• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Bæredygtigt byggeri18. 09. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Sænk omkostningerne med moderne bygningsteknologi

Bæredygtigt byggeri18. 09. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Opvarmning, belysning, installation og sikkerhed: Alle produkter til implementering af en fremtidsorienteret bygningsteknologi er samlet på én platform.

De stigende omkostninger i energisektoren har ført til en øget efterspørgsel på moderne løsninger til effektiv bygningsstyring. Conrad Sourcing Platform understøtter sine erhvervskunder med et omfattende udvalg af produkter samt skræddersyede tjenester fra én enkelt kilde, så de med succes kan gennemføre projekter inden for energi- og bygningsteknologi.
-Vi har i øjeblikket fokus på fire hovedemner: Klima & opvarmning, belysning, installationsteknologi samt sikkerhed. At udstyre bygninger på en innovativ, omkostningseffektiv og alligevel sikker vis spiller i øjeblikket en endnu vigtigere rolle end tidligere, særligt for private husholdninger og virksomheder. Vores mål er at yde den bedst mulige støtte i forbindelse med denne udfordring og via vores platform levere præcis dét, der kræves for at realisere dine projekter, forklarer Christian Fleischmann, Director Home Technology & Special Sortiment hos Conrad.

Klima & Opvarmning – få styr på energiforbruget
Når det drejer sig om aircondition og varme, sætter Conrad-teamet kurs mod alternative opvarmningsmuligheder. Det drejer sig ligeledes om optimal varmestyring for at spare energi uden at skulle give afkald på komfort.
Takket være deres højere kølekapacitet tilbyder split-klimaanlæg også et enormt besparelsespotentiale sammenlignet med klassiske klimaanlæg og kan endda bruges som opvarmning, så denne løsning giver fuld valuta for pengene.

Belysning – effektiv lysinstallation med LED
Fra september 2023 forbydes salget af kviksølvholdige pærer inden for EU. Conrad Sourcing Platform tilbyder et mangfoldigt udvalg af passende erstatningsprodukter. Både salgsforbuddet samt de stigende energiomkostninger kræver nytænkning. Conrad-teamet viser, at konvertering til LED-lys på ingen måde er kompliceret, når det kommer til at oplyse arbejdspladser eller produktionshaller på optimal vis. Det er dog ikke alle LED-produkter, der passer til ethvert behov. Conrad støtter derfor planlægningen og implementeringen af et moderne rumbelysningskoncept via praktiske vejledninger.

Installationsteknologi – FI-type F som ny standard
Er den eksisterende elektriske installation sikker og designet i henhold til DIN VDE 0100 530? Dette spørgsmål er et af vores fokuspunkter inden for installationsteknologi. Elektriske enheder har ændret sig konstant i de senere år, og enfasede frekvensomformere bruges nu meget i moderne udstyr. Fejlstrømsafbrydere af type A er ikke designet til tilsvarende fejlstrømme. Type F, som er følsom over for blandede frekvenser, bør derfor bruges som den nye standard for enfasede brugere.
De kompakte 5SV1-kombinerede fejlstrømsafbrydere er ideelle til eftermontering i eksisterende distributionsskabe. De tilbyder både fejlstrøms- og overbelastningsbeskyttelse i kun én modulær bredde og fås som type F. På den måde sparer du plads og er på den sikre side.

Bygningssikkerhed – digitalisering for den bedst mulige beskyttelse
Bygningssikkerhedsløsninger kan også opnås hurtigt og nemt fra én enkelt kilde via Conrad Sourcing Platform: Brug af advarselsanordninger er lovpligtigt på mange områder og er ofte en forudsætning for en passende forsikringsdækning. Derfor omfatter Conrads sortiment enheder til alle farlige områder – fra røg- og CO2- til vandalarmer.
Innovative overvågningsløsninger og en moderne adgangskontrol sørger ligeledes for mere sikkerhed i bygningen. Hvis et eksisterende anlæg skal moderniseres, eller der skal findes en komplet løsning: Digitalisering sørger for en omfattende sikkerhed uden brug af ekstra arbejdskraft og afhjælper hermed også problemet med den stigende mangel på fagfolk.

Find yderligere informationer om Conrads platform inden for bygningsteknologi her.

Skrevet i: Bæredygtigt byggeri

Seneste nyt fra redaktionen

Ny evalueringspulje skal give arkitekter mere viden om egne byggerier

BrancheNyt04. 02. 2026

Vi misser ofte viden om, hvordan vores bygninger rent faktisk bliver brugt, når et projekt afleveres, og arkitekterne rykker videre til det næste. Det mener den filantropiske forening Realdania, som derfor nu vil give støtte til tegnestuer, der vil evaluere projekter til børn og unge, de har [...]

Den digitale sikkerhed halter på hvert andet byggeprojekt – mangler en klar ansvarsfordeling

AktueltBrancheNyt04. 02. 2026

Tidligere havde byggebranchen ry for at være meget bagud på de digitale løsninger. I dag er man bedre med i den forbindelse mangler man noget afgørende - nemlig et klart ansvar for den digitale sikkerhed. Det er en analyse fra ConTech Lab, som bringer den mangel på banen. Analysen viser, at [...]

LCA forandrer byggebranchen – væk fra fokus på enkeltmaterialer over på bygningen som helhed

Bæredygtigt byggeriSeneste04. 02. 2026

Klimakravene i byggebranchen skærpes hele tiden, og det betyder, at Life Cycle Assessment (LCA) er på vej til at blive en regulær konkurrenceparameter, og vil dermed være med til at skubbe fokus. Det mener befæstigelsesproducenten fischer. Ifølge fischer er EPD’er et vigtigt udgangspunkt, men [...]

En uheldig treenighed er med til at presse januars elregning højt op

AktueltEnergi04. 02. 2026

Det er koldt, hvad de fleste nok har bemærket. Mange vil også også kigge en ekstra gang på deres elregning. Den vil nemlig også være højere. Det er en slags sammenfald af uheldige omstændigheder, der presser prisen op. Varmepumper har igen fået gang i salget, og med den nærmest sibiriske kulde, [...]

Ejendomsselskabet Olav de Linde ansætter ny direktør

Navne04. 02. 2026

Ejendomsselskabet Olav de Linde har udnævnt Per Lilholt til ny direktør. Ledelsesskiftet sker, efter at Esben Kjeldsen har valgt at fratræde sin stilling. Den afgående direktør efterlader en virksomhed i fremgang. I sin tid som direktør har Esben Kjeldsen ydet et væsentligt bidrag til både vækst [...]

Varmepumpepuljen slår dørene op med en ekstra stor pose penge i tilskudsbeløb

AktueltIndeklimaVarme & køling02. 02. 2026

På torsdag slår Energistyrelsen op for den første udgave af årets varmepumpepulje. Og der er ekstra mange penge til hver af de ansøgere, der får godkendt deres ansøgning - nemlig 27.000 kr. mod tidligere 17.000 kr. Ifølge Bo Halm Andersen, byggesagkyndig og energikonsulent i NRGi, kan muligheden [...]

Ahlsell høster atter platin i bæredygtighed i den årlige vurdering hos EcoVadis

BrancheNytNavne02. 02. 2026

Ahlsell har formået både at fastholde sin platinvurdering og forbedre sin samlede EcoVadis-score. I år opnåede koncernen 86 point ud af 100 mulige, en fremgang i forhold til sidste år. EcoVadis vurderer årligt mere end 50.000 virksomheder globalt, på tværs af fire hovedområder: Miljø, [...]

Energibranchen samlet om at komme med svar – hvordan får vi øget farten på elektrificeringen

EnergiSeneste30. 01. 2026

Danmark skal elektrificeres, men udviklingen går for langsomt - også når det gælder forsyningssektoren. Netop det spørgsmål var indgangsbønnen til et fællesmøde, som Jyske Bank stod bag, og hvor man havde samlet 150 repræsentanter fra energibranchen for netop at komme nærmere én af de største [...]

Det vrimler ud med ny-uddannede vvs´ere – faktisk har 2025 sat rekord

AktueltBrancheNyt30. 01. 2026

Der tales meget om manglen på faglærte, og de positive tal fra vvs-uddannelsen kan da heller ikke rette op på alt, men ikke desto mindre er det en glædelig nyhed, at 2025 satte rekord i ny-uddannede vvs´ere. Hele 564 nyudlærte vvs-energispecialister kom ud på arbejdsmarkedet, hvilket er en [...]

Forkert vej til mindre varmeudgift – men den rigtige til at få skimmelsvamp

Varme & køling30. 01. 2026

Gasprisen er på vej op. Det samme er elprisen, der rent teknisk er koblet på gasprisen. Derfor stiger udgiften til at opvarme boligen, og den umiddelbart naturlige reaktion er at skrue ned for varmen. Det oplever man hos Byggesagkyndig.nu, der dog advarer mod strategien, der skaber perfekte [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

  • Building Green

    Stjernespækket program til HÅNDVÆRK – gratis adgang!

  • Building Green

    Er du klar til HÅNDVÆRK? – Vi ses i morgen!

  • Well Air A/S

    Samsungs nordiske luft-til-luft-program – udviklet til professionel installation i koldt klima

  • Schneider Electric Danmark

    WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

  • LAGUR A/S

    Når kalk bliver en driftsrisiko i tekniske installationer

  • Building Green

    GRATIS billet her: Én dag kan gøre hele forskellen

  • Schneider Electric Danmark

    WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

  • Gemina Termix

    Accountant controller søges

  • Guldager A/S

    Vand skal behandles med respekt

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny evalueringspulje skal give arkitekter mere viden om egne byggerier

    04.02.2026

  • Den digitale sikkerhed halter på hvert andet byggeprojekt – mangler en klar ansvarsfordeling

    04.02.2026

  • LCA forandrer byggebranchen – væk fra fokus på enkeltmaterialer over på bygningen som helhed

    04.02.2026

  • En uheldig treenighed er med til at presse januars elregning højt op

    04.02.2026

  • Ejendomsselskabet Olav de Linde ansætter ny direktør

    04.02.2026

  • Varmepumpepuljen slår dørene op med en ekstra stor pose penge i tilskudsbeløb

    02.02.2026

  • Ahlsell høster atter platin i bæredygtighed i den årlige vurdering hos EcoVadis

    02.02.2026

  • Energibranchen samlet om at komme med svar – hvordan får vi øget farten på elektrificeringen

    30.01.2026

  • Det vrimler ud med ny-uddannede vvs´ere – faktisk har 2025 sat rekord

    30.01.2026

  • Forkert vej til mindre varmeudgift – men den rigtige til at få skimmelsvamp

    30.01.2026

  • Forsøg på mægling i tide skal stoppe de mange interne konflikter i byggebranchen

    28.01.2026

  • Trods et år med Trump, told og kaos er der klar tale fra industrien: Vi står bomstærkt

    28.01.2026

  • Udbredelsen af varmepumper og elbiler slår for alvor igennem – især i Allerød

    28.01.2026

  • Overskudsvarme fra kommende datacenter skal give friske grøntsager året rundt

    28.01.2026

  • Jernoxid i okkerslam fra drikkevandsproduktion kan måske anvendes i produktion af biogas

    28.01.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik