• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltNavne03. 04. 2024 | Allan Malmberg

Trackunit passerer en milepæl – 2023 bød på en omsætning på over 1 mio. kr.

AktueltNavne03. 04. 2024 By Allan Malmberg

Søren Brogaard CEO i Trackunit. Foto: Trackunit

Det nordjyske it-selskab Trackunit, der er en global udbyder af IoT-løsninger til byggebranchen, har offentliggjort selskabets bedste regnskab nogensinde. Selskabet passerer milepælen på 1 mia. DKK i omsætning.

Selskabet har øget omsætningen med 177 mio. DKK i regnskabsåret, hvilket er en vækst på 18 % sammenlignet med 2022. Samtidig er der en 49 %fremgang i driftsresultat (ebitda), som lander på 264 mio. DKK.

Virksomheden beskæftiger mere end 400 medarbejdere fordelt over 17 hubs. Man udviklet en teknologi, der gør det muligt for byggeriets aktører at overvåge deres maskiner og dermed ultimativt eliminere nedetid.

Årsresultatet er i tråd med Trackunits forventninger og understreger selskabets position som den førende leverandør af IoT-løsninger til byggebranchen.

– Vi er meget tilfredse med, at vi formår at krydse milepælen på en mia. i omsætning. Det er resultatet af medarbejdernes flotte indsats og et udtryk for, at digitaliseringen af byggeriet er i rivende udvikling. Her står Trackunit helt centralt placeret som en global SaaS-aktør, der accelererer udviklingen og øger effektivisering på tværs af udlejer, entreprenører og maskinproducenter, siger Søren Brogaard, adm. direktør i Trackunit.

I dag er der 2 mio. forbundne enheder og maskiner på Trackunits platform, mens selskabet har 26.000 aktive månedlige brugere. Der er fortsat et stort vækstpotentiale, lyder det fra Søren Brogaard.

– Vi ser meget lyst på fremtiden, da det fortsat kun er 30 % af maskinerne i industrien, som er koblet op på internettet. Efterspørgslen på digitale løsninger, der effektiviserer arbejdsgange i byggeriet, er enorm. Trackunit har en ’data lake’, der uden sammenligning er den største i branchen med mere end en billion datapunkter. Af den årsag forventer vi lignende vækst i de kommende år.

Ifølge Søren Brogaard vil 2024 blive betragtet som et helt særligt år, ikke kun for Trackunit, men for erhvervslivet generelt, pga. AI. Det vil bl.a. spille en stor rolle i udviklingen af nye arbejdsgange og accelerere udviklingen i byggebranchen.

– Vi går fra en ‘know-it-all’-mentalitet til en ‘learn-it-all’-mentalitet, hvor virksomheder verden over arbejder med, hvordan de kan indarbejde AI og machine learning i deres aktiviteter, siger Søren Brogaard.

– Fremover vil ‘pace of learning’ dominere erhvervslivet, og dem der vinder, vil være dem, der har størst succes med at omfavne denne overgang.

Trackunit opkøbte i starten af 2023 tyske contech-virksomhed Flexcavo, og i september 2023 opkøbte selskabet OEMSI.

Kilde: Trackunit

Skrevet i: Aktuelt, Navne

Seneste nyt fra redaktionen

Nye målemetoder og digital infrastruktur skal sikre renere byvand i Europa

SenesteVand26. 11. 2025

Hvordan håndterer vi regnvand, overløb og forurening i fremtidens byer? Det er omdrejningspunktet i forskningsprojektet UrbanM2O, hvor Danmark har en central rolle med 44 millioner kroner i støtte fra EU’s Horizon Europe-program. Samarbejdspartnerne i Danmark er DTU, Danmarks Miljøportal, [...]

Polykrisernes tid skal få det politiske lag til at kigge mod Sverige og Finland

BrancheNytEnergi26. 11. 2025

Det er på høje tid, at danske politikere rykker tættere sammen i bussen og trækker i samme retning i forhold til Danmarks teknologiske udvikling og omstilling. Sådan lyder opfordringen fra 26 danske teknologiledere fra erhvervsliv, universiteter, organisationer og fonde efter intensive dialoger [...]

Renoveringspulje lige på nippet til at lukke for i år – sidste frist er i denne uge

AktueltEnergiIndeklimaVentilation26. 11. 2025

Man kan lige nå det, hvis man er hurtig på tasterne og er interesseret i at søge midler fra dette års renoveringspulje - den lukker nemlig med udgangen af denne uge. Energirenoveringspuljen på 38,4 millioner kroner uddeler midler til energiforbedring af boligen - fx et ventilationsanlæg. Også [...]

Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

AktueltBrancheNyt26. 11. 2025

Hvordan bliver en god idé til noget man tjener penge på? For langt de fleste er der to mulige svar på detspørgsmål: ”Start en virksomhed” eller ”Sælg idéen”. Ikke mange ved, at der findes en slags mellemting mellem de to muligheder. Det er jo ikke alle, som ønsker at starte en virksomhed med [...]

Systematic satser stort på national sikkerhed og kritisk infrastruktur med ny forretningsenhed

BrancheNytEnergi26. 11. 2025

Hybridkrig og digitale trusler nedbryder grænsen mellem civil og militær sikkerhed og skaber behov for løsninger, der kan beskytte samfundets kritiske systemer og infrastruktur. Som leverandør af softwaresystemer til Forsvaret, myndigheder og den private sektor har Systematic derfor oprettet en ny [...]

Varmepumpen er populær – men kun cirka hver anden husejer kender tilskudspuljen

EnergiSeneste24. 11. 2025

Næst efter den meget udbredte fjernvarme, er varmepumpen den mest foretrukne opvarmningsform. Og skifter man fra fx gas til til netop varmepumpe, er der økonomisk hjælpe at hente i varmepumpepuljen, der stadig er åben. Trods det, er det langt fra alle, der kender til tilskudspuljen, hvor man kan [...]

Er din rådgivning og teknologivalg klar til fremtidens fjernvarme?

Ikke kategoriseret24. 11. 2025

HOFOR inviterer til gå-hjem-møde rettet mod VVS-branchen d. 26. november kl. 15.00-17:30 i København. Frem mod 2033 sænker HOFOR gradvist temperaturen i fjernvarmenettet for at mindske varmespild og gøre plads til mere vedvarende energi. Det betyder, at nogle kunder får brug for at få justeret, [...]

Natlige flyvetur med droner skal finde huller i københavnernes fjernvarmerør

AktueltEnergi24. 11. 2025

Hvis man ser en drone over København den næste måned, så kan det blot være en drone, der er på himlen for at tjekke, om der er læk i fjernvarmerørene under jorden. Og her er en del rør at tjekke. Lidt under 3.000 kilometer fjernvarmerør sikrer københavnerne varme i radiatoren og varmt vand i [...]

Tilskud på ekstra 10.000 kr. skal få flere til at vælge en varmepumpe

AktueltEnergiVarme & køling24. 11. 2025

Næste år er der ekstra penge at hente i tilskud, hvis man vælger at skifte til en varmepumpe. Ifølge Energistyrelsen stiger tilskuddet 10.000 kr. så man kan få 27.000 kr. i hjælp til køb af en luft-til-vand varmepumpe. En udmelding, man er ganske godt tilfreds med hos brancheorganisationen [...]

Elektrisk varevogn fra Renault giver teknisk knock-out til de fleste personbiler

EnergiProduktNyt21. 11. 2025

En elbil med 800 Volts teknologi, V2L (vehicle-to-load) og V2G teknologi (vehicle-to-grid) hører hjemme i den tekniske superliga for elbiler. Ikke et sted, man normalt venter at finde en varevogn. Ikke desto mindre er det tilfældet med den helt nye Renault Trafic E-Tech. Modelles 800V teknologi [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Erik Larsen & Søn ApS

    5+1 måder du kan nedstroppe dine HVAC-installationer på

  • Guldager A/S

    Guldager A/S og Vision Watercare by Guldager udstiller på DK CAMP Messen

  • Guldager A/S

    Guldager A/S ansætter Lars Jacobsen som ny Customer Operations & Project Management

  • Well Air A/S

    Samsung EHS Hydro-enhed: Fleksibilitet og hurtig installation for den professionelle varmepumpetekniker

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    📍 Mød os på Ajour 2025 i Odense – stand 4732!

  • Condair A/S

    Condair er klar til Ajour-messen 2025

  • Resideo

    RESIDEO ER KLAR TIL EN BLYFRI FREMTID – OG LANCERER NY GENERATION AF DRIKKEVANDSFILTRE – TILPASSET FREMTIDENS KRAV

  • Genvex

    Hold dit indeklima i topform – få en serviceaftale!

  • METRO THERM A/S

    Kenny fra Fjerritslev Fjernvarme skruer op for den grønne omstilling med nye units

  • Schneider Electric Danmark

    Velkommen til podcasten The Great Switch

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nye målemetoder og digital infrastruktur skal sikre renere byvand i Europa

    26.11.2025

  • Polykrisernes tid skal få det politiske lag til at kigge mod Sverige og Finland

    26.11.2025

  • Renoveringspulje lige på nippet til at lukke for i år – sidste frist er i denne uge

    26.11.2025

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    26.11.2025

  • Systematic satser stort på national sikkerhed og kritisk infrastruktur med ny forretningsenhed

    26.11.2025

  • Varmepumpen er populær – men kun cirka hver anden husejer kender tilskudspuljen

    24.11.2025

  • Er din rådgivning og teknologivalg klar til fremtidens fjernvarme?

    24.11.2025

  • Natlige flyvetur med droner skal finde huller i københavnernes fjernvarmerør

    24.11.2025

  • Tilskud på ekstra 10.000 kr. skal få flere til at vælge en varmepumpe

    24.11.2025

  • Elektrisk varevogn fra Renault giver teknisk knock-out til de fleste personbiler

    21.11.2025

  • Ny Krone er hjertet hos fjernvarmen til borgerne i Esbjerg og Varde

    19.11.2025

  • Europæisk standard skal gøre cirkulært produktdesign til en konkurrencefordel

    19.11.2025

  • Vedvarende energi skal blive en bedre forretning – kommunerne skal have flere skattekroner

    19.11.2025

  • Hvem skal beskytte dit drikkevand de næste fire år? Fors Kundevalg er i gang

    19.11.2025

  • Fjernvarmen er den største trækhest til at få det danske samfund elektrificeret

    19.11.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik