• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltVand04. 01. 2023 | Allan Malmberg

40.000 nye målere er på vej til kunderne i Silkeborg

AktueltVand04. 01. 2023 By Allan Malmberg

Jens Bastrup, direktør i Silkeborg Forsyning. Laura Møller, data- og digitaliseringschef i Silkeborg Forsyning. Søren Kristensen, formand Silkeborg Forsyning. Tommy Hansen, Senior Vice President i Kamstrup. Foto: Silkeborg Forsyning.

Silkeborg Forsyning har indgået en kontrakt med teknologivirksomheden Kamstrup om levering af omkring 40.000 nye fjernaflæste vand- og varmemålere. Silkeborg Forsyning får også adgang til Kamstrups trådløse kommunikationsnetværk samt målerdatasystem, der sikrer data af høj kvalitet, som kan optimere driften og potentielt kan udvikles til nye, kunderettede services.

Hos Silkeborg Forsynings kunder sidder der i dag omkring 20.000 vandmålere og 16.000 varmemålere, hvoraf en stor del er ved at være udtjente. De skal derfor udskiftes med nye, moderne målere, der bliver koblet op på et trådløst netværk, så alle relevante data kan fjernaflæses af Silkeborg Forsyning.

Leverancen på de mange målere og adgangen til kommunikationsnetværket og målerdatasystemet er netop kommet på plads med indgåelsen af en kontrakt mellem Silkeborg Forsyning og den danske teknologivirksomhed, Kamstrup, der er en af verdens førende leverandører af intelligente måleløsninger.

Med kombinationen af helt nye målere og det nye kommunikationsnetværk fremtidssikrer Silkeborg Forsyning aflæsningen af varme- og vandforbruget i mange år frem. Silkeborg Forsyning køber målerne af Kamstrup, men kommer ikke til at eje kommunikationsnetværket, der skal overføre data fra målerne til målerdatasystemet. I stedet betaler Silkeborg Forsyning licens for at bruge et eksisterende netværk ejet af Kamstrup.

Opgaven med at sætte de nye målere op begynder her i starten af det nye år og hele udskiftningen varer i omkring halvandet år.

De vand- og varmemålere, der er blevet sat op for nyligt og bliver sat op hen over vinteren vil kunne bruges i det nye system også. De mange målere, der skal udskiftes, skilles ad og materialerne sendes til genanvendelse.

Aftalen med Kamstrup sikrer os og kunderne et fremtidssikret og robust system i mange år frem. Vi lejer os ind på kommunikationsteknologien og kan dermed udnytte fremtidige teknologiske udviklinger på den front. Vi har også stillet store krav til performance og kvalitet af data. Og vi beder om mere data, end vi kan bruge lige nu. Det er med vilje, for det giver os en platform for innovation og en mulighed for at udnytte data, som vi ikke kender i dag. Det gør vi med et todelt fokus. Vi kan dels bruge data til at optimere vores produktion og fx producere mere bæredygtigt. Men nok så vigtigt, så vil vi sikre, at vi på baggrund af data kan udvikle de rigtige services til kunderne i fremtiden, forklarer data og digitaliseringschef i Silkeborg Forsyning, Laura Møller.

De nye målere og kommunikationsnetværket giver i sammenligning med de eksisterende målere og det eksisterende netværk en lang række fordele for både Silkeborg Forsyning og for kunderne.

Det nye system kan eksempelvis sende endnu flere og mere præcise data hurtigere tilbage til Silkeborg Forsyning med oplysninger om driftsforhold og forbrug. Det er til gavn for kunderne, der kan være sikre på, at deres forbrug opgøres meget præcist. Derudover indeholder teknologien bag målerne og målerdatasystemet en forbedret it-sikkerhed og sikker håndtering af de data om kundernes forbrug, som Silkeborg Forsyning indsamler.

Vi er utrolig stolte af samarbejdet med Silkeborg Forsyning, som vi oplever har en innovativ tilgang til, hvordan fremtidens forsyning ser ud. Vi har igennem mange år arbejdet med intelligente løsninger og udvikler løbende nye løsninger og services, hvor det er muligt at få endnu større gavn af data fra netværket. Derfor ser vi også meget frem til i tæt samarbejde med Silkeborg Forsyning at skabe værdi og fremtidssikrede løsninger gennem digitalisering og data, siger senior Vice President i Kamstrup, Tommy Hansen.

Kilde: Silkeborg Forsyning

Skrevet i: Aktuelt, Vand

Seneste nyt fra redaktionen

Danvas generalforsamling valgte en ny bestyrelse – og genvalgte Ellen Trane Nørby som formand

BrancheNytVand22. 05. 2026

Det er en blanding af nye og gamle navne, der de næste fire år skal sætte kursen for vandet i Danmark. DANVAs medlemmer - vandselskaberne - har valgt 15 navne til bestyrelsen i forbindelse med foreningens generalforsamling. Medlemmerne genvalgte på DANVAs generalforsamling tidligere minister, [...]

DANVA hylder Danmarks mest betydningsfulde vandløsninger ved 100-års jubilæum

Vand22. 05. 2026

DANVAs årsmøde markerer et århundrede med løsninger, der har været afgørende for danskernes hverdag og for udviklingen af det moderne samfund. I forbindelse med DANVAs 100-års jubilæum har medlemmerne stemt om, hvilke initiativer der har sat det mest varige og skelsættende aftryk på vandsektoren og [...]

Stigende materialeomkostninger og brug af force majeure – Dansk Håndværk klar med forklaring

BrancheNytSeneste22. 05. 2026

De stigninger priser på byggematerialer skaber bekymring i byggebranchen. Og udsigt til, at prisspiralen kan fortsætte, har betydet en strøm af henvendelser til Dansk Håndværk fra virksomheder, der vil vide, hvordan de er stillet, hvis en opgave pludseligt bliver langt dyrere end forudsat, da de [...]

Her er det danske Skills-hold – skal til september deltage i WorldSkills Shanghai 2026

AktueltBrancheNyt22. 05. 2026

Danmarks dygtigste fagatleter er netop udtaget til Skills Team Denmark 2026 og skal til september deltage i WorldSkills Shanghai 2026. 15 unge konkurrencedeltagere skal repræsentere de rød-hvide farver i 13 forskellige fag ved WorldSkills i Shanghai. - I SkillsDenmark er vi meget stolte over [...]

Nu er det sikkert: Verdo er klar til at sende fjernvarmen til Spentrup

AktueltVarme & køling20. 05. 2026

Verdo er klar med et nyt stort fjernvarmeprojekt i bestræbelserne på at gøre Randers uafhængig af den dyre fossile gas. Denne gang er det Spentrup, der bliver koblet på fjernvarmen, og det er et vigtigt skridt, siger Jesper Møller Larsen, direktør og COO hos Verdo, - ikke mindst i lyset af det [...]

Hverdagsstrøm bør komme fra solceller på tage og facader

Artikler fra HVAC Magasinet20. 05. 2026

Jens Engbo Norddal, administrerende direktør for Swisspearl Danmark A/S, kommer med et debatindlæg om solcelleenergi. Om hvorvidt, der findes en anden vej end landbaseret solcelleenergi, der ikke giver konflikt mellem borgere og solcelleenergi Debatindlægget har været bragt i HVAC Magasinet nr. [...]

Luften, vi indånder, er sjældent et problem. Før den er

Artikler fra HVAC Magasinet20. 05. 2026

I træbearbejdningsbranchen er støv bare en del af arbejdet. Et tegn på, at noget bliver skabt, formet og bragt til live. De færreste skænker det en tanke – indtil det ikke længere kan ignoreres: Når den vedvarende hoste ikke længere bare er en irritation. Når endnu en medarbejder går tidligt hjem [...]

Hansgrohe fejrer 125 års virksomhedshistorie

Artikler fra HVAC Magasinet20. 05. 2026

I år er det 125 år siden, at Hans Grohe etablerede sit lille værksted i Schiltach i Schwarzwald. Her specialiserede han sig i sanitetsprodukter og var tidligt opmærksom på udviklingen mod private badeværelser. Siden da har virksomheden solgt millioner af produkter, der både øger komforten og sparer [...]

Nyt EU-innovationsnetværk for vand bliver placeret i Danmark

Artikler fra HVAC Magasinet20. 05. 2026

Renere vand, nye svar på klimaforandringerne og mere innovation. European Institute of Innovation and Technology (EIT) har udpeget et nyt videns- og innovationsfællesskab, som skal drive Europas udvikling af vandteknologi de næste 15 år – og vinderprojektet har hovedsæde i Danmark Artiklen har [...]

Camfil satser på styrket logistik og digitale løsninger

Artikler fra HVAC Magasinet20. 05. 2026

Egen vognpark, flere ubemandede Click & Collect-lagre og punchout-løsninger, hvor kunder kan handle direkte via egne indkøbssystemer. Sammen med blandt andet Environmental Product Declarations (EPD’er) og IoT-platformen AirCair Connect, er det alle løsninger, som skal styrke Camfils position på [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Taknemmelig for den store opbakning fra kunder, kolleger og samarbejdspartnere 💧🤝

  • Danvak

    Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

  • METRO THERM A/S

    Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

  • Building Green

    Har du set programmet for BIM World Copenhagen 2026?

  • Well Air A/S

    Luft-til-luft eller luft-til-vand varmepumpe – hvornår vælger man hvad?

  • Schneider Electric Danmark

    Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Bliv ekspert i installation af Vølund varmepumper – helt gratis

  • Genvex

    Radon i huset? Peter fandt en lettere løsning

  • Building Green

    Når der ikke er mere plads til biodiversitet – hvad gør du så?

  • Building Green

    Træbyggeri: Her mødes branchen i næste uge

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danvas generalforsamling valgte en ny bestyrelse – og genvalgte Ellen Trane Nørby som formand

    22.05.2026

  • DANVA hylder Danmarks mest betydningsfulde vandløsninger ved 100-års jubilæum

    22.05.2026

  • Stigende materialeomkostninger og brug af force majeure – Dansk Håndværk klar med forklaring

    22.05.2026

  • Her er det danske Skills-hold – skal til september deltage i WorldSkills Shanghai 2026

    22.05.2026

  • Nu er det sikkert: Verdo er klar til at sende fjernvarmen til Spentrup

    20.05.2026

  • Hverdagsstrøm bør komme fra solceller på tage og facader

    20.05.2026

  • Luften, vi indånder, er sjældent et problem. Før den er

    20.05.2026

  • Hansgrohe fejrer 125 års virksomhedshistorie

    20.05.2026

  • Nyt EU-innovationsnetværk for vand bliver placeret i Danmark

    20.05.2026

  • Camfil satser på styrket logistik og digitale løsninger

    20.05.2026

  • Højtemperaturvarmepumper til dekarbonisering af industriel procesvarme

    20.05.2026

  • Batteridrevet innovation med Milwaukee MX Fuel elektrosvejse-maskine

    20.05.2026

  • Skuffet over resultatet af CCS-puljen – kun en aktør modtager tilskud

    20.05.2026

  • Ny undersøgelse slår fast: Energikrise får danskerne til at drømme grønt

    20.05.2026

  • I krydsfeltet mellem energi, teknologi og sikkerhed – Inspirationsdag med fokus på AI

    20.05.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik