• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet
  • DANVAK

AktueltBrancheNyt24. 05. 2023 | Allan Malmberg

Robotterne kommer til København – skal give hurtigere sagsbehandling af byggesager

AktueltBrancheNyt24. 05. 2023 | Allan Malmberg

Foto: Freepik

Skip, Færdignan, LukkeLise, Absalon, Ændrea og ByggeBob. Det er ikke rækken af de mest populære navne til nyfødte, men derimod kælenavnene til de robotter, som Københavns Kommune har sat ind i kampen for at få en hurtigere sagsbehandling af byggesager.

Senest er Færdignan, der kan sende de færdige afgørelser ud og Skip, der sender mangelbreve ud, kommet til. Og der er flere på vej.

Teknik- og miljøborgmester Line Barfod (EL) er glad for, at der er afsat over 11 mio. kr. til at udvikle smarte, digitale løsninger og robotter:

– Det skal gå hurtigere med at få en byggetilladelse, end det gør i dag. Sagsbehandlingstiden skal kort og godt ned, og den er godt på vej. Robotter kan hjælpe med at spare tid i sagsprocessen, og derfor er de en vigtig brik i Københavns indsats for at få bugt med lange sagsbehandlingstider, og jeg er glad for, at der er politisk opbakning til at udvikle smarte, tekniske løsninger og robotter, for vi kan se, at det batter, siger hun.

Forvaltningen følger byggesagsområdet tæt og bruger en prognosemodel, der gør det muligt at regne på, hvordan sagsbunken og sagsbehandlingstiden udvikler sig under forskellige forudsætninger. Ifølge prognosen vil sagsbunken være afviklet i juli 2023, hvor de nationale servicemål også vil være overholdt – i gennemsnit – for nye sager.

Forvaltningen har styrket dialogen med byggeansøgerne for at minimere fejl i byggeansøgningerne. I øjeblikket er der sagsforlængende fejl i op til 70 % af de byggeansøgninger, forvaltningen modtager.

Det skyldes først og fremmest, at den enkelte ansøger, efter indførelsen af det nationale bygningsreglement BR18, selv er blevet ansvarlig for at indhente en såkaldt brand- og konstruktionserklæring og for at indplacere et byggeri i den rigtige brandklasse. Det er der mange, der synes er vanskeligt, og de nationale vejledninger til kommuner og borgere er ikke fulgt med udrulningen af BR 18.

Robotterne

Det er Københavns Kommunes KIT Robotics, der har stået for udviklingen af robotterne.

Skip: Robotten Skip sender et mangelbrev ud, hvis der mangler et dokument i en byggeansøgning, eller alle felter ikke er udfyldt.

Færdignan: Robotten Færdignan møder byggeansøgerne først i den afsluttende fase. Han står for at sende afgørelser ud.

Lukkelise: Robotten LukkeLise lukker automatisk gamle sager, så byggesagsbehandlerne ikke skal bruge tid på at gøre det manuelt.

Ændrea: Robotten Ændrea kan gennemse et enormt materiale og se, om der er nye oplysninger, byggesagsbehandleren skal forholde sig til. De hurtige robotøjne hjælper med at spare sagsbehandlerressourcer.

ByggeBob: Robotten ByggeBob vil gerne have orden i sagerne. Hvis et dokument er indscannet forkert, vender han det f.eks. om, så byggesagsbehandlerne ikke skal gøre det manuelt. ByggeBob kan også oprette nye sager. Det tog tidligere 40- 45. min. for en medarbejder at oprette en sag manuelt. Byggebob har kun brug for ca. 5 min, og han arbejder hele døgnet.

Absalon: Robotten Absalon træder til i den afsluttende fase, så hvis der kommer nye dokumenter på en sag kort inden afgørelse, lægger robotten dem på sagen.

Kilde: Københavns Kommune

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Sweco vinder nøgleopgave i Aarhus og sætter stærk profil i spidsen

AktueltBrancheNytVarme & køling05. 10. 2026

Sweco har vundet opgaven at lede kommissioneringen af Aarhus' første luft-til-vand-varmepumpe, som skal sikre fjernvarme til kommunens borgere gennem naturens kræfter. Nyansat profil har en nøglerolle i projektet. Rune Bundgaard skal som senioringeniør i Sweco spille han en central rolle i en [...]

Nicolai Birkegaard Steffensen rykker tættere på kunderne

Navne05. 10. 2026

Efter fire år i MTO electrics interne salgsafdeling er Nicolai Birkegaard Steffensen  tiltrådt som salgskonsulent. Gennem de seneste fire år hos MTO electric har Nicolai Birkegaard Steffensen opbygget et solidt kendskab til virksomhedens kunder, produkter og løsninger. Som en del af den interne [...]

Fra elev til direktør i Bygma Viby Sjælland

BrancheNyt05. 10. 2026

Bygma Viby Sjælland har pr. 1. oktober fået ny direktør.   Med udnævnelsen tager 35-årige Patrick Kristoffersen endnu et markant skridt i en imponerende karriere i Bygma. Han har en lang og stærk historie i koncernen, som startede i 2009, da han som 18-årig trådte ind ad døren som elev. Siden [...]

Ny teknologi afslører forældede krav til kloakkontrol

AktueltVVS05. 10. 2026

Digitale sensorer kan i dag registrere selv meget små trykfald i kloakledninger, men kravene til kontrol og den måde, kontrollen udføres og dokumenteres på i praksis, udnytter ikke de teknologiske muligheder fuldt ud, vurderer Norva24. Ny digital måleteknologi har gjort det muligt at [...]

Nye tiltag skal sætte skub i udbygningen af fjernvarmen

EnergiSenesteVarme & køling05. 10. 2026

Den grønne omstilling skal helt ud i de danske hjem. Derfor foreslår regeringen med finansloven at afsætte yderligere 200 millioner kroner til Fjernvarmepuljen i 2027.   Regeringen vil nu  forbedre vilkårene for fjernvarmeprojekter. Med sit finanslovsforslag for 2027 foreslår [...]

Lemvigh-Müller rykker tættere på håndværkerne i Østjylland

BrancheNyt30. 09. 2026

Lemvigh-Müller har netop fejret åbningen af to nye butikker i hhv. Aarhus Nord og Skanderborg, som giver lokale håndværkervirksomheder adgang til et endnu bredere sortiment og flere services inden for el, vvs og værktøj. Efter Lemvigh-Müllers opkøb af Brdr. Kier tidligere på året er de [...]

Første storby i verden: Toiletskyl og madaffald gør København selvforsynende med lokal biogas

Energi30. 09. 2026

Hovedstaden kan nu forsyne sig selv med lokal biogas baseret på københavnernes toiletskyl og madaffald. Dermed er København den første storby i verden til at realisere en så omfattende cirkulær energiløsning.   Hver gang en københavner trækker ud i toilettet og fylder en grøn biopose [...]

Nyt partnerskab skal løfte fremtidens VVS-talenter

BrancheNyt30. 09. 2026

Solar går ind i VVS-landsholdet for at styrke jagten på nye faglærte Solar bliver ny partner for VVS-landsholdet og DM i Skills. Partnerskabet med TEKNIQ og Blik- og Rørarbejderforbundet skal styrke talentudviklingen og gøre flere unge opmærksomme på mulighederne i VVS-faget. Behovet for [...]

Skærpet trussel kræver bedre forsvar af kritisk infrastruktur

AktueltBrancheNyt30. 09. 2026

Det skærpede trusselsbillede fra Rusland og stigningen i hybride angreb gør det tvingende nødvendigt at styrke sikkerheden omkring Danmarks kritiske infrastruktur. Det skal tages meget alvorligt, når FE skærper risikoen for hybridangreb fra russisk side. Digitale angreb på kritisk [...]

Arbejdskraftmangel rammer fortsat de mindre byggevirksomheder

BrancheNytSeneste30. 09. 2026

Manglen på arbejdskraft er aftaget blandt de store byggevirksomheder, men presser fortsat de små og mellemstore. Forskellen mellem de to grupper er nu den største siden 2021. Der er opstået en markant forskel på, hvor hårdt manglen på arbejdskraft rammer virksomhederne i bygge- og [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

  • Well Air A/S

    Mere end en leverandør – derfor vælger flere installatører en samarbejdspartner frem for en grossist

  • Danfoss Redan A/S

    NETVÆRKSFORUM FOR VVS-BRANCHEN

  • METRO THERM A/S

    Mød METRO THERM på Københavnermessen

  • Schneider Electric Danmark

    Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

  • Pettinaroli A/S

    Einar Ottosen fejrer 10-års jubilæum hos Pettinaroli

  • ebmpapst

    RadiPac 630 High Power – Kirsebærret på toppen

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

  • Well Air A/S

    Luft-til-vand varmepumper – installatørens samlede guide til Samsung EHS-programmet

  • Elma Instruments A/S

    Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Sweco vinder nøgleopgave i Aarhus og sætter stærk profil i spidsen

    05.10.2026

  • Nicolai Birkegaard Steffensen rykker tættere på kunderne

    05.10.2026

  • Fra elev til direktør i Bygma Viby Sjælland

    05.10.2026

  • Ny teknologi afslører forældede krav til kloakkontrol

    05.10.2026

  • Nye tiltag skal sætte skub i udbygningen af fjernvarmen

    05.10.2026

  • Lemvigh-Müller rykker tættere på håndværkerne i Østjylland

    30.09.2026

  • Første storby i verden: Toiletskyl og madaffald gør København selvforsynende med lokal biogas

    30.09.2026

  • Nyt partnerskab skal løfte fremtidens VVS-talenter

    30.09.2026

  • Skærpet trussel kræver bedre forsvar af kritisk infrastruktur

    30.09.2026

  • Arbejdskraftmangel rammer fortsat de mindre byggevirksomheder

    30.09.2026

  • Nyt vandværk endte fem mio. under budget

    30.09.2026

  • Sådan ruster vi elnettet til næste bølge af varmepumper – Få svaret på varmepumpedagen

    28.09.2026

  • InstallatørGruppen køber stor VVS- og elforretning med 220 medarbejdere

    28.09.2026

  • Brødrene Dahl tager første skridt i stor logistikudvidelse

    28.09.2026

  • Flere vandværker samarbejder eller slår sig sammen

    28.09.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}