• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytEnergiSeneste16. 12. 2024 | Allan Malmberg

AI-optimerede energisparende ventilatorer løb med AI-pris fra Industriens Fond

BrancheNytEnergiSeneste16. 12. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Industriens Fond

Virksomheden Nordicco kunne løbe med Industriens Fonds AI-pris på 200.000 kr.

Nordicco producerer såkaldt HVLS ventilatorer (High Volume Low Speed) , og de har udvikle kunstig intelligens, der automatisk kan finjustere energibesparende ventilatorer i høje bygningsrum.

Løsningen gør det muligt at udbrede virksomhedens teknologi til langt flere bygninger i Europa, hvor bedre udnyttelse af varmen under loftet kan nedbringe CO2-udledningen og samtidig hjælpe kunderne med at spare på energiregningen.

– Vi er rigtig stolte af prisen. Ved at koble dygtige mennesker ind over noget, som vi ikke har kunnet selv, har vi virkelig kunnet sætte skub i den digitale udvikling. Pengene fra prisen skal bruges på at arbejde videre med vores projekt. Vi vil gerne udvikle en virtuel energirådgiver, så vi kan hjælpe vores kunder med at skabe vedvarende energibesparelser, siger Jakob Jensen Ladingkær, CTO i Nordicco A/S.

Nordicco blev grundlagt i 2018 og beskæftiger 15 fuldtidsansatte i Fredericia. Virksomheden har deltaget i et virksomhedsforløb i det landsdækkende initiativ AI Denmark, som er skabt af Industriens Fond.

Industriens Fonds AI-pris uddeles årligt til en AI-frontløber blandt de virksomheder, der har deltaget i AI Denmark, som har til formål at hjælpe små og mellemstore danske virksomheder med at udforske mulighederne med kunstig intelligens.

– Nordicco er et fremragende eksempel på, hvordan kunstig intelligens kan bidrage direkte til den grønne omstilling. Nordicco sætter nye standarder for, hvordan AI kan drive bæredygtig udvikling i bygningsdriften. Det er særligt imponerende, at en relativt ung virksomhed har formået at skabe så markante resultater på så kort tid, siger Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond.

Gennem AI Denmark har Nordicco fået hjælp til at udvikle et intelligent system, der ved hjælp af kunstig intelligens kan optimere driften af virksomhedens HVLS-ventilatorer.
Systemet er integreret i virksomhedens egne IoT-platform, der allerede er udbredt i flere europæiske lande. Det er særligt betydningsfuldt, da energiforbrug i bygninger udgør omkring 30 pct. af det globale energiforbrug.

Nordiccos AI-løsning skal i sidste ende gøre det markant nemmere for virksomheden at ekspandere internationalt, da man bliver mindre afhængig af lokale bygningsinspektioner. Kunstig intelligens er samtidig blevet en integreret del af virksomhedens kultur, hvor interne ‘AI-ambassadører’ aktivt arbejder med at udbrede kendskabet til og brugen af kunstig intelligens på tværs af organisationen.

– Det er imponerende at se, hvordan Nordicco har formået at transformere sin forretning ved at kombinere energieffektivitet, klimaansvarlighed og digitalisering. Vi er glade for at have understøttet et projekt, som fint demonstrerer, hvordan ny teknologi kan bruges til at tackle nogle af vores største udfordringer inden for klimaområdet, siger Rasmus Bækby, der er Manager Business Innovation hos Alexandra Instituttet, der har rådgivet virksomheden gennem forløbet.

Industriens Fonds AI-pris blev uddelt ved AI Denmark Summit den 12. december i Industriens Hus, hvor over 300 deltagere i og omkring dansk erhvervsliv var samlet for at overvære uddelingen samt diskutere mulighederne med kunstig intelligens.

Kilde: Industriens Fond

Skrevet i: BrancheNyt, Energi, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Hovedstadens borgere opfordres til at stille op til Hofor-valg – de kan få stor indflydelse

AktueltVand22. 01. 2026

I går åbnede Hofor mulighed for, at borgere i hovedstaden kan stille op til bestyrelsesvalg for forsyningsselskabets vand- og spildevandsselskaber. Man kan stemme til valget i marts, men allerede fra nu er det som sagt muligt at stille op som kandidat. Selskabets mangler to [...]

EWII leder efter huller i fjernvarmenettet – og de gør det ved hjælp af droner

AktueltEnergiVarme & køling21. 01. 2026

Droner udstyret med termiske kameraer har udviklet sig til at blive effektiv måde at leder efter huller i fjernvarmenettet. Således også hos energi- og forsyningskoncernen EWII, der sender droner i luften over fire byer; Vejle, Kolding, Lunderskov og Fredericia. Dronernes effektivitet er [...]

Ny mand hos Trox

Navne21. 01. 2026

Mark Dalgaard er ansat som Key Account Manager, og har ligeledes base på det sjællandske kontor. Mark har en baggrund som projektleder og serviceleder og har lang erfaring fra ventilationsbranchen, som gør at han bidrager værdifuld erfaring til teamet. Mark får primært ansvar for [...]

Arkitekt-firma integrerer LCA-beregninger direkte i designprocessen

BrancheNytSeneste21. 01. 2026

Generelt er LCA-beregninger i byggeriet noget, man opfatter som både kompleks og tidskrævende. Hos Creo Arkitekter har man nu vendt denne udfordring til en styrke. - Det har tidligere været tungt for os at arbejde med LCA, da det betød mange manuelle arbejdsgange. Ofte fik vi først et reelt [...]

Mange ejerledere på vej til pension – ny lov sikre virksomheden forbliver på danske hænder

BrancheNyt21. 01. 2026

Små 19.000 ejerledere nærmer sig pensionsalderen i de kommende ti år. Normalt ville det resultere i lukning eller salg, men en ny lov, der trådte i kraft ved årsskiftet betyder, at medarbejderne kan overtage virksomheden. Modellen gør, at virksomhedsejere beskattes ikke af salget, hvis de [...]

Naturfagsmaraton for elever i 5. og 6. klasser skudt i gang – og indeklima er blandt opgaverne

AktueltIndeklimaVentilation20. 01. 2026

Frem til maj vil ikke mindre end 23.000 elever på 5. og 6. klassetrin kastet sig over den årlige Naturfagsmaraton, som Naturvidenskabernes Hus står bag sammen med COWI og Danfoss. I år skal de mange elever på jagt efter genbrugsmaterialer til lampeskærme, undersøge klasselokalets indeklima og [...]

Organisation føler myndigheder smøler – tager selv affære og sætter standarderne fri

BrancheNytSeneste20. 01. 2026

Selvom det snart er to år siden, at EU-domstolen fastslå, at harmoniserede standarder skal være frit tilgængelige, er det gået alt for langsomt med at efterleve den lov her til lands, påpeger erhvervsorganisationen Tekniq I stedet er langt de fleste stadig gemt bag en betalingsmur, og den går [...]

Skovrejsning er mere end bare klima – skal sikre rent drikkevand

Vand19. 01. 2026

Selvom Klimaskovfonden planter skov for at få en klimagevinst, så er en skov ofte en lige så stor gevinst for det vand, vi skal drikke i fremtiden. Langt de fleste af de skove Klimaskovfonden støtter, ligger i områder, hvor der hentes drikkevand op fra undergrunden til forbrugernes vandhaner. [...]

hansgrohe lancerer LavaPura Element douchetoilet med et væld af funktioner

ProduktNyt19. 01. 2026

Douchetoiletter er ved at vinde stadig større indpas hos danskerne. Denne toilet-type er populære andre steder i verden, og nu ser man, at danskerne er ved at tage den til sig. LavaPura Element er hansgrohes bud på et sådan toilet i den mere luksus-prægede del af segmentet. Toilettet giver [...]

PULSE-platformen bliver digitalt kontroltårn for Grækenlands største vandforsyningsselskab

AktueltVand19. 01. 2026

Netcompany har indgået et partnerskab med Grækenlands største vandforsyningsselskab, EYDAP, om at implementere PULSE-platformen som nyt kontroltårn for håndteringen af vand og spildevand for 40 % af den græske befolkning. Formålet med partnerskabet er at etablere nye digitale muligheder gennem [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Tilmeld dig og vind et gavekort på 1.000 kr. til Carhartt

  • Gemina Termix

    Produktionssupporter søges

  • Guldager A/S

    360° vandbehandling til fjernvarmen

  • Building Green

    Hent din GRATIS festivalbillet til HÅNDVÆRK

  • Building Green

    Oplev enestående live-byg på HÅNDVÆRK

  • Building Green

    3 myter om digitalisering – og hvorfor de ikke holder

  • Guldager A/S

    Guldager og ARO deltager på Boligforeningernes Dag 2026

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Vi søger teknisk salgskonsulent til fremtidens fjernvarmeunits

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric slipper eftertragtet ny blå dåse løs

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Hovedstadens borgere opfordres til at stille op til Hofor-valg – de kan få stor indflydelse

    22.01.2026

  • EWII leder efter huller i fjernvarmenettet – og de gør det ved hjælp af droner

    21.01.2026

  • Ny mand hos Trox

    21.01.2026

  • Arkitekt-firma integrerer LCA-beregninger direkte i designprocessen

    21.01.2026

  • Mange ejerledere på vej til pension – ny lov sikre virksomheden forbliver på danske hænder

    21.01.2026

  • Naturfagsmaraton for elever i 5. og 6. klasser skudt i gang – og indeklima er blandt opgaverne

    20.01.2026

  • Organisation føler myndigheder smøler – tager selv affære og sætter standarderne fri

    20.01.2026

  • Skovrejsning er mere end bare klima – skal sikre rent drikkevand

    19.01.2026

  • hansgrohe lancerer LavaPura Element douchetoilet med et væld af funktioner

    19.01.2026

  • PULSE-platformen bliver digitalt kontroltårn for Grækenlands største vandforsyningsselskab

    19.01.2026

  • Kursen er lagt – Viborg skal være blandt de bedste kommuner for erhvervslivet

    14.01.2026

  • Erhvervslivet er ved at tage samme vej som de private – de vælger elbilen til

    14.01.2026

  • Silkeborg Vand og Spildevand søger bestyrelsesmedlemmer til bæredygtig udvikling

    14.01.2026

  • København skruer ned for temperaturen – store varmepumper skal skubbe den fossile energi ud

    14.01.2026

  • Energi Fyn henter ny adm. dir. på ledergangen hos sin moderorganisation

    14.01.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik