• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Vand30. 09. 2024 | Allan Malmberg

Vejle Kommune topper en kedelig statistik – har fået flest skybrud

Vand30. 09. 2024 By Allan Malmberg

Illustration: F&P

Langt fra alle statistikker er nogle, man ønsker at toppe, men det er præcis sådan en af slagsen, som Vejle Kommune tager 1.pladsen i. Den er den kommune, som har fået flest skybrud.

Det viser nye tal fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.

Helt præcist er der observeret 65 procent flere skybrud, når man sammenligner perioden 2011-2017 med perioden 2018-2024. Og Vejle er den kommune, der med 42 dage ud af samtlige 212 dage med skybrud i perioden 2011-2014 tager den kedelige førsteplads over kommuner med flest skybrudsdage.

Tæt efter Vejle Kommune følger Aabenraa- og Herning kommuner, der med henholdsvis 38 og 37 dage.

– Jeg tror godt, borgerne i Vejle har haft det på fornemmelsen, og nu kan de se det sort på hvidt: Deres kommune er hårdt ramt af kraftig regn, siger Pia Holm Steffensen, underdirektør, F&P.

– I det hele taget rammes Danmark af stadigt flere skybrud, og tusindvis af danskere har stået i den ulykkelige situation at få bolig eller virksomhed oversvømmet. Derfor skal vi som samfund sørge for at investere massivt i klimasikring, og det haster, siger hun.

F&P har tidligere vist, at skader efter skybrud og stormflod alene i 2023 udgjorde 3 milliarder kroner, og derfor har branchen foreslået, at staten som minimum investerer et tilsvarende beløb i klimasikring.

Blandt andet har F&P foreslået en pulje, der kan give boligejere en økonomisk håndsrækning, hvis de ønsker at flytte fra en bolig i et særligt sårbart område.

Læs hele analysen her

Kilde: F&P

Vejle Kommune topper skybrudsstatistikken
26.9.2024 11:35:57 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse

Del

Antallet af skybrud, der rammer Danmark, er steget kraftigt de seneste år – og Vejle Kommune topper med en kedelig førsteplads med flest dage med skybrud. Umiddelbart efter følger Aabenraa og Herning. Det viser nye tal fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen – der opfordrer til at investere milliarder nationalt i klimasikring.

Vejret bliver stadigt vildere og regnen stadigt kraftigere.

Helt præcist er der observeret 65 procent flere skybrud, når man sammenligner perioden 2011-2017 med perioden 2018-2024. Og Vejle er den kommune, der med 42 dage ud af samtlige 212 dage med skybrud i perioden 2011-2014 tager den kedelige førsteplads over kommuner med flest skybrudsdage.

Det viser nye tal fra F&P – Forsikrings- og Pensionsbranchen på baggrund af data fra DMI.

  • Jeg tror godt, borgerne i Vejle har haft det på fornemmelsen, og nu kan de se det sort på hvidt: Deres kommune er hårdt ramt af kraftig regn – igen i disse dage, siger Pia Holm Steffensen, underdirektør, F&P.
  • I det hele taget rammes Danmark af stadigt flere skybrud, og tusindvis af danskere har stået i den ulykkelige situation at få bolig eller virksomhed oversvømmet. Derfor skal vi som samfund sørge for at investere massivt i klimasikring, og det haster, siger hun.

Tæt efter Vejle Kommune følger Aabenraa- og Herning kommuner, der med henholdsvis 38 og 37 dage med skybrud i perioden 2011-2024 tager 2. og 3.-pladsen og den tvivlsomme ære, der følger med: Skybrud medfører ofte oversvømmede kældre, stigende grundvand og åer, der går over deres bredder.

  • Kommunerne kan naturligvis selv gøre en del for at modvirke klimaskaderne, og det samme kan borgerne – men de kan langt fra løse alle problemerne selv. Omfanget af oversvømmelser og vildt vejr gør det stadig tydeligere, at klimasikring er en fælles national opgave, siger Pia Holm Steffensen.

F&P har tidligere vist, at skader efter skybrud og stormflod alene i 2023 udgjorde 3 milliarder kroner, og derfor har branchen foreslået, at staten som minimum investerer et tilsvarende beløb i klimasikring.

Blandt andet har F&P foreslået en pulje, der kan give boligejere en økonomisk håndsrækning, hvis de ønsker at flytte fra en bolig i et særligt sårbart område.

  • Som samfund bør vi tage den svære samtale: Skal og kan alle egne af Danmark bebos? Klimaforandringerne er her lige nu, og for tusindvis af bolig- og virksomhedsejere er de desværre meget, meget konkrete og ubehagelige. Så vi skal handle nu. Som branche har vi forslag til løsninger, og vi er klar til dialogen med regeringen og Folketinget, siger Pia Holm Steffensen.

Skrevet i: Vand

Seneste nyt fra redaktionen

ISH China 2026: Dansk HVAC-knowhow i stramt kinesisk spotlight

AktueltBrancheNyt05. 12. 2025

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Beijing fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i [...]

Energilederuddannelse gav karrieren et løft for Total Energy Manageren hos Carlsberg

EnergiNavneSeneste03. 12. 2025

Da Jakob Levi Haslund som nyuddannet maskinmester trådte ind som Energy Specialist hos Carlsberg, havde der ikke været nogen i stillingen i 10 måneder. Han havde to måneder til at sikre, at de beholdt deres ISO 50001-certifikat. - Det var noget af en omgang, men jeg kom igennem det, og det gik [...]

EU beslutning om at udfase russisk gas møder opbakning fra Dansk Industri

AktueltEnergi03. 12. 2025

Vi skal væk fra russisk gas fra udgangen af 2027. Det har EU besluttet. En beslutning, der møder fuld opbakning fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). - Det er den helt rigtige vej at gå, og det er godt, at medlemslandene er blevet enige. Vi skal helt væk fra den russiske [...]

CEPOS: Danmark bør afskaffe nationale klimamål – EU’s regler styrer alligevel klimaindsatsen

Energi03. 12. 2025

Danmark er i gang med at forhandle et nyt klimamål for 2035, men ifølge en ny analyse fra CEPOS er nationale klimamål blevet overflødige. EU’s kvotesystem har nemlig overtaget den afgørende rolle for, hvor meget CO₂ Danmark må udlede – ikke danske politikere. Et selvstændigt dansk klimamål for [...]

Veltek styrker sekretariatet med ny chefrådgiver

AktueltNavne03. 12. 2025

Den 1. december 2025 kunne Veltek byde varmt velkommen til Anja Kraag som ny chefrådgiver. Anja bliver en central del af sekretariatet med ansvar for Veltek El og interessevaretagelse inden for energi, klima og teknisk regulering. Anja kommer med bred erfaring fra både stat og kommune inden for [...]

Sweco leder genopbygningen af Ukraines vandinfrastruktur

Vand03. 12. 2025

Sweco Danmark har fået tillid til at stå i spidsen for to ambitiøse projekter i Mykolaiv og Rivne, der skal genoprette og modernisere Ukraines spildevandsinfrastruktur. Projekterne er en del af den internationale indsats for at styrke landets kritiske infrastruktur efter krigens [...]

Prisen på bygas hos Hofor stiger – efter tre år med faldende priser

Energi01. 12. 2025

HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, har i tre år sænket Fastprisen for alle de københavnere, der blot bruger bygassen til et komfur, men fra 1. januar 2026 bliver prisen reguleret fra 950 kr. til 975 kr. om året. - De sidste tre år har vi sænket prisen på bygas, men inflation og øgede [...]

Slut med dårlige toiletforhold – på 17 skoler i København skal toiletterne renoveres

AktueltVVS01. 12. 2025

Dårlige toiletter skal være fortid på Københavns folkeskoler. Et enigt Børne- og Ungdomsudvalg har besluttet, hvilke skoler der får del i de midler fra budget 2026, som skal sikre bedre toiletforhold. Dermed tages næste skridt i arbejdet med at bringe skolernes toiletforhold op på niveau med [...]

Hold styr på julegavernes beløbsgrænser for at undgå at give skattesmæk i gave op til jul

BrancheNyt01. 12. 2025

Mange arbejdsgivere deler julegaver ud til de ansatte. En smuk tanke, som dog kan blive afløst af et skattesmæk, hvis man som arbejdsgiver ikke har styr på skattereglerne. En forkert type gave eller overskridelse af beløbsgrænserne kan give en større eller mindre skattesmæk til den eller de [...]

Overskudsvarme fra nyt datacenter i Ballerup skal opvarme lokale hjem

AktueltVarme & køling28. 11. 2025

Som en del af den ambitiøse Varmeplan 2030 samarbejder Vestforbrænding med datacenterudbyderen atNorth om at genanvende overskudsvarme fra dets datacentercampus, DEN01, som bliver integreret i Vestforbrændings fjernvarmenet og leveret til lokale hjem. Datacentret i Ballerup forventes at være i [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Du kender S2125 – nu er serien vokset

  • Building Green

    Hvad kan du opleve på HÅNDVÆRK? Se det hele her

  • Guldager A/S

    FN’s Internationale Dag for Personer med Handicap – 3. december

  • Well Air A/S

    Samsung EHS Split R32: Høj ydelse og maksimal installationsfrihed for den professionelle installatør

  • Buhl & Bønsøe

    Inspirerende Ajour-messe 2025

  • Genvex

    Hent vores nye ventilationguide!

  • METRO THERM A/S

    Vores nye produktguide gør det lettere at vælge varmeløsning

  • Danfoss Redan A/S

    Redan er rullet ind på AJOUR 2025

  • Erik Larsen & Søn ApS

    5+1 måder du kan nedstroppe dine HVAC-installationer på

  • Guldager A/S

    Guldager A/S og Vision Watercare by Guldager udstiller på DK CAMP Messen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • ISH China 2026: Dansk HVAC-knowhow i stramt kinesisk spotlight

    05.12.2025

  • Energilederuddannelse gav karrieren et løft for Total Energy Manageren hos Carlsberg

    03.12.2025

  • EU beslutning om at udfase russisk gas møder opbakning fra Dansk Industri

    03.12.2025

  • CEPOS: Danmark bør afskaffe nationale klimamål – EU’s regler styrer alligevel klimaindsatsen

    03.12.2025

  • Veltek styrker sekretariatet med ny chefrådgiver

    03.12.2025

  • Sweco leder genopbygningen af Ukraines vandinfrastruktur

    03.12.2025

  • Prisen på bygas hos Hofor stiger – efter tre år med faldende priser

    01.12.2025

  • Slut med dårlige toiletforhold – på 17 skoler i København skal toiletterne renoveres

    01.12.2025

  • Hold styr på julegavernes beløbsgrænser for at undgå at give skattesmæk i gave op til jul

    01.12.2025

  • Overskudsvarme fra nyt datacenter i Ballerup skal opvarme lokale hjem

    28.11.2025

  • Beskyttelse af drikkevand langt fra i mål – 31 kommuner bliver nu meldt for lovbrud

    28.11.2025

  • Nye målemetoder og digital infrastruktur skal sikre renere byvand i Europa

    26.11.2025

  • Polykrisernes tid skal få det politiske lag til at kigge mod Sverige og Finland

    26.11.2025

  • Renoveringspulje lige på nippet til at lukke for i år – sidste frist er i denne uge

    26.11.2025

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    26.11.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik