• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025 | Heidi Thode

Årskommentar 2025: Fremtidens fjernvarme kan skabes i fællesskab

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025 By Heidi Thode

I Gemina Termix kan man kigge tilbage på et år, der blandt andet har været præget af den manglende politiske udmelding om en slutdato for, hvornår gassen udfases i Danmark. Man har også deltaget i flere messer, som har budt på mange gode og faglige snakke med branchen. Det er også blevet til fjernvarmeløsningen i Danmarks højeste boligbyggeri, Lighthouse i Aarhus

Årskommentaren har været bragt i HVAC Magasinet nr. 13, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her)

Af Lars Christensen, salgsdirektør, Gemina Termix A/S

Endnu et år er snart gået, og vi kan se tilbage på et travlt år. Vi lever i en foranderlig verden – også i fjernvarmebranchen, hvor udfasningen af gas ikke sker i samme tempo som tidligere. Blandt andet mangler vi en klar politisk udmelding om en slutdato for, hvornår gassen udfases i Danmark. Vi oplever, at der er planlagte konverteringsprojekter, der bremses på grund af priserne på blandt andet anlægsarbejde med den konsekvens, at der stadig opsættes nye gasfyr flere steder. Det skader den grønne omstilling.

Grøn omstilling under pres – løsningerne findes
Regeringens manglende fastsættelse af en slutdato for salg af gas i Danmark skaber en særlig udfordring i landdistrikterne i forhold til konvertering til fjernvarme. Flere mindre byer ligger i dag for langt fra de store fjernvarmenet og er derfor nødt til at anvende alternative energikilder. For disse lokalsamfund kan et by-/nærvarmeværk være en løsning. Opførelsen af et lokalt værk med lokalt distributionsnet beror på fællesskabet i lokalsamfundet. Gevinsten for lokalsamfundet er, at de får en grøn profil og medvirker til at nedbringe CO2-udslippet. Samtidig får de overblik over deres egen økonomi og bliver derved uafhængige af udsving i for eksempel gaspriser.
Vi kan se flere fordele for både forbrugerne og den grønne omstilling i dette koncept, som vi har gode erfaringer med fra flere steder i landet.

Middelfart viser vejen – løfter i flok
En anden succesfuld måde at udbrede fjernvarmen på er med en varmemesterordning, som flere fjernvarmeværker har gode erfaringer med. Især Middelfart Fjernvarme som vi har leveret mere end 3000 fjernvarmeunits til. I Middelfart har de sat nye standarder for fjernvarmekonvertering. Deres model har fremmet tilslutningen til fjernvarme markant i deres forsyningsområde, og vi håber, at denne model kan være til inspiration for andre fjernvarmeværker. Varmemesterordningen er en innovativ løsning, der har potentiale til at transformere fjernvarmebranchen ved at fjerne økonomiske barrierer. Modellen i Middelfart bytter den store startinvestering ud for forbrugeren med et overkommeligt, månedligt lejebidrag for fjernvarmeunitten og stikledningen. Denne tilgang gør konvertering til fjernvarme økonomisk tilgængelig for alle indkomstgrupper, og løsningen er blevet taget imod med stor velvilje fra borgerne (96 procent tilslutning). Dermed demonstrerer Middelfart i praksis, at fællesskabet er kernen i en stærk fjernvarmeforsyning.

Dialog resulterer i nye idéer
For vores vedkommende har året også budt på deltagelse i flere messer. Vi er glade for at komme ud og møde folk i branchen til en god fagsnak. Det er på den måde, at vi får inspiration til hele tiden at udvikle os. I maj måned deltog vi på Skandinaviens største fagmesse for vvs-branchen, VVS’25 i Odense Congress Center. VVS-messen satte besøgsrekord, og vi er overvældet over den store interesse for Gemina Termix og vores produkter, som vi oplevede på messen.
I juni deltog vi på Dansk Fjernvarmes sommerevent PULS 2025 i Fjernvarmens Hus i Kolding, hvor der var emner som forsyningssikkerhed og fjernvarme i lokalsamfundet på programmet. I oktober vendte vi tilbage til Odense Congress Center, hvor først Dansk Fjernvarmes Landsmøde blev afholdt under temaet Energi i forandring og dernæst Ajour-messen for maskinmestre i november.
Vi kunne på disse messer præsentere vores velkendte Termix VVX til indirekte fjernvarme, som vi har redesignet. Hos Gemina Termix er vores kunders feedback afgørende for vores innovation. Vi lytter aktivt til de erfaringer og behov, der kommer fra markedet, og bruger denne sparring til at forbedre eksisterende produkter og udvikle nye. Derfor er det også vigtigt for os at møde branchen på messer og til andre arrangementer, hvor vi kan have en direkte dialog og indsamle værdifuld viden. Vores redesignede VVX er et direkte resultat af denne proces, hvor tæt dialog med vores kunder har ført til et produkt, der er optimeret til fremtidens krav med fokus på effektivitet, brugervenlighed og nem installation.

Fjernvarme i 142 meters højde
Vi er stolte over, at vi har leveret fjernvarmeløsningen til Danmarks højeste boligbyggeri, Lighthouse i Aarhus, og vi er glade for, at vi i år har kunnet afholde to succesfulde seminarer for ingeniører og fjernvarmeværker i denne ikoniske bygning. På grund af bygningens højde på 142 meter har byggeprocessen været udfordret på flere parametre – også i forhold til de 400 fjernvarmeunits, som vi skulle levere. Vi er derfor også stolte over at kunne fremvise resultatet af dette arbejde, der på trods af 44 etager har resulteret i en optimal afkøling på grund af god indregulering.

Sammen styrker vi fjernvarmen
Samlet set har året vist, at selvom den grønne omstilling på fjernvarmefronten både møder politiske og samfundsøkonomiske udfordringer, findes løsningerne i branchen. Vores fokus har været at drive udviklingen fremad gennem konkrete initiativer og dialog i branchen. Vi ser frem til at fortsætte arbejdet med at skabe fremtidens effektive varmeløsninger til gavn for den grønne omstilling. Vores mission for det kommende år er klar. Vi vil arbejde videre på at vækste fjernvarmen og gøre den til et endnu mere attraktivt valg. Vores ambition er, sammen med resten af branchen, at accelerere udbredelsen af fjernvarme. Vi vil fortsætte med at bidrage til, og udvikle, innovative fjernvarmeløsninger, der gør fjernvarme til et oplagt valg for endnu flere. Vi tror på styrken i fællesskabet og ser frem til at fortsætte arbejdet med at gøre fjernvarmen endnu mere attraktiv – sammen.

Skrevet i: Artikler fra HVAC Magasinet

Seneste nyt fra redaktionen

Årskommentar 2025: Grøn omstilling i en ny virkelighed

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025

Klima og energi har også i 2025 fastholdt sin plads som en af de vigtigste dagsordener – selv i en tid præget af sikkerhedspolitiske spændinger og ustabilitet i Europa. Det er derfor særlig positivt, at det danske EU-formandskab har formået at sikre vedtagelsen af nye juridisk bindende klimamål for [...]

Årskommentar 2025: Vølund Varmeteknik udvider sortimentet

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025

Vølund Varmeteknik udvider sortimentet, og er nu totalleverandør af alt inden for varmepumper og fjernvarmeunits til både boliger og erhverv. Vølund Varmeteknik har i år taget et markant skridt i udviklingen som leverandør af energieffektive varmeløsninger Årskommentaren har været bragt i HVAC [...]

Årskommentar 2025: Et travlt år går på hæld

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025

Efter en afmatning i dele af markedet for elektroniske komponenter og styringer, er der igen kommet gang i salget. Ikke mindst har overgangen til omstillingen til propan givet travlhed hos både fabrikanter og i vores udviklingsafdeling. For eksempel har vi hjulpet en del kunder med at klargøre deres [...]

Årskommentar 2025: Danvak på ny kurs

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025

Danvak kigger tilbage på et år med forandringer, og som er baggrunden for, at man i dag står med en opdateret og stærk forening, der er placeret i et højt specialiseret fagligt miljø på Teknologisk Institut Årskommentaren har været bragt i HVAC Magasinet nr. 13, 2025 og kan læses uden [...]

Årskommentar 2025: Et stærkt år i et volatilt marked

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025

Nilan står solidt efter et år præget af forandringer, fokus og fremdrift – og leverer stærke driftsregnskaber på tværs af hele koncernen Årskommentaren har været bragt i HVAC Magasinet nr. 13, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen [...]

Årskommentar 2025: Endnu et gazelleår i Novencos House of Fans

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025

2025 har været endnu et år i fuld fart fremad for os. For andet år i træk er vi blevet udnævnt til Børsen Gazelle, og vi er både stolte og ydmyge over, at en 78 år gammel virksomhed fortsat kan gøre sig bemærket som en vækstvirksomhed. Det viser, at innovation, kvalitet og fokus på [...]

Årskommentar 2025: Et historisk år for VVS-messen

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025

Over 10.000 besøgende, tilfredse udstillere og et fagligt program med kant: VVS’25 blev et pejlemærke for hele branchen – og nu er blikket allerede fast rettet mod VVS’27 Årskommentaren har været bragt i HVAC Magasinet nr. 13, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger [...]

Årskommentar 2025: Produktnyheder, der styrker energieffektivitet og bæredygtighed

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025

Med fokus på at udvikle fremtidssikrede løsninger har vi i 2025 fortsat arbejdet målrettet på at skabe produkter, der både imødekommer kravene til bæredygtigt byggeri og bidrager til et sundt indeklima. Mens byggeaktiviteten i store dele af Europa viste en positiv udvikling, forblev det danske [...]

Årskommentar 2025: Fremtidens fjernvarme kan skabes i fællesskab

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025

I Gemina Termix kan man kigge tilbage på et år, der blandt andet har været præget af den manglende politiske udmelding om en slutdato for, hvornår gassen udfases i Danmark. Man har også deltaget i flere messer, som har budt på mange gode og faglige snakke med branchen. Det er også blevet til [...]

Årskommentar 2025: Et år med udvikling, fællesskab og fremdrift

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025

2025 har budt på både vækst, forandring og nye muligheder. Lindab Ventilation har samlet organisationen, udvidet sortimentet og styrket sit fokus på bæredygtighed og digitalisering. Salgsdirektør Puk Spencer ser tilbage på et travlt år – og frem mod et 2026 med endnu større [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Årskommentar 2025: Grøn omstilling i en ny virkelighed

    09.12.2025

  • Årskommentar 2025: Vølund Varmeteknik udvider sortimentet

    09.12.2025

  • Årskommentar 2025: Et travlt år går på hæld

    09.12.2025

  • Årskommentar 2025: Danvak på ny kurs

    09.12.2025

  • Årskommentar 2025: Et stærkt år i et volatilt marked

    09.12.2025

  • Årskommentar 2025: Endnu et gazelleår i Novencos House of Fans

    09.12.2025

  • Årskommentar 2025: Et historisk år for VVS-messen

    09.12.2025

  • Årskommentar 2025: Produktnyheder, der styrker energieffektivitet og bæredygtighed

    09.12.2025

  • Årskommentar 2025: Fremtidens fjernvarme kan skabes i fællesskab

    09.12.2025

  • Årskommentar 2025: Et år med udvikling, fællesskab og fremdrift

    09.12.2025

  • Årskommentar 2025: Vi investerer dér, hvor installatørerne møder os

    09.12.2025

  • Årskommentar 2025: Kan vi imødekomme de stigende krav til HVAC-branchen?

    09.12.2025

  • Glidende generationsskifte skal sikre kontinuiteten

    09.12.2025

  • Klimaforandringernes effekt på indeklimaet

    09.12.2025

  • 180 år og stadig nytænkende

    09.12.2025

Alle nyheder ›

/Brochurer
/White papers

  • Samsung WindFree™ katalog
  • Samsung luft til vand katalog
  • Samsung katalog Erhverv 2025
  • 💧 DriSteem – kvalitet i hver dråbe 🌿 SA Klima og Fugtteknik ApS – din klimapartner i fugtstyring
  • 🍏🥛 Servicepartner til kritisk fødevareproduktion
  • Dynasty – Pettinaroli dynamiske reguleringsventiler
  • Pettinaroli HVAC katalog
  • DynaFlow – gulvvarmeshunt med dynamisk reguleringsventil
  • Varme og Køling
  • Københavnermessen 2024
Se alle ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik