• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Bæredygtigt byggeri18. 09. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Sænk omkostningerne med moderne bygningsteknologi

Bæredygtigt byggeri18. 09. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Opvarmning, belysning, installation og sikkerhed: Alle produkter til implementering af en fremtidsorienteret bygningsteknologi er samlet på én platform.

De stigende omkostninger i energisektoren har ført til en øget efterspørgsel på moderne løsninger til effektiv bygningsstyring. Conrad Sourcing Platform understøtter sine erhvervskunder med et omfattende udvalg af produkter samt skræddersyede tjenester fra én enkelt kilde, så de med succes kan gennemføre projekter inden for energi- og bygningsteknologi.
-Vi har i øjeblikket fokus på fire hovedemner: Klima & opvarmning, belysning, installationsteknologi samt sikkerhed. At udstyre bygninger på en innovativ, omkostningseffektiv og alligevel sikker vis spiller i øjeblikket en endnu vigtigere rolle end tidligere, særligt for private husholdninger og virksomheder. Vores mål er at yde den bedst mulige støtte i forbindelse med denne udfordring og via vores platform levere præcis dét, der kræves for at realisere dine projekter, forklarer Christian Fleischmann, Director Home Technology & Special Sortiment hos Conrad.

Klima & Opvarmning – få styr på energiforbruget
Når det drejer sig om aircondition og varme, sætter Conrad-teamet kurs mod alternative opvarmningsmuligheder. Det drejer sig ligeledes om optimal varmestyring for at spare energi uden at skulle give afkald på komfort.
Takket være deres højere kølekapacitet tilbyder split-klimaanlæg også et enormt besparelsespotentiale sammenlignet med klassiske klimaanlæg og kan endda bruges som opvarmning, så denne løsning giver fuld valuta for pengene.

Belysning – effektiv lysinstallation med LED
Fra september 2023 forbydes salget af kviksølvholdige pærer inden for EU. Conrad Sourcing Platform tilbyder et mangfoldigt udvalg af passende erstatningsprodukter. Både salgsforbuddet samt de stigende energiomkostninger kræver nytænkning. Conrad-teamet viser, at konvertering til LED-lys på ingen måde er kompliceret, når det kommer til at oplyse arbejdspladser eller produktionshaller på optimal vis. Det er dog ikke alle LED-produkter, der passer til ethvert behov. Conrad støtter derfor planlægningen og implementeringen af et moderne rumbelysningskoncept via praktiske vejledninger.

Installationsteknologi – FI-type F som ny standard
Er den eksisterende elektriske installation sikker og designet i henhold til DIN VDE 0100 530? Dette spørgsmål er et af vores fokuspunkter inden for installationsteknologi. Elektriske enheder har ændret sig konstant i de senere år, og enfasede frekvensomformere bruges nu meget i moderne udstyr. Fejlstrømsafbrydere af type A er ikke designet til tilsvarende fejlstrømme. Type F, som er følsom over for blandede frekvenser, bør derfor bruges som den nye standard for enfasede brugere.
De kompakte 5SV1-kombinerede fejlstrømsafbrydere er ideelle til eftermontering i eksisterende distributionsskabe. De tilbyder både fejlstrøms- og overbelastningsbeskyttelse i kun én modulær bredde og fås som type F. På den måde sparer du plads og er på den sikre side.

Bygningssikkerhed – digitalisering for den bedst mulige beskyttelse
Bygningssikkerhedsløsninger kan også opnås hurtigt og nemt fra én enkelt kilde via Conrad Sourcing Platform: Brug af advarselsanordninger er lovpligtigt på mange områder og er ofte en forudsætning for en passende forsikringsdækning. Derfor omfatter Conrads sortiment enheder til alle farlige områder – fra røg- og CO2- til vandalarmer.
Innovative overvågningsløsninger og en moderne adgangskontrol sørger ligeledes for mere sikkerhed i bygningen. Hvis et eksisterende anlæg skal moderniseres, eller der skal findes en komplet løsning: Digitalisering sørger for en omfattende sikkerhed uden brug af ekstra arbejdskraft og afhjælper hermed også problemet med den stigende mangel på fagfolk.

Find yderligere informationer om Conrads platform inden for bygningsteknologi her.

Skrevet i: Bæredygtigt byggeri

Seneste nyt fra redaktionen

Nye målemetoder og digital infrastruktur skal sikre renere byvand i Europa

SenesteVand26. 11. 2025

Hvordan håndterer vi regnvand, overløb og forurening i fremtidens byer? Det er omdrejningspunktet i forskningsprojektet UrbanM2O, hvor Danmark har en central rolle med 44 millioner kroner i støtte fra EU’s Horizon Europe-program. Samarbejdspartnerne i Danmark er DTU, Danmarks Miljøportal, [...]

Polykrisernes tid skal få det politiske lag til at kigge mod Sverige og Finland

BrancheNytEnergi26. 11. 2025

Det er på høje tid, at danske politikere rykker tættere sammen i bussen og trækker i samme retning i forhold til Danmarks teknologiske udvikling og omstilling. Sådan lyder opfordringen fra 26 danske teknologiledere fra erhvervsliv, universiteter, organisationer og fonde efter intensive dialoger [...]

Renoveringspulje lige på nippet til at lukke for i år – sidste frist er i denne uge

AktueltEnergiIndeklimaVentilation26. 11. 2025

Man kan lige nå det, hvis man er hurtig på tasterne og er interesseret i at søge midler fra dette års renoveringspulje - den lukker nemlig med udgangen af denne uge. Energirenoveringspuljen på 38,4 millioner kroner uddeler midler til energiforbedring af boligen - fx et ventilationsanlæg. Også [...]

Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

AktueltBrancheNyt26. 11. 2025

Hvordan bliver en god idé til noget man tjener penge på? For langt de fleste er der to mulige svar på detspørgsmål: ”Start en virksomhed” eller ”Sælg idéen”. Ikke mange ved, at der findes en slags mellemting mellem de to muligheder. Det er jo ikke alle, som ønsker at starte en virksomhed med [...]

Systematic satser stort på national sikkerhed og kritisk infrastruktur med ny forretningsenhed

BrancheNytEnergi26. 11. 2025

Hybridkrig og digitale trusler nedbryder grænsen mellem civil og militær sikkerhed og skaber behov for løsninger, der kan beskytte samfundets kritiske systemer og infrastruktur. Som leverandør af softwaresystemer til Forsvaret, myndigheder og den private sektor har Systematic derfor oprettet en ny [...]

Varmepumpen er populær – men kun cirka hver anden husejer kender tilskudspuljen

EnergiSeneste24. 11. 2025

Næst efter den meget udbredte fjernvarme, er varmepumpen den mest foretrukne opvarmningsform. Og skifter man fra fx gas til til netop varmepumpe, er der økonomisk hjælpe at hente i varmepumpepuljen, der stadig er åben. Trods det, er det langt fra alle, der kender til tilskudspuljen, hvor man kan [...]

Er din rådgivning og teknologivalg klar til fremtidens fjernvarme?

Ikke kategoriseret24. 11. 2025

HOFOR inviterer til gå-hjem-møde rettet mod VVS-branchen d. 26. november kl. 15.00-17:30 i København. Frem mod 2033 sænker HOFOR gradvist temperaturen i fjernvarmenettet for at mindske varmespild og gøre plads til mere vedvarende energi. Det betyder, at nogle kunder får brug for at få justeret, [...]

Natlige flyvetur med droner skal finde huller i københavnernes fjernvarmerør

AktueltEnergi24. 11. 2025

Hvis man ser en drone over København den næste måned, så kan det blot være en drone, der er på himlen for at tjekke, om der er læk i fjernvarmerørene under jorden. Og her er en del rør at tjekke. Lidt under 3.000 kilometer fjernvarmerør sikrer københavnerne varme i radiatoren og varmt vand i [...]

Tilskud på ekstra 10.000 kr. skal få flere til at vælge en varmepumpe

AktueltEnergiVarme & køling24. 11. 2025

Næste år er der ekstra penge at hente i tilskud, hvis man vælger at skifte til en varmepumpe. Ifølge Energistyrelsen stiger tilskuddet 10.000 kr. så man kan få 27.000 kr. i hjælp til køb af en luft-til-vand varmepumpe. En udmelding, man er ganske godt tilfreds med hos brancheorganisationen [...]

Elektrisk varevogn fra Renault giver teknisk knock-out til de fleste personbiler

EnergiProduktNyt21. 11. 2025

En elbil med 800 Volts teknologi, V2L (vehicle-to-load) og V2G teknologi (vehicle-to-grid) hører hjemme i den tekniske superliga for elbiler. Ikke et sted, man normalt venter at finde en varevogn. Ikke desto mindre er det tilfældet med den helt nye Renault Trafic E-Tech. Modelles 800V teknologi [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Genvex

    Hent vores nye ventilationguide!

  • METRO THERM A/S

    Vores nye produktguide gør det lettere at vælge varmeløsning

  • Danfoss Redan A/S

    Redan er rullet ind på AJOUR 2025

  • Erik Larsen & Søn ApS

    5+1 måder du kan nedstroppe dine HVAC-installationer på

  • Guldager A/S

    Guldager A/S og Vision Watercare by Guldager udstiller på DK CAMP Messen

  • Guldager A/S

    Guldager A/S ansætter Lars Jacobsen som ny Customer Operations & Project Management

  • Well Air A/S

    Samsung EHS Hydro-enhed: Fleksibilitet og hurtig installation for den professionelle varmepumpetekniker

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    📍 Mød os på Ajour 2025 i Odense – stand 4732!

  • Condair A/S

    Condair er klar til Ajour-messen 2025

  • Resideo

    RESIDEO ER KLAR TIL EN BLYFRI FREMTID – OG LANCERER NY GENERATION AF DRIKKEVANDSFILTRE – TILPASSET FREMTIDENS KRAV

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nye målemetoder og digital infrastruktur skal sikre renere byvand i Europa

    26.11.2025

  • Polykrisernes tid skal få det politiske lag til at kigge mod Sverige og Finland

    26.11.2025

  • Renoveringspulje lige på nippet til at lukke for i år – sidste frist er i denne uge

    26.11.2025

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    26.11.2025

  • Systematic satser stort på national sikkerhed og kritisk infrastruktur med ny forretningsenhed

    26.11.2025

  • Varmepumpen er populær – men kun cirka hver anden husejer kender tilskudspuljen

    24.11.2025

  • Er din rådgivning og teknologivalg klar til fremtidens fjernvarme?

    24.11.2025

  • Natlige flyvetur med droner skal finde huller i københavnernes fjernvarmerør

    24.11.2025

  • Tilskud på ekstra 10.000 kr. skal få flere til at vælge en varmepumpe

    24.11.2025

  • Elektrisk varevogn fra Renault giver teknisk knock-out til de fleste personbiler

    21.11.2025

  • Ny Krone er hjertet hos fjernvarmen til borgerne i Esbjerg og Varde

    19.11.2025

  • Europæisk standard skal gøre cirkulært produktdesign til en konkurrencefordel

    19.11.2025

  • Vedvarende energi skal blive en bedre forretning – kommunerne skal have flere skattekroner

    19.11.2025

  • Hvem skal beskytte dit drikkevand de næste fire år? Fors Kundevalg er i gang

    19.11.2025

  • Fjernvarmen er den største trækhest til at få det danske samfund elektrificeret

    19.11.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik