• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytSenesteVVS27. 09. 2023 | Allan Malmberg

Samarbejde om fjernvarmeudstyr på EUC Sjælland giver bedre uddannelse

BrancheNytSenesteVVS27. 09. 2023 By Allan Malmberg

Foto: EUC Sjælland

Et besøg hos Næstved Fjernvarme er endt med et vigtigt samarbejde på EC Sjælland, men samarbejdet startede dog et helt andet sted, nemlig med Claus Müthel, som er faglærer på smedeuddannelsen. Han søgte brugte rør, som hans elever kunne øve svejsning på. Det kunne Næstved Fjernvarme sagtens hjælpe med.

Claus besøgte lagret, hvor 12 paller genbrugsguld i form af tavler og målere bare stod og ventede på at blive sendt til skrot. Men hvorfor skrotte noget, der kan komme andre til gavn? Derfor blev Claus spurgt, om det var noget EUC Sjælland kunne bruge? Og det blev et stort ja fra VVS-energi.

Uddannelsen har fået hovedhaner samt de målere, der hører til. Udstyret gør allerede gavn, for eleverne har taget meget af det i brug. Og mere kommer løbende til.

På uddannelsen laver eleverne flere forskellige installationer, så de får et bredt indblik i virkeligheden. Noget af det som eleverne arbejder med, er indregulering.

– Det uddanner vi eleverne til at være dygtige til via vores fjernvarmecertifikat. Så derfor er det vigtigt, at vi har fået adgang til udstyret, siger underviser Thomas Saltoft Søndergaard Malm.

– At Næstved Fjernvarme leverer nyt brugt udstyr til os, betyder, at vi kan sikre vores elever en fyldestgørende undervisning, hvor de arbejder med det udstyr, som de møder ude i virkeligheden. Samtidig har det stor betydning for elevernes trivsel.

Eleverne har i lang tid arbejdet med gammelt udstyr. De er gået fra at forestille sig en tavle ud fra en tegning, til at hver enkelt elev nu har sin egen rigtige installation og fjernvarmemåler at arbejde på.

– Og det med at se tingene i virkeligheden betyder mere end en tegning. De forstår, hvorfor en komponent sidder, som den gør. Undervisningen var meget teoretisk. Nu er den mere praktisk. Eleverne skal have hele viften med, siger Thomas.

– For niveauet er højt på uddannelsen, fortsætter underviser Per Larsen.

Det høje niveau kan man imødekomme på EUC Sjælland pga. det nye udstyr.

– Det gør uddannelsen langt mere attraktiv for nye potentielle elever. Men det gør også vores elever mere attraktive for de virksomheder, som vi samarbejder om lærepladser med, fordi de får en anvendelsesorienteret og praksisnær undervisning, og bruger det samme udstyr som virksomhederne, påpeger han.

Optimeringen af undervisningen på uddannelsen betyder, at man på EUC Sjælland har den højeste bestå-rate på fjernvarmecertifikat på landsplan, og det forpligter.

Så for at kunne blive ved med at levere på det, arbejder uddannelsen på at få flere samarbejder i gang med blandt andet Danfoss og Grundfoss.

Lige nu har man langt mere udstyr, end skolen selv kan bruge, så det sælges gerne videre til andre tekniske skoler. Så man på den måde kan få samme høje niveau på alle VVS-energiuddannelser, og samtidig løfte elevernes trivsel.

– At Næstved Fjernvarme hjælper os med udstyr, så vi kan forbedre vores undervisning. Det er det, der skal til for, at vi kan løfte vores elever og ruste dem til virkeligheden. Og løfter vi bare én elev, så er vi nået rigtig langt, understreger Thomas og Per.

Kilde: EUC Sjælland

Skrevet i: BrancheNyt, Seneste, VVS

Seneste nyt fra redaktionen

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet efter at have fordøjet 77 eksterne høringssvar

Energi21. 08. 2026

Efter en omfattende høring med 77 eksterne høringssvar er lovforslaget om akutplanen for elnettet justeret og klar til at blive fremsat. Høringen har blandt andet givet anledning til at præcisere forhold omkring netvenlighed og samfundskritiske funktioner. Lovforslaget følger op på den brede [...]

Erfaren HVAC-specialist skal styrke Cx & tekniqs jyske afdeling

Navne19. 08. 2026

Cx & tekniq har ansat René Hansen som fagspecialist i virksomhedens jyske afdeling. Ansættelsen er en del af virksomhedens fortsatte satsning i Jylland og på Fyn, hvor efterspørgslen efter specialiseret rådgivning inden for commissioning, funktionsafprøvning, indregulering og driftsoptimering er [...]

Spildevandsselskaber politianmeldt for at mangle tilladelser, de har søgt om

AktueltVand19. 08. 2026

Spildevandsselskaber i hele landet har store udfordringer med at få nødvendige udledningstilladelser. Det viser en undersøgelse, vandselskabernes brancheforening, DANVA, har gennemført blandt sine medlemmer, og som er omtalt i augustnummeret af branchemagasinet DANSKVAND. Undersøgelsen viser, at [...]

Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser

BrancheNyt19. 08. 2026

Når Danmark investerer milliarder i et stærkere forsvar, skal pengene også være med til at skabe danske arbejdspladser og styrke danske leverandører. Det mener et flertal af danskerne ifølge en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for erhvervsorganisationen TEKNIQ. To ud af tre danskere mener, [...]

DTU må afvise unge talenter grundet aftaler om udflytning af uddannelsespladser og sektordimensionering

AktueltBrancheNyt19. 08. 2026

DTU kan tilbyde studieplads til 2.202 nye studerende, hvilket er 4 pct. flere end sidste år. Samtidig havde mere end 3.300 ansøgere DTU som førstevalg, hvilket er det højeste antal nogensinde. - Det er meget glædeligt, at så mange unge ønsker at uddanne sig til ingeniør. Ingeniører spiller en [...]

SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

EnergiSeneste19. 08. 2026

I næsten 100 år har ingeniører udviklet den såkaldte ejector ud fra de samme grundprincipper. Nu har forskere ved Syddansk Universitet taget et skridt, som kan ændre den måde, teknologien udvikles på. Ved at kombinere den klassiske ejector med en specialdesignet enhed, der afbøjer væske- eller [...]

Derfor skal bygningsautomatik være klar til AI-optimering

Bæredygtigt byggeri17. 08. 2026

Bygningsejere risikerer både dyr drift og teknologiske begrænsninger, hvis de kun projekterer bygningsautomatik efter minimumskravene. Ifølge teknologivirksomheden ABB bør en bredere digital infrastruktur tænkes ind fra begyndelsen, så bygningerne kan udnytte nye AI-værktøjer. Lovkrav til [...]

Bravida skal bidrage til sikkerheden i Salling Groups butikker med ny landsdækkende aftale

AktueltBrancheNyt17. 08. 2026

Teknikentreprenøren Bravida har landet en landsdækkende aftale med Salling Group, hvor Bravida skal servicere brand- og sprinkleranlæggene i alle Salling Groups danske butikker, der dækker Bilka, Netto, Føtex og BR. Med aftalen får Salling Group en ensartet oplevelse på tværs af hele [...]

KE Fibertec AS solgt til amerikanske RITE-HITE

IndeklimaSenesteVentilation14. 08. 2026

KE Fibertec Gruppen, der har hovedsæde i Vejen, er blevet overtaget af det amerikanske selskab Rite-Hite, der har hovedkontor i Milwaukee, Wisconsin. Gruppen var tidligere ejet af Jysk-Fynsk Kapital A/S (JFK). - Vi er allerede en dominerende aktør på markedet for tekstilbaserede HVAC-løsninger [...]

Danmarks Miljøportal vil styrke AI i miljøgodkendelser

AktueltBrancheNyt14. 08. 2026

Med aftalen om Rød Løber for Produktionsvirksomheder er målet, at virksomheder hurtigere skal kunne etablere eller udvide produktion i Danmark. Derfor går Danmarks Miljøportal i gang med udviklingen af Kriterieværktøjet, der skal understøtte brugen af AI ved blandt andet at standardisere og [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    ⚡ Kontrolleret luftfugtighed kan reducere statisk elektricitet i Forsvarets tekniske miljøer.

  • ebmpapst

    Digital Retrofit sparer energi og omkostninger

  • Schneider Electric Danmark

    Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering​

  • Genvex

    Sådan rådgiver du dine kunder i allergi og ventilation

  • Well Air A/S

    Hvornår er en kanalfordamper den rigtige løsning? Installatørens guide til skjulte klimaanlæg

  • Belimo A/S

    Du kan ikke styre det, du ikke måler – hvorfor sensorer er afgørende for moderne bygningsautomatik

  • ebmpapst

    Fuelerhof RadiFit

  • METRO THERM A/S

    Er dine kunder klar til koldere fjernvarme?

  • Schneider Electric Danmark

    Hvilken robot skal du vælge?

  • Building Green

    Meet the Speakers at BIM World Copenhagen: Voices Shaping the Future of Construction

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Regeringen fremsætter akutplan for elnettet efter at have fordøjet 77 eksterne høringssvar

    21.08.2026

  • Erfaren HVAC-specialist skal styrke Cx & tekniqs jyske afdeling

    19.08.2026

  • Spildevandsselskaber politianmeldt for at mangle tilladelser, de har søgt om

    19.08.2026

  • Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser

    19.08.2026

  • DTU må afvise unge talenter grundet aftaler om udflytning af uddannelsespladser og sektordimensionering

    19.08.2026

  • SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    19.08.2026

  • Derfor skal bygningsautomatik være klar til AI-optimering

    17.08.2026

  • Bravida skal bidrage til sikkerheden i Salling Groups butikker med ny landsdækkende aftale

    17.08.2026

  • KE Fibertec AS solgt til amerikanske RITE-HITE

    14.08.2026

  • Danmarks Miljøportal vil styrke AI i miljøgodkendelser

    14.08.2026

  • Udlandstur markerer afslutningen på Brødrene Dahls elevuddannelse

    12.08.2026

  • Forskningsprojekt skal afsløre danskernes skjulte varmespild: Målet er at spare beboere 20 procent på regningen

    12.08.2026

  • Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

    12.08.2026

  • Bygma: Kunderne kender klimabegreberne – nu vil de have hjælp til at bruge dem

    12.08.2026

  • Danske Vandværker i opråb til Viborg Kommune over placeringen af et biogasanlæg

    12.08.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}