• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Navne01. 04. 2024 | Allan Malmberg

130 års erfaring i tre medarbejdere: Hammel-virksomhed fejrer imponerende jubilæer

Navne01. 04. 2024 By Allan Malmberg

Per Bachmann Andersen (tv), Keld Langberg og Allan Duelund. Foto: Wavin

Rørgiganten Wavin skød 2024 i gang med tre bemærkelsesværdige jubilæer, der tilsammen repræsenterer hele 130 års erfaring i virksomheden. De tre jubilarer, Keld Langberg, Allan Duelund og Per Bachmann Andersen, har bidraget i virksomheden i imponerende 40 og 50 år. Spørger man landeansvarlig for Wavin i Norden, Henrik Falck, er de lange ansættelser og mange års erfaring en gave for enhver virksomhed.

Hammel-virksomheden Wavin er leverandør af løsninger inden for VA, VVS-, afløbs- og kloaksystemer samt regnvandshåndtering. Men det er ikke kun udadtil, at virksomheden finder anledning til at fejre succesen. Hos Wavin er det er nemlig ikke en helt ualmindelig begivenhed, at medarbejdere fejrer 25, 30 og 40 år lange ansættelser. Og nu også virksomhedens første 50-års jubilæum.

HR-manager hos Wavin, Inge-Mette Rosenberg fortæller:

– Hos Wavin er vi privilegerede med medarbejdere, hvoraf flere kolleger loyalt har været ansat i flere årtier. I 2023 kunne vi f.eks. fejre hele ni 25- og 40-års jubilæer for medarbejdere fra alle dele af virksomheden, og i år har vi syv jubilæer. Det er noget helt særligt og vidner om, at vi har en god arbejdsplads. Det giver et godt mix af medarbejdersammensætningen med medarbejdere med lang anciennitet og solid erfaring, samt nye medarbejdere, der bidrager med andre tilgangsvinkler og udfordrer det eksisterende. Det gør Wavin rustet til både de interne og eksterne globale udfordringer, som vi ser fremadrettet.

Årets første måned bød alligevel på et jubilæum ud over det sædvanlige. Wavin kunne nemlig fejre Keld Langbergs 50-års jubilæum – det første i virksomhedens historie.

Keld Langberg blev ansat i rørproduktionen som kun 18-årig i 1974 og har siden dengang arbejdet med ekstrudering på skiftehold. Det gør han stadig her 50 år senere, da det er den arbejdsform, der har passet hans liv bedst.

– Det er skønt at kunne fejre Kelds 50 års loyale engagement hos Wavin. Vi er meget taknemmelige for fortsat at have ham på holdet, mærke stolthed og engagement for Wavin, og han fortjener al den hyldest og anerkendelse, der kommer hans vej, fortæller HR-manager hos Wavin, Inge-Mette Rosenberg.

Januar 2024 blev en særdeles festlig måned, da også Per Bachmann Andersen og Allan Duelund begge kunne fejre 40 år hos Wavin. Per Bachmann Andersen, der startede som VVS-rørlægger, har bestridt forskellige roller og er i dag produktionschef med ansvar for råvare og vedligehold. Allan har alle årene været en del af afdelingen for Specialløsninger, hvor hans primære fokus har været svejseopgaver og specialtilpassede løsninger inden for regnvandshåndtering og kloakområdet.

– Det har været fantastisk at få lov til at hylde Keld, Per og Allans indsats gennem årene. De har i den grad bidraget til at forme den virksomhed, vi er i dag. Tilsammen repræsenterer de tre herrer jo 130 års erfaring i Wavin – det er i sig selv helt enestående!

De langvarige ansættelser er ikke kun et symbol på stor dedikation blandt medarbejderne, men også en væsentlig kilde til viden og erfaring, som virksomheden kan trække på. Det fortæller Country Director for Wavin i Norden, Henrik Falck:

– Keld, Allan og Per har været nærmeste vidner til Wavins udvikling og transformation gennem årene. Det er medarbejdere som dem, hvis dybe kendskab til virksomhedens historie, som spiller en afgørende rolle i at udvikle og værne om vores kerneværdier og kultur.

Henrik Falck afslutter:

– Hos Wavin er vi stolte af at have skabt en arbejdsplads, hvor så mange har lyst til at blive i hele eller store dele af deres arbejdsliv. At have mennesker med så mange års erfaring ansat er en gave for enhver virksomhed. Det skaber ikke kun stabilitet, men også en kontinuitet i vores arbejde og forståelse for, hvordan vi kan fortsætte med at forbedre os.

De tre jubilarer blev fejret ved hver sin interne reception på Wavinvej i Hammel. Her fik både gamle nye kollegaer mulighed for at ønske de erfarne herrer tillykke.

Kilde: Wavin

Skrevet i: Navne

Seneste nyt fra redaktionen

Økonomisk tab er klart den største byrde ved mange værkstøjstyveri

BrancheNyt22. 10. 2025

Når tyve går på strandhugst på byggepladser eller begår indbrud i varevogne, kunne ”undskyldningen” være, at virksomhederne jo er forsikrede, så det er nærmest uden konsekvenser, at de mister noget værktøj. Sådan er det imidlertid langt fra, viser en undersøgelse toretaget af [...]

Varmepumpe med Smart Grid-regulering udnytter strømmen, når den er billigst

AktueltEnergiVarme & køling22. 10. 2025

Bosch har lanceret Smart Grid-regulering – en funktion, der overvåger elmarkedet døgnet rundt og tilpasser varmepumpens drift, så energiforbruget automatisk placeres i de billigste timer til fordel for boligejernes varmeregning og kapaciteten på elnettet. Funktionen er gratis og tilgængelig for alle [...]

NFA lancerer Danmarks første AI-podcast om arbejdsmiljø: ”Forskning på farten – 4 minutter fra NFA”

AktueltBrancheNyt22. 10. 2025

4 minutter. Længere tid tager det ikke at blive opdateret med de seneste nyheder fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA). Med den nye podcastserie ”Forskning på farten – 4 minutter fra NFA” vil NFA gøre det lettere at få viden, gode råd og indsigter om et sundt og sikkert [...]

DIN Forsyning vælger at udvide sin bestyrelse med nye medlemmer udefra

BrancheNyt22. 10. 2025

Som et af Danmarks største multiforsyningsselskaber spiller DIN Forsyning en nøglerolle både som kritisk infrastruktur og i den grønne omstilling. Med en velfungerende og sikker drift og en vilje til at være ambitiøse i fremtidens løsninger og teknologier er det kommunalt ejede forsyningsselskab [...]

EUs energiministre er enige – 1. januar 2028 skal det være helt slut med russisk gas

Energi20. 10. 2025

Energiministrene fra EU har trukket en streg i sandet. Fra den 1. januar 2028 skal det være helt slut med russisk gas i hele Europa. Næste år vil det i øvrigt også være slut med de kortsigtede gaskontrakter. Europa har stigende grad skruet ned for gassen fra Putin siden han gik ind i Ukraine, men [...]

Danske droner på jagt om natten efter lækager i fjernvarmerør – har fundet over 2.300 utætheder

SenesteVarme & køling20. 10. 2025

Droner fra den danske virksomhed Drone Systems flyver om natten og kan via varmefølsomme kameraer opdage varmelækager fra fjernvarmerør i jorden. Og dem er der en del af. I løbet af de 10 år, virksomheden har udført arbejdet, har de opdaget over 2.300 lækager. 230 om året eller mere end 4 om [...]

Varmere vejr betyder mindre indtægter til Hofor – derfor stiger prisen allerede nu

AktueltVarme & køling20. 10. 2025

Vejret har været dejligt og lunt i 2025. Det betyder et mindre forbrug af fjernvarmen, og dermed færre indtægter til Hofor, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab. Men omkostningerne til at vedligeholde rør og levere varmen er de samme, og derfor er man nødt til at hæve prisen med tre procent til [...]

UVC-teknologi skal beskytte hospitaler mod skimmel og give bedre indeklima

AktueltIndeklima20. 10. 2025

Skimmel i hospitalsbygninger er et voksende problem, der truer både patientsikkerheden og bygningsdriften. Fugt, ventilationssystemer og ældre konstruktioner skaber ideelle forhold for vækst af skimmelsvamp, som kan have alvorlige konsekvenser for patienter med svækket immunforsvar. Nu bliver den [...]

Sproget kan være en hjælp for den grønne omstilling – eller en regulær stopklods

Bæredygtigt byggeri17. 10. 2025

Kommunikation er altafgørende, hvis man vil nå ud til store grupper i befolkningen. Det rigtige sprog skubber på, mens det forkerte sprog, forkerte ord eller fagudtryk kan være en regulær stopklods for selv de bedste initiativer. Netop sprog, byggebranchen og den grønne omstilling er [...]

Finans Danmark vil have fjernet regulatoriske barrierer for at få fart i de grønne projekter

Energi16. 10. 2025

Regler, uklare rammer og usikkerhed udgør en barriere for mange projekter for nye grønne teknologier, der skal hjælpe med at nå klimamålet om CO2-neutralitet i 2050. Finans Danmark kommer med en række anbefalinger, der fjerner regulatoriske barrierer og give bedre rammevilkår, så finansieringen [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Building Green CPH indtager Lokomotivværkstedet!

  • Building Green

    Mød internationale og prisvindende arkitekter på Building Green CPH

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU’er

  • Building Green

    Oplev to nye scener på Building Green CPH

  • Building Green

    170 løsninger og produkter til byggeriet samlet på ét sted

  • Genvex

    Casper fik perfekt indeklima i renoveret hus

  • Vølund Varmeteknik A/S

    📣 Fjernvarmeunits til ny kollega hos Vølund

  • Building Green

    Se de nominerede til Det Bæredygtige Element 2025

  • Building Green

    Gratis billet til Building Green CPH

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric deltager ved Dansk Fjernvarme Landsmøde 2025

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Økonomisk tab er klart den største byrde ved mange værkstøjstyveri

    22.10.2025

  • Varmepumpe med Smart Grid-regulering udnytter strømmen, når den er billigst

    22.10.2025

  • NFA lancerer Danmarks første AI-podcast om arbejdsmiljø: ”Forskning på farten – 4 minutter fra NFA”

    22.10.2025

  • DIN Forsyning vælger at udvide sin bestyrelse med nye medlemmer udefra

    22.10.2025

  • EUs energiministre er enige – 1. januar 2028 skal det være helt slut med russisk gas

    20.10.2025

  • Danske droner på jagt om natten efter lækager i fjernvarmerør – har fundet over 2.300 utætheder

    20.10.2025

  • Varmere vejr betyder mindre indtægter til Hofor – derfor stiger prisen allerede nu

    20.10.2025

  • UVC-teknologi skal beskytte hospitaler mod skimmel og give bedre indeklima

    20.10.2025

  • Sproget kan være en hjælp for den grønne omstilling – eller en regulær stopklods

    17.10.2025

  • Finans Danmark vil have fjernet regulatoriske barrierer for at få fart i de grønne projekter

    16.10.2025

  • Nyt omfattende naturprojekt i Solrød er på plads – samtænker mange interesser

    15.10.2025

  • Lemvigh-Müllers håndværkerbutik i Sønderborg har fået ny chef – og et nyt mål

    15.10.2025

  • Hos KORN180 giver man DIN Forsynings slidte arbejdstøj et nyt liv

    15.10.2025

  • Dansk forbrug af biomasse er stigende – især biogas og skovflis er steget de seneste fem år

    15.10.2025

  • Lemvigh-Müller slår dørene op til en ny håndværkerbutik i Sønderborg

    13.10.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik