• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltEnergi29. 03. 2023 | Allan Malmberg

Vores stabile spareindsats skal fortsætte – den vil gøre gavn til næste kommende vinter

AktueltEnergi29. 03. 2023 By Allan Malmberg

Foto: Adobe Stock

Danskerne har sparet på energien. Gasforbruget er nærmest tumlet ned med mere end 25 procent, og vi har også holdt igen med elforbruget (10 procent), viser tal fra Energistyrelsen.

De gode vaner har ikke bare gavnet den enkeltes pengepung og hele energiforsyningssituationen i denne vinter – det vil ligeledes kunne mærkes i den kommende vinter, der således ikke vil byde på risiko for fx afbrydning af gassen eller brownout, hvor elforsyningen afbrydes i kortere eller længere sekvenser.

Gaslagerfyldningen i Danmark og EU er her i slutningen af fyringssæsonen væsentligt højere end normalt. Med godt 72 % fyldte lagre, ligger Danmark i top i EU-sammenhæng, hvor gaslagerfyldningen på omkring 56 % tangerer det højeste niveau i fem år. Det stiller os bedre med udsigt til sommerens lagerfyldning.

Alligevel fastlår vicedirektør i Energistyrelsen, Martin Hansen, at det vigtigste er at fastholde de gode sparevaner.

Energistyrelsens seneste vurdering er nemlig, at spareindsatsen skal fortsætte. Ellers risikerer EUs gaslagre at blive tømt, når gasforbruget når sit højeste niveau næste fyringssæson.

– Danskernes adfærd påvirker forsyningssituationen på længere sigt. I Europa skal vi i løbet af 2023 reducere gasforbruget med mindst 15 % for at sikre gas til hele næste vinter. Derfor er det vigtigt, at vi tager vinterens gode sparevaner med ind i foråret og sommeren, siger vicedirektør i Energistyrelsen, Martin Hansen.

Vi er godt på vej til at kunne klare os uden den russiske gas, hvis man ser på EU som et samlet hele. I 2021 dækkede den russiske gas 35 procent af EUs forbrug. Nu er det nede på 6-8 procent, og i løbet af året vil importen formentligt helt stoppe.

Og vi kan godt klare os uden russisk gas, selvom det bliver sværere at fylde lagrene til sommer. I EU er det aftalt, at lagrene skal fyldes til minimum 90 % i november 2023.

Det er vigtigt for forsyningssikkerheden henover vinteren, men det kan også blive dyrt, hvis vi ikke allerede nu sparer på gassen. Når vi sparer på gas i de varme måneder, og herunder minimerer gasforbruget til elproduktion, kan den nemlig lagres og bruges i de kolde måneder – det giver fleksibilitet.

Sparer vi nok på gassen, er vores lagre ikke så tomme, og vi kan fylde på lager med eksempelvis norsk gas, anden ledningsført gas eller LNG, som importeres fra eksempelvis USA.

Imidlertid er det dog usikkert, hvor meget LNG-markedet forventes at blive presset af Kinas genoplukning af industrien. Derudover vil systemet stadig kunne blive presset, hvis der skulle bliver behov for en stor andel gasfyret elproduktion som følge af fx vindstille vejr, eller havarier på andre anlæg.

Kilde: Energistyrelsen

Skrevet i: Aktuelt, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Nye målemetoder og digital infrastruktur skal sikre renere byvand i Europa

SenesteVand26. 11. 2025

Hvordan håndterer vi regnvand, overløb og forurening i fremtidens byer? Det er omdrejningspunktet i forskningsprojektet UrbanM2O, hvor Danmark har en central rolle med 44 millioner kroner i støtte fra EU’s Horizon Europe-program. Samarbejdspartnerne i Danmark er DTU, Danmarks Miljøportal, [...]

Polykrisernes tid skal få det politiske lag til at kigge mod Sverige og Finland

BrancheNytEnergi26. 11. 2025

Det er på høje tid, at danske politikere rykker tættere sammen i bussen og trækker i samme retning i forhold til Danmarks teknologiske udvikling og omstilling. Sådan lyder opfordringen fra 26 danske teknologiledere fra erhvervsliv, universiteter, organisationer og fonde efter intensive dialoger [...]

Renoveringspulje lige på nippet til at lukke for i år – sidste frist er i denne uge

AktueltEnergiIndeklimaVentilation26. 11. 2025

Man kan lige nå det, hvis man er hurtig på tasterne og er interesseret i at søge midler fra dette års renoveringspulje - den lukker nemlig med udgangen af denne uge. Energirenoveringspuljen på 38,4 millioner kroner uddeler midler til energiforbedring af boligen - fx et ventilationsanlæg. Også [...]

Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

AktueltBrancheNyt26. 11. 2025

Hvordan bliver en god idé til noget man tjener penge på? For langt de fleste er der to mulige svar på detspørgsmål: ”Start en virksomhed” eller ”Sælg idéen”. Ikke mange ved, at der findes en slags mellemting mellem de to muligheder. Det er jo ikke alle, som ønsker at starte en virksomhed med [...]

Systematic satser stort på national sikkerhed og kritisk infrastruktur med ny forretningsenhed

BrancheNytEnergi26. 11. 2025

Hybridkrig og digitale trusler nedbryder grænsen mellem civil og militær sikkerhed og skaber behov for løsninger, der kan beskytte samfundets kritiske systemer og infrastruktur. Som leverandør af softwaresystemer til Forsvaret, myndigheder og den private sektor har Systematic derfor oprettet en ny [...]

Varmepumpen er populær – men kun cirka hver anden husejer kender tilskudspuljen

EnergiSeneste24. 11. 2025

Næst efter den meget udbredte fjernvarme, er varmepumpen den mest foretrukne opvarmningsform. Og skifter man fra fx gas til til netop varmepumpe, er der økonomisk hjælpe at hente i varmepumpepuljen, der stadig er åben. Trods det, er det langt fra alle, der kender til tilskudspuljen, hvor man kan [...]

Er din rådgivning og teknologivalg klar til fremtidens fjernvarme?

Ikke kategoriseret24. 11. 2025

HOFOR inviterer til gå-hjem-møde rettet mod VVS-branchen d. 26. november kl. 15.00-17:30 i København. Frem mod 2033 sænker HOFOR gradvist temperaturen i fjernvarmenettet for at mindske varmespild og gøre plads til mere vedvarende energi. Det betyder, at nogle kunder får brug for at få justeret, [...]

Natlige flyvetur med droner skal finde huller i københavnernes fjernvarmerør

AktueltEnergi24. 11. 2025

Hvis man ser en drone over København den næste måned, så kan det blot være en drone, der er på himlen for at tjekke, om der er læk i fjernvarmerørene under jorden. Og her er en del rør at tjekke. Lidt under 3.000 kilometer fjernvarmerør sikrer københavnerne varme i radiatoren og varmt vand i [...]

Tilskud på ekstra 10.000 kr. skal få flere til at vælge en varmepumpe

AktueltEnergiVarme & køling24. 11. 2025

Næste år er der ekstra penge at hente i tilskud, hvis man vælger at skifte til en varmepumpe. Ifølge Energistyrelsen stiger tilskuddet 10.000 kr. så man kan få 27.000 kr. i hjælp til køb af en luft-til-vand varmepumpe. En udmelding, man er ganske godt tilfreds med hos brancheorganisationen [...]

Elektrisk varevogn fra Renault giver teknisk knock-out til de fleste personbiler

EnergiProduktNyt21. 11. 2025

En elbil med 800 Volts teknologi, V2L (vehicle-to-load) og V2G teknologi (vehicle-to-grid) hører hjemme i den tekniske superliga for elbiler. Ikke et sted, man normalt venter at finde en varevogn. Ikke desto mindre er det tilfældet med den helt nye Renault Trafic E-Tech. Modelles 800V teknologi [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Erik Larsen & Søn ApS

    5+1 måder du kan nedstroppe dine HVAC-installationer på

  • Guldager A/S

    Guldager A/S og Vision Watercare by Guldager udstiller på DK CAMP Messen

  • Guldager A/S

    Guldager A/S ansætter Lars Jacobsen som ny Customer Operations & Project Management

  • Well Air A/S

    Samsung EHS Hydro-enhed: Fleksibilitet og hurtig installation for den professionelle varmepumpetekniker

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    📍 Mød os på Ajour 2025 i Odense – stand 4732!

  • Condair A/S

    Condair er klar til Ajour-messen 2025

  • Resideo

    RESIDEO ER KLAR TIL EN BLYFRI FREMTID – OG LANCERER NY GENERATION AF DRIKKEVANDSFILTRE – TILPASSET FREMTIDENS KRAV

  • Genvex

    Hold dit indeklima i topform – få en serviceaftale!

  • METRO THERM A/S

    Kenny fra Fjerritslev Fjernvarme skruer op for den grønne omstilling med nye units

  • Schneider Electric Danmark

    Velkommen til podcasten The Great Switch

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nye målemetoder og digital infrastruktur skal sikre renere byvand i Europa

    26.11.2025

  • Polykrisernes tid skal få det politiske lag til at kigge mod Sverige og Finland

    26.11.2025

  • Renoveringspulje lige på nippet til at lukke for i år – sidste frist er i denne uge

    26.11.2025

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    26.11.2025

  • Systematic satser stort på national sikkerhed og kritisk infrastruktur med ny forretningsenhed

    26.11.2025

  • Varmepumpen er populær – men kun cirka hver anden husejer kender tilskudspuljen

    24.11.2025

  • Er din rådgivning og teknologivalg klar til fremtidens fjernvarme?

    24.11.2025

  • Natlige flyvetur med droner skal finde huller i københavnernes fjernvarmerør

    24.11.2025

  • Tilskud på ekstra 10.000 kr. skal få flere til at vælge en varmepumpe

    24.11.2025

  • Elektrisk varevogn fra Renault giver teknisk knock-out til de fleste personbiler

    21.11.2025

  • Ny Krone er hjertet hos fjernvarmen til borgerne i Esbjerg og Varde

    19.11.2025

  • Europæisk standard skal gøre cirkulært produktdesign til en konkurrencefordel

    19.11.2025

  • Vedvarende energi skal blive en bedre forretning – kommunerne skal have flere skattekroner

    19.11.2025

  • Hvem skal beskytte dit drikkevand de næste fire år? Fors Kundevalg er i gang

    19.11.2025

  • Fjernvarmen er den største trækhest til at få det danske samfund elektrificeret

    19.11.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik