• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Bæredygtigt byggeriSeneste03. 09. 2025 | Allan Malmberg

17 kommuner henter 4,3 mio. kr. i støtte fra Plan22+ til tre aktuelle temaer

Bæredygtigt byggeriSeneste03. 09. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Steffen Stamp

Plan22+ er en femårig indsats, som frem mod 2027 skal medvirke til at fremme en bæredygtig planlægning og byudvikling.

17 kommuner kan u se frem til støtte på samlet set mere end 4 mio. kr. med fokus på tre aktuelle temaer: 15minutters byen, den kompakte, grønne by og klimahensyn i parcelhusområder.

Kommunerne skal med deres pilotprojekter i fællesskab udvikle ny viden og konkrete løsninger, der kan inspirere andre kommuner og bidrage til at indfri Danmarks klimamål. Der er bevilget i alt 4,3 mio. kr. til de 17 pilotprojekter.

Partnerskabet bag Plan22+ består af Plan- og Landdistriktsstyrelsen og den filantropiske forening Realdania, og det er herfra, at de 17 kommuner, foruden den økomimiske håndsrækning, også kan hente kan hente sparring og rådgivning.

Følgende kommuner arbejder med de tre temaer:

15 minutters byen
Hillerød, Odsherred, Skanderborg, Slagelse og Aarhus kommuner vil undersøge, hvordan det internationale planlægningskoncept 15 minutters byen kan bruges i Danmark.

15 minutters byen kan skabe mere bæredygtige og attraktive byer ved at give nærhed til hverdagsfunktioner inden for en radius af 15 minutter på cykel. Kommunerne sætter fokus bl.a. på at styrke bæredygtige transportvaner på f.eks. cykel og gåben.

Den kompakte, grønne by
Esbjerg, Holbæk, Høje Taastrup, Kolding, Odense og Tønder Kommuner vil arbejde med, hvordan man kan planlægge byer, så de både er bygget tæt og samtidig har grønne områder.

Det handler om at bruge forskellige af kommuneplanlægningens værktøjer til at forbedre måden, som man bruger byens eksisterende arealer på og i sammenhæng med oplandet og naturen omkring byen.

Klimahensyn i parcelhusområder
Gladsaxe, Furesø, Halsnæs, Nyborg, Solrød og Aalborg kommuner undersøger nye muligheder for at planlægge boligområder med villaer og parcelhus, så det både bevarer disse områders kvaliteter og samtidig bidrager til den grønne omstilling.

Det kan konkret f.eks. være at etablere mindre boliger, opdele eksisterende huse eller skabe forskellige former for hybridboliger.

Foruden de 17 nye pilotprojekter har Plan22+ støttet i alt 15 andre pilotprojekter i hhv. 2023 og 2024 i kommuner landet over. De 15 pilotprojekter har bl.a. fokus på grøn mobilitet, levende bymidter, klimarigtige boligområder samt en sammenhængende og helhedsorienteret kommuneplan, der integrerer klima og energi.

Kilde: Realdania

Skrevet i: Bæredygtigt byggeri, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Ny Krone er hjertet hos fjernvarmen til borgerne i Esbjerg og Varde

AktueltVarme & køling19. 11. 2025

DIN Forsynings produktionsanlæg til fjernvarme på Esbjerg Havn består af en række produktionsenheder, der supplerer hinanden. Det hele kobles sammen af fordelercentralen, Ny Krone, der sender fjernvarmevand i forskellige temperaturer og med forskelligt tryk ud til fjernvarmekunderne i Esbjerg og [...]

Europæisk standard skal gøre cirkulært produktdesign til en konkurrencefordel

AktueltBrancheNyt19. 11. 2025

Den europæiske standard ’Metode til at opnå cirkulært produktdesign’ er nu tilgængelig på dansk. Standarden hjælper virksomheder med at tænke cirkularitet ind allerede i designfasen – og dermed gøre op med brug-og-smid-væk-kulturen. Vi kender det alle sammen: En lille del af et produkt går i [...]

Vedvarende energi skal blive en bedre forretning – kommunerne skal have flere skattekroner

Energi19. 11. 2025

Når en kornmark bliver omdannet til en mark med grøn energiproduktion, stiger de samlede skattebetalinger og lokale bidrag voldsomt. Men kommunernes andel af selskabsskatteindtægterne havner langt fra altid i den kommune, som lægger jord til grøn energiproduktion. Det skal laves om, mener Green [...]

Hvem skal beskytte dit drikkevand de næste fire år? Fors Kundevalg er i gang

Vand19. 11. 2025

Nu er kommunalvalget overstået, men der er ét kryds mere at tage stilling til. Fra den 19. november kunne man nemlig stemme til Fors Kundevalg 2025. Valget er digitalt og kan klares fra sofaen. Som øvrige kommunalt ejede vand- og spildevandsselskaber skal Fors have ny bestyrelse. I den [...]

Fjernvarmen er den største trækhest til at få det danske samfund elektrificeret

EnergiSeneste19. 11. 2025

Hvad driver elektrificeringen i Danmark? Det gør faktisk fjernvarmen. Elektrificeringen er gået så stærkt, at fjernvarmesektoren i årene 2019-2024 har stået for 61 procent af den stigende elektrificering i Danmark. - Det er en øjenåbner, at fjernvarmen lige nu driver elektrificeringen i Danmark [...]

GK Danmark oplever markant vækst i serviceforretningen

Artikler fra HVAC Magasinet18. 11. 2025

GK Danmark vokser kraftigt inden for teknisk service. Med nye afdelinger og opkøb i Jylland fastholder virksomheden balancen mellem service og entreprise og står stærkere i et marked med stigende efterspørgsel på driftssikre tekniske løsninger Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 12, [...]

Luft i varme- og køleanlæg – overvej en vakuumaflufter

Artikler fra HVAC Magasinet18. 11. 2025

Luft i lukkede anlæg isolerer, forhindrer effektiv varme- eller køleoverførsel og øger risikoen for korrosion. Det kan være svært eller umuligt at fjerne al luft i et lukket system på traditionel vis, for eksempel med gammeldags manuel udluftning fra luftskruer eller ved hjælp af automatiske [...]

Teknisk isolering tager nye skridt mod selvstændig entreprise

Artikler fra HVAC Magasinet18. 11. 2025

På Techisol 2025 var der bred enighed om, at teknisk isolering spiller en nøglerolle i energieffektivt byggeri – men også, at faget stadig mangler den opmærksomhed og forståelse, der skal til for at blive behandlet som en selvstændig entreprise Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 12, [...]

Nøglen til effektive og energibesparende varmeanlæg

Artikler fra HVAC Magasinet18. 11. 2025

Korrekt flowindregulering i varmeanlæg er afgørende for optimal varmefordeling, energibesparelse og lang levetid på installationerne. Uden hydraulisk balance risikerer man kolde zoner, øget energiforbrug og unødvendig slitage. Her får du opskriften på, hvordan både radiator- og gulvvarmesystemer får [...]

Sol og vind slår kul

Artikler fra HVAC Magasinet18. 11. 2025

AI-datacentre har enormt stort elforbrug. 350 millioner elbiler på vejene verden over i 2030 Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 12, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her) Af Jørgen Gullev, civilingeniør I løbet [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Genvex

    Hold dit indeklima i topform – få en serviceaftale!

  • METRO THERM A/S

    Kenny fra Fjerritslev Fjernvarme skruer op for den grønne omstilling med nye units

  • Schneider Electric Danmark

    Velkommen til podcasten The Great Switch

  • Well Air A/S

    Samsung ClimateHub – Alt i en hydrotank til varmepumper

  • Well Air A/S

    Samsung R290: Den nye generation luft-til-vand til professionelle installatører

  • Schneider Electric Danmark

    WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

  • Belimo A/S

    Energiventiler giver datacentre driftssikkerhed

  • Condair A/S

    To 30-års jubilæer markerer Condairs rejse fra dansk startup til global markedsleder

  • Schneider Electric Danmark

    Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

  • Schneider Electric Danmark

    Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny Krone er hjertet hos fjernvarmen til borgerne i Esbjerg og Varde

    19.11.2025

  • Europæisk standard skal gøre cirkulært produktdesign til en konkurrencefordel

    19.11.2025

  • Vedvarende energi skal blive en bedre forretning – kommunerne skal have flere skattekroner

    19.11.2025

  • Hvem skal beskytte dit drikkevand de næste fire år? Fors Kundevalg er i gang

    19.11.2025

  • Fjernvarmen er den største trækhest til at få det danske samfund elektrificeret

    19.11.2025

  • GK Danmark oplever markant vækst i serviceforretningen

    18.11.2025

  • Luft i varme- og køleanlæg – overvej en vakuumaflufter

    18.11.2025

  • Teknisk isolering tager nye skridt mod selvstændig entreprise

    18.11.2025

  • Nøglen til effektive og energibesparende varmeanlæg

    18.11.2025

  • Sol og vind slår kul

    18.11.2025

  • Ny undersøgelse: Dårligt indeklima har betydning for, hvor forældre sætter deres kryds

    18.11.2025

  • Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

    14.11.2025

  • Cirkulær forretningsmodel puster nyt liv i pumper til grundvandssænkning

    14.11.2025

  • Udbud styrker gasforsyningssikkerheden frem mod vinteren

    14.11.2025

  • Ahlsell styrker sig indenfor arbejdstøj og sikkerhed – indgår aftale om at købe SJEB A/S

    14.11.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik