• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Bæredygtigt byggeri18. 09. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Sænk omkostningerne med moderne bygningsteknologi

Bæredygtigt byggeri18. 09. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Opvarmning, belysning, installation og sikkerhed: Alle produkter til implementering af en fremtidsorienteret bygningsteknologi er samlet på én platform.

De stigende omkostninger i energisektoren har ført til en øget efterspørgsel på moderne løsninger til effektiv bygningsstyring. Conrad Sourcing Platform understøtter sine erhvervskunder med et omfattende udvalg af produkter samt skræddersyede tjenester fra én enkelt kilde, så de med succes kan gennemføre projekter inden for energi- og bygningsteknologi.
-Vi har i øjeblikket fokus på fire hovedemner: Klima & opvarmning, belysning, installationsteknologi samt sikkerhed. At udstyre bygninger på en innovativ, omkostningseffektiv og alligevel sikker vis spiller i øjeblikket en endnu vigtigere rolle end tidligere, særligt for private husholdninger og virksomheder. Vores mål er at yde den bedst mulige støtte i forbindelse med denne udfordring og via vores platform levere præcis dét, der kræves for at realisere dine projekter, forklarer Christian Fleischmann, Director Home Technology & Special Sortiment hos Conrad.

Klima & Opvarmning – få styr på energiforbruget
Når det drejer sig om aircondition og varme, sætter Conrad-teamet kurs mod alternative opvarmningsmuligheder. Det drejer sig ligeledes om optimal varmestyring for at spare energi uden at skulle give afkald på komfort.
Takket være deres højere kølekapacitet tilbyder split-klimaanlæg også et enormt besparelsespotentiale sammenlignet med klassiske klimaanlæg og kan endda bruges som opvarmning, så denne løsning giver fuld valuta for pengene.

Belysning – effektiv lysinstallation med LED
Fra september 2023 forbydes salget af kviksølvholdige pærer inden for EU. Conrad Sourcing Platform tilbyder et mangfoldigt udvalg af passende erstatningsprodukter. Både salgsforbuddet samt de stigende energiomkostninger kræver nytænkning. Conrad-teamet viser, at konvertering til LED-lys på ingen måde er kompliceret, når det kommer til at oplyse arbejdspladser eller produktionshaller på optimal vis. Det er dog ikke alle LED-produkter, der passer til ethvert behov. Conrad støtter derfor planlægningen og implementeringen af et moderne rumbelysningskoncept via praktiske vejledninger.

Installationsteknologi – FI-type F som ny standard
Er den eksisterende elektriske installation sikker og designet i henhold til DIN VDE 0100 530? Dette spørgsmål er et af vores fokuspunkter inden for installationsteknologi. Elektriske enheder har ændret sig konstant i de senere år, og enfasede frekvensomformere bruges nu meget i moderne udstyr. Fejlstrømsafbrydere af type A er ikke designet til tilsvarende fejlstrømme. Type F, som er følsom over for blandede frekvenser, bør derfor bruges som den nye standard for enfasede brugere.
De kompakte 5SV1-kombinerede fejlstrømsafbrydere er ideelle til eftermontering i eksisterende distributionsskabe. De tilbyder både fejlstrøms- og overbelastningsbeskyttelse i kun én modulær bredde og fås som type F. På den måde sparer du plads og er på den sikre side.

Bygningssikkerhed – digitalisering for den bedst mulige beskyttelse
Bygningssikkerhedsløsninger kan også opnås hurtigt og nemt fra én enkelt kilde via Conrad Sourcing Platform: Brug af advarselsanordninger er lovpligtigt på mange områder og er ofte en forudsætning for en passende forsikringsdækning. Derfor omfatter Conrads sortiment enheder til alle farlige områder – fra røg- og CO2- til vandalarmer.
Innovative overvågningsløsninger og en moderne adgangskontrol sørger ligeledes for mere sikkerhed i bygningen. Hvis et eksisterende anlæg skal moderniseres, eller der skal findes en komplet løsning: Digitalisering sørger for en omfattende sikkerhed uden brug af ekstra arbejdskraft og afhjælper hermed også problemet med den stigende mangel på fagfolk.

Find yderligere informationer om Conrads platform inden for bygningsteknologi her.

Skrevet i: Bæredygtigt byggeri

Seneste nyt fra redaktionen

Verdens første fuldskala mikrobølge-pyrolyseanlæg tager form i Skive

AktueltEnergiVand17. 12. 2025

I GreenLabs industripark ved Skive er gravemaskinerne i fuld gang. Her opfører Organic Fuel Technology (OFT) og WaveFuels-konsortiet verdens første fuldskala-anlæg, der med mikrobølgeteknologi omdanner affaldsstrømme som spildevandsslam til grønt brændstof og klimavenligt biokul. Inde i den nye [...]

Trods høje klimaambitioner afholder Argo sig fra at søge puljemidler til CO2-fangst

EnergiVarme & køling17. 12. 2025

Affalds- og energiselskabet ARGO indsendte i august 2025 et indikativt, ikke bindende, tilbud til statens CO2-fangstpulje. På den baggrund blev ARGO inviteret til at forhandle videre med staten. Efter en samlet vurdering af vilkårene i det endelige udbudsmateriale, offentliggjort den 14. november [...]

Nye tal: Ejere af gamle gasfyr kan få en massiv besparelse ved at skifte til varmepumpe

AktueltEnergiVarme & køling17. 12. 2025

En varmepumpe er en halvdyr sag at investere i. Til gengæld giver den også en massiv besparelse over tid, viser nye tal ifølge Varmepumpeindustrien i Danmark (VPI) En konvertering fra gas til varmepumpe giver kunderne en samlet besparelse på omkring 150.000 kroner, viser nye beregninger på [...]

Stor forskel på placeringen af oliefyr – nogle kommuner er nær nul, andre langt fra

EnergiSeneste17. 12. 2025

Bare 0,53 procent af parcelhuse/stuehuse i Københavns Kommune er opvarmet med oliebaseret centralvarme. Det placerer kommunen helt i top på listen over, hvor der procentmæssigt er færrest oliefyrede boliger tilbage. Så godt står det dog langt fra til i hele landet, viser tal fra Danmarks [...]

Kunder til fjernvarme i Herning må hive lidt mere op ad lommerne

Varme & køling17. 12. 2025

Kunderne til Verdo Varme Herning må lidt mere til lommerne i 2026. I Herning stiger prisen helt præcist fra 42,50 øre til 46,25 øre inkl. moms for en kWh. Det betyder, at den rene kWh-pris, inklusiv moms, stiger cirka 500 kr., hvis man tager udgangspunkt i et såkaldt standardhus på 125 [...]

Julegave fra Svendborg Fjernvarme rækker ind i 2026 – vil holde priserne i ro

AktueltVarme & køling15. 12. 2025

Svendborg Fjernvarme har året igennem arbejdet målrettet på at optimere fjernvarmeproduktionen, og det er lykkedes i en sådan grad, at det er muligt at holde fjernvarmeprisen i ro for det kommende år. Dermed kan de godt 5.000 andelshavere i Svendborg Fjernvarmes forsyningsområde se frem til endnu [...]

En trist november bød på flere konkurser – især byggeriet og Sjælland stod bag stigningen

AktueltBrancheNyt15. 12. 2025

Med 820 konkurser mod 761 i november 2024 var det landsdækkende antal konkurser steget med otte procent. Især to ting var med til at trække i den forkerte retning. Byggeriet var, sammen med detailhandlen, med til at få tallet til at stige - og det var især Sjælland, som trak det største læs - [...]

Ny direktør hos Bygma Roskilde kommer med et stort lokal-kendskab

Navne15. 12. 2025

Bygma Roskilde får ny direktør, når Lasse Reimers overtager posten som afløser for Steen Vulpius, der fremover indtager rollen som regionsdirektør for Region NØ i Bygma. 50-årige Lasse Reimers har en lang og stærk tilknytning til Bygma. I 2003 begyndte han sin karriere i Bygma Roskilde som sælger [...]

Tilsyn klar med bødeblokken til syv kommuner – mangler at indsende revisor-erklæringer

BrancheNytSeneste15. 12. 2025

Forsyningstilsynet er ude med den relativ store hammer til syv kommuner. Faktisk truer tilsynet med at udstede tvangsbøder til de syv; Gribskov, Herlev, Hørsholm, Rudersdal, Rødovre, Vallensbæk og Ærø kommuner. Det hele handler om indberetning af de krævede revisorerklæringer vedrørende kommunal [...]

NRGi Puljen uddeler små 3 mio. kr. i støtte til i alt 29 projekter på Djursland

BrancheNyt15. 12. 2025

Der er en tidlig julegave på vej til 29 lokale initiativer på Djursland. NRGi Puljen har nemlig valgt at støtte dem med i alt 2.989.949 kroner, så de kan føre deres planer ud i livet. Støtten går blandt andet til modernisering af faciliteter, energirenovering og etablering af [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

  • Danfoss Redan A/S

    Glædelig Jul og Godt Nytår

  • Schneider Electric Danmark

    Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

  • Vølund Varmeteknik A/S

    VØLUND VARMETEKNIK søger servicetekniker på Sjælland

  • Guldager A/S

    Legionella: En usynlig risiko, der kræver synlig handling

  • Building Green

    Pas på kroppen. Pas på hinanden. Pas på forretningen!

  • Schneider Electric Danmark

    Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

  • Building Green

    Mød håndværkerbranchen og vis dine produkter frem

  • Schneider Electric Danmark

    Ny serie af CDUs for at imødekomme de stigende krav fra HPC- og AI-arbejdsbelastninger

  • Well Air A/S

    Samsung Nordic WindFree™ GEO S2: Trækfri premium luft til luft varmepumpe

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Verdens første fuldskala mikrobølge-pyrolyseanlæg tager form i Skive

    17.12.2025

  • Trods høje klimaambitioner afholder Argo sig fra at søge puljemidler til CO2-fangst

    17.12.2025

  • Nye tal: Ejere af gamle gasfyr kan få en massiv besparelse ved at skifte til varmepumpe

    17.12.2025

  • Stor forskel på placeringen af oliefyr – nogle kommuner er nær nul, andre langt fra

    17.12.2025

  • Kunder til fjernvarme i Herning må hive lidt mere op ad lommerne

    17.12.2025

  • Julegave fra Svendborg Fjernvarme rækker ind i 2026 – vil holde priserne i ro

    15.12.2025

  • En trist november bød på flere konkurser – især byggeriet og Sjælland stod bag stigningen

    15.12.2025

  • Ny direktør hos Bygma Roskilde kommer med et stort lokal-kendskab

    15.12.2025

  • Tilsyn klar med bødeblokken til syv kommuner – mangler at indsende revisor-erklæringer

    15.12.2025

  • NRGi Puljen uddeler små 3 mio. kr. i støtte til i alt 29 projekter på Djursland

    15.12.2025

  • Geotermisk udvinding af litium kan give mere end 560 GWh varme årligt i 30 år

    10.12.2025

  • Tidligere overborgmester sætter sig i chefstolen som ny bestyrelsesleder i ARGO

    10.12.2025

  • Brancheforening kiggede forgæves efter deres pulje i vismændenes nye rapport

    10.12.2025

  • Generel opbakning til vismændenes rapport om den ineffektive tilskudsmodel

    10.12.2025

  • Kritik af varmepumpepuljen fra vismænd – den er til fordel for de forkerte og måske en generel dårlig idé

    10.12.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik