• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltEnergiVarme & køling27. 08. 2025 | Allan Malmberg

Unic Air præsenterer første ventilationsaggregat med integreret CO₂-varmepumpe

AktueltEnergiVarme & køling27. 08. 2025 By Allan Malmberg

Kølemidlet CO₂ i COOLHEAT er fri for PFAS, det er ikke syntetisk og har ingen flourgasser – og er dermed ikke omfattet af EU’s F-gasforordning, der udfaser de fleste syntetiske kølemidler med høj klimapåvirkning allerede fra 2027.

Med lanceringen af COOLHEAT tager Unic Air endnu et teknologisk kvantespring. Den nye produktserie kombinerer ventilation, opvarmning og køling i ét samlet aggregat – og som de første i verden er Unic Air nået i mål med at udvikle en løsning med en integreret reversibel varmepumpe, der udelukkende benytter det naturlige kølemiddel CO₂.

Det nye aggregat er resultatet af flere års målrettet udviklingsarbejde og markerer samtidig et vigtigt skridt i retning af fremtidens bæredygtige byggeri.

Unic Airs løsning imødekommer både markedets skærpede krav til energieffektivitet og ønsket om teknologier, der lever op til blandt andet DGNB-certificeringer og ambitioner om fossilfri drift.

– Med COOLHEAT har vi skabt noget helt unikt: en komplet ventilationsløsning med integreret varmepumpe, der bruger et naturligt kølemiddel i stedet for de almindelige syntetiske kølemidler, som belaster miljøet ved udslip. Vi har arbejdet målrettet på at udvikle både varmepumpeteknologi og styring fra bunden – det er en stor teknisk milepæl for os som virksomhed, og den er samtidig et vigtigt element i forhold til at mindske det miljømæssige aftryk, siger Henrik Hejlemann Jensen, CEO og medejer af Unic Air.

Kølemidlet CO₂ i COOLHEAT er fri for PFAS, det er ikke syntetisk og har ingen flourgasser – og er dermed ikke omfattet af EU’s F-gasforordning, der udfaser de fleste syntetiske kølemidler med høj klimapåvirkning allerede fra 2027.

Ved udslip er miljøpåvirkningen markant lavere end ved brug af traditionelle kølemidler som eksempelvis R-410A, der har et GWP (Global Warming Potential) på over 2.000.

Unic Air har allerede syv års erfaring med CO₂-baseret køling i sine BLUE-aggregater. Det nye aggregat bygger videre på denne teknologi, men går et vigtigt skridt videre med integrationen af en varmepumpe. Det gør aggregatet i stand til både at køle og opvarme luften – uden behov for eksterne varmekilder i aggregatet.

– Der er behov for løsninger, der kan reducere både energiforbrug og miljøpåvirkning i byggeriet. Det handler ikke kun om at overholde regler, men om at tage ansvar. Aggregattet er udviklet, fordi vi ønsker at bidrage aktivt til en grønnere fremtid – og give vores kunder adgang til en teknologi, der er på forkant med markedet, tilføjer Henrik Hejlemann Jensen.

Det fås i forskellige ydelsesgrader og kan tilpasses specifikke behov i alt fra kontorbyggeri til retail og industri. Løsningen leveres med integreret automatik, intelligent styring og høj driftssikkerhed – og er klar til de skærpede krav til ventilation, energi og bæredygtighed, hele ventilationsbranchen lige nu forsøger at udvikle produkter til.

Kilde: Unic Air

Skrevet i: Aktuelt, Energi, Varme & køling

Seneste nyt fra redaktionen

Fortidens erfaringer med bæredygtigt byggeri er en nøgle til fremtidens løsninger

Bæredygtigt byggeriSeneste27. 08. 2025

Fremtidens byggeri skal være bæredygtigt, samarbejdsdrevet og langtidsholdbart. Et afgørende skridt er at bygge på fortidens erfaringer. Bogen "Vejen til fornyelse" viser, hvordan tidligere samarbejdsformer og frirum til innovation kan bruges til bæredygtige og samarbejdsdrevne løsninger. Bogen [...]

Unic Air præsenterer første ventilationsaggregat med integreret CO₂-varmepumpe

AktueltEnergiVarme & køling27. 08. 2025

Med lanceringen af COOLHEAT tager Unic Air endnu et teknologisk kvantespring. Den nye produktserie kombinerer ventilation, opvarmning og køling i ét samlet aggregat – og som de første i verden er Unic Air nået i mål med at udvikle en løsning med en integreret reversibel varmepumpe, der udelukkende [...]

Firmaer overser mulighed for at få flere faglærte – opkvalificering af ufaglærte medarbejdere

AktueltBrancheNyt25. 08. 2025

Mange virksomheder klager over, at de mangler faglærte. Imidlertid har flere af dem en gylden mulighed, som de ikke anvender i tilstrækkelig grad, mener Peter Faber, forbundssekretær i Dansk Metals Uddannelsessekretariat. Det handler om at opkvalificerer deres ufaglærte medarbejdere. - Det er [...]

Stigende krav om ESG-rapportering presser de små kloakmestre – nyt værktøj skal hjælpe

Vand25. 08. 2025

Stigende krav til håndtering af de øgede vandmængder, som fremtiden byder på, kan også mærkes hos de danske kloakmestre, som får flere og flere opgaver. I halen på de opgaver er dog et lige så stigende krav om ESG-rapportering. Det er ikke noget unikt. Mange virksomheder arbejder med den slags [...]

Erhvervslivets tro på fremtiden er skiftet – de store er mere pessimistiske mens SMV´erne holder niveauet

AktueltBrancheNyt25. 08. 2025

Troen på fremtiden er meget forskellig i dansk erhvervsliv. Mens de store virksomheder generelt er blevet mere pessimistiske gennem 2025, så forholder det sig anderledes nos landets mange små- og mellemstore virksomheder. Her har man en mere stabil tro på fremtiden. Det viser en ny analyse [...]

HusCompagniet fastholdt momentum i 1. halvår 2025 og indsnævrer forventningerne til helåret

BrancheNyt25. 08. 2025

HusCompagniet leverede som forventet en solid vækst på 29% på tværs af forretningsenhederne i 1. halvår 2025 med en samlet omsætning på 1.375 mio. kr. Den positive udvikling i omsætningen kommer efter salgsfremgang flere kvartaler i træk. - Vi er glade for at se, at markedsbetingelserne for især [...]

Underskud og voksende gæld betyder fyringer hos Verdo – 70 medarbejdere er opsagt

BrancheNytSeneste25. 08. 2025

Verdo har så ondt i økonomien, at man har set sig nødsaget til at opsige i alt cirka 70 medarbejdere i Verdo Energy Systems, Verdo Teknik og Verdo Trading. Regnskabet for 2024 viste et underskud på over 160 mio. kr., som er det dårligste i koncernens historie. Oven i det er gælden vokset markant. [...]

Kendt lastbilsmærke har fået foden godt placeret i markedet for varebiler

NavneProduktNyt20. 08. 2025

I 2017 var en MAN en lastbil eller bus på det danske marked. Men det ændrede sig ved udgangen af netop 2017, for her gik MAN TGE ind på det danske marked for varebiler. Selvom fabrikken er blandt de helt store på verdensplan, havde de indtil da ikke været repræsenteret i Danmark. Det har ændret [...]

Snart får boligejere hjælp til kampen mod grundvandet

Vand20. 08. 2025

Mere end 450.000 boliger har i dag under en meter ned til det terrænnære grundvand størstedelen af året. De har hidtil selv måtte tage kampen op mod det stigende grundvand, men med loven om terrænnært grundvand er der nu hjælp at hente. Kollektive dræn og andre løsninger skal i fremtiden beskytte [...]

Højdejusterbart toilet kan hæves med 3 cm – og kan ændres uden at åbne installationsvæggen

AktueltVVS20. 08. 2025

Af og til kan der opstå et behov for at hæve et toilet, og det har Geberit gjort muligt for deres Geberit ONE toilet. Mange huse i 90’erne har en standardhøjden på toiletter på 40-41 cm. Det kan man ændre med ONE toilettet. Den særlige integrerede højdejusterbarhed gør, at toilettet kan hæves 3 [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Hele byggebranchen samles i København – skal du med?

  • Building Green

    Er du druknet i sommerregnen?

  • Schneider Electric Danmark

    Højtydende kontaktor giver nye fordele

  • Building Green

    BIM World Copenhagen er også for dig

  • Building Green

    Få din værktøjskasse fyldt op på konferencen Bæredygtig Transformation

  • Building Green

    Sådan kan data og digitalisering accelerere omstillingen i byggeriet

  • Building Green

    Tilmeld dig senest fredag og få den laveste pris på Bæredygtig Transformation

  • Building Green

    Kvinder skal løfte digitaliseringen af bygge- og anlægssektoren

  • Building Green

    Hvem fortjener at vinde Det Bæredygtige Element i 2025?

  • Building Green

    Hackathon på BIM World Copenhagen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fortidens erfaringer med bæredygtigt byggeri er en nøgle til fremtidens løsninger

    27.08.2025

  • Unic Air præsenterer første ventilationsaggregat med integreret CO₂-varmepumpe

    27.08.2025

  • Firmaer overser mulighed for at få flere faglærte – opkvalificering af ufaglærte medarbejdere

    25.08.2025

  • Stigende krav om ESG-rapportering presser de små kloakmestre – nyt værktøj skal hjælpe

    25.08.2025

  • Erhvervslivets tro på fremtiden er skiftet – de store er mere pessimistiske mens SMV´erne holder niveauet

    25.08.2025

  • HusCompagniet fastholdt momentum i 1. halvår 2025 og indsnævrer forventningerne til helåret

    25.08.2025

  • Underskud og voksende gæld betyder fyringer hos Verdo – 70 medarbejdere er opsagt

    25.08.2025

  • Kendt lastbilsmærke har fået foden godt placeret i markedet for varebiler

    20.08.2025

  • Snart får boligejere hjælp til kampen mod grundvandet

    20.08.2025

  • Højdejusterbart toilet kan hæves med 3 cm – og kan ændres uden at åbne installationsvæggen

    20.08.2025

  • Certificeret svejsemontør styrker totalleverancen overfor byggebranchen

    20.08.2025

  • Verdo Vand køber grund til nyt vandværk ved Bunkedal Mølle

    20.08.2025

  • Cybertruslen kan mærkes hos dansk cybermærke – virksomhederne strømmer til

    18.08.2025

  • Sommeren har budt på mere end tre måneder uden at fyre med kul til el og varme

    18.08.2025

  • Grønne og blå områder i byerne kan være med til at redde os fra hedebølgerne

    15.08.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik