• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Indeklima11. 05. 2020 | hvacfokus

Specialemhætter med enkel teknik bidrager

Indeklima11. 05. 2020 By hvacfokus

2.350 patienter. Så mange skal det nye centralkøkken på Aarhus Universitetshospital Skejby i Aarhus dagligt kunne levere mad til. Et køkken med den aktivitet har brug for driftssikre kvalitetsemhætter. Familievirksomheden VK Emhætter fra Galten har leveret en række emhætter til det nye storkøkken. “De kører upåklageligt”, udtaler driftsansvarlig hos KPC, Kenneth Jensen.

I forbindelse med Aarhus Universitetshospital Skejbys udvidelse med det nye centralkøkken har KPC været ansvarlig for opførelse af den nye bygning til centralkøkkenet og skal forestå driften i 15 år. Ventilationsfirmaet Airteam, som har entreprisen på al ventilation, valgte VK Emhætter som leverandør til emhætterne.

– Vi har tidligere samarbejdet med Airteam og var selvfølgelig glade for at blive valgt til opgaven, fortæller Henrik Kristiansen fra VK Emhætter.
VK Emhætter er specialiseret i produktion af emhætter til alle typer af erhverv og private, herunder til storkøkkener, opvask, bagerier og boliger.

Enkel teknik sikrer, at køkkenet kører

Hospitalets storkøkken er på 4.700 kvadratmeter og leverer dagligt mad til 2.350 patienter og fire kantiner bestående af bageri, slagteri, varm produktion og opvaskerum.

Der blev ift. emhætterne stillet krav om, at der skulle være styreluft på alle fire sider i fuld længde, samt at det planforsænkede lysarmatur skulle være på 90 RA.

– Styreluft på fire sider og lysarmatur på 90 RA er blandt vores nyeste tiltag i virksomheden, siger Henrik Kristiansen.

Her omkring et år efter at emhætterne er blevet taget i brug, kan Kenneth Jensen, som er driftsansvarlig for storkøkkenet, ikke sætte en finger på noget.

– Emhætterne har fungeret fuldstændig perfekt, fortæller Kenneth Jensen og uddyber:
– Det, der giver rigtig god mening for os, er, at emhætterne har en enkel teknik ift. andre leverandører. Emhætterne har selvfølgelig forskellige størrelser og er specialtilpasset til de forskellige formål. Af energisparende hensyn betjenes emhætterne af on/off spjæld via CTS-anlæg, så kun de emhætter, som skal bruges, er i drift. Driftsikkerhed er vigtigt for os, for det værste, der kan ske, er, hvis automatikken fejler, forklarer Kenneth Jensen.

Med en luftmængde på 52.000 kubikmeter i timen er der stor aktivitet i storkøkkenet. VK Emhætter har leveret hele 13 emhætter af varierende størrelse, som i dag kører på fuldt tryk.

– Da vi havde behov for supplerende filtre, blev de også leveret med det samme. Jeg kan kun sige, at vi er fuldt ud tilfredse med emhætterne leveret af VK Emhætter, afslutter Kenneth Jensen.
Emhætterne, som blev leveret til AUH centralkøkken, har blandt andet følgende kendetegn:

• Styreluft på fire sider
• Cyklonfilter med høj fedtudskilningsgrad
• Planforsænket lysarmatur (LED) på 90 RA. Nemt at rengøre grundet glat overflade
• Indbygget indreguleringsspjæld, som kan reguleres udvendigt fra
• Fuldsvejst konstruktion (hindrer, at fedt drypper).

Skrevet i: Indeklima

Seneste nyt fra redaktionen

Så er det tid til ferie

BrancheNyt26. 06. 2025

HVACFokus er taget på sommerferie. Vi er tilbage med flere nyheder fra tirsdag den 5. august [...]

Sjællandske virksomheder nyder godt af byggeriet af Femern Bælt

AktueltBrancheNyt25. 06. 2025

Byggeriet af Femern Bælt til Tyskland har indtil nu omfattet mere end 1.100 underleverandører - og langt hovedparten - 2 ud af 3, eller 710, har været danske virksomheder - primært hørende under SMV-segmentet. De mange virksomheder dækker alle områder fra maskinhandel og bygge- og anlægsbranchen [...]

Vestforbrænding på vej mod CO2-neutral affaldsenergi, øget genbrug og mere fjernvarme

Varme & køling25. 06. 2025

2024 blev året, hvor Vestforbrænding tog afgørende skridt videre inden for genbrug og genanvendelse, fjernvarme og CO2-fangst. Og hvor et nyt partnerskab og en styrket organisering gjorde Vestforbrænding godt rustet til fremtidens krav til konkurrenceudsættelse, affaldshåndtering og [...]

Eksporten af energiteknologi nåede ny milepæl i 2024 – kom op over 123 mia. kr.

AktueltVarme & køling25. 06. 2025

Eksporten af termostater, vindmøller og andre energiteknologier og servicering af disse sætter rekord og lander på 123,4 mia. kr. i 2024. Vindmølleteknologi står for størstedelen af eksporten, mens USA og markeder uden for EU trækker væksten. Det er første gang, at eksporten af energiteknologi når [...]

Nyt bygningsreglement står for døren – og Stark er klar med 800 specialuddannede medarbejdere

Bæredygtigt byggeriSeneste25. 06. 2025

Der er snart kun en håndfuld dage til det nye bygningsreglement træder i kraft. Det indeholder så mange ændringer, at Stark har taget den store skolebog i brug og uddannet 800 medarbejdere i de nye regler. Medarbejderne har gennemført et målrettet digitalt uddannelsesforløb, som er udviklet i [...]

Bravida skal frakoble Nationalbanken inden gennemgribende renovering

AktueltBrancheNyt23. 06. 2025

Bravida Danmark har netop underskrevet en entreprisekontrakt med Nationalbanken, som skal sikre, at bygningens VVS- og ventilationssystemer bliver frakoblet korrekt, inden bygningen skal gennemgå en omfattende renovering de næste fem år. Udover den åbenlyse nostalgiske historie, der summer på [...]

Innovative borgere bliver overset – kun 15 procent af dem ser sig som ”Løvens Hule”-typen

BrancheNytSeneste20. 06. 2025

Det er kun knap 15 procent af iværksættere i Danmark, som ser sig selv i ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3 at de slet ikke identificerer sig som iværksætter. Spørger man Mads Vacszy Kragh, direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber [...]

Ny distriktschef hos Gemina Termix A/S

Navne20. 06. 2025

Mathias Toft Jensen er ansat hos Gemina Termix A/S i Sunds som distriktschef i Nord- og Midtjylland. Han afløser distriktschef Steen Larsen, der går på pension. Mathias bor i Aalborg, er uddannet VVS-installatør og har flere års solid erfaring fra VVS-branchen, senest fra et job som teknisk [...]

Skills-arrangementerne er fordelt – Vejle og Næstved får det i 2027 og 2028

AktueltBrancheNyt20. 06. 2025

DM i Skills er efterhånden vokset til at blive et ganske omfattende arrangement, og derfor er det godt for de kommuner, som skal stå bag arrangementet, at vide det i god tid. SkillsDenmarks bestyrelse har lagt Værtsbyerne for 2027 og 2028 fast - Vejle i 2027 og Næstved i 2028. - Jeg er glad og [...]

Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

ProduktNyt20. 06. 2025

Milwaukee har lanceret et Packout-sæt, der betyder, at man kan sige farve til den klassiske rodet værktøjskasse. Packout kommer både som færdigpakkede og tomme bokse med indlæg, der giver mulighed for at tilpasse sit system helt efter behov. Ved udviklingen af disse produkter har man benyttet [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Specialbygget affugter – designet efter kundens behov ♻️🌍 👏

  • Beck A/S

    Mød Beck A/S

  • Vølund Varmeteknik A/S

    JOBNYT: Vi søger intern tekniker til kundesupport i Herning

  • Schneider Electric Danmark

    Installer, indstil og glem det: Ny timerafbryder fra LK FUGA

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Affugtning og Befugtning på hospitaler – for patientsikkerhed og udstyrsbeskyttelse

  • Genvex

    Derfor er ventilation bedre end udluftning

  • Schneider Electric Danmark

    Verdens største flowmålere kalibreres ved hjælp af løsning fra Schneider Electric

  • Vølund Varmeteknik A/S

    ☀️Rigtig go’ sommer fra Vølund teamet☀️

  • Beck A/S

    VIL DU VÆRE MED TIL AT PRÆGE FREMTIDENS LØSNINGER I BYGGE- OG INDUSTRIPROJEKTER I HELE DANMARK?

  • Schneider Electric Danmark

    Zatea udnævnt til Schneider Electric Alliance Partner inden for avanceret motion control

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Så er det tid til ferie

    26.06.2025

  • Sjællandske virksomheder nyder godt af byggeriet af Femern Bælt

    25.06.2025

  • Vestforbrænding på vej mod CO2-neutral affaldsenergi, øget genbrug og mere fjernvarme

    25.06.2025

  • Eksporten af energiteknologi nåede ny milepæl i 2024 – kom op over 123 mia. kr.

    25.06.2025

  • Nyt bygningsreglement står for døren – og Stark er klar med 800 specialuddannede medarbejdere

    25.06.2025

  • Bravida skal frakoble Nationalbanken inden gennemgribende renovering

    23.06.2025

  • Innovative borgere bliver overset – kun 15 procent af dem ser sig som ”Løvens Hule”-typen

    20.06.2025

  • Ny distriktschef hos Gemina Termix A/S

    20.06.2025

  • Skills-arrangementerne er fordelt – Vejle og Næstved får det i 2027 og 2028

    20.06.2025

  • Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

    20.06.2025

  • På Folkemødet blev det bedst smagende drikkevand kåret – og vinderen blev…..

    18.06.2025

  • Kompakt M12 afløbsrenser fra til rørdimensioner mellem 32-50 mm

    18.06.2025

  • Arbejdsrelaterede ulykker og sygdomme giver en samfundsregning på 50 mia. kr. om året

    18.06.2025

  • Nordea-fonden blev bestormet af ansøgere -renoveringspulje øget til 100 mio. kr.

    18.06.2025

  • Projekt Grønne Boliger forvandler usælgelige byggematerialer til små funktionelle hjem

    18.06.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik