• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytSeneste08. 09. 2023 | Allan Malmberg

Seniorboliger med skolefortid vandt Renover-pris – og nogle af fortidens elever er i dag beboere

BrancheNytSeneste08. 09. 2023 | Allan Malmberg

Vinderne af Renover-prisen – holde bag renoveringen af Rudkøbing Gamle Skole. Foto: Melissa Ørnstrup

Man kan næsten sige, at Rudkøbing Gamle Skole på sæt og vis er gået en slags full circle – eller dens beboere har. Skolen er fra 1921, men fremstår i dag som hjemsted for 22 seniorboliger – og sandelig om ikke nogen af beboerne faktisk i deres ungdom har drønet rundt på gangene.

Nu drøner de ikke så meget længere, men kan til gengæld nyde godt af en transformation, der er blevet så vellykket, at folkene bag er belønnet med årets Renoverpris.

Renoverprisen 2023 gives til alle, der har været involveret i det vindende projekt – lige fra bygherre til rådgivere og håndværkere.

Rudkøbing Gamle Skole på Langeland har fået nyt liv som 22 almene seniorboliger. Foto: Thomas Muus

– Rudkøbing Gamle Skole er et flot eksempel på, hvordan man kan puste nyt liv i en bygning og et lokalområde ved at udnytte nogle af alle de gamle skoler rundt om i landet, som bliver nedlagt, fordi eleverne samles på større skoler. Det kan andre kommuner godt lade sig inspirere af, siger Karen Mosbech, Formand for Renoverprisens Nomineringsudvalg, der understreger, at vinderen er fundet blandt et stærkt felt af nominerede projekter: 

– År efter år bliver jeg benovet over, hvor stærkt et felt, vi har at gøre med. Årsagen er, at man simpelthen bliver dygtigere og bedre til at tænke kreativt og løse nogle virkelig svære tekniske udfordringer. Jeg glæder mig over, at flere og flere ser potentialet i at renovere, for der er ingen tvivl om, at vi i fremtiden i langt højere grad skal bygge videre på de eksisterende bygninger fremfor at bygge nyt.

Da skolen i sin tid blev bygget, var det med høje vinduespartier og højt til loftet i de enkelte klasselokaler. Seniorboligerne i Rudkøbing Gamle Skole er blevet til på bygningens præmisser, og varierer derfor i størrelse og form. Boligerne nyder godt af de tidligere klasseværelsers loftshøjde og høje vinduespartier – noget som man næppe ville have fået, hvis man skulle bygge helt nyt.

Selvom bygningen har skiftet fra skole til at huse seniorer, har man beholdt det loftshøjden og de store glaspartier – ting, som med stor sandsynlighed ville være valgt fra i et nybyggeri. Foto: Thomas Muus

Der var da også stolthed i stemmen, da inspektør for Boligselskabet Langeland Ole Hansen tog imod prisstatuetten:

– Det er virkelig stort for os at vinde Renoverprisen, og det er også stort for Langeland at komme på landkortet med sådan et projekt. Når man kommer kørende til Langeland, ser man Rudkøbing Gamle Skole, som har været byens signaturbygning i over 100 år. For Langeland betyder prisen, at flere får øje på øen og tænker, at det er et godt sted at slå sig ned. Det har vi også set i projektet her. Der har været interesse hele tiden, og den vil ikke blive mindre nu, siger han og fortsætter:

– Det unikke ved renoveringsprojektet er, at bygningen har beholdt sin signatur, og at der er anvendt de materialer, som var på bygningen i forvejen. I hver bolig er der f.eks. en dør, som har været døren ind til et klasseværelse. Det giver sjæl for de lejere, der bor i det nu.

Det er et valgkollegium bestående af 88 personer fra byggebranchen, der stemmer på deres favorit blandt de nominerede projekter. Vinderen blev fundet blandt fem nominerede projekter. Hele 182 projekter fra landet var i år indstillet til Renoverprisen – det højeste antal siden 2018. Vinderholdet modtager en check på 100.000 kr. samt den karakteristiske prisstatuette – et orange R – der er sammensat af otte materialer, der ofte indgår i moderne bygningsrenovering.

Udover Renoverprisen blev også Specialprisen uddelt. Specialprisen går til et særligt bemærkelsesværdigt projekt, der ikke lever op til alle Renoverprisens kriterier, men som alligevel fortjener opmærksomhed. Specialprisen blev i år uddelt til ”det lille projekt med stor effekt”. 

Vinderen af Specialprisen 2023 blev Ernas hus – et gammelt fiskerhus på Thyholm i Limfjorden. Foto: Melissa Ørnstrup

 Vinderen blev Ernas hus – et gammelt fiskerhus på Thyholm i Limfjorden.

Huset stammer helt tilbage fra 1774 og husede først en fiskerfamilie. Siden blev huset overtaget af Erna, som brugte det som sommerhus. Efter Ernas død forfaldt huset, men nu har det fået mere end en kærlig hånd efter en gennemgribende renovering. Holdet bag har haft et godt blik for de oprindelige detaljer, hvor bl.a. de gamle gulvbrædder er genanvendt til at lave nye skydedøre.

Hos bygherre Gunner Merrild var glæden stor, da Ernas Hus blev tildelt Specialprisen 2023, og han håber, at den succesfulde renovering af det lille fiskerhus kan få andre til at kaste sig ud i lignende projekter.

– Det er dejligt, at et lille hus på 60 kvadratmeter kan vinde denne pris og måske få flere til at få øjnene op for de små, gamle huse, vi har rundt omkring i Danmark. Jeg håber, at det kan inspirere andre til at lave deres eget projekt med deres egne greb.

Kilde: Renoverprisen

Skrevet i: BrancheNyt, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Teknisk isolering ind i de store dagsordener

AktueltBrancheNytVVS21. 09. 2026

Energieffektivisering, passiv brandsikring, AI og manglen på arbejdskraft er blandt hovedtemaerne, når Techisol 2026 den 22. oktober samler isolatører, rådgivere, entreprenører, bygherrer og andre aktører fra byggeriet i Kolding. Teknisk isolering kan ved første øjekast ligne en afgrænset [...]

Danmark når ikke målet om at udfase gas

AktueltVarme & køling21. 09. 2026

Selvom mere end 80.000 private gaskunder har forladt gasnettet siden 2022, er der stadig lang vej til at udfase gas til opvarmning af vores hjem. Der er behov for klare nationale rammer og politisk handling, mener KL.   I 2035 skal det sidste danske gasfyr slukke, og i stedet skal [...]

Erhvervsskoler udfordret af svag ledelse – går ud over kvaliteten

BrancheNytSeneste21. 09. 2026

Skal kvaliteten løftes på erhvervsskolerne og sikre flere faglærte i fremtiden, er der behov for at styrke ledelsen på skolerne. Det viser den første kortlægning af lederne på landets erhvervsskoler.   Ledelse spiller en nøglerolle for, om erhvervsuddannelserne kan levere på de store [...]

DBI får ny direktør ved årsskiftet

Navne20. 09. 2026

Carsten Damgaard bliver administrerende direktør i DBI. DBI's bestyrelse har valgt den 55-årige Carsten Damgaard til ny administrerende direktør i DBI med virkning fra den 1. januar 2027. Han afløser Jesper Ditlev, som efter 26 år i DBI – heraf 17 som administrerende direktør – har valgt at træde [...]

Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

AktueltEnergi20. 09. 2026

Maskinindustrien har skåret over halvdelen af sin udledning væk siden år 2000, hvilket er hurtigere end resten af industrien og beviser værdien af grøn omstilling. Maskinindustriens udledninger er faldet fra 342.000 ton i 2000 til 125.000 ton i 2025, hvilket svarer til en reduktion på 63,5 [...]

65 mio. kr. ekstra til grøn omstilling

Energi19. 09. 2026

Energistyrelsen tilfører yderligere 65 mio. kr. ekstra til Erhvervspuljen, der støtter virksomheders omstilling væk fra fossile brændsler. Puljen har i 2026 oplevet stor interesse, og der er ansøgt om flere midler, end der er til rådighed. De ekstra midler skal afvikle den aktuelle kø af [...]

Ny salgschef hos Viega A/S

Navne16. 09. 2026

Asger Hansen er tiltrådt i stillingen som national salgschef hos Viega A/S. Asger Hansen medbringer en dybdegående forståelse for VVS-branchen, opbygget gennem syv års dedikeret arbejde hos Viega A/S og en solid baggrund som uddannet VVS-montør. Han har i sin tid hos Viega haft flere [...]

Vigtigt skridt mod beskyttelse af drikkevandet

Aktuelt16. 09. 2026

Det danske drikkevand er under pres. Pesticidrester bliver fundet i over halvdelen af de aktive drikkevandsboringer, hvilket truer vandværkernes forsyningssikkerhed og fremtidens drikkevand. Beskyttelsen af grundvandet var samtidig et af de mest centrale emner ved det seneste folketingsvalg, [...]

Nyeste teknologi skal løfte erhvervsuddannelserne

BrancheNytSeneste16. 09. 2026

Et nyt partnerskab har i dag set dagens lys i el- og vvs-branchen. Producentvirksomheden Daikin skal være med til at styrke rekrutteringen til elektriker- og vvs-energiuddannelserne og give elever, faglærere og fagtalenter adgang til den nyeste energieffektive teknologi og viden. Om ti år [...]

AO køber VVSplus og vil sende flere opgaver til installatørerne

BrancheNyt16. 09. 2026

Med overtagelsen af den digitale platform VVSplus vil AO hjælpe installationsvirksomheder med at få adgang til flere privatkundeopgaver og bruge mindre tid på administration. AO overtog den 1. september VVSplus, der er en digital platform, som forbinder VVS-opgaver med lokale, autoriserede [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Mød Schneider Electric på FSTA-messen

  • FM Mattsson Denmark ApS

    Damixa Iris – design og funktion i ét

  • FM Mattsson Denmark ApS

    Nyeste overflade fra Damixa: Brushed Bronze

  • FM Mattsson Denmark ApS

    Damixa Outdoor: Holdbare løsninger til udendørs installationer

  • ebmpapst

    Tekniske og regulatoriske implikationer af det reviderede Ecodesign-direktiv og Fan Regulation

  • Genvex

    Nyt ventilationsanlæg og fjernvarmeunit i samspil

  • Well Air A/S

    Klimaanlæg til værksteder, lager og produktionslokaler – hvilken løsning passer bedst?

  • METRO THERM A/S

    Derfor bør du vælge en varmepumpe med propan

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Servicekursus på Vølund Akademiet

  • Elma Instruments A/S

    FLIR Assetlink gør termografisk vedligehold enklere Fra termografisk billede til handling – uden tidskrævende rapportering

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Teknisk isolering ind i de store dagsordener

    21.09.2026

  • Danmark når ikke målet om at udfase gas

    21.09.2026

  • Erhvervsskoler udfordret af svag ledelse – går ud over kvaliteten

    21.09.2026

  • DBI får ny direktør ved årsskiftet

    20.09.2026

  • Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

    20.09.2026

  • 65 mio. kr. ekstra til grøn omstilling

    19.09.2026

  • Ny salgschef hos Viega A/S

    16.09.2026

  • Vigtigt skridt mod beskyttelse af drikkevandet

    16.09.2026

  • Nyeste teknologi skal løfte erhvervsuddannelserne

    16.09.2026

  • AO køber VVSplus og vil sende flere opgaver til installatørerne

    16.09.2026

  • DI efterlyser plan for Danmarks vandressourcer

    16.09.2026

  • Nyt digitalt værktøj gør op med ventilationsjunglen i over 1 million etageboliger

    16.09.2026

  • Nyt bogværk kortlægger 800 års dansk byggelovgivning

    14.09.2026

  • Materialepriserne på el stikker af

    14.09.2026

  • Grønt akademi åbner dørene til dansk-indisk innovation

    14.09.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}