• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytSenesteVVS27. 09. 2023 | Allan Malmberg

Samarbejde om fjernvarmeudstyr på EUC Sjælland giver bedre uddannelse

BrancheNytSenesteVVS27. 09. 2023 By Allan Malmberg

Foto: EUC Sjælland

Et besøg hos Næstved Fjernvarme er endt med et vigtigt samarbejde på EC Sjælland, men samarbejdet startede dog et helt andet sted, nemlig med Claus Müthel, som er faglærer på smedeuddannelsen. Han søgte brugte rør, som hans elever kunne øve svejsning på. Det kunne Næstved Fjernvarme sagtens hjælpe med.

Claus besøgte lagret, hvor 12 paller genbrugsguld i form af tavler og målere bare stod og ventede på at blive sendt til skrot. Men hvorfor skrotte noget, der kan komme andre til gavn? Derfor blev Claus spurgt, om det var noget EUC Sjælland kunne bruge? Og det blev et stort ja fra VVS-energi.

Uddannelsen har fået hovedhaner samt de målere, der hører til. Udstyret gør allerede gavn, for eleverne har taget meget af det i brug. Og mere kommer løbende til.

På uddannelsen laver eleverne flere forskellige installationer, så de får et bredt indblik i virkeligheden. Noget af det som eleverne arbejder med, er indregulering.

– Det uddanner vi eleverne til at være dygtige til via vores fjernvarmecertifikat. Så derfor er det vigtigt, at vi har fået adgang til udstyret, siger underviser Thomas Saltoft Søndergaard Malm.

– At Næstved Fjernvarme leverer nyt brugt udstyr til os, betyder, at vi kan sikre vores elever en fyldestgørende undervisning, hvor de arbejder med det udstyr, som de møder ude i virkeligheden. Samtidig har det stor betydning for elevernes trivsel.

Eleverne har i lang tid arbejdet med gammelt udstyr. De er gået fra at forestille sig en tavle ud fra en tegning, til at hver enkelt elev nu har sin egen rigtige installation og fjernvarmemåler at arbejde på.

– Og det med at se tingene i virkeligheden betyder mere end en tegning. De forstår, hvorfor en komponent sidder, som den gør. Undervisningen var meget teoretisk. Nu er den mere praktisk. Eleverne skal have hele viften med, siger Thomas.

– For niveauet er højt på uddannelsen, fortsætter underviser Per Larsen.

Det høje niveau kan man imødekomme på EUC Sjælland pga. det nye udstyr.

– Det gør uddannelsen langt mere attraktiv for nye potentielle elever. Men det gør også vores elever mere attraktive for de virksomheder, som vi samarbejder om lærepladser med, fordi de får en anvendelsesorienteret og praksisnær undervisning, og bruger det samme udstyr som virksomhederne, påpeger han.

Optimeringen af undervisningen på uddannelsen betyder, at man på EUC Sjælland har den højeste bestå-rate på fjernvarmecertifikat på landsplan, og det forpligter.

Så for at kunne blive ved med at levere på det, arbejder uddannelsen på at få flere samarbejder i gang med blandt andet Danfoss og Grundfoss.

Lige nu har man langt mere udstyr, end skolen selv kan bruge, så det sælges gerne videre til andre tekniske skoler. Så man på den måde kan få samme høje niveau på alle VVS-energiuddannelser, og samtidig løfte elevernes trivsel.

– At Næstved Fjernvarme hjælper os med udstyr, så vi kan forbedre vores undervisning. Det er det, der skal til for, at vi kan løfte vores elever og ruste dem til virkeligheden. Og løfter vi bare én elev, så er vi nået rigtig langt, understreger Thomas og Per.

Kilde: EUC Sjælland

Skrevet i: BrancheNyt, Seneste, VVS

Seneste nyt fra redaktionen

Louise von Müllen er Boligselskabet Sjællands nye bygge- og udviklingsdirektør

AktueltNavne06. 03. 2026

Boligselskabet Sjælland har udnævnt Louise von Müllen til ny bygge- og udviklingsdirektør. Udnævnelsen markerer et vigtigt skridt i boligselskabets generationsskifte på posten og har til hensigt at styrke den strategiske retning for fremtidens byggeri og byudvikling. Hun har siden sin tiltræden i [...]

Almenr: Styrket bestyrelse. Ny CFO. Samme mission

Navne06. 03. 2026

Ny bestyrelsesleder, nyt bestyrelsesmedlem og erfaren CFO markerer næste fase i Almenr’s udvikling Almenr styrker sin ledelse og governance med udpegelsen af Merete Lundbye Møller som ny bestyrelsesleder, Lene Groth som nyt medlem af bestyrelsen og Allan Frank Winther som ny CFO. Med de tre [...]

Kvinderne sætter kurs mod den ellers så mandsdominerede VVS-branche

AktueltBrancheNyt06. 03. 2026

VVS-branchen er ikke længere en rendyrket mandeverden. Hos landets største VVS-grossist, Brødrene Dahl, er andelen af kvindelige ledere vokset stødt de senere år. I dag er både den administrerende direktør og direktøren for forretningsudvikling kvinder, og i flere af kædens 53 butikker er det [...]

Kemp & Lauritzen vinder hele den landsdækkende rammeaftale hos Forsvaret

BrancheNytSeneste06. 03. 2026

Teknikvirksomheden Kemp & Lauritzen har vundet samtlige delaftaler på en af Danmarks mest omfattende tekniske rammeaftaler. I de kommende fire år skal Kemp & Lauritzen stå for vedligehold og eftersyn af Etablissement- og Terrænkommandoens tekniske installationer og anlæg på tværs af hele [...]

Generelt færre konkurser i februar – men bygge- og anlæg ligger stadig i top

BrancheNyt06. 03. 2026

Antallet af konkurser i Danmark fortsætter med at falde. I februar 2026 gik 283 virksomheder konkurs, hvilket er et fald på 13 procent sammenlignet med 374 konkurser i samme måned sidste år. Også på årsbasis ses en markant nedgang med 27 procent færre konkurser i årets første måneder. Selvom [...]

VVS-landsholdet tre medlemmer er samlet op til det kommende DM i Skills

AktueltBrancheNyt05. 03. 2026

Tre af landets mest ambitiøse VVS-energilærlinge er samlet på et nyt VVS-landshold, hvor de træner frem mod Danmarksmesterskabet for unge faglærte, DM i Skills 2026. TEKNIQ og Blik- og Rørarbejderforbundet står bag initiativet. - Jeg ser det som en unik mulighed for både at udvikle mig [...]

Kulde og sne bremsede håndværkere – ekstra travlt forår kan være på vej

BrancheNyt04. 03. 2026

Sne og vedvarende minusgrader i årets første måneder har lagt en dæmper på især de udendørs renoveringsopgaver. Det kan ses direkte i nye tal fra 3byggetilbud.dk, der matcher boligejere med professionelle håndværkere i hele landet. I perioden 1. januar til 28. februar 2026 er antallet af opgaver [...]

Vil have rent drikkevand op som et af det kommende valgs hovedtemaer

AktueltVand04. 03. 2026

Et Folketingsvalg har typisk et par helt store temaer. Og et af dem bør være rent drikkevand. Det mener Danva, som opfordrer politikere og vælgere til at gøre drikkevandet til et hovedtema ved det kommende folketingsvalg. Og der er god støtte til, at det kunne komme langt op. I en ny undersøgelse [...]

Hyggen fra et tårn brænde koster samfundet dyrt – selv ved brug af moderne brændeovne

EnergiSenesteVarme & køling04. 03. 2026

Når en boligejer bruger brændeovnen, udleder den skadelige stoffer. Det er ingen hemmelighed. Nu har miljøorganisationen Green Global Future regnet på, hvad det koster samfundet, hvis en familie i København, futter et tårn brænde af. Prisen er meget forskellig alt efter, hvilken brændeovn, der er [...]

InstallatørGruppen styrker bestyrelsen

BrancheNyt02. 03. 2026

For at afspejle InstallatørGruppens stærke vækst, stigende størrelse og voksende internationale aktiviteter styrker koncernen sin bestyrelse. Jesper Lok, Lise S. Mortensen og Per Ikov er indtrådt i bestyrelsen, hvor Jesper Lok overtager rollen som formand. Jesper Lok bidrager med omfattende [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Ansøg om en stand på BG:VEST

  • Schneider Electric Danmark

    TechDay i Kolding med Schneider Electric

  • Building Green

    Planlæg din dag – hvad skal du opleve på dag 1 på BG:VEST?

  • Belimo A/S

    Nyt smart værktøj til at programmere ventiler, motorer og sensorer fra Belimo

  • Genvex

    Vil du vide, hvordan moderne modulbyggeri ser ud? Se med her!

  • Building Green

    Fra Jan Gehl til byudvikling, bevaring og transformation i Aarhus

  • METRO THERM A/S

    Kom med til Inspirationsdag 2026

  • Well Air A/S

    Nordisk CAC – kommercielle klimaanlæg udviklet til nordiske forhold

  • Schneider Electric Danmark

    Kom til webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

  • Building Solutions Denmark

    Uponor PEX Pipe Blue opvarmer showcase i dansk arkitektur

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Louise von Müllen er Boligselskabet Sjællands nye bygge- og udviklingsdirektør

    06.03.2026

  • Almenr: Styrket bestyrelse. Ny CFO. Samme mission

    06.03.2026

  • Kvinderne sætter kurs mod den ellers så mandsdominerede VVS-branche

    06.03.2026

  • Kemp & Lauritzen vinder hele den landsdækkende rammeaftale hos Forsvaret

    06.03.2026

  • Generelt færre konkurser i februar – men bygge- og anlæg ligger stadig i top

    06.03.2026

  • VVS-landsholdet tre medlemmer er samlet op til det kommende DM i Skills

    05.03.2026

  • Kulde og sne bremsede håndværkere – ekstra travlt forår kan være på vej

    04.03.2026

  • Vil have rent drikkevand op som et af det kommende valgs hovedtemaer

    04.03.2026

  • Hyggen fra et tårn brænde koster samfundet dyrt – selv ved brug af moderne brændeovne

    04.03.2026

  • InstallatørGruppen styrker bestyrelsen

    02.03.2026

  • Dronejagten på utætte fjernvarmerør måtte udsættes – men nu går man i gang igen

    27.02.2026

  • Nitratværdien i drikkevand fra Fors under grænseværdien – også under den nye

    27.02.2026

  • Boligejere slås i stigende grad med et tørt indeklima – især i vintermånederne

    27.02.2026

  • Nye toiletvaner hos stadig flere danskerne betyder et farvel til massevis af toiletpapir

    25.02.2026

  • Unge stormer mod de tekniske fag – i dag er flere i lære end nogensinde før

    25.02.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik