det markant nemmere for virksomheden at ekspandere internationalt, da man bliver mindre afhængig af lokale bygningsinspektioner. Kunstig intelligens er samtidig blevet en integreret del af virksomhedens kultur, hvor interne ‘AI-ambassadører’ aktivt arbejder med at udbrede kendskabet til og brugen af kunstig intelligens på tværs af organisationen.

– Det er imponerende at se, hvordan Nordicco har formået at transformere sin forretning ved at kombinere energieffektivitet, klimaansvarlighed og digitalisering. Vi er glade for at have understøttet et projekt, som fint demonstrerer, hvordan ny teknologi kan bruges til at tackle nogle af vores største udfordringer inden for klimaområdet, siger Rasmus Bækby, der er Manager Business Innovation hos Alexandra Instituttet, der har rådgivet virksomheden gennem forløbet.

Industriens Fonds AI-pris blev uddelt ved AI Denmark Summit den 12. december i Industriens Hus, hvor over 300 deltagere i og omkring dansk erhvervsliv var samlet for at overvære uddelingen samt diskutere mulighederne med kunstig intelligens.

Kilde: Industriens Fond

Skrevet i: BrancheNyt, Energi, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Erhvervsleasing kører nu på strøm – elbilerne har fuldstændigt overtaget markedet

BrancheNytEnergi17. 09. 2025

Økonomisk attraktive. Det er den korte forklaring fra kunderne til Leasing Fyn, da virksomheden spurgte ind til, hvorfor de valgte elbil. For elbilerne har sat sig på erhvervsleasing. Dugfriske tal fra Leasing Fyn viser, at 95 procent af de biler, der er blevet leaset til erhverv i første halvdel [...]

Flere vurderer den lavere el-afgift vil sende et stigende antal olie- og gasfyr på pension

AktueltEnergi17. 09. 2025

Når el-afgiften fra nytår sendes ned på EU´s mindstpris på blot 1 øre/kWh, vil det ikke bare betyde lavere el-regninger for landets boligejere. Det vil også skubbe flere olie- og gasfyr på pension og over mod varmepumpen. Det mener flere energiselskaber, også NRGi. Det skyldes bl.a. den måde, [...]

Skatterådet har klargjort en række sager i tvist om reglerne for håndværker- og servicefradraget

AktueltBrancheNyt17. 09. 2025

I år blev håndværkerfradraget blev genindført i 2025 i en mere ”grøn” udgave med mulighed for at få fradrag for energibesparende foranstaltninger. Men det kan faktisk være lidt svært at få klarlagt, hvilke områder, der er omfattet af de to typer fradrag. ”I praksis kan det være svært at finde [...]

Nyt distributionscenter i Storkøbenhavn skal styrke logistikken hos Stark

BrancheNyt17. 09. 2025

Stark Group har nået en vigtig milepæl i byggeriet af sit kommende nationale distributionscenter i Storkøbenhavn. Anlægget er en central del af koncernens strategiske arbejde med at styrke logistikken og sætte nye standarder for distribution af byggematerialer i Danmark. Med sine 24.000 [...]

Skal de unge vælge byggefagene til gælder det om at tænke kreativt

BrancheNytSeneste17. 09. 2025

I disse dage går det løs i Herning. 600 unge er i gang med EuroSkills, men skal byggefagene også i fremtiden have nogle unge, dygtige lærlinge, gælder det om at tænke kreativt. Det mener Emilie Juel-Helwig, direktør for bæredygtighed i Sund & Bælt, der står bag byggeriet af Femern [...]

Folkemødet debatterede energiproblemer 

Artikler fra HVAC Magasinet16. 09. 2025

"Gassen ud af boligerne" blev til, at ”elvarmepumpen erstatter gasfyret” Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 9, 2025 og kan læses uden illustrationer herunder (læs originalartiklen her) Af Jørgen Gullev, civilingeniør Under overskriften "Gassen ud af boligerne" var problemet [...]

Bygningsautomatik efter BR18 – fremtidens bæredygtige bygninger

Artikler fra HVAC Magasinet16. 09. 2025

Vi står i et paradigmeskift, hvor digitalisering og automatisering bliver hjørnestene i fremtidens byggeri. For at komme sikkert i mål, har byggebranchen ikke kun brug for retningslinjer på papir, men også for praktiske værktøjer, klar vejledning og – ikke mindst – en fælles forståelse af, hvad [...]

Ny direktør i Veltek vil styrke samarbejde og tværgående aktiviteter

Artikler fra HVAC Magasinet16. 09. 2025

Veltek har fået ny direktør. Efter ti år i spidsen for Danmarks største tekniske brancheorganisation forlod Per Rømer Kofod posten tilbage i marts måned. Valget af hans efterfølger faldt på en velkendt og erfaren profil i organisationen: Lennart Østergaard, der siden 2018 har været sektionschef for [...]

Rekordstort EuroSkills bød på hele 27 medaljer og et royalt besøg

BrancheNytSeneste16. 09. 2025

EuroSkills i Herning har været en stor succes. Både på det faglige plan og det publikumsmæssige, der også bød på et besøg af H.M. Kongen. På det faglige områder fik 27 af de i alt 43 danske deltagere medaljer. En enkelt var af guld, seks af sølv, seks af bronze, mens 14 fik en Medallion for [...]

Dansk vvs-talent henter flot sølvmedalje ved 2025-udgaven af EuroSkills

AktueltBrancheNyt16. 09. 2025

Som alle fagatleterne ved dette års udgave af EuroSkills, gik Andreas Fredberg Pedersen fra Vittrups Smedie & VVS efter guldet - men da han stod på podiet i Herning med en sølvmedalje om halsen, var han meget stolt og tilfreds. - Jeg er stolt over at ende på podiet blandt Europas bedste. [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Dørene åbner igen i morgen – skal du med på BIM World Copenhagen?

  • Schneider Electric Danmark

    EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

  • Elma Instruments A/S

    Afstandsmåling op til 150m med digitalt sigte – Kom og se den på HI-Messen 2025 stand G5730

  • Building Green

    Vær med på DK’s vigtigste digitaliseringsevent i morgen!

  • Building Green

    Ses vi i K.B. Hallen på onsdag til BIM World Copenhagen?

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    🍂 Efterår = tørt indeklima 🌬️

  • Building Green

    I næste uge går det løs på BIM World Copenhagen

  • Elma Instruments A/S

    Fremtidssikret netværkstest til op til 10 Gigabit – Kom og se den på HI-Messen 2025 stand G5730

  • Building Green

    5 gode grunde til at deltage i BIM World Copenhagen i næste uge

  • Building Green

    BIM World Copenhagen samler kræfterne om byggeriets digitale og grønne omstilling

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Erhvervsleasing kører nu på strøm – elbilerne har fuldstændigt overtaget markedet

    17.09.2025

  • Flere vurderer den lavere el-afgift vil sende et stigende antal olie- og gasfyr på pension

    17.09.2025

  • Skatterådet har klargjort en række sager i tvist om reglerne for håndværker- og servicefradraget

    17.09.2025

  • Nyt distributionscenter i Storkøbenhavn skal styrke logistikken hos Stark

    17.09.2025

  • Skal de unge vælge byggefagene til gælder det om at tænke kreativt

    17.09.2025

  • Folkemødet debatterede energiproblemer 

    16.09.2025

  • Bygningsautomatik efter BR18 – fremtidens bæredygtige bygninger

    16.09.2025

  • Ny direktør i Veltek vil styrke samarbejde og tværgående aktiviteter

    16.09.2025

  • Rekordstort EuroSkills bød på hele 27 medaljer og et royalt besøg

    16.09.2025

  • Dansk vvs-talent henter flot sølvmedalje ved 2025-udgaven af EuroSkills

    16.09.2025

  • Huskøberne er ikke i tvivl – de går meget bevidst efter huse med fjernvarme eller varmepumpe

    12.09.2025

  • Den fysiske sikkerhed skal øges for 1,6 mia. kr. på en lang række el- og gasanlæg

    12.09.2025

  • Samarbejdet i installatørbranchen skal styrkes – midlet er en ny digital platform

    12.09.2025

  • Kommunal erhvervsvenlighed er en jysk paradedisciplin – men København går mest frem

    10.09.2025

  • Hofor kommer med opfordring til de lokale, grønne treparter – tænkt drikkevandet med

    10.09.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik